PDA

Zobacz pełną wersję : Ile miejsca przed domem



siwy lodz
04-05-2010, 12:40
Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu. Już niedługo będę "wpisywał" dom w działkę.
Mam pytanie - Ile zostawić miejsca miedzy bramą a garażem?
Ja myślę żeby zostać przy tych "ustawowych" 4m. Wjazd jest od północy i niechciałbym zabierać działki z drugiej strony.
Jak jest u Was? Co polecacie?

Trociu
04-05-2010, 13:26
Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu. Już niedługo będę "wpisywał" dom w działkę.
Mam pytanie - Ile zostawić miejsca miedzy bramą a garażem?
Ja myślę żeby zostać przy tych "ustawowych" 4m. Wjazd jest od północy i niechciałbym zabierać działki z drugiej strony.
Jak jest u Was? Co polecacie?
A gdzie planujesz stawiać samochód? Przed domem? To zobacz jaki masz długi i dolicz z 1m zakładki.
A i chyba przed domem to jest 6m?

siwy lodz
04-05-2010, 13:45
Garaż ma być na 2 stanowiska a przed garażem tylko jak goście podjadą autem.
A co do 6 m to nie wiem, bo we wszystkich projektach w planie sytuacyjnym podają 4m. od lini okien do do granic działki.

bdan
04-05-2010, 13:52
A gdzie będziesz miał bramę wjazdową. Ten samochód, który przyjedzie jak zjedzie z ulicy to zmieści sie, żeby przed nia stanąć, czy za każdym razem, będziesz otwierał i wpuszczał go do środka. U nas musielismy przesunąć dom, bo brama wyszła w miejscu w którym wyszła po odsunięciu ogrodzenia od sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (tam tez mieliśmy uwarunkowania). Druga sprawa jaka przewidujesz bramę - uchylną, przesuwną, zebyś mógł zamknąć jak ewentualnie samochód wpuścisz do środka, czy wjedziesz swoim niekoniecznie zaraz do garazu. Pozdrawiam

Ps. Masz warunki do projektu zjazdu, z jakiej drogi zjeżdżasz, jeżeli musisz mieć projekt zjazdu, to tam tez sa określane warunki. My miesiśmy w warunkach usytuowanie bramy w odległości umozliwiającej zatrzymanie pojazdu celem wjazdu do posesji.

zetka
04-05-2010, 13:54
Ustalając odległość weź pod uwagę jaką planujesz bramę wjazdową. Czasem może zdarzyć się sytuacja że auto będziesz chciał zostawić na podjeździe (bo np jeszcze gdzieś będziesz tego dnia jechał) a przy bramie skrzydłowej i krótkim podjeździe może być problem z jej późniejszym zamknięciem ;) My mamy 5m od ogrodzenia do domu i niecałe 6 do bramy garażowej, brama wjazdowa przesuwna i czasem mi brakuje jakiegoś metra (kiedy moje auto stoi po skosie od bramy wjazdowej a drugie na podjeździe na wprost garażu ciężko mi wyjechać :D)

siwy lodz
04-05-2010, 14:28
super
O takie właśnie opinie użytkowników mi chodziło - dziękuje
Widzę ze o swoich 4 m raczej musze zapomnieć chyba ze tak jak piszecie miedzy linią drogi a bramą będzie miejsce na auto. Musze spojrzeć na mapki.
A co do odległości miedzy garażem a bramą to trzeba liczyć długość auta około 4,5-5m + długość 1 skrzydła bramy wjazdowej, chyba że brama przesuwna wtedy problem otwierania bramy zniknie.

ravq
04-05-2010, 22:30
6 metrów to jest chyba optymalnie jeśli szkoda Ci miejsca i jeśli planujesz bramę przesuwną i bramę garażową segmentową
4 m to nierealne bo nawet mały samochód ma powyżej 4m długości, trzeba przyjąć że przez lata użytkowania domu samochód może wielokrotnie się zmienić a i Twoi goście też wszyscy maluchami nie jeżdżą
5 m to na styk więc jak staniesz, zamkniesz bramę to nie będziesz miał którędy przejść na druga stronę samochodu, lub otworzyć klapę żeby wyciągnąć zakupy już nie wspomnę o niewygodzie parkowania - podjeżdżaniu pod same drzwi garażowe

miejsce na podjeździe się przydaje w wielu przypadkach: dla gości, jak chcesz sobie umyć czy posprzątać samochód, jak stajesz na chwilkę, jak cała rodzina wysiada z samochodu a garaż nie ma wielkiej przestrzeni żeby swobodnie wszystkie drzwi pootwierać i wiele innych sytuacji więc jak zrobisz za mały to będziesz żałował

Nikoru
05-05-2010, 07:11
Dodam jeszcze od siebie, że przy nieco dłuższym podjeździe łatwiej jest wjechać samochodem do garażu. Chodzi mi o sytuację, kiedy ulica jest wąska i trzeba wjeżdżać pod dość ostrym kątem (szczególnie, jeśli sąsiad postawi swoje auto wzdłuż ogrodzenia). My mamy chyba 9m do garażu i to wydaje mi się akurat.

Z moich wpadek dodam, że podobnie jak ty nie chciałam marnować miejsca od strony najbardziej nasłonecznionej i dom postawiłam 4m od ogrodzenia. A akurat działkę mam szeroką i miejsce było. Nie wzięłam niestety pod uwagę tego, że jeśli przy ogrodzeniu posadzę drzewa, to nie będę miała miejsca na zrobienie dojazdu dla samochodu (np. z węglem) na tył domu...

mikra11
05-05-2010, 11:08
Weź pod uwagę że zimą będzie sie zsuwał śnieg z dachu, jak jakieś auto będzie stało bezpośrednio przed garażem to z tego dachu śnieg spadnie na auto.
Ja tak mam, na całe szczęście mam podjazd 8 metrów więc nie stoję bezpośrednio pod garażem.
Oczywiście to zależy jaki masz układ dachu nad garażem.

Siwy lodz, mam taki sam układ dachu.

Hektorek
05-05-2010, 19:01
Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu. Już niedługo będę "wpisywał" dom w działkę.
Mam pytanie - Ile zostawić miejsca miedzy bramą a garażem?
Ja myślę żeby zostać przy tych "ustawowych" 4m. Wjazd jest od północy i niechciałbym zabierać działki z drugiej strony.
Jak jest u Was? Co polecacie?



Jeśli dobrze rozumiem wjazd do garażu jest od frontu, a wzdłuż frontu biegnie droga do posesji? U mnie jest tak, że dom na działce musi być odsunięty od drogi o 6 metrów, a mam drogę z trzech stron działki i wielokrotnie to sprawdzałam. 6 m od każdej drogi a nie tylko od tej, przy której mam bramę...

Trociu
06-05-2010, 09:50
A my chyba pójdziemy w trochę innym kierunku - bez ogrodzenia z przodu domu więc odpada również "dodatkowe" miejsce na bramę. Ogrodzenie będzie szło z linią domu.

ravq
06-05-2010, 13:39
A my chyba pójdziemy w trochę innym kierunku - bez ogrodzenia z przodu domu więc odpada również "dodatkowe" miejsce na bramę. Ogrodzenie będzie szło z linią domu.

dokładnie tak samo planuję, kierując się podobnymi przesłankami co autor posta: szkoda mi miejsca, chciałbym mieć z tyłu trochę części osłoniętej przed przechodniami ale jednak zostawię te 6m z przodu w razie gdyby rozwiązanie się nie sprawdziło, to zawsze można dobudować ogrodzenie z przodu, myślę że gdybym był całkiem pewien to nawet 4m by wystarczyło bo nic się nie stanie jak mi będzie 1m samochodu wystawał poza ogrodzenie

siwy lodz
07-05-2010, 09:16
A my chyba pójdziemy w trochę innym kierunku - bez ogrodzenia z przodu domu więc odpada również "dodatkowe" miejsce na bramę. Ogrodzenie będzie szło z linią domu.

u mnie takie rozwiązanie raczej odpada, mam za małą działkę (900m)
No i przede wszystkim płot, brama to pierwsza zapora dla sąsiadów, nie proszonych gości, domokrążców itd. no i troszeczkę większe zabezpieczenie dla złodzieja - najwięcej włamań do domków jest przez garaż

co do śniegu ściąganego z dachu to zawsze można autkiem wjechać do garażu albo chwilowo na ulicę wystawić i po problemie

ja chyba zdecyduje sie na pełne grodzenie i domek w odległości max.6m. od lini płotu:D

miciu
11-05-2010, 05:37
My mamy 6m od ogrodzenia do garażu; brama garażowa podnoszona do góry ( według mnie za mało ), dziś przesunęłabym dom o jakieś 3m w głąb działki.

Princesa
14-05-2010, 11:43
U nas będzie ok 10 metrów, zależy czy odsuniemy ogrodzenie od drogi więcej niż pół metra, czy zostawimy tak jak jest.
Co za tym przemawia?
Ukształtowanie terenu, optymalne nachylenie gruntu dla zjazdu i usytuowania domu właśnie w takiej odległości od granicy działki.
Brama na 100% przesuwana, mamy kwadratową działkę więc jest sporo miejsca na każdy rodzaj bramy.
Podjazd będzie długi, mamy garaż w piwnicy więc spokojnie oprócz parkowania w garażu na zewnątrz zmieszczą się jeszcze ze 2 samochody.

Wjazd także od północy, po południowej stronie zostanie nam niecałe 14 metrów ogrodu. Główną ekspozycję jednak będziemy mieli na zachód (taras itp.) a tam mamy jakieś 19 metrów do dyspozycji :)

Wszystko zależy jaką się ma działkę, jak dużą, to nie ma co dziubać i stawiać domu zaraz przy ogrodzeniu, jak małą, trzeba się liczyć z każdym metrem. Najważniejsze to wiedzieć, jaka brama będzie i czy będzie miejsce na to by ją otworzyć/zamknąć gdy auto nie będzie w garażu.