PDA

Zobacz pełną wersję : Odchwaszczania krok po kroku



iriska
30-04-2010, 11:48
Witam!
Podejrzewam, ze ten temat byl juz wielokrotnie walkowany, ale bardzo prosze o rady bo im wiecej czytam na ten temat to wydaje mi sie, ze wiem coraz mniej.
Posiadamy dzialke 10arow na terenie mocno naslonecznionym i jak mozna sie domyslic porasta ja dzika roslinnosc ktora niekoszona osiaga conajmniej 1 metr.
Obecnie dzialka stoi nieuzytkowana, w przyszlosci byc moze bedziemy stawiac tam dom. Staramy sie regularnie kosic, ale przyznam, ze jest to ogromny wysilek fizyczny, poniewaz dzialka w wiekszosci jest spadzista a ziemia niewyrownana wiec kosiarka zatrzymuje sie co pare metrow.
Chcielibysmy wiec pozbyc sie tego zielska i posadzic tam normalna trawe(tak wiem, ze to potrwa).
Zdecydowanie odpada uzycie chemii, nie chcemy potruc kawalka wlasnej ziemi, skoro kiedys tam zamieszkamy.
Prosze o instrukcje krok po kroku co, jak i kiedy powinnismy zrobic.
Czy powinnismy przekopac, czy moze poprosic kogos aby przeoral? Jesli tak to czy teraz na wiosne, czy moze dac sobie spokoj juz w tym roku i zrobic to dopiero jesienia? A moze poprosic znajomego ktory pracuje na koparce aby troche wywrocil ziemie i wyrownal, a jednoczesnie przydusil chwasty? Oczywiscie wiem, ze chwasty nalezy wyciagnac z ziemi, ale zakladam, ze wszystkiego nie damy rady.
Przychodzi mi do glowy jeszcze jeden pomysl - czyli przykrycie ziemi czarna folia i pozostawienie, az do przyszlego roku, tylko skad wziac takie ilosci folii, bo wydaje mi sie, ze to bardzo kosztowne.

Elfir
30-04-2010, 15:00
najlepiej orac, wyrównać, wybrać, orać, wyrównać, wybrać - do zmęczenia i usunięcia perzu i innych wieloletnich chwastów.

pati25
30-04-2010, 16:40
I co dalej ?Ubic wysiac trawe ?czy jak ?Proszę o radę ..u nas to samo :(

Elfir
30-04-2010, 17:08
Jak nie będzie perzu i będzie wyrównane to siać.

NOTO
30-04-2010, 18:19
Jak tanio można przeorać to oczywiście tak .

Ale co znaczy że kosiarka się zatrzymuje ? są garby ziemi ?

Nie wiem co chcecie osiągnąć. Zamierzacie przez kilka lat kosić trawę mimo, że nie będziecie tam mieszkać ?
Po budowie i tak najczęściej trzeba przygotować ponownie ziemię pod ogród. Aczkolwiek już teraz mozecie posadzić fajne drzewka które zaprocentują za lata i zwiększą wartość działki.

BOHO
30-04-2010, 21:47
tak jak napisał NOTO, w czasie budowy domu, cały wasz wysiłek pójdzie na marne.... nie lepiej zaczekać, aż będzie po ?

ja robiłem tak:
- roundup
- 2 tygodnie przerwy i znowu roundup
- 2 tygodnie przerwy i brona talerzowa
- wałowanie + grabienie
- wałowanie + grabienie
- wałowanie + grabienie
- sianie
- grabienie
- podlewanie
- gotowe !

Bełatka
30-04-2010, 22:14
Ja już mam zaorane pole głęboką orką, potem równane i zbronowane.
Jest w miarę równo, na powierzchni pełno wyschniętego perzu.
Kiedy sadzę na obrzeżach jakąś roślinkę, to widzę, że wystarczy ruszyć kopaczką parę razy i dokopujemy się do żywych białych korzeni perzu.
Chciałabym w tym roku posadzić choćby łubin, bo ziemia jest lichutka , taka glina, która kiedy jest sucho tworzy popękaną skorupę i zbite grudki. Właściciel traktora proponuje jeszcze pole przerobić glebogryzarką.
Poradźcie czy zgodzić się na glebogryzarkę czy posiać łubin, potem go skosić z chwastami i znowu zaorać pole.
Problemem jest obszar ok 12 arów, nie jestem w stanie ręcznie tego odchwaścić i muszę się zdać na mechanizację lub chemię. Ile trzeba czekać na powtórną orkę z łubinem? http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon5.png
Bardzo dobrze, że powstał taki odrębny temat w kwestii ogrodu, i to dla początkujących.
Budowa jak dla mnie byla prostsza, trochę matematyki, logiki i wiedzy z muratora, natomiast OGRÓD to jest WYZWANIE.
Pozdrawiam wszystkich na włościach.http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon11.png

jamles
30-04-2010, 23:15
Poradźcie czy zgodzić się na glebogryzarkę czy posiać łubin, potem go skosić z chwastami i znowu zaorać pole.
Ile trzeba czekać na powtórną orkę z łubinem?
zgodzić się na glebogryzarkę
jak teraz zasiejesz to przeorać pod koniec sierpnia

Elfir
30-04-2010, 23:47
glina nie jest "lichutką" glebą. Zwykle gliny sa glebami bardzo żyznymi. Lichutki byłby piasek.
Należy używać nawozów zielonych dla gleb ciężkich.