PDA

Zobacz pełną wersję : Rodzaje torfu



Kasiorek
30-04-2010, 21:47
Była dziś w ogrodniczym i zgłupaiłam. Chciałam kupić torf dla użyźnienia ziemi a tam kilka rodzajów, niski, wysoki , odkwaszony a taki uniwersalny to jaki ?

jamles
30-04-2010, 22:26
torf raczej nie użyźnia gleby, poprawia chłonność, strukturę ale jest praktycznie bezwartościowy
pod względem odżywczym, reguluje pH gleby
najlepsze są torfy wysokie, kwaśny pH 3-4,5 pod wrzosowate, odkwaszony pH 5-6,5, są jeszcze zasadowe,
do użyźniania to najlepiej kompost, obornik, nawozy zielone

bardziej naukowo to pewnie Elfir wyjaśni
i nie dawaj torfu pod tuje, bo Mirek nie wróci ;)

Kasiorek
01-05-2010, 08:13
O dzięki Ci , to lepiej kupię obornik a tujek ni mom :)

pablitoo
01-05-2010, 08:41
(...)
i nie dawaj torfu pod tuje, bo Mirek nie wróci ;)

To przeze mnie Mirek odszedł :( - ja rok temu sypałem torf pod tuje ... - co prawda po garści - ale jednak sypałem ...

:( :( :(

jamles
01-05-2010, 23:02
To przeze mnie Mirek odszedł
nie bierz tego tak do serca ...... też nie mam czystego sumienia, ale każdy ma swoją Ewę i da się skusić :oops:
na szczęście rok później kazała przesadzić to torf wytrzepałem;)
Kasiorku nie mów hop, niektóre kuliste to też tuje:lol2:

Elfir
02-05-2010, 11:16
Torfy:
1. wysoki- kwaśny. Zawiera minimum składników pokarmowych (w zasadzie jest jałowy). Niskie pH (ok 3-4) powoduje, ze mało w nim drobnoustrojów (przez co bardzo wolno się rozkłada). Powstaje z mchu torfowca i ma wyraźnie włóknistą strukturę. Jego największą zaletą jest zdolność do chłonięcia ogromnych ilości wody. Ale cechę tę ma tylko torf wilgotny. Przesuszony traci natychmiast swoje właściwości. Schnąc pęka rozrywając drobne korzenie roślin, dlatego NIGDY nie powinien być jedynym podłożem, a jedynie domieszką do istniejącej gleby. Używa się go do zakładania wrzosowisk, pod różaneczniki, azalie, do dokwaszania gleby pod hortensje.
2. niski-lekko kwaśny lub obojętny. Powstaje z obumarłych traw i turzyc (zwykle z wełnianki). Rzadki. Zawartość składników różna, zależna od miejsca pochodzenia, roślin, które go stworzyły. Cenna domieszka na słabych glebach, gdyż to praktycznie czysta próchnica. Zwiększa absorpcję wody (ale zdecydowanie słabiej niż torf kwaśny), zapobiega wypłukiwaniu składników pokarmowych wgłąb gleby.
3. Substrat torfowy - zobojętniony nawozem wapniowym wysoki torf. pH jest wyższe, zbliżone do obojętnego, ale właściwości chłonięcia wody pozostają takie same co torfu kwaśnego. Wraz z piaskiem służy do rozluźniania gleb gliniastych (np. pod trawniki) lub do zwiększenia chłonności gleb piaszczystych, jako zamiennik trudno dostępnego torfu niskiego.

Torfy nie są nawozami organicznymi! Służą jedynie poprawieniu struktury gleby.

Natomiast kompost, nawozy zielone i obornik (w tym ziemia popieczarkowa) to typowe nawozy organiczne. Jednocześnie dostarczają dużej ilości składników pokarmowych (nawozy zielone najmniej, potem kompost, potem ziemia popieczarkowa, a na końcu, najwięcej obornik) i poprawiają strukturę gleby (zwiększają poziom próchnicy)

jazzy
08-11-2014, 23:10
Czy sadząc wiśnie osobliwe umbry w mieszance torfu odkwaszonego z moja ziemią, trochę gliniasta, zrobilam im dobrze czy źle? :eek:
Sadząc cisy też trochę tego torfu dosypalam.

Elfir
14-11-2014, 21:50
cisy lubią gleby zasadowe, żyzne więc zwykle torf im niepotrzebny.

Skoro ziemia jest "trochę gliniasta" to nie potrzebuje jakiegoś specjalnego rozluźniania.

Mirek_Lewandowski
15-11-2014, 15:49
To przeze mnie Mirek odszedł :( - ja rok temu sypałem torf pod tuje ... - co prawda po garści - ale jednak sypałem ...

:( :( :(

Oj tam, oj tam...:D