PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki filtr do wody??



DoniaSuzzi
04-05-2010, 18:55
Witam :)

Mieszkamy w okolicach Krakowa, gdzie z powodów bliskiego lokum piaskowców, mamy wodę pełną kamienia. Nie chcemy co miesiąc zmieniać baterii i uszczelek, dlatego szukamy jakiegoś dobrego filtra (naprawdę dobrego ;) ). Może moglibyście coś polecić?

Pozdrowienia :)

pablitoo
05-05-2010, 17:23
Jakikolwiek korpus filtra narurowego 10 cali np :

http://www.woda.com.pl/galerie/k/korpus-narurowy-10-z-odp_339_m.jpg

i do tego wkład filtracyjny sedymentacyjny z pianki lub z włókniny bawełnianej 20 albo 50 mikronów.

Jeżeli chcesz otrzymać super filtrację to możesz i użyć wkładu o filtracji 1 mikrona - wszystko zależy od Ciebie ...

qbek17
20-05-2010, 14:14
Przede wszystkim czy to ma być filtr do bloku (wtedy to co proponuje pablitoo) czy do domu (wtedy zupełnie co innego)?

pablitoo
20-05-2010, 14:26
Przede wszystkim czy to ma być filtr do bloku (wtedy to co proponuje pablitoo) czy do domu (wtedy zupełnie co innego)?

A co ma być innego do domu jednorodzinnego ?

qbek17
20-05-2010, 14:33
Normalnej wielkości zmiękczacz, z głowicą automatyczną.
Przy wkładzie zmiękczającym do korpusu 10" jego wydajność pozwoli na jakieś pół dnia użytkowania ;)

pablitoo
20-05-2010, 14:41
Normalnej wielkości zmiękczacz, z głowicą automatyczną.
Przy wkładzie zmiękczającym do korpusu 10" jego wydajność pozwoli na jakieś pół dnia użytkowania ;)

Nie zrozumieliśmy się - albo Ty albo ja nie zrozumiałem intencji autora wątku - "Mieszkamy w okolicach Krakowa, gdzie z powodów bliskiego lokum piaskowców, mamy wodę pełną kamienia. Nie chcemy co miesiąc zmieniać baterii i uszczelek, dlatego szukamy jakiegoś dobrego filtra"

Czy autorowi chodzi o wodę zanieczyszczoną mechanicznie drobinami piasku i kamieni - czy o wodę twardą z której wytrąca się osad z węglanu wapnia i brudzi krany ...

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia mechaniczne które uszkadzają uszczelki zaworów kranów - to filtr sedymentacyjny wystarcza w zupełności , jeżeli zaś o twardą wodę - to bezwzględnie zmiękczacz jonowymienny.

qbek17
20-05-2010, 14:44
No jeśli tak do tego podejść to masz rację ;)

Ja przyjąłem że chodzi o kamień w sensie osadu z wapnia i magnezu. Jakoś nie wpadłem na to że w wodzie z kranu mogą płynąć kamienie ;)

pablitoo
20-05-2010, 14:56
No jeśli tak do tego podejść to masz rację ;)

Ja przyjąłem że chodzi o kamień w sensie osadu z wapnia i magnezu. Jakoś nie wpadłem na to że w wodzie z kranu mogą płynąć kamienie ;)

Mieszkam na wiosze w okolicach Krakowa - prawie na Jurze - dookoła same wapienie Jurajskie - na wejściu do domu / oczywiście przyłącza wody / mam filtr wstępny siateczkowy , potem sedymentacyjny 10'' 20 mikronów przed zmiękczaczem jonowymiennym - systematycznie co kilka miesięcy jak czyszczę siateczkę z filtra wstępnego wytrzepuję połowe jego zawartości w postaci piasku i drobin kwarcowych - taka woda ...

Grzesiek13
21-05-2010, 17:37
Witam :)

Mieszkamy w okolicach Krakowa, gdzie z powodów bliskiego lokum piaskowców, mamy wodę pełną kamienia. Nie chcemy co miesiąc zmieniać baterii i uszczelek, dlatego szukamy jakiegoś dobrego filtra (naprawdę dobrego ;) ). Może moglibyście coś polecić?

Pozdrowienia :)

W pobliżu Krakowa, rozumiem, że okolice Kalwarii, Myślenic, Wieliczki, bo na tej linii mamy flisz karpacji czyli naprzemian ległe warstwy piaskowca i łupków. Pablitoo ma racje, bo z postu nie wynika czy chodzi o twardą wodę i zawartośc węglanu wapnia i magnezu czy o "kamień" w postaci drobin np. piasku.
Donia Suzzi, może sprostujesz wpis.

budowlany_laik
10-08-2011, 07:25
Widzę, że Koledzy w temacie.

Hydraulik zastosował u mnie za wodomierzem obudowę na filtr 10-calowy, coś podobnego jak na zdjęciu:
http://www.woda.com.pl/galerie/f/fhpr12-3-filtr-wody-aqua_1049_k.jpg

Proponuje bym założył filtr węglowy.
Wodę mam miękką, ok. 120 mg węglanu wapnia/l. Informacji co do innych badań nie mam.

Jakieś propozycje co do rodzaju filtra?
Bo natłok rodzajów w sieci mnie przeraża: węglowy spiekany, z kompozycją antracytowo-bitumiczną, polipropylenowo-węglowy, z łupin orzecha, węglowo-mechaniczny itp.

qbek17
10-08-2011, 07:33
Tak naprawdę to nie robi to wielkiej różnicy. Każdy filtr węglowy będzie dodatkowo zatrzymywał osady mechaniczne. Ten z orzechów kokosowych podobno jest trochę twardszy niż inne - ale w takim wkładzie to nie ma najmniejszego znaczenia.

budowlany_laik
10-08-2011, 07:54
Aha, tylko ja zastanawiam się czy dawać właśnie węglowy czy też inny. Gdzieś obiło mi się o oczy, że węglowy może się zatkać i będzie problem...

qbek17
10-08-2011, 08:17
Każdy może się zatkać jak woda będzie bardzo zanieczyszczona... Chodzi o to, żeby go regularnie wymieniać. Jak poczujesz, że ciśnienie jest niższe to trzeba go wymienić. Patrząc ze strony ciśnienia to wkład spiekany chyba spowoduje większy spadek ciśnienia niż np. granulowany.