PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie kominkiem



arturoand1
29-04-2010, 17:23
Witam. Jestem nowy na tym forum trochę poczytałem i postanowiłem coś napisać. A więc chodzi mi o ocieplenie domku kominkiem. Dom jest piętrowy ok 130m jak narazie 2-osobowa rodzina. Kominek ma być głównym źródłem ciepła. W sumie wybrałem po części ze względu na koszty kominek z obiegiem powietrza (ze względu na centralne ułożenie komina) i zacząłem się zastanawiać co zrobić z ciepłą woda...jak ją uzyskiwać...i tu chyba najbardziej korzystne to gazowy junkers lub elektryczny bojler...a i mam jeszcze pytanie bo gdzieś tam wyczytałem że są kominki z obiegiem powietrza i wody...czy to prawda??

Kominki.fm
29-04-2010, 21:42
Generalnie trzeba powiedzieć, iż albo stosuje się kominek z płaszczem wodnym (zasila C.O. i produkuje C.W.U.) albo kominek konwekcyjny (można z niego rozprowadzić gorące powietrze do wielu pomieszczeń mieszkalnych). Uważa, że gdy zastosuje się już kominek z płaszczem wodnym, to trzeba go wykorzystać jak najpełniej, ponieważ jest to spora inwestycja. Kominek wodny powinien zatem grzać wodę w zasobniku a także grzać wodę w grzejnikach. W takiej sytuacji rozprowadzenie gorącego powietrza jest bez sensu. Stosowanie jednak kominków wodnych jest nieco przereklamowane - nie opisuje się bowiem pewnych efektów ubocznych.

bohusz
30-04-2010, 06:40
Z moich doświadczeń jako dystrybutor wkładów kominkowych wynika, że zainteresowanie wkładami kominkowymi z płaszczem wodnym spada. Chociaż nadal są zwolennicy stosowania takich wkładów. Ja osobiście jako przedstawiciel firmy kominkowej jestem za powietrznymi wkładami kominkowymi, pod warunkiem że ich osiągi są umiejętnie i optymalnie wykorzystane.

margod
02-05-2010, 17:27
Witam. Jestem nowy na tym forum trochę poczytałem i postanowiłem coś napisać. A więc chodzi mi o ocieplenie domku kominkiem. Dom jest piętrowy ok 130m jak narazie 2-osobowa rodzina. Kominek ma być głównym źródłem ciepła. W sumie wybrałem po części ze względu na koszty kominek z obiegiem powietrza (ze względu na centralne ułożenie komina) i zacząłem się zastanawiać co zrobić z ciepłą woda...jak ją uzyskiwać...i tu chyba najbardziej korzystne to gazowy junkers lub elektryczny bojler...a i mam jeszcze pytanie bo gdzieś tam wyczytałem że są kominki z obiegiem powietrza i wody...czy to prawda??
Prawdopodobnie słyszałeś o nasadach wodnych na wkłady konwekcyjne. Takim kompletem możesz ogrzewać dom przez DGP, produkować CWU a nawet podłączyć się do CO, pod warunkiem, że zepniesz to wszystko zbiornikiem buforowym.

Trociu
02-05-2010, 19:03
Z tego co mi się kołacze, to w PL nie można mieć kominka jako jedynego źródła ciepła w domu. Więc co masz w projekcie jako swoje źródło ciepła i cwu?

arturoand1
03-05-2010, 09:08
a więc to nie jest nowy dom. Obecnie w nim jest ogrzewanie centralne jednak że starej daty. tak że wymianie podlegało by wszystko...zaczynając od pieca poprzez rury do kaloryferów. Tak że nie potrzebuje zatwierdzenia rzeczoznawcy żebym ten kominek uruchomił. Czyli sądząc po powyższych radach nie ma co stosować płaszcza wodnego głownie ze względu na koszty. a panowie jak szacujecie z tym grzaniem wody...czy junkers gazowy czy elektryczny lub może bojler elektryczny?? jeszcze zapomniałem dodać że do domu nie jest poprowadzony gaz...czy takie junkersy można zasilać z butli?? nie chodzi mi o wygodę bo wymienić butlę raz na jakiś czas to przecież nie problem. I co teraz mi odpowiecie?? bo ja mam już wielki mętlik.

Kominki.fm
04-05-2010, 18:51
arturoand1

Musisz umówić się z porządną firmą kominkową na spotkanie w domu. Jestem przekonany, iż po takim spotkaniu wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

barbara0215
07-05-2010, 20:03
a czy takim rodzajem kominka można ogrzewać wodę?planowałam w domu szkieletowym kominek jako źródło ciepła i ogrzewanie wody równocześnie,dlaczego kominki z płaszczem są w odwrocie?

DonGemolo
11-12-2010, 19:43
Jak gospodarzy nie ma w domu kilka godzin, to mądra instalacja kominkowa jest bezproblemowo w stanie ogrzać cały dom do komfortowej temperatury, czy to płascz wodny, czy DGP.Przy dłuższych nieobecnościach taka instalacja w pojedynkę nie zda egzaminu.Dlatego kominek, to świetna sprawa, ale z alternatywą w postaci drugiego zródła ciepła.