PDA

Zobacz pełną wersję : Planowanie przyłączy



mrshark
27-04-2010, 20:59
Witam

Mam prośbę, nie jestem pewien w którym miejscu "wprowadzić" do do domu kabel elektryczny (a co za tym idzie główny wyłącznik prądu) - do wiatrołapu czy do garażu - co o tym myślicie. Druga kwestia to przyłącza wod kan- wymysliłem to sobie tak jak na rysunku, woda prosto do kotłowni, bo chcę tam umieścić jakiś prosty filtr (co by mi przysznic nie zachodził :)), a jeśli chodzi o kanalizację to nie chce jej pchać przez cały salon z WC do kuchni i na zewnątrz tylko zamierzam zrobic dwa wyjścia. W projekcie temat przyłączy został potraktowany bardzo "po macoszemu" i zanim zacznę dyskusje z lokalnymi "fachowcami" chętnie wysłucham Waszych opinii. Pozdrawiam

alphatom79
28-04-2010, 07:20
Przyłącze elektryczne chyba najlepiej wprowadzić przez garaż (ja tak będę miał), co do kanalizacji to mogą być dwa wyjścia połączone później do jednego spływu co do wody to nie podpowiem ci bo jeszcze nie przerabiałem tego tematu ale projekt ogólnie wydaje mi się ok. Może jeszcze inni forumowicze coś doradzą.

robertsz
28-04-2010, 08:23
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby rozdzielnica wisiała/stała w wiatrołapie, holu czy też w garażu.
Nie planuj jej na ścianie zewnętrznej, nie planuj też na cienkiej ściance działowej.
Zastanów się, czy w przypadku awarii zasilania będziesz umiał dojść do rozdzielnicy bez rozbicia nosa o jakiś próg, szafe...
Generalnie rozdzielnica powinna być mniej więcej w środku domu, ażeby kable rozchodziły się promieniście po domu.
Jeśli dasz ją w końcu domu, to do drugiego końca musisz później ciągnąć dłuuugie kable zasilające (spadki, zakłócenia, no i cena).
Wskazane, aby w pobliżu rozdzielnicy wyszła z chudziaka bednarka z uziemieniem.
Prócz kabla zasilającego możesz od razu wpuścić 3-4 kable YKY 3x1,5 do zasilania bramy (furtki) i oświetlenia ogrodu.

W tym roku pojawiły się w ofercie HAGERA rozdzielnice, w których drzwiczki zastąpiono lustrem, obrazem lub tablicą korkową.
Zapewne inni producenci skopiują pomysły i pojawi się więcej takich produktów na rynku.
Wówczas rozdzielnice nie będą szpeciły pomieszczeń.

piogron
15-06-2010, 18:29
NIe wiecie czy żeby wystąpić o warunki techniczne przyłącza muszę na mapce do celów projektowych nanieść budynek i kto to robi?

mrshark
16-06-2010, 12:52
W moim przypadku Enion rządał mapki z naniesionym budynkiem. Powninien to nanieść architekt, który robi Ci projekt (adaptacje projektu gotowego).

Jerzysio
25-06-2010, 00:16
Projektowany dom na podkłady geodezyjne może wnieść tylko uprawniony geodeta.
Występując o warunki nie musisz mieć naniesionego budynku ( dopiero przy projektach przyłaczy jest to wymagane )
Najlepiej o szczegóły zapytać operatora wod.-kan.
Pzdr
J

Moja prywatna opinia - trasy pk i pw są do poprawy.

mrshark
25-06-2010, 08:19
Moja prywatna opinia - trasy pk i pw są do poprawy.

Jakieś szczegóły?

voytas80
25-06-2010, 13:09
Czy nie jest tak że instalacja po działce powinna iść po linich (prostopadle równolegle wzgledem granicy działki) prostych a nie w cały świat :) ?

mrshark
25-06-2010, 13:44
Powinna czy musi? Bo jeśli nie musi to im mniej załamań tym lepiej (tak sądzę)

voytas80
25-06-2010, 14:23
Włąsnie chodzi o to czy musi ?
Wydaje mi się że dla elektryki musi :)
ale pytam mądrzejszych :D

Jerzysio
25-06-2010, 21:50
Trasa wcale nie musi być "pod sznurek", jednak należy dążyć do prostych tras, bez zbędnych załamań.
Np. po co 2 wyjścia kanalizacji z domu, takie rzeczy załatwia się instalacją wewnętrzną ( nawet bloki mieszkalne mają 1 wyjście, po co ryć działkę ).
Pion kuchenny należy włączyć do odpływu głównego wzdłuż ściany.
Czy kółko na końcu to os.gn. czy stud. rew. ?
I wody wewnątrz tak nie łamiesz, tylko po "ścianach, po ścianach"..
a na zewnątrz, wychodzimy prostopadle do budynku, potem po 1,0 m może być załamanie, ale już na pewno nie we wspólnym wykopie z kanalizacją !!
Pzdr
J

PS

.. aaa i nie ma czegoś takiego jak studzienka wod.-kan. !

mrshark
26-06-2010, 20:55
Trasa wcale nie musi być "pod sznurek", jednak należy dążyć do prostych tras, bez zbędnych załamań.
Np. po co 2 wyjścia kanalizacji z domu, takie rzeczy załatwia się instalacją wewnętrzną ( nawet bloki mieszkalne mają 1 wyjście, po co ryć działkę ).
Pion kuchenny należy włączyć do odpływu głównego wzdłuż ściany.
Założenie jest takie, żeby w razie ewentualnych problemów z rurą za lat kilka(naście) nie ryć połowy salonu. Czy wystarczy taka argumantacja?



Czy kółko na końcu to os.gn. czy stud. rew. ?
Jeszcze nie ma tam nic - chodziło mi o pokazanie kierunku, z którego wg. informacji z um pójdzie woda (i gdzie będzie przył kanalizacyjne). Najprawdopodobniej w przyszłym roku na mojej ulicy będzie robiona kanalizacja i wodociąg i dopiero wtedy będę naprawdę wiedział gdzie dokłanie mam się podpiąć.



I wody wewnątrz tak nie łamiesz, tylko po "ścianach, po ścianach"..
.. jest bardziej po ścianach niż wymyślił to architekt w moimplanie...

Dzięki za uwagi
Pozdrawiam