PDA

Zobacz pełną wersję : Naprawa drogi



mnowak355
01-05-2010, 21:11
Witam
Napiszcie proszę czy są jakieś przepisy mówiące o zapewnieniu jakiegokolwiek standardu drogi powiatowej. Planuję budowę kawałek od zwartej zabudowy a ostatni odcinek drogi z której mam planowany zjazd na działkę jest (a właściwie go nie ma) tragiczny. Rozumiem że nie mogę "poprawić" drogi bo wykonywałbym jakąś pracę na terenie nie będącym moją własnością jak więc wymóc na zarządcy drogi jakiekolwiek działanie.
Będę wdzięczny za odpowiedzi. pozdrawiam

mikolayi
13-05-2010, 13:35
nie zwojujesz zbyt wiele - mozesz pisać pisma . Zaopatrz się w aparat fotograficzny i możesz, jeśli chcesz, pozarobkować trochę skarżąc powiat za uszkodzenia auta

sSiwy12
13-05-2010, 15:56
Teoretycznie i na pewno bardzo uznaniowo, istnieje możliwość wyrażenia zgody właściciela tej drogi, na „uzdatnienie” jej przez Ciebie.

zecik1976
17-05-2010, 09:19
Z tego co wiem to gminy jak nie mają pieniędzy na zrobienie drogi , która jest ich własnością to chętniej znajdują pieniądze jeśli coś im się tam dołoży. Mieszkam na wsi pod Szczecinem i niedawno na naszej ulicy nowych domków (droga gminna) gmina zrobiła nam oświetlenie. Jednak nie było by tego do dzisiaj gdybyśmy za swoje pieniądze nie zrobili projektu. Teraz zrzucamy się na projekt nowej drogi i liczymy na to, żę gmina jak dostanie od nas gotowy projekt to nam sfinansuje już drogę.

dareks
01-07-2010, 13:01
U nas gmina buduje drogę z płyt yombo. Co roku po kawałku. I od mieszkańców mających domy przy niej chce udziału w formie zakupu żwiru pod te płyty. A ja nie chcę płacić. Przecież to gminna droga a utrzymaie jej należy do gminy. Jestem wkurzony jeszcze po zimie kiedy to odśnieżanie kompletnie leżało. Na całą gminę były 4 pługi (traktory). Jak wydali pozwolenie na budowę to chyba drogę jakąś przewidzieli. Jak na zebraniu wiejskim powiedziałem, ż należy powycinać krzaki i gałęzie przy drodze bo ją zarastają to czekaliśmy od lutego do maja i trzeba było się przypominać. Czy ja mam utrzymywać gminę ? Jak są takie sprawy załatwiane w waszych gminach ?

aglig
01-07-2010, 13:17
. Czy ja mam utrzymywać gminę?
Tak jak najbardziej gdyż:

Gmina (od niem. Gemeinde - komuna, społeczność) - to wspólnota samorządowa mieszkańców na odpowiednim terytorium
Utrzymujesz swoimi podatkami a takim podatkiem może być również opłata adiacencka, której u ciebie nie pobierają gdyż mieszkańcy dokładają się do budowy. Jesli się nie dołożysz to podejrzewam, że dostaniesz decyzję o opłacie adiacenckiej

Opłata adiacencka - opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:
scalanie nieruchomości,
podziału nieruchomości,
budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.(Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się urządzenie bądź modernizację drogi, wybudowanie pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.)
Zgodnie z nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 98a - opłata adiacencka nie może przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości w odniesieniu do wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej jej podziałem, a w przypadku wzrostu wartości spowodowanej budową urządzeń infrastruktury technicznej (art. 146) - 50% wzrostu tej wartości.