PDA

Zobacz pełną wersję : proszę o pomoc w identyfikacji :)



Dropsiak
01-05-2010, 10:09
Proszę o pomoc w identyfikacji roślinki, która właśnie pięknie kwitnie.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=2174&stc=1&d=1272704866

Dropsiak
03-05-2010, 07:39
plizzzz.......:hug:

anSi
03-05-2010, 08:10
Jasminowiec?? Nie jestem pewna, bo trochę wczesnie jak na jasminowca, ale ..ze mnie zaden znawca. tak tylko zgaduje, a moze ktos madry wyprowadzi mnie z bledu. W kazdym razie ladnie kwitnie :) :)

Elfir
03-05-2010, 11:34
Wiśnia gruczołkowata "Alboplena"

Dropsiak
03-05-2010, 12:03
Bardzo dziękuję Elfir :yes:
anSi też myślałam, że to jaśminowiec. Nawet coś sobie mgliście przypominam, że rok temu małz zakupił ten krzaczek jako jaśminowiec właśnie. I tak mi jakoś nie pasował porą kwitnienia i wyglądem.
Ładny jest bardzo, tyle ze nie pachnie.

Elfir
03-05-2010, 12:26
Jaśminowce kwitną dopiero w czerwcu/lipcu

Dropsiak
22-05-2010, 17:25
No i problem. Deszcz chyba zniszczył mi roślinkę. Wygląda jakby częściowo uschła ale na moje oko raczej zgniła. Nie wiem jak ona reaguje na nadmiar wilgoci? Czy jest szansa że się podniesie?

Elfir
22-05-2010, 21:03
Raczej nie zgniła tylko dostała jakiego grzyba. Może fytoftoroza?

Dropsiak
23-05-2010, 08:06
Raczej nie zgniła tylko dostała jakiego grzyba. Może fytoftoroza?

dzięki, tak właśnie myślałam że to działanie jakiegoś grzyba :( tylko co tu robić jak cały czas leje...

Elfir
23-05-2010, 11:09
też ją podlewać herbicydami. Jak deszcz zmyje, podlać jeszcze raz.

bluszczyk
24-05-2010, 12:41
też ją podlewać herbicydami. Jak deszcz zmyje, podlać jeszcze raz.

Coś podobnego, a jakie herbicydy chcesz polecić ?

Elfir
24-05-2010, 18:29
Previcur doglebowo i Biosept na części zielone. Previcur zgodnie z zaleceniami, a biosept zapobiegawczo i przy takiej pogodzie dośc często, niestety.

bluszczyk
24-05-2010, 22:05
Previcur doglebowo i Biosept na części zielone. Previcur zgodnie z zaleceniami, a biosept zapobiegawczo i przy takiej pogodzie dośc często, niestety.
Elfir, nie rób ludziom wody z mózgu. Mylisz herbicydy z fungicydami ... . Przy takim doradztwie konsekwencje mogą być żałosne.

Elfir
25-05-2010, 13:18
Bluszczyk - fakt, pomyliłam się odpowiadając używając słowa "herbicyd", zamiast "fungicyd". Zdarza się. Ale mógłbyś być bardziej pomocny forumowiczom i zwrócić mi uwagę na moją słowną pomyłkę i ja sprostować od razu, zamiast zadawać głupie pytania próbując mnie złapać na błędzie.
Fytoftoroza to choroba grzybowa i środki które poleciłam są oczywiście fungicydami: http://www.bayercropscience.pl/strony/2/i/323.php

bluszczyk
25-05-2010, 22:20
Bluszczyk - fakt, pomyliłam się odpowiadając używając słowa "herbicyd", zamiast "fungicyd". Zdarza się. Ale mógłbyś być bardziej pomocny forumowiczom i zwrócić mi uwagę na moją słowną pomyłkę i ja sprostować od razu, zamiast zadawać głupie pytania próbując mnie złapać na błędzie.
Fytoftoroza to choroba grzybowa i środki które poleciłam są oczywiście fungicydami: http://www.bayercropscience.pl/strony/2/i/323.php

Elfir, pytanie nie jest głupie i potwierdza moją uwagę, że pomyliłaś pojęcia i wprowadziłaś ludzi w błąd. To poważne przejęzyczenie. No, gdybyś jeszcze wymieniła preparat za pierwszym razem to jeszcze podejrzewałbym o przejęzyczenie, ale w kolejnym poście nie poprawiłaś się i na moje pytanie o herbicydach wymieniasz Previcur. Przepraszam, ale musiałem zareagować, trzeba to było jakoś uporządkować.

Ja wiem, że myślałaś o fungicydzie, ale skąd wiesz że to fytoftoroza jest przyczyną dolegliwości tej rośliny?

ewalm
25-05-2010, 22:25
Hmmm..... bluszczyk to widac typowy internauta, kocha dowalac - zwłaszcza gdy nie pokazuje twarzy. Może się wtedy czuje troszkę ważniejszy?
Ale kiepsko wystartował bo już akurat doradztwu Elfir na tym forum niewiele można zarzucic.

Elfir
26-05-2010, 13:10
Bluszczyk - nie wiem na sto procent, dlatego napisałam "może fytoftoroza" i podałam preparaty na chorobę, która wydała mi się najbardziej prawdopodobna. Objawy "uschnięcia" widywałam na swoich roślinach również.

Moja pomyłka wzięła się z faktu, że jednocześnie odpowiadałam w winnym wątku jak zwalczyć koniczynę w trawniku i w głowie miałam słowo herbicyd. Gdyby tobie, bluszczyk zależało na sprostowaniu błędu napisałbyś coś w ten deseń: "Elfir, pomyliłaś się, chyba ci chodziło o fungicyd!", ale tobie zależało bardziej na podkładaniu nogi niż na pomocy forumowiczom.

maryla54
26-05-2010, 13:56
Tp i ja się przykleje ... jeśli można. Muszę poprzesadzać prawie wszystko w odziedziczonym ogródku i mam problemy z identyfikacją paru gatunków ... i nie wiem jak duże one porosną. Każde zdjęcie jest podpisane. Dzięki za pomoc.

Elfir
26-05-2010, 20:07
Policz igły w pączku u sosen - zdjęcia są niewyraźne i nie widzę, czy na pewno tam jest po 5 igieł.
Pierwsze wygląda na sosnę rumelijską (o ile pędy nie są owłosione a igły nie dłuższe niż 10 cm), a drugie na sosnę drobnokwiatową "Glauca" (o ile igły nie są dłuższe niż 8 cm, wyrastają pod różnymi kątami a młode pędy są delikatnie omszone)
Trzecie i czwarte zdjęcie to ta sama roślina?
Wygląda jak świerk kłujący, ale sprawdź, czy starsze igły mocno kłują. Podobny jest świerk Engelmana, ale jego roztarte igły nieładnie pachną. U świerków igły trudno odrywa się od pędu i są na końcu zaostrzone. U jodeł odrywanie idzie łatwiej a igła na końcu jest spłaszczona w taką stópkę, co pozostawia na pędzie okrągłe ślady.
Natomiast daglezja ma igły niekłujące, choć niebieskawe i roztarte pachną trochę owocowo.

Dropsiak
26-05-2010, 20:17
Jak zwał tak zwał potraktowałam roślinę preparatem antygrzybkowym i zobaczymy. Może przezyje.
Dzięki Elfir za pomoc.

maryla54
27-05-2010, 14:18
Elfir napisała ... Pierwsze wygląda na sosnę rumelijską (o ile pędy nie są owłosione a igły nie dłuższe niż 10 cm)

Elfirku ... serdeczne dzięki za odpowiedz. Sosenka jest 2-igłowa. Pędy nie są owłosione, igły mają 6 cm, dla leprzej orientacji załączam nowe zdjęcia:
na dwóch pierwszych widać nowy przyrost a na jego czubeczku są 2 małe .. 1 cm "różowawe" szyszeczki. Cały tegoroczny przyrost ma ok 16 cm
3 zdjęcie .. widać zeszłoroczne igiełki.
4 zdjęcie .. widok z góry na sosenke

Odnośnie następnej sosenki za chwilke.

maryla54
27-05-2010, 14:32
Elfir napisała ... drugie na sosnę drobnokwiatową "Glauca" (o ile igły nie są dłuższe niż 8 cm, wyrastają pod różnymi kątami a młode pędy są delikatnie omszone)

Sosenka 5-igłowa ... policzyłam, igły mają 10 cm, są miękkawe i nie kłujące i ... chyba nie omszone.
Nowe zdjęcia załączone.

maryla54
27-05-2010, 15:14
Elfir napisała ... Trzecie i czwarte zdjęcie to ta sama roślina?
Wygląda jak świerk kłujący, ale sprawdź, czy starsze igły mocno kłują. Podobny jest świerk Engelmana, ale jego roztarte igły nieładnie pachną. U świerków igły trudno odrywa się od pędu i są na końcu zaostrzone. U jodeł odrywanie idzie łatwiej a igła na końcu jest spłaszczona w taką stópkę, co pozostawia na pędzie okrągłe ślady.
Natomiast daglezja ma igły niekłujące, choć niebieskawe i roztarte pachną trochę owocowo.

Tak, to ta sama roślina ... starsze igły są miękkawe i lekko kłujące - igły małe a roztarte ... pachną "lasem iglastym", czubek zaostrzony lekko przekszywiony.

Załączam więcej nowych zdjęć. Dzieki Elfirku za zaangażowanie.

maryla54
27-05-2010, 15:33
Elfirko ... to jeszcze jakbyś mogła, popatrz co to jest??? Żółkna igiełki ... czy BIOPON do iglaków przeciwko brązowieniu igieł będzie OK? Akurat mam w domu. Jeszcze raz dzięki.

Elfir
27-05-2010, 15:54
Elfirku ... serdeczne dzięki za odpowiedz. Sosenka jest 2-igłowa. .

To pewnie to zwykła sosna pospolita.

Dropsiak
13-06-2010, 19:26
Roślina przeżyła. Tzn. odrasta.
Dzięki za pomoc.