PDA

Zobacz pełną wersję : dużo żelaza w wodzie i autoamatyczne nawadnianie - jak zrobić?



bisia
26-04-2010, 09:41
Dysponuję własnym ujęciem wody, w której niestety jest bardzo dużo żelaza. Mam zamontowany zestaw filtrów i zmiękczacz, ale ma wydajność odpowiednią na użytek domowy dla kilku osób. Jedyne co mogę zastosować dla wody do ogrodu to 300 litrowy zbiornik z napowietrzaniem, w którym wytrąca się pierwsza część żelaza.
Ogród mam spory (ponad 1000m2) i oczywiście chciałabym mieć automatyczne nawadnianie.
Jak można zrobić taka instalację, jakie urządzenia zastosować, żeby było dobrze pod względem eksploatacji (żeby nie zapychały się dysze/dziurki w rurkach lub łatwo można to było czyścić) oraz najważniejsze - żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się brązowych nalotów na trawie, roślinach i elewacji?
Temat dość pilny, bo chciałabym się za to zabrać, a nie chcę, żeby mi wykonawcy wciskali swoje usługi i sprzęt zapewniając, że na pewno będzie tak, jak chcę.

NOTO
26-04-2010, 14:56
Mam twardą wodę, żelazo raczej w normie to to miejska woda.
Nie stosowałem żadnych dodatkowych filtrów i na razie jest ok. Wydaje mi się że nie musiosz nic kombinować. Ustaw tylko tak spryskiwacze aby nie dawało po ścianach.

amber
26-04-2010, 19:35
Jeżeli nie ma piasku w wodzie to bez problemu system będzie funkcjonować możesz zamontować jakiś filtr siatkowy ale ja uważam za zbędny , większość zraszaczy ma własne filtry jedynie przy linii kroplującej można coś zamontować i tak jak napisał NOTO nie lać po ścianach a na trawie i roślinach nic się nie pojawi

bisia
27-04-2010, 23:02
piasku w wodzie na pewno nie będzie, ale żelaza może być jeszcze sporo (po krótkim odstaniu woda robi się trochę żółta). A co można by zamontować przy linii kroplującej?

amber
28-04-2010, 21:36
Bez przesady z wodą żelazo jest większym problemem przy gotowaniu niż podlewaniu jeżeli jesteś pewna że w wodzie nie będzie piasku to nic nie montować podłączyć i podlewać

Wojciech Majda
29-04-2010, 07:07
Dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru żelaza jest dobrze natlenić wodę przed użyciem i pozwolić rdzy osadzić się przed wtłoczeniem jej do rur.
W tym filmiku czas 7:10 zaczyna się gadka o właśnie takim problemie (woda tak bogata w żelazo, że przyczyniała się do śmierci ryb w stawie).

http://www.youtube.com/watch?v=YAqwffTPyJM&feature=related