PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd na budowie



Egon
02-05-2010, 18:36
Rozpoczynam budowę w czerwcu. Na działce mam skrzynkę prądową (foto poniżej), za którą ENEA kasuje mnie 60 zł/mc, mimo że nie zużyłem jeszcze 1 kW.
http://images50.fotosik.pl/290/f690fb0f9d2bcf77m.jpg
Co jest potrzebne (listwa, złączka?), aby z prądu mogli korzystać budowlańcy?

aadamuss24
02-05-2010, 18:51
licznik

madzia11mk
02-05-2010, 19:55
Rozpoczynam budowę w czerwcu. Na działce mam skrzynkę prądową (foto poniżej), za którą ENEA kasuje mnie 60 zł/mc, mimo że nie zużyłem jeszcze 1 kW.
http://images50.fotosik.pl/290/f690fb0f9d2bcf77m.jpg
Co jest potrzebne (listwa, złączka?), aby z prądu mogli korzystać budowlańcy?

Na pewno w warunkach przyłączeniowych które dostałeś od ENEA masz napisane co musisz wykonać - czyli kabel przyłączeniowy, skrzynkę z zabezpieczeniem, czy coś w tym stylu. To musisz wykonać, następnie zgłaszasz że masz to już zrobione i wtedy ENEA instaluje ci licznik i cię podłącza. Tą swoją skrzynkę robisz sobie np. w garażu lub na innym słupie. Jest to tzw. przyłącze tymczasowe.
Jeśli nie masz warunków przyłączeniowych wydanych to zgłoś się do ENEA żeby ci je wydali.

alphatom79
02-05-2010, 20:04
Tak jak mówi przedmówca trzeba wykonać przyłącze tymczasowe potem zgłosić to w energetyce, przy zgłoszeniu najlepiej jest wtedy zgłosić chęć zmiany mocy do momentu podłączenia do domu (na budowie nie potrzeba takiej mocy przyłączeniowej jak w domu) , wtedy opłata jest mniejsze w moim wypadku o połowę (wymagana jest wtedy zmiana bezpieczników u mnie z 32A na 16A)

Egon
02-05-2010, 20:11
Dzięki!
Kto może mi wykonać takie przyłącze tymczasowe? Zamówiony przeze mnie elektryk, czy ktoś z ENEi?

samm
02-05-2010, 20:17
Licznik to zapewne już tam jest,
Żeby budowlańcy mogli korzystać z
prądu to muszą mieć dwa gniazda
jedno trójfazowe np. 32 A. Są jeszcze
mniejsze wymiarami 16 A (amperowe).
Drugie to na 230V zwykłe najlepiej
natynkowe. Gdyby to była rozdzielnia
budowlana to te gniazda byłyby w środku.
Budowlańcy zwykle mają swoje przedłużacze.
Na przedłużacz nadaje się przewód OWY
może być 5x4 ale też od biedy 5x2,5 mm2.
Najlepiej znajdź jakiegoś elektryka. Jak spojrzy
do środka Twojej rozdzielni to od razu będzie
wiedział co Tobie będzie potrzebne i przeszkoli
Ciebie w obsłudze. Powie w jakie bezpieczniki
musisz się zaopatrzyć. Pokaże jak posługiwać
się próbnikiem napięcia.
Powie też co jest potrzebne do zrobienia
przedłużacza.

Jarek EM08
03-05-2010, 08:01
Rozpoczynam budowę w czerwcu. Na działce mam skrzynkę prądową (foto poniżej), za którą ENEA kasuje mnie 60 zł/mc, mimo że nie zużyłem jeszcze 1 kW.
Co jest potrzebne (listwa, złączka?), aby z prądu mogli korzystać budowlańcy?

To co musisz zrobić, to znaleźć elektryka z uprawnieniami, który podłączy rozdzielnicę budowlaną do skrzynki ustawionej przez Eneę. Jako poznaniak napiszę ci, że po zrobieniu w zeszłym roku wywiadu cenowego wyszło, że najkorzystniej jest kupić sobie rozdzielnicę i bezpieczniki na allegro i dać to do połączenia wybranemu elektrykowi, który po zrobieniu wszystkiego umówi się jeszcze z Eneą na odbiór i oficjalne podpisanie papierów.

Zaglądnij do mojego dziennika, bo trochę tam napisałem na temat i rozdzielnicy i bezpieczników.

daro31ie
03-05-2010, 08:43
Rozpoczynam budowę w czerwcu. Na działce mam skrzynkę prądową (foto poniżej), za którą ENEA kasuje mnie 60 zł/mc, mimo że nie zużyłem jeszcze 1 kW.
http://images50.fotosik.pl/290/f690fb0f9d2bcf77m.jpg
Co jest potrzebne (listwa, złączka?), aby z prądu mogli korzystać budowlańcy?
pewnie licznik masz juz zawieszony a płacisz za prad poniewaz posiadasz taryfe budowlana , a w tej taryfie enea poniera opłate za zuzyty prad oraz za to ze enea jest gotowa dostarczyc Ci go
Witam w kraju

pozdrawiam daro31ie

Egon
03-05-2010, 19:02
To co musisz zrobić, to znaleźć elektryka z uprawnieniami, który podłączy rozdzielnicę budowlaną do skrzynki ustawionej przez Eneę. Jako poznaniak napiszę ci, że po zrobieniu w zeszłym roku wywiadu cenowego wyszło, że najkorzystniej jest kupić sobie rozdzielnicę i bezpieczniki na allegro i dać to do połączenia wybranemu elektrykowi, który po zrobieniu wszystkiego umówi się jeszcze z Eneą na odbiór i oficjalne podpisanie papierów.

Zaglądnij do mojego dziennika, bo trochę tam napisałem na temat i rozdzielnicy i bezpieczników.

Dzięki, zaraz się dokształcę :)

robertsz
03-05-2010, 20:07
Zacznij od lektury Warunków Technicznych Przyłączenia jakie wydaje Energetyka.
Tam są 2 ważne punkty: zakres prac jaki musisz zrealizować oraz granica odpowiedzialności (miejsce od którego Ty jesteś Panem i władcą).
Zakres prac realizuje elektryk, wypełnia wniosek o przyłączenie, ty podpisujesz i zaczynasz korzystać z energii elektrycznej.
To tak w skrócie.

Zaproś jakiegoś elektryka na budowę, szybko ci to wyjaśni i złoży ofertę na wykonanie takiego przyłącza.

samm
03-05-2010, 22:02
Tak cały czas się zastanawiam dlaczego
skoro nie masz licznika płacisz, jak napisałeś
dla ENEA 60 zł miesięcznie.
Skoro płacisz to jakąś umowę chyba podpisałeś?
Jeszcze chyba tak nie ma, że płaci się za "pustą"
niepodłączoną do sieci energetycznej rozdzielnię.
Skoro płacisz to w tej rozdzielni już powinieneś
mieć napięcie. Dziwne.

leon22gw
25-05-2010, 16:30
proponuje zakupić jeszcze rozdzielnie budowlaną tzw R Betkę -która jest potrzebna dla budowlańców...
ja mam taką do sprzedania jest to nowa rozdzielnia która posada wszystkie niezbędnie elementy i zabezpieczenia potrzebne na Państwa budowę....
mój mail to [email protected]... posiadam również wszelkie uprawnienia do podłączenia rozdzielni
>>>pozdrawiam<<