PDA

Zobacz pełną wersję : Trawnik a uprawa mlecza ...



pablitoo
02-05-2010, 09:19
Witam

Moi drodzy - z moja działką - i moim wypieszczonym trawnikiem sąsiaduje działka sąsiada - na której ów sąsiad założył uprawę mlecza :

http://img442.imageshack.us/img442/2/pict4212.jpg

- normalnie koszmar - u mnie na trawniku jak się pojawi jaki kwitnący chwast - zaraz biegnę go usuwać i wyrywać- ale czy to ma sens ? - patrząc na działkę sąsiada gdzie lada chwila zakwitnięte mlecze wydadzą dmuchawce i jak tylko wiatr powieje - aż boję się myśleć :(

Co zrobić żeby przeżyć ten koszmar który mnie czeka za kilka dni/tygodni i jak ratować mój trawnik ? - oprysk co tydzień czy inna metoda ??

:x

Elfir
02-05-2010, 11:18
często kosić i pryskać jak się pojawią chwasty "Mniszkiem"

pablitoo
02-05-2010, 12:22
często kosić i pryskać jak się pojawią chwasty "Mniszkiem"

Dziękuję Elfir - dzisiaj byłem w LeroyMerlin - nabyłem dwa opakowania Mniszka po 100ml - sumarycznie na około 1000m2 trawnika - czyli jak u mnie - reasumując koszmarnie drogo / 100ml - 36 zł / ;)
Nie ma innego herbicydu - tańszego a skutecznie działającego ?

Coś kiedyś słyszałem o środku o nazwie Fernando ... - może to być ?

http://chlopex.site88.net/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=69

- jeden litr tego preparatu kosztuje ca 55zł , zalecana dawka : 2-4 ltr/ha czyli z litra można opryskać ca 0,5ha :D

Elfir
02-05-2010, 19:26
Niespecjalnie znam się na środkach stricte rolniczych. Niestety, bardziej na studiach przykładałam się do projektowania niż ochrony roślin :)

pablitoo
02-05-2010, 19:39
Niespecjalnie znam się na środkach stricte rolniczych. Niestety, bardziej na studiach przykładałam się do projektowania niż ochrony roślin :)

Hehhh - no właśnie - trochę strach bez potwierdzenia stosować taki środek na trawnik ...

Może ktoś zna ten środek i mógłby coś o nim napisać ?

darek63
02-05-2010, 20:32
Hehhh - no właśnie - trochę strach bez potwierdzenia stosować taki środek na trawnik ...

Może ktoś zna ten środek i mógłby coś o nim napisać ?




Fernando ... może być : 2-4 l/ha - cena 60 zł/litr

Ja mam większe zaufanie do Starane.
STARANE 250EC : 1-1,5 litra na ha - cena ok. 160 zł/litr

Każdy herbicyd zwalczający rośliny dwuliścienne o działaniu układowym będzie dobry
(Mniszek, Starane , Bofix , Tomigan 250 EC...................... )

pozdr,
Darek

Gosiek33
02-05-2010, 20:38
A może by tak z sąsiadem pogadać i to jego uprawę spryskać - na pewno przyniosłoby lepszy skutek :rolleyes:

JoShi
02-05-2010, 21:52
A może by tak z sąsiadem pogadać i to jego uprawę spryskać - na pewno przyniosłoby lepszy skutek :rolleyes:

Bez sensu. 200 metrów dalej pewnie i tak znajduje się inna zamniszkowana łąka. Dla nasion tego chwastu odległość to żaden problem. Nie przyleci od sąsiada to przyleci z innego miejsca.

pablitoo
03-05-2010, 08:08
JoShi ma rację - od południa moja działka graniczy z sadami sąsiadów - tam też na trawnikach mnóstwo mlecza - nie ma możliwości zniszczyć wszystkiego.

darek63
03-05-2010, 10:58
JoShi ma rację - od południa moja działka graniczy z sadami sąsiadów - tam też na trawnikach mnóstwo mlecza - nie ma możliwości zniszczyć wszystkiego.

Poproś sasiada/sąsiadów, aby tuż przed "dmuchawcami" skosili / kosili nisko trawnik/łąkę.

Tobie pozostaje:
1. polubić/tolerować mniszki na własnym
2. często kosić i 1-2 razy w roku opryski herb. układowymi na 2-liscienne
3. bawić się ekologicznie: nóż, "dynks" od Fiskarsa , pędzelkowanie Roundapem ... itp.

Ja już toleruję mniszki i polubiłem koniczynę ... i nawet mech ..... musiałem - mam zabawę "po godzinach" na 2.000 m2.

pozdrawiam