PDA

Zobacz pełną wersję : co zamiast podmurowki ?



Daga&Adam
02-05-2010, 09:32
Hej!

Jestem w trakcie robienia ogrodzenia panelowego (z drutu 5mm, wys. 1,5m). Narazie zrobilismy w dwa dni jakies 30mb - idzie b. fajnie :) Tylko pytanie, co dac zamiast podmurowki? Nie chce zadnych betonowych elementow - dookola wszedzie zielen i drzewka, zero betonu, wiec i podmurowki nie chce (tym bardziej tej systemowej ktora mi sie nie podoba :)

Pod panelami mam wykopany do praktycznie czystej gliny rowek glebokosci ~10cm, szerokosci 20-30cm.

Narazie wymyslilem, zeby w ow rowek polozyc jakas b. gruba czarna folie, ktora nie pozwoli rosnac tam trawce tudziez innym chwastom, na bokach ulozyc takie zwykle obrzeze trawnikowe:

http://www.rolmarket.home.pl/pub/obziel1.jpg

A w srodek wsypac... jakis zwirek? Grys? A moze np. piasek, a na gore kore? Tylko kore chyba trzebaby wymieniac co sezon ? Jak myslicie, co sie najlepiej sprawdzi? Widzial ktos kiedys z Was takie obrzeze zastosowane przy ogrodzeniu ? :)

Moglbym poprostu wsypac w ten rowek grysu ale wolalbym miec jakies obrzeze - inaczej z czasem mogloby mi te kamyczki "zamulic" (teren jest lekko pochyly i poki co z "polnej drogi" przy obfitych deszczach moga splywac jakies drobinki gliny.

Pomozcie - a moze ktos z Was ma takie nietypowe rozwiazanie i zamiesci fotki ? Dzieki z gory wszystkim!
pozdr.

Daga&Adam
02-05-2010, 14:15
Poczytalem troche opinii na temat tych plastikowych obrzezy i za bardzo nikt nie jest z nich zadowolony - po paru zimach sie krusza, rozwala tez je podkaszarka. Wymyslilem wiec co innego -> kostka z granitu (taka ~4x4), czyli moj rowek musialbym minimalnie poglebic, wsypac troche piachu i na nim ulozyc kostke. Planuje caly podjazd z kostki, wiec fajnie by sie to komponowalo :) Ktos tak ma? ;-)
pozdr.

kala67
03-05-2010, 12:36
Poczytalem troche opinii na temat tych plastikowych obrzezy i za bardzo nikt nie jest z nich zadowolony - po paru zimach sie krusza, rozwala tez je podkaszarka. Wymyslilem wiec co innego -> kostka z granitu (taka ~4x4), czyli moj rowek musialbym minimalnie poglebic, wsypac troche piachu i na nim ulozyc kostke. Planuje caly podjazd z kostki, wiec fajnie by sie to komponowalo :) Ktos tak ma? ;-)
pozdr.
ja tak nie mam.......ale pomysł mi sie podoba.......
też szukam jakiegoś rozwiązania....innego niż beton!!! ;)

wojtas122
04-05-2010, 19:03
teraz ludzie zamiast lanych ław pod ogrodzenie obsadzają słupy stalowe w gruncie i układają np: kostke kamienną między słupami (fajnie to wygląda), w zależności od szerokości działki wyciągają polbruk do lini ogrodzenia (sprawdza się to w zabudowie bliźniaczej); wkopują obrzeża po obustronach + folia i zasypują kamykiem. Te rozwiązania sprawdzaja się tylko w przypadku gdy nie ma dużych spadków terenu