PDA

Zobacz pełną wersję : Plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu



Jerzy2
01-05-2010, 05:34
Witam i prosze o pomoc.Czy mozna klasc plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu.Jest tyle wersji za i przeciw,ze stanolem w miejscu z robotami wykonczeniowymi.Chodzi o to czy nie beda w przyszlosci pekac.
Pozdrowienia J2

Rom-Kon
01-05-2010, 08:33
Nie widzę przeszkód. Wystarczy dobrze to wykonać i nic nie będzie pękać. Oczywiście płyty nie bezpośrednio na ściany tylko stelaż. W jaki sposób to wykonać nie napiszę bo mam za mało informacji.

wojto_thor
01-05-2010, 18:29
podepne sie do tematu, poniwaz jestem na tym samym etapie. Mam zamiar wykoczyc dom z bali plytami kg, w tej chwili wewnatrz jest 2 cm tynku taki wapienno cementowy na trzcinie. Czy moge krecic plyty do tego tynku czy musze go zrywac? tynk sie trzyma dobrze. W jaki sposob przykrecac plyt na stelazu drewnianym? i jak krecic plyty do sufitu? strop jest drewniany belki co 60 cm

malutka35
14-05-2010, 20:57
mam podobny problem , dostaliśmy z mężem drewniany domek nie jest on nowy ma już 50 lat, ale na szczęście po ocenie fachowców jest w dobrym a nawet bardzo dobrym stanie , jesteśmy na etapie remontu wymiana okien i kominek z płaszczem wodnym i to choć wydawało się najtrudniejsze w realizacji jest dość proste natomiast nie wiemy czym zakryć ściany dom ciągle pracuje i obawiamy się , ze po zakryciu ich płytą kg zacznie nam ona pękać czy nie ma jakiejś innej metody, którą można by było solidnie i ładnie zakryć ściany by były proste ale nie ryzykując pęknięciami ???

m4rsh4ll
14-05-2010, 22:06
wojto_thor szkoda miejsca, lepiej zbić ten tynk, przecież pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze, co do tego czy sam tynk to utrzyma, to nie wydaje mi się, i tak chyba będziesz musiał się przewiercić do drewna, zbijałem taki tynk i powiem Ci że w pewnych miejscach jak się uderzy to łatwo odlatują duże kawały tynku, chyba zależy to od tego czy to miejsce było wcześniej zawilgocone. Zbić to nie problem, sam zbijałem w 2 dni 3 całe pomieszczenia. Jak masz silne ręce można sobie łatwo poradzić. Najgorsze są druty trzymające trzcinę. Ja sam najpierw zrywałem te druty, One są ułożone wzdłuż desek. Te grubsze druty oczywiście bo sa jeszcze cieniutkie tych nie ruszałem. Czasem jak się odpowiednio je zrywa, czyli szarpiąc do siebie można takiego jednego druta zerwać z gwoździków, ale bez rękawic nie polecam ;-)
Po zdjęciu grubych drutów można łatwo zwijać trzcinę w rulon. Później najgorsze, setki gwoździków do usunięcia, To jest dopiero zabawa :D ale robiąc coś takiego odkrywasz jak kiedyś to ludzie robili, Oni też się nieźle musieli namęczyć żeby to ułożyć ;-) Jest jeszcze glina i jakieś takie trawy między grubymi belkami, ale z tym większego problemu nie będzie, bo nie za dużo tego. ;-) Pamiętaj o ociepleniu, znajomy polecił na zewnątrz i wewnątrz i na to płytę ułożyć, ale znajomy z forum powiedział że można z zewnątrz, aa środek drewniany., ale trzeba to zrobić solidnie. Ja tam ogólnie jestem zielony w temacie budowy ;-) mam znajomego to doradza. Jeszcze będę z nim rozmawiał o zostawieniu wnętrza drewnianego czyli samych bali i ociepleniu jedynie z zewnątrz, bo chciałbym żeby środek wyglądał rzeczywiście jak drewniany dom, tylko nie wiem jak wnętrze będzie wyglądać estetycznie.

Ładnie trzcinka wygląda prawda ? :D

http://img138.imageshack.us/img138/4938/p1010062b.jpg

jarkotowa
17-05-2010, 13:32
My wykańczaliśmy wnętrze naszej starej chaty z bali płytami k-g na stelażu (na profilach) i nic nie pęka.
Jedno pomieszczenie (pierwsze) było zrobione na kantówkach i tam owszem, pęka. Ale pierwsza rysa pojawiła się po 3 latach. Następne trochę później. Ale nie ma tragedii. Mowa o ścianach.

seba4x4
25-05-2010, 19:44
Witam i prosze o pomoc.Czy mozna klasc plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu.Jest tyle wersji za i przeciw,ze stanolem w miejscu z robotami wykonczeniowymi.Chodzi o to czy nie beda w przyszlosci pekac.
Pozdrowienia J2
Mowa o remoncie starego domu, czy budujecie szkieletówkę? Jeśli to drugie, to użytkowałem taki dom i w 100% był wykończony w środku w/w płytami. Praktycznie zero problemu, mimo tego, że był to nowy dom. Tylko w dwóch miejscach dało o sobie znać pracujące drewno (w pierwszym roku użytkowania). Na zewnątrz płyta 20 mm+folia+siatka+tynk. Szkielet z bali(ków) 5x15 cm wykładany wełną. Od środka w/w płyta. Trzeba pamiętać o umiejscowieniu belek pod montaż szafek wiszących ....

maciej74
26-05-2010, 09:19
w tej chwili wewnątrz jest 2 cm tynku taki wapienno cementowy na trzcinie. Czy moge krecic plyty do tego tynku czy musze go zrywac?
obowiązkowo musisz go skuć para wodna wytwarzana wewnątrz domu będzie wchłaniana przez ten tynk i przejdzie na belki a jak jeszcze zakryjesz g-k to wszystko się będzie kisić i drzewo zacznie butwieć a i w ekstremalnym przypadku to i grzybki się mogą wysypać. I tak jak kolega wyżej napisał konieczny stelaż by wentylował ściany a i folia paroizolacyjna też jest wskazana.

do uniknięcia pękań g-k dobra jest tapeta plusem tapety jest jeszcze to iż nie musisz idealnie szpachlować, u siebie po doświadczeniach z g-k stosuję imitację muru pruskiego czyli tam gdzie ma wychodzić łączenie są dechy a wygląda to tak.
http://images41.fotosik.pl/293/c7f6fc89b7ae1d86med.jpg

http://images44.fotosik.pl/298/1da0f2c029056847med.jpg[/URL]
w tym przypadku róg ściany jest z belki która robi od razu za ościeżnicę reszta to deski .

michalgalat
26-05-2010, 20:02
Ja własnie mam postawiony nowy dom w systemie kanadyjskim i niechciałbym popełnić bledu , na moje oko to niepowinno pekać jasli plyte gk przykrece besposrednio na osb , teraz widze ze chyba zle sobie to wykombinowałem

Dunieczek
01-06-2010, 23:16
Taką samą trzcinke miałem, całośc ze ścian ściągałem zostały same bale, niezbyt przyjemna praca jednakże napewno sie później lepiej trzymają uchwyty pod profile.
Do wyciągania trzciny polecam sobie zrobić haczyk i jeździc wzdłuz drutów wszystko pieknie wychodzi;)

model kulki
11-06-2010, 21:17
Też remontuje dom z bala i poczytam z miłą chęcią na temat tych płyt GK żeby nie pekały i jak dać folę.

dzika_wenza
25-06-2010, 09:03
Ja robię normalnie na stelażu metalowym i pogodziłem się z myślą, że kiedyś w końcu pojawią się pęknięcia. Ale pałacu nie zamierzam mieć ;)

model kulki
26-06-2010, 21:22
Chyba położę panel będzie szybciej i mniej pracy ewentualnie na działowych karton bo są nowe

rydzadam
06-07-2010, 08:24
Mam płyty GK przykręcane do profili "kapeluszowych", które to profile przykręcone są bezpośrednio do szkieletu drewnianego ścian nośnych, jak i działowych. Póki co po prawie dwóch latach nic nie pęka. Spoiny szpachlowane Cekolem C40, bez siatki.

Asiulek 333
17-01-2011, 10:45
1. Z czego/poza boazerią/ można zrobić wewnętrzne ściany w domu z bali? Biorąc po uwagę fakt , że w okresie zimowym dom będzie nie używany i nie ogrzewany, choć posiada kominek, jednak na znaczną odległość od miejsca zamieszkania niemożliwe jest aby ktoś go opalał, ogrzewał w zimę. Jak zatem wykończyć ściany od wewnątrz aby były ładne, funkcjonalne a jednocześnie nie nabrały wilgoci?
2. Jeśli w łazience ściany były by z płyt KG to co oprócz glazury można zastosować na ścianach w kabinie prysznicowej?

juka25
18-01-2011, 11:44
Przede mną też kładzenie płyt. Oczywiście dom postawiony jest z bala 13cm. Od wnętrza zrobiliśmy profile drewniane co 60cm i na nich przykręcamy bezpośrednio płyty. Zaczęliśmy od łazienki i kuchni na dole. Też baliśmy się, że to nie wytrzyma ale dobrze zrobiony stelaż czy to metalowy czy drewniany i będzie dobrze. Wiadomo, ze dom pracuje i mogą pojawić się pęknięcia ale taki urok domu z drewna :-) Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej o budowie z bala to zapraszam na swój blog :-) Właśnie jestem w trakcie zamieszczania informacji na temat wykańczania domu od wewnątrz. Oczywiście wkrótce zamieszczę zdjęcia więc będzie można zobaczyć jak to wygląda. Oczywiście budując nasz dom z mężem nie mieliśmy dużo kaski na ekipy więc większość rzeczy robiliśmy sami. Mam nadzieję, że moja wiedza się przyda komuś i znajdziecie coś dla siebie. :-) W razie pytań piszcie. Pozdrawiam wszystkich www.domdrewniany-juka.blogspot.com

Bedstemider
18-01-2011, 12:33
Witam juka25;
przeczytałem blog; fajnie, że tak szybko poszła Ci budowa;
ja mam w planach wybudowanie takiego domu, tylko się zastanawiam czy tak jak Ty zrobić z cienkiego bala+ocieplenie czy z grubego bala bez ocieplenia;
napisz proszę jaka firma Wam stawiała domek;
Pozdr

kruszon11
18-01-2011, 18:15
Czołem
Rozumiem, że pomiędzy profile dajecie wełnę... folię... itd... ?

Ale moje pytanie - profile przykręcacie do ścian na sztywno, czy też z luzem pozwalającym na osiadanie domu ?


8)

juka25
19-01-2011, 10:22
Witam juka25;
przeczytałem blog; fajnie, że tak szybko poszła Ci budowa;
ja mam w planach wybudowanie takiego domu, tylko się zastanawiam czy tak jak Ty zrobić z cienkiego bala+ocieplenie czy z grubego bala bez ocieplenia;
napisz proszę jaka firma Wam stawiała domek;
Pozdr

My zdecydowaliśmy się na dom z bala + ocieplenie bo nie mieliśmy pieniędzy na firmę, która bierze za m2 2500-3500zł a nawet więcej zależy od ekipy i jej pochodzenia. Wiadomo, że górale biorą dużo :-) i jest to stan surowy zamknięty. Nasz domek ma 124m2 więc koszt byłby znaczny a do tego dochodzi koszt fundamentu i tu też zależy jaki wykonujesz. My nie robiliśmy podpiwniczenia więc koszty się zmniejszyły ale mój mąż sam go wymurował więc koszty ekipy murarskiej odeszły (nam zaśpiewali 7000zł bez materiałów i to po znajomościach tylko razem z kopaniem fundamentu i wylewaniem ławy fundamentowej i murowaniem). Koszt fundamentu wyszedł nas 15tys (gotowy do stawiania domu bez robocizny murarzy). Oczywiście taki dom jak nasz wymaga później sporo własnej pracy bądź ekip. Wybór należy do Ciebie jak masz pieniądze to dawaj z grubego bala ale jak nie to tak jak nam zostaje bal +ocieplenie. Oczywiście są zalety i wady obu domów. Trzeba by sobie policzyć koszt wykończenia domu z ociepleniem i tego bez i zobaczyć co się bardziej kalkuluje. W tym momencie dom wyniósł nas 160tys (zdjęcia zamieszczam dziś więc będziesz mógł zobaczyć na jakim etapie jest). Firma , która nam stawiała pochodzi z pod Biłgoraja Paweł Gmyz w necie znajdziesz. Od razu mówię, że nie ma super strony i nie zobaczysz galerii itp ale solidni wykonawcy i znają się na rzeczy tak jak pisałam na blogu Jakby co pisz :-)

juka25
19-01-2011, 10:27
Czołem
Rozumiem, że pomiędzy profile dajecie wełnę... folię... itd... ?

Ale moje pytanie - profile przykręcacie do ścian na sztywno, czy też z luzem pozwalającym na osiadanie domu ?


8)


Oczywiście profile przykręcaliśmy do ściany ale nie na sztywno. Od góry jak i dołu ściany zostawiliśmy po 2-3cm na osiadanie. Przy przykręcaniu profili do ściany wywierciliśmy odpowiednio duży otwór 2 razy większej średnicy i umieściliśmy wkręty żeby umożliwić schodzenie się bali przy osiadaniu budynku (w dolnym otworze wkręt max do dolnej krawędzi i w górnym otworze max do górnej krawędzi) :-)

juka25
22-01-2011, 21:32
Dzisiaj byłam na budowie :-) muszę powiedzieć, że wilgoci w domu nie ma. Pomimo, że obawiałam się zostawiając dom w takim stanie (jak na blogu w galerii) tzn. bal, wiatroizolacja, wełna, paroizolacja. Sporą zasługą jest tu położenie folii wiatroizolacyjnej, która w lecie izolowała dom do tego stopnia, że wchodząc na poddasze było gorąco od dachu a schodząc na dół było chłodno jak w spiżarni. Jak na razie w domu wszystko jest ok :-) Czekam do kwietnia albo jak tylko będzie robić się cieplej :-) już bym coś porobiła :-)

andstach1
05-02-2011, 12:54
Witam,
postanowiłem wtrącić się do tematu po przeczytaniu tych bzdur, które niestety co niektórzy piszecie!!!

Płyty gipsowe na ściany w drewnianym domu - TAK !!!
W szkielecie stosuje się Regips od wewnętrznej strony domu bezpośrednio na konstrukcję ściany - szkielet!
Prawidłowo zamocowany Regips nie ma prawa pękać !!!!
Regips - to nie tylko wykończenie ścian, ale i przede wszystkim przegroda ogniowa - dla tego jest stosowany - i dopuszczony do stosowania - wg przepisów!!!
Jeżeli na wewnętrzne pokrycie ścian stosuje się OSB3 (nie zwykłe OSB) to również stosuje się regips na wykończenie!!!
Nie słuchajcie bzdur typu - jeżeli regips to stelaż !!!!! BZDURA !!!!
Nieprawidłowo położony regips na stelażu też PĘKA !!!
Kilka najważniejszych zasad:
Zasada okładania konstrukcji płytą OSB3 - pozostawienie dylatacji wokół płyty min 3mm!!!
Zasada (przy szkielecie) układania płyt regipsowych - pozostawienie dylatacji od 0,5 do 1 cm!!! - dlaczego?
Po przykręceniu Regipsu do poszycia - szkieletu lub OSB3 - wypełniamy płytę gipsem łączeniowym ... połączenie 1 cm gipsu lepiej mocuje płytę, i pozwala jej pracować swobodnie. Nie ma konieczności stosowania taśm łączeniowych (szklanych czy syntetycznych), ponieważ po zamocowaniu, po szpachlowaniu i dotarciu, nakłada się na ściany włókninę szklaną (zwaną często tapetą szklaną) na specjalnym kleju. Włókniny dostępne są w różnych grubościach oraz wzorach. Włóknina, również oprócz wykończenia spełnia normy ochrony przeciwpożarowej. Dzięki zastosowaniu włókniny - nie ma widocznych pęknięć ściana jest wyrównana i piękna. Włóknina ponadto dzięki swej elastyczności pozwala pracować konstrukcji.
Ta technologia stosowana jest wszędzie na świecie od lat, wypowiedzi ludzi nie mających pojęcia - mogą spowodować nie tylko znaczne straty materialne - ale i zwiększają niebezpieczeństwo pożaru !!! w którym spłonie cały dom !!! - więc za nim wypowiecie się bez pojęcia - dziesięć razy się zastanówcie !!!
pozdrawiam.

P.S. Nie zapomnijcie o suficie zasada jest taka sama !!!
Zamiast włókniny można zastosować zwykłe tapety - jednak zmniejszamy wytrzymałość termiczną pomieszczeń !!! - ja mam tapety ... :)

axpol
20-01-2012, 10:54
Firma , która nam stawiała pochodzi z pod Biłgoraja Paweł Gmyz w necie znajdziesz. Od razu mówię, że nie ma super strony i nie zobaczysz galerii itp ale solidni wykonawcy i znają się na rzeczy...
Witam
Potwierdzam ze znaja sie na rzeczy, zbugowali i mi super dom z bali z projektu Osiek Drewniany 2 z garazem. Maja juz strone http://www.domydrewniane.gmyz.pl. Zamowilem ok sierpnia 3lata temu, jodla, w suszarni drewno lezalo az do kwietnia, kiedy to przyjechali, wymierzyli w ok tydzien docieli a w drugi tydzien przywiezli i postawili z wiezba dachowa wlacznie. Bal 13cm grubosci wiec tez sie zdecydowalem na ocieplwnie od srodka: membrana (eurowek), 10cm welny mineralnej i plyta GK, na stelarzu aluminiowym, troche podobnie jak sie robi poddasza. Jednak dom najpierw otwarty a pozniej zamkniety stak przed ociepleniem ponad rok wiec troche juz osiadl. Mimo to potwierdzam tez ze pomiedzy plytami powinna byc dylatacja. Ja np nie dalem dylatacji na stropie, bo belki stropowe maja frez w ktory wsunalem plyty GK i dosunalem je do siebie. Teraz nijak nie mozna pozbyc sie pekniec mimo 2 warstw siatki. Znajomy wykonawca poddasza robi na drwnianych stelarzach, plyta osb 8mm i na zakladke plyta GK - jesli peka to tylko na zlaczeniu plaszczyzn, dowiedzialem sie za pozno i do pekniec bede musial sie przyzwyczaic.
ps. Co do ciesli to maja kilka fajnych patentow, np osadzili krokwie w wystajacych na zewnatrz belkach stropowych. Belki stropowe nie sa dzielone wiec pod naporem dachu, ocieplenia, sniegu nic oprocz krokwi nie ulega odksztalceniu. Duza klasa dla wykonawcy.

Pozdrawiam
Polik

KrzysztofLis2
21-01-2012, 10:32
I specjalnie się zarejestrowałeś tu na forum, by nam to zakomunikować? Odświeżając wątek sprzed roku?

Jakoś to tak mało wiarygodnie wygląda...

xfiless
09-06-2013, 21:45
Witam, jaki jest poprawny link do tego bloga? Ten link nie działa, nie moge tam dotrzeć, a temat mnie b interesuje..
Pozdrawiam

LidkaDiD
11-06-2013, 22:26
My mamy nowy dom w konstrukcji szkieletowej, na zewnątrz boazeria modrzewiowa wewnątrz płyty gk przykręcane na dystanse drewniane, które były tylko po to żeby wyrównać niewielkie krzywizny ścian konstrukcji. Daliśmy jednak podwójnie płytę gipsową (na zakładkę, zwłaszcza nad oknami i drzwiami trzeba ją odpowiednio położyć, żeby nie było łączeń płyty gk nad narożnikami otworów okiennych) i nic nie pęka. Dobrze jest też postawić konstrukcje drewnianą i zostawić ją na pół sezonu chociaż, żeby ułożyła się jak trzeba.

LidkaDiD
11-06-2013, 22:38
A jeszcze dodam, że sufitów się bałam i zrobiliśmy je z boazerii z ozdobnymi deskami na łączeniach, biliśmy to sztyftami prosto na belki stropowe. Boazerię pomalowałam sadolinem ecri, który nie zakrył struktury drewna i wygląda pięknie.

מרכבה
12-06-2013, 20:58
Brak w tym układzie paroizolacji . jak by się kto pyta niczym taki układ nie różni się od poddasza jeśli chodzi o transport pary wodnej na zewnątrz.
Plus dodatkowe uszczelnienie, bo takowy dom do szczelnych nie należy.
Ruch powietrza w domu przy -10 na zewnątrz nie jest zbyt przyjemnym uczuciem.

kkasper
12-09-2013, 22:25
A ja nabyłem niedawno niewielki domek szkieletowy.
Dom od środka wykończony jest całkowicie drewnem tzn. ściany z desek na pióro-wpust (wyglądają jak boazeria lub podbitka) a pod nimi paroizolacja, wełna i folia paroprzepuszczalna. Ściany chciałbym wykończyć płytami g-k. Ściany są równe i nie wiem czy mogę płyty g-k przykręcać bezpośrednio na te deski czy też robić szkielet co znacznie utrudni mi pracę i podniesie koszty. Co radzicie? Jak da się bezpośrednio to czy dawać jeszcze folie na drewno pod płytę?

coolart
17-09-2013, 18:11
witam wszystkich ja właśnie jestem swiezo po ostatnim etapie remontu wewnątrz kładzenia płyt prosto na ścianę bez stelaży tyle iż widzę że większość z was ma domy z bali wiec na ten temat się nie wypowiem. ściany nie pękają ale są punkty gdzie pęknięcia występują ale tylko na łączeniach przy drzwiach lecz nie zawsze. największy problem to kafelki i fugi .

andstach1
17-09-2013, 20:25
A ja nabyłem niedawno niewielki domek szkieletowy.
Dom od środka wykończony jest całkowicie drewnem tzn. ściany z desek na pióro-wpust (wyglądają jak boazeria lub podbitka) a pod nimi paroizolacja, wełna i folia paroprzepuszczalna. Ściany chciałbym wykończyć płytami g-k. Ściany są równe i nie wiem czy mogę płyty g-k przykręcać bezpośrednio na te deski czy też robić szkielet co znacznie utrudni mi pracę i podniesie koszty. Co radzicie? Jak da się bezpośrednio to czy dawać jeszcze folie na drewno pod płytę?

Jeżeli dobrze zrozumiałem to konstrukcja ściany od wewnątrz:
- deska pióro-wpust
- paroizolacja
- konstrukcja z wełną
- wiatroizolacja
Tak ?
Jeżeli tak, położenie płyt regipsowych może odbyć się bezpośrednio na deskę. Nie ma potrzeby robienia szkieletu. Warunkiem tego musi być ściana wykonana zgodnie z technologią, deska wykorzystana do wykończenia ścian suszona - wilgotność 13 do 18%.
Deska którą wykończono ściany jest pozaklasowa - warto ją sprawdzić.
pozdrawiam.

andstach1
18-09-2013, 06:39
My mamy nowy dom w konstrukcji szkieletowej, na zewnątrz boazeria modrzewiowa wewnątrz płyty gk przykręcane na dystanse drewniane, które były tylko po to żeby wyrównać niewielkie krzywizny ścian konstrukcji. Daliśmy jednak podwójnie płytę gipsową (na zakładkę, zwłaszcza nad oknami i drzwiami trzeba ją odpowiednio położyć, żeby nie było łączeń płyty gk nad narożnikami otworów okiennych) i nic nie pęka. Dobrze jest też postawić konstrukcje drewnianą i zostawić ją na pół sezonu chociaż, żeby ułożyła się jak trzeba.

Witam, w prawidłowo wykonanym budynku, zgodne z systemem i odpowiednimi materiałami, nie ma potrzeby "wymyślania cudów", nie twierdze, że tak nie jest w projekcie, bo w Polsce jest wszystko możliwe, a jedynie przypuszczam, że w projekcie tak nie było ...
Żeby wzmocnić ścianę w "kanadyjczyku" czy jak kto woli w domu typu Szwedzkiego, montuje się wewnątrz płytę OSBIII lub alternatywną o grubości np 8mm (wewnątrz), paroizolację i na to bezpośrednio regips. Żeby wyeliminować pękanie regipsu, wystarczy zastosować drewno konstrukcyjne (suszone komorowo, strugane czterostronnie) a nie drzewo z lasu. Dodatkowym zabezpieczeniem na lata jest położenie maty szklanej zwanej również włóknina, tapetą itp. Koszt nieporównywalnie niewielki do późniejszych poprawek i częstotliwości ich występowania.
Płyta regipsowa będzie pękać zawsze w domu drewnianym. Dom drewniany pracuje od momentu jego postawienia - do rozbiórki. Szczególnie w "kanadyjczykach" słychać często strzelanie w ścianach, co jest objawem niewłaściwie zamontowanej płyty OSBIII lub alternatywnej. Mam nadzieję, że przeczytam opinię o tym jak Wam się mieszka za 3-4 lata ...
Tak naprawdę jedynym skutecznym sprawdzonym rozwiązaniem przed pękaniem płyty regipsowej jest wspomniana wyżej włóknina, która tak naprawdę markuje pęknięcia pod swoją powierzchnią. A płyta pęka i ma pękać, w domach drewnianych jest ona jako wykończenie ściany i regulator wilgotności pomieszczeń, nie pełni żadnego innego znaczenia. Płyta regipsowa nie nadaje się również do prostowania konstrukcji. Konstrukcja jest trzonem domu i to ona powinna być prosta na tyle, żeby nie trzeba było dystansów montować ....
pozdrawiam,

andstach1
18-09-2013, 07:01
Witam
Potwierdzam ze znaja sie na rzeczy, zbugowali i mi super dom z bali z projektu Osiek Drewniany 2 z garazem. Maja juz strone http://www.domydrewniane.gmyz.pl. Zamowilem ok sierpnia 3lata temu, jodla, w suszarni drewno lezalo az do kwietnia, kiedy to przyjechali, wymierzyli w ok tydzien docieli a w drugi tydzien przywiezli i postawili z wiezba dachowa wlacznie. Bal 13cm grubosci wiec tez sie zdecydowalem na ocieplwnie od srodka: membrana (eurowek), 10cm welny mineralnej i plyta GK, na stelarzu aluminiowym, troche podobnie jak sie robi poddasza. Jednak dom najpierw otwarty a pozniej zamkniety stak przed ociepleniem ponad rok wiec troche juz osiadl. Mimo to potwierdzam tez ze pomiedzy plytami powinna byc dylatacja. Ja np nie dalem dylatacji na stropie, bo belki stropowe maja frez w ktory wsunalem plyty GK i dosunalem je do siebie. Teraz nijak nie mozna pozbyc sie pekniec mimo 2 warstw siatki. Znajomy wykonawca poddasza robi na drwnianych stelarzach, plyta osb 8mm i na zakladke plyta GK - jesli peka to tylko na zlaczeniu plaszczyzn, dowiedzialem sie za pozno i do pekniec bede musial sie przyzwyczaic.
ps. Co do ciesli to maja kilka fajnych patentow, np osadzili krokwie w wystajacych na zewnatrz belkach stropowych. Belki stropowe nie sa dzielone wiec pod naporem dachu, ocieplenia, sniegu nic oprocz krokwi nie ulega odksztalceniu. Duza klasa dla wykonawcy.

Pozdrawiam
Polik

Witam, miło by było załączyć zdjęcia swojego domku ...
Co do fachowości wspomnianej firmy, to nie bardzo się ma to z tym co piszesz ....
Cyt: ..."Zamowilem ok sierpnia 3lata temu, jodla, w suszarni drewno lezalo az do kwietnia"
- po pierwsze drewno konstrukcyjne jest wycinane od października do końca marca - w innych terminach wycinki drzew chorych, zarobaczonych, wyłomów itd....
- po drugie jodła nie jest zbyt jak by to powiedzieć trafnym materiałem do budowy ... Najlepszy Modrzew, Daglezja, Świerk potem długo długo nic, i Sosna, Jodła,
- po trzecie, siatkę w regipsie stosuje się w budownictwie murowanym, i to najlepiej kiedy budynek stoi powyżej 6 lat, kiedy przestaje praktycznie pracować. W budownictwie drewnianym stosuje się matę, tapetę szklaną i problem znika - na zawsze.
- po czwarte, dom drewniany a stelaż metalowy ? (moja dygresja .... metal z drewnem ma się ... sami wiecie jak ... )
Jeżeli chodzi o suszenie drewna w suszarni czy na wolnym powietrzu .... to uzyskujemy tylko i wyłącznie jego wilgotność - odpowiednią NIC WIĘCEJ!!!
Jeżeli w drzewie zostały złożone jaja - to się wyklują w nim robaczki,
Jeżeli w drzewo było zarażone grzybami - to się rozwiną - jak zaczniecie mieszkać i zacznie się zmieniać wilgotność pomieszczeń ....
Jeżeli było źle wysuszone będzie bardziej pracować .... a na pewno było ...
Tylko suszenie KOMOROWE może wyeliminować w/w z drzewa .... lub jego zatopienie, ale to trzeba z 25 lat czekać ...
Tylko że komorowo to w Polsce nie ma za bardzo gdzie wysuszyć ... i nie chodzi mi o suszarnie "ala komorowe", które nic nie dają ... lub dają niewiele ..
Z tych powodów Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną - bo mieliśmy ogromne problemy z drzewem .... Konstrukcje, które miały stać po 300 lat stały po 30 - 50 ...
pozdrawiam....

kkasper
19-09-2013, 20:49
Jeżeli dobrze zrozumiałem to konstrukcja ściany od wewnątrz:
- deska pióro-wpust
- paroizolacja
- konstrukcja z wełną
- wiatroizolacja
Tak ?
Jeżeli tak, położenie płyt regipsowych może odbyć się bezpośrednio na deskę. Nie ma potrzeby robienia szkieletu. Warunkiem tego musi być ściana wykonana zgodnie z technologią, deska wykorzystana do wykończenia ścian suszona - wilgotność 13 do 18%.
Deska którą wykończono ściany jest pozaklasowa - warto ją sprawdzić.
pozdrawiam.



Czyli mogę bez szkieletu, dzięki bo to obniży koszty i to znacznie

mireczek1
24-02-2015, 15:43
Mam też ten sam problem. Kupiliśmy z żoną stary (1930rok) dom drewniany i od 8 miesięcy rozpoczęliśmy remont. Wymieniłem podwaliny, okna, poszycie dachowe, centralne itp. nagle stanęliśmy przed wyborem co kłaść na ściany? Pierwotnie myślałem o desce szalunkowej (takiej samej jak na zewnątrz), ale przeraziły mnie koszty teraz bardziej skłaniam się do płyty kg i na dodatek majster powiedział mi że daje mi gwarancję 5 lat że nie zobaczę pęknięcia. Czy mówi prawdę ? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

מרכבה
24-02-2015, 20:19
Najlepiej dobrze wyczyścić bale, dawanie płyt GK do domu z bala to imo profanacja.

majster powiedział mi że daje mi gwarancję 5 lat że nie zobaczę pęknięcia. Czy mówi prawdę ? Proszę o pomoc. jak napisze ładnie na kartce i podpisze że świadomy na ciele i umyśle to ok.

http://www.archiblogia.pl/wp-content/uploads/2012/12/Le-Petit-Chateau-10-800x465.jpg

http://www.decoradvisor.net/wp-content/uploads/2013/12/charming-chalet-pearl___.jpg

Rom-Kon
25-02-2015, 11:21
Mam też ten sam problem. Kupiliśmy z żoną stary (1930rok) dom drewniany i od 8 miesięcy rozpoczęliśmy remont. Wymieniłem podwaliny, okna, poszycie dachowe, centralne itp. nagle stanęliśmy przed wyborem co kłaść na ściany? Pierwotnie myślałem o desce szalunkowej (takiej samej jak na zewnątrz), ale przeraziły mnie koszty teraz bardziej skłaniam się do płyty kg i na dodatek majster powiedział mi że daje mi gwarancję 5 lat że nie zobaczę pęknięcia. Czy mówi prawdę ? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Ja spokojnie mogę dać nawet dożywotnią gwarancję. Jeden warunek - ja wybieram materiały i technologię wykonania. Nie muszę chyba mówić że nie będzie to najtańszy materiał.

Kominki Piotr Batura
26-02-2015, 20:39
Ja spokojnie mogę dać nawet dożywotnią gwarancję. Jeden warunek - ja wybieram materiały i technologię wykonania. Nie muszę chyba mówić że nie będzie to najtańszy materiał.

Tez kiedyś myślałem o dawaniu dożywotniej gwarancji, ale utknąłem...Czyje życie brać pod uwagę?:rolleyes:

aiki
26-02-2015, 20:54
Domu!!!

Rom-Kon
27-02-2015, 08:42
Tez kiedyś myślałem o dawaniu dożywotniej gwarancji, ale utknąłem...Czyje życie brać pod uwagę?:rolleyes:


Domu!!!

Moje lub inwestora... chociaż może faktycznie domu. Dom w dzisiejszej technologii nie postoi tak długo jak długo my będziemy jeszcze żyć :D

bobek81
27-03-2015, 20:14
Płyty położone na konstrukcji nie będą pękać.

BogdanNalej
17-04-2015, 09:14
u nas wyszły rysy na łączeniach mimo że nie były montowane bezpośrednio..