PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie kolektorów pionowych (studzienka/mieszacz/rozdzielacz)



JurekM
03-05-2010, 06:44
Witam!
Mam firmę, która prawdopodobnie będzie robiła mi odwierty pod kolektory pionowe.
Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że muszę jakoś je połączyć i doprowadzić do domu.
Co do doprowadzenia do domu to trzeba dać dwa przepusty fi 160 do kotłowni.
Ale jak zrobić dobrze połączenie kolektorów (3 po 80-90 metrów)
Słyszałem gdzieś o zintegrowanych studzienkach, ale nie mogę tego znaleźć.
No i jakie rozdzielacze trzeba do tego zastosować oraz jak to łączyć?
Dziękuję za wszelkie rady i wskazówki

wihajster
05-05-2010, 22:10
W wersji "econo" kupujesz kręgi betonowe dowolnego dostępnego kształtu. Oraz spód i dekiel z przykrywką, ewentualnie bardziej wymyślne rozwiązanie "włazu".

W wersji ...hmmm powiedzmy "profesjonalnej", (czytaj: droższej) łatwe i przyjemne gotowce: http://www.aspol.com.pl/index.php?option=com_acatalog&view=show&cid=346&limit=0&limitstart=0&Itemid=56&lang=pl

Dziwi mnie tylko że to Ty o to pytasz, to przecież sprawa wykonawcy???

Dodam że ja zawsze wybieram pierwszą opcję, zresztą nie miałem jeszcze klienta który chciałby zapłacić więcej za coś co działa tak samo ;)

piwopijca
06-05-2010, 06:12
Mozna tez rury poprowadzic z kazdego odwiertu do domu i tam dopiero na rozdzielaczu polaczyc -wowczas ma sie pod kontrola "najwrazliwsze" miejsca DZ, ewentualne przecieki itp. latwo zdiagnozowac -ale to tylko jedno z rozwiazan i ja z niego skorzystalem.
Mam tez studnie na wode pitna i teraz ciesze sie ze rozdzielacz od kolektora pionowego mam w domu -studnie musialem dobrze docieplac zeby mroz nie rozwalo mi instalacji.
Rozdzielacze w studni tez musza byc dostepne wiec trzeba je dobrze zaizolowac zeby nie miec dodatkowych strat w kolektorze.

Pzdr.

wihajster
06-05-2010, 22:16
Niczego w studzience nie trzeba izolować. Chyba że dla własnego lepszego samopoczucia.

piwopijca
07-05-2010, 06:19
Jesli nie zaizolujesz studzienki to gikol bedzie sie wychladzal w zimnej studzience a nagrzewal latem, czy moze myle sie?
Jesli tak nie jest to dlaczego woda zamarza w studzienkach :)
Wiem ze glikol nie zamarznie, ale nie o to chodzi, szkoda go wychladzac bo przeciez chcemy jak najwyzsza temp. z DZ osiagnac...

Pzdr.

wihajster
09-05-2010, 09:36
To wychłodzenie o którym piszesz jest tak niewielkie że spokojnie można sobie podarować takie akcje ;)
Wiesz jakie są temperatury w zamkniętej studzience przy -20C powietrza?

autorus
14-11-2011, 14:51
? no jakie? odkopuję :)

rydzadam
15-11-2011, 06:16
A moim zdaniem.... jeżeli:
1) masz w planie jedynie 2-3 odwierty
2) odległość odwiertów od domu nie jest większa niż powiedzmy 15 metrów
nie warto robić studzienki, tylko rury wprowadzić prosto do domu - przy 3 odwiertach 6 rur i w domu zrobić na ścianie rozdzielacz, który będzie kosztował naprawdę niewiele, w każdym razie kilka razy mniej od studzienki dedykowanej, a wszystko masz w razie czego na widoku i pod ręką

TypeR
15-11-2011, 06:34
Cześć,
rozmawiaj z panami od odwiertów, u mnie zrobili studzienkę (ja kupowałem kręgi), wprowadzili rurki do domu, firma od pompy zrobiła rozdzielacz oraz cały montaż, napełnienie kolektorów itp.
Jak poznasz cenę gotowych studzienek i rozdzielaczy to pewnie sprawa będzie jasna :)
Pozdrawiam - Daniel

JurekM
15-11-2011, 19:28
Witam!
Ale ten mój temat to z zeszłego roku :)
Mam już zrobione tj. doprowadzone do domu i rozdzielacz na ścianie. Ciepełko już od stycznia :)
pozdrawiam

slawek9000
16-11-2011, 08:41
mi zrobił hydraulik rozdzielacz ze zgrzewanych PP złączek, ale wychodzi to dość drogo. Za zawory, przejściówki, kolanka rury itp pierdoły wyszło 1700 zł plus oczywiście robocizna (dla 4 sekcji DZ), więc ta studzienka z ASPOL nie wydaje się aż tak droga.
mam rozdzielacz naścienny w szafce (ale na razie bez szafki) na zewnątrz domu, co jest na pewno wygodne przy robieniu instalacji bo jest dobry dostęp, ale chyba lepiej by było zrobić to w domu, tylko że u mnie byłoby za daleko.

photos
16-11-2011, 09:16
mi zrobił hydraulik rozdzielacz ze zgrzewanych PP złączek, ale wychodzi to dość drogo. Za zawory, przejściówki, kolanka rury itp pierdoły wyszło 1700 zł plus oczywiście robocizna (dla 4 sekcji DZ), więc ta studzienka z ASPOL nie wydaje się aż tak droga.
mam rozdzielacz naścienny w szafce (ale na razie bez szafki) na zewnątrz domu, co jest na pewno wygodne przy robieniu instalacji bo jest dobry dostęp, ale chyba lepiej by było zrobić to w domu, tylko że u mnie byłoby za daleko.
A u mnie hydraulik zrobił rozdzielacz z rurek miedzianych. Odwierty mam dwa wiec nie wiele roboty. Koszt bardzo niewielki, jedynie dwa przepływomierze po jakieś 200 zł.

lujski
28-12-2011, 16:11
ile metrów odwiertów jest potrzebne dla pomp 7-9kW ?? bo jak okolo 100 to moze sie skusze na gruntowa pompe, a jak wiecej metrów np. 180 to juz odpuszcze taka pompe - za duzy koszt odwiertów :(

photos
28-12-2011, 17:03
ja mam 7,7 i potrzebowalem 160 mb. 100 dla takiej pompy to zdecydowanie za malo

lujski
28-12-2011, 17:43
ok, dzieki za odpowiedz - to taka pompa u mnie odpada ;/

photos
28-12-2011, 17:47
to rob poziomy

lujski
28-12-2011, 17:50
brak miejsca - dzialke mam 680m2 - :(

niedowiarek
28-12-2011, 21:39
Spróbuj zmieścić bezpośrednie parowanie.

lujski
29-12-2011, 06:01
ale o ile sie orientuje to koszty sa tego duze ;/ - porownywalne do pionowego

rydzadam
03-01-2012, 06:25
ile metrów odwiertów jest potrzebne dla pomp 7-9kW ?? bo jak okolo 100 to moze sie skusze na gruntowa pompe, a jak wiecej metrów np. 180 to juz odpuszcze taka pompe - za duzy koszt odwiertów :(

Dla 7 kW mocy grzewczej to minimum 130-135 metrów, dla 9 kW to 170-175 metrów. Koszt odwiertów spada, za komplet można się już zmieścić w 65-70 zł/metr. Musisz sobie to policzyć i przemyśleć. Bezpośrednie parowanie, choć to dobre rozwiązanie, w tym wypadku się nie opłaci, bo wyjdzie drożej od taniej pompy z tanimi odwiertami.