PDA

Zobacz pełną wersję : jak kupić ładny świerk serbski?



bisia
05-05-2010, 20:46
Chcę kupić kilkanaście sztuk świerka serbskiego. Najlepiej już sporej wielkości. Jak patrzę po różnych ogrodach, to znajduję bardzo ładne okazy i takie marnie wyglądające. Na co zwracać uwagę przy zakupie, żeby dać sobie szansę i przynajmniej na początku mieć piękne okazy i potem tylko dbać, żeby nie zmarniały?
Czy ktoś ma namiary na szkółkę w okolicach Warszawy, gdzie kupię takie drzewka, oczywiście niezbyt drogo?

grzegorz10
05-05-2010, 21:18
Dołączam się do pytania.

Mymyk_KSK
06-05-2010, 08:12
Warszawa to nie mój teren więc co do szkółki nie doradzę, ale żeby mieć porządne rośliny warto:

1. Poszukać szkółki zrzeszonej w Związku Szkółkarzy Polskich, dużej, z szerokim asortymentem i zapleczem technicznym - takiej, która zna się na rzeczy i która dba o swoją renomę. Większa pewność że zakupiony materiał będzie zdrowy i dobrej jakości. Warto przyjrzeć się szkółce ogólnie - czy jest czysto, czy jest porządek wśród roślin - to wiele mówi o prowadzeniu szkółki i o dbałości o rośliny.

2. Kupić rośliny doniczkowane - na sadzenie roślin "z gołym korzeniem" trochę już za późno.

3. Oglądnąć dokładnie roślinę - czy jest w miarę równomiernie rozrośnięta, czy ma nowe przyrosty ( o tej porze roku doskonale je już widać), czy nie ma uschniętych fragmentów, czy nie widać śladów żerujących szkodników, czy bryła korzeniowa nie jest przesuszona (przy obecnych deszczach to raczej niemożliwe :) ).

eskimo
30-05-2010, 21:21
Chcę kupić kilkanaście sztuk świerka serbskiego. Najlepiej już sporej wielkości. Jak patrzę po różnych ogrodach, to znajduję bardzo ładne okazy i takie marnie wyglądające. Na co zwracać uwagę przy zakupie, żeby dać sobie szansę i przynajmniej na początku mieć piękne okazy i potem tylko dbać, żeby nie zmarniały?
Czy ktoś ma namiary na szkółkę w okolicach Warszawy, gdzie kupię takie drzewka, oczywiście niezbyt drogo?

Ja dzisiaj kupiłam świerki serbskie w Warszawie na ulicy Modlińskiej (po lewej jadąc w stronę Legionowa - daję link do ich strony) http://www.wogrodzie.pl/index.php. Drzewka wydają się ładne, dorodne, są w doniczkach, wysokość około 70 cm. Cena za sztukę 18 zł. Były też większe, ale nie sprawdzałam ceny. Tam jest spory wybór drzewek i krzewów, jest jeszcze drugi sklep ogrodniczy tuż przed skrętem na Nieporęt przy stacji BP, ale nie było dużego wyboru świerków.