PDA

Zobacz pełną wersję : Stare drzwi drewniane, odnowić czy pociąć ?



m4rsh4ll
30-04-2010, 19:31
Witam, w swoim domu drewnianym posiadam drzwi widocznie na poniższym zdjęciu, i zastanawiam się nad ich odnową. Znajomy, który robi fundamenty powiedział mi żeby je pociąć na opał, bo teraz lepsze robią i niedrogie. Ja natomiast mam wątpliwości, ponieważ bardzo mi się One podobają, i myślę że mają swój urok. Dom ma ponad sto lat, i chyba drzwi są w nim od samego początku. Jednak nie wiem nawet jak zając się do odnowy i czy w ogóle opłaca się robota, skoro rzeczywiście teraz robią ładne i niedrogie. Pomóżcie, doradźcie co robić ?

http://img265.imageshack.us/img265/8210/p1010034p.jpg

ps, do admina, jeśli temat pasuje do domów drewnianych to proszę przenieść

Gosiek33
30-04-2010, 19:39
Piękne stare i z duszą :) już lepiej sprzedać komuś kto je doceni :rolleyes: Ale skoro Tobie się podobają to koniecznie je doprowadź do stanu używalności ;)

monah
30-04-2010, 22:38
a skąd jesteś? bo bym je chętnie odkupiła od Ciebie :)

Trociu
01-05-2010, 08:09
Odnowić. Wstawić nowe szyby i gites. Ubytki zaszpachlować. Całość najlepiej polakierować.

Skąd te liczne dziury w drzwiach?

m4rsh4ll
01-05-2010, 09:09
Prawdę mówiąc te drzwi http://img32.imageshack.us/img32/3986/p1010037e.jpg
były obite tekturą, co za tym idzie były w nich z 2 setki gwoździ.


Pozostałe są nawet w dobrym stanie. Drzwi znajdują się w Radymnie, Podkarpackie.
Zobaczę co się da zrobić z nimi. Mam dwa pytania, ponieważ nie mam opalarki, do ściągnięcia farby czy papier ścierny nie zniszczy drzwi ? a także czy u szklarza można kupić kolorowe szkło żeby wstawić do drzwi takie falowane bądź inne, jak to zawsze w starych domach widywałem, gdy słonce świeciło, robiły się piękne kolory wewnątrz. Na allegro nie mogę znaleźć.

Gosiek33
01-05-2010, 09:15
Te dziury po gwoździach to tylko uroku dodają, teraz nawet specjalnie ,,postarzają: ramki do obrazów w takie dziurki ,,po kornikach" ;) Mam tak w jednych drzwiach z dech z odzysku ;)

m4rsh4ll
01-05-2010, 11:55
Ok podjąłem decyzję, inwestuje w opalarkę, muszę i tak framugi tez oczyścić i podłogę by się przydało bo nie jest w złym stanie a czasu na razie mam dużo, tylko nie wiem jak z cierpliwością będzie ;-)

Pozdrawiam

Trociu
01-05-2010, 16:42
Alternatywnie lub równolegle do opalarki można użyć jakiejś chemii do tych farb.
Gdzieś na którymś discovery widziałem jak facet odnawiał stare belki malowane kilkakrotnie farbą. Nakładał jakąś chemię, na to naklejał odpowiedni papier i po odpowiednim czasie ściągał papier z większością farby. Potem tylko przeszczotkował i miał drewno na wierzchu.

Gosiek33
01-05-2010, 19:20
Znajomy stolarz używa tego preparatu - SCANSOL (http://www.domex.sklep.pl/index.php?a=opis&k=40&id=260)


a tu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?45658-zdj%C4%99cie-starej-farby-olejnej-%28SCANSOL%29-i-CO-DALEJ)był kiedyś temat omawiany :rolleyes:

aneta s
01-05-2010, 21:12
Ja bym je zostawiła. Wiesz my też mielismy podobne i tez mielismy w planie je odnowić ale okazało się, że były w nich slady po korniku i nie chcieliśmy ryzykować, że robaczki przejdą nam w nowe drewno, Zamówiliśmy zupełnie nowe u stolarza, stylizowane na te z pierwszego zdjęcia. A te stare wciąż mam i mam nawet pomysł jak je wykorzystać. Zainwestuj w opalarkę ale po tym pewnie i tak trzeba będzie troszke z papierem popracować!powodzenia!

perm
01-05-2010, 21:39
Wszystko zależy od tego jak chcesz je wykończyć. Przy farbie kryjącej, odpowiednim nakładzie pracy i wiedzy będą wyglądały jak nowe pod jednym warunkiem; że nie są zwichrowane. Od tego powinnaś zacząć. Sprawdź czy wogóle się zamykają. Naprawienie takich wypaczonych jest w warunkach domowych praktycznie niemożliwe. Niektórzy "fachowcy" proponują jakieś dociążanie itp ale to tylko na krótko.
Jeżeli zamykają się wystarczająco to opalarka lub chemia i trójkątna skrobaczka. Przy farbie kryjącej szpachla na całą! powierzchnię, szlif i farba wałkiem, pędzlem lub najlepiej pistoletem. Takie drzwi kryte lakierem transparentnym prawdopodobnie nie będą wyglądały ładnie. Dziury po gwoździach mogą być otoczone bardzo widoczną ciemną obwódką praktycznie nie do usunięcia w warunkach domowych.Jeżeli to akceptujesz to ok. Te drzwi to w końcu kawałek historii twojego domu. Może nie wyglądają zbyt efektownie ale to autentyk a nie jakiś plastikowo - "nowoczesny" produkt.

MarynaM
01-05-2010, 22:09
Stare drzwi drewniane, odnowić czy pociąć ?

Podeszła bym do sprawy indywidualnie :).


Pierwsze drzwi (ciemnobrązowe) wygladają jak drzwi zewnętrzne.
Coś z nimi musiało być nie tak, skoro:
- zostały obite dyktą.
- ktoś zamontował te 2 metalowe winkielki tylko po stronie klamki
Jeśli to faktycznie drzwi zewnętrzne - sprawdziła bym czy są wiatroszczelne...
Jeśli są - można się pobawić w odnawianie :)

Jasnobrązowe i białe..... wyglądają obiecujaco.
Roboty sporo....ale klimatu nie można im odmówić.
Ja bym próbowała - zwłaszcza, że okucia urokliwe.

A robale? Skoro dom jest stary....i drewniany, to robale wcinają po równo:
- drzwi
- jak i okna....
- no i całą resztę.
Nowych drzwi też z przyjemnnością skosztują.

PozdrawiaM



ps.
Nie ruszaj tej podłogi !!!!! W 99% stare podłogi trzymają się siłą przyzwyczajenia.
No chyba, że chcesz kłaść nowe legary i nową podłogę