PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno działki--???



mgrzegor
26-04-2010, 18:13
Witam
Potrzebuje kilku porad przed kupnem działki aby przypadkiem nie kupic kota w worku

po 1 - wiem ze warto pojsc do sadu rejenowego w celu sprawdzenia KW dzialki -kto jest wlascicielem itd..
po 2 - warto znac warunki zagospodarowania przestrzennego
po 3- i tu mam problem poniewaz:
wlasciciel dzialki posiadal dzialke 30 ar dla ktorej mial warunki zabudowy ale zdecydowal sie ze ta dzialke podzieli na 3 mniejsze. Jedna z nich chce kupic
moje pytanie?czy beda jakies problemy z uzyskaniem warunkow zabudowy dla tej malej 10ar dzialki jezeli byla ona wczesniej czescia dzialki ktora miala warunki zabudowy?
jak teraz sprawdzic czy energetyka,wodociagi zechca mi przylaczyc media?
Mam duzo pytan bo nie chce by sie okazalo ze w przyszlosci beda spore problemy z rozpoczeciem budowy
po 5 prosze was rowniez o to na co jeszcze zwrocic uwage przed kupnem dzialki

Dzieki za podpowiedzi

Edyta M
27-04-2010, 04:42
Witam moze podrzuce troche "ksiazkowych" informacji mam nadzieje , ze okaza sie pomocne
Działkę trzeba sprawdzić
Przed zakupem działki należy bezwzględnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, jeśli jest on już uchwalony w gminie. Jeżeli planu zagospodarowania przestrzennego w gminie nie ma, to sposób zagospodarowania działki będzie określała decyzja o warunkach zabudowy.
Z planów tych możemy się dowiedzieć: jakie jest przeznaczenie gruntu (czy jest to działka budowlana, rolna czy rekreacyjna), jakie są zamierzenia gminy w odniesieniu do sąsiednich terenów (czy w pobliżu nie zaplanowano budowy drogi szybkiego ruchu, oczyszczalni ścieków albo wysypiska śmieci).W niektórych planach możemy znaleźć również informacje o dopuszczalnej wysokości planowanych obiektów, liniach zabudowy czy projektowanym uzbrojeniu terenu.
Księga wieczysta
Zanim zdecydujemy się na zakup działki i wpłacimy zadatek, powinniśmy koniecznie obejrzeć księgę wieczystą. Księgi takie znajdują się w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych właściwych dla miejsca położenia nieruchomości. Przeglądanie ksiąg jest bezpłatne.
Z księgi wieczystej możemy dowiedzieć się między innymi: kto jest właścicielem działki, czy działka jest obciążona służebnością (na przykład służebnością drogi koniecznej, czyli prawem sąsiadów do przejeżdżania i przechodzenia przez ten grunt) lub innym ograniczonym prawem rzeczowym, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką (czyli ciąży na niej dług).
Przeglądając księgę, należy zwrócić uwagę, czy nie ma w niej wzmianki o złożonym wniosku o dokonanie wpisu. Wniosek taki będzie dopiero rozpatrywany i interesujące nas informacje mogą ulec zmianie. Nieaktualne dane są w księdze podkreślone czerwonym kolorem.
Aby obejrzeć księgę, musimy znać jej numer. Informacji tej powinien udzielić nam obecny właściciel gruntu. Może on nam również udostępnić wypis z księgi. Pamiętajmy, że wypis z księgi wieczystej jest ważny tylko trzy miesiące. Oprócz sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, trzeba również przyjrzeć się otoczeniu działki (czy do działki prowadzi utwardzona droga, czy trzeba ją dopiero wykonać) i zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt.
Zapytajmy też okolicznych mieszkańców, jaki jest poziom wód gruntowych i rodzaj gruntów – podmokłe mogą nie nadawać się do zabudowy. Jeśli obok są niezabudowane działki, sprawdźmy, czy wydano już pozwolenie na budowę na nich. Być może, obiekt na sąsiedniej działce będzie kolidował z naszymi planami inwestycyjnymi, na przykład z powodu rodzaju prowadzonej w nim działalności.

Teraz to co dotyczy podzialu 30 arowej dzialki mysle , ze najpierw wlasciciel powinien dopelnic wszystkich niezbednych formalnosci , czyli dla kazdej wydzielonej czesci 3x 10 ar uzyskac warunki zabudowy , zalozyc ksiege wieczysta itp.
Lepiej poczekac i kupic " gotowy sprawdzony produkt " niz pozniej wpedzac sie w niepotrzebne dodatkowe koszty .
Pozdrawiam i zycze powodzenia
Edyta