PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kociolek polecaja fachowcy z forum?



glacjusz
05-05-2010, 21:51
Witam Forumowiczow!

Mam pytanie odnosnie instalacji c.o. Dom w stanie surowym zamknietym na dzien dzisiejszy, projekt jak w linku ponizej:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-sezamie/m476f99ddef648

Dom bedzie docelowo ocieplony styropianem o grubosci 15 cm, okna to pakiet 3-szybowy, podloga na gruncie ocieplona 10cm styroduru. Zamierzam calosc zrobic w ogrzewaniu podlogowym, rowniez poddasze. Grzejniki tylko pod oknami dachowymi( 4 szt,) plus dwa grzejniki w lazienkach. I jaki do tego najlepszy kociol kondensat? Dodam, ze rodzinka to 2+3 (jaki zbiornik na c.w.u.?), bedzie tez rekuperacja. Czy w garazu tez robic ogrzewanie podlogowe? No i jaki kominek z plaszczem wodnym( doprowadzenie powietrza z zewnatrz) ? Prosze bardzo o pomoc w tym zakresie. I czy oplaca sie robic na dzien dzisiejszy kolektory sloneczne czy tylko na razie przygotowac instalacje?

pozdrawiam!

Grzesiek13
07-05-2010, 15:02
Tylko kocioł kondensacyjny, jeśli kominek z płaszczem, to + bufor z wężownicą cwu + rekuperator+solary = viessmann:))
tu masz opisy:
www.ins-term.viessmann.sklep.pl
Pozdrawiam Grzesiek

jacekaqua
08-05-2010, 13:48
-----jeśli chodzi o kocioł to sugeruj się serwisem ,dostępnością częsci ,bo problemy zaczynają sie dopiero po kilku latach jak coś się zepsuje
----myśle ze grzejniki pod dachowymi są zbędne jak zamierzasz wszędzie podłogówke zrobić ,unikniesz dodatkowych kosztów w kotłowni związanych z rozdzieleniem układów
----w garazu w takim razie tez ci proponuje podłogowe ,ale oczywiscie wszystkie pomieszczenia na regulatorach zeby mozna było ograniczać temp. tam gdzie chcesz
--- jesli chodzi o kolektory słon. wystarczy wyprowadzic z kotłowni na strych rurki + kabel ster. i będziesz miał przygotowane pod ewentualny montarz,na razie bez dotacji nie opłaca się

Grzesiek13
08-05-2010, 17:45
W garażu raczej bym nie robił podłogówki - bo w zimie i nie tylko podłoga szybko wysycha i robi się bałagan, więc lepszy grzejnik i temperatura 5 st. C wystarcza.
Solary - zawsze to przezież darmowe ciepło, dłuższy czas amortyzacji to jedyny minus. Ja zrobiłem i nie liczę bo niedługo by wyszło , że żona "tez za droga" bo ma amortyzację dożywotnią:)

Wirecki
08-05-2010, 19:54
W garażu raczej bym nie robił podłogówki - bo w zimie i nie tylko podłoga szybko wysycha i robi się bałagan, więc lepszy grzejnik i temperatura 5 st. C wystarcza.
Solary - zawsze to przezież darmowe ciepło, dłuższy czas amortyzacji to jedyny minus. Ja zrobiłem i nie liczę bo niedługo by wyszło , że żona "tez za droga" bo ma amortyzację dożywotnią:)

Pozwolę sobie mieć odmiene zdanie. W zimie jak podłoga mokra to dopiero jest g.... i błoto i bałagan.

Solary = darmowe ciepło ? Stary żart..... i w dodatku nieprawdziwy... Pozdr.

Grzesiek13
08-05-2010, 20:01
A co u ciebie słońce jest płatne?

jacekaqua
08-05-2010, 20:44
grzesku zrobimy eksperyment, daj klientowi darmowe solary ,a on ci bedzie spłacał z tego co zaoszczedzi na nich ---wez kalkulator i przelicz ;)

Grzesiek13
09-05-2010, 07:32
Tak dobrze, to nie ma:) na tym świecie, temat był wałkowany setki razy. Szkoda czasu na dywagacje.

Wirecki
09-05-2010, 21:26
A co u ciebie słońce jest płatne?

Słońce? Nie wiem, nie pytałem... Ale za to oglądałem dziś F1 za darmo.... Prawie zupełnie za darmo. Nie licząc kosztów prądu i zakupu tego drobiazgu xx cali to zupełna darmocha... Pozdr.

Piczman
11-05-2010, 12:06
Ja polecam piec gazowy.
Kocioł już nie potrzebny :)

1950
11-05-2010, 15:44
a ja polecam kotły De Dietricha,
cała gama TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach/page34)

RAPczyn
12-05-2010, 08:27
Jeśli chcesz kominek z płaszczem wodnym to zdecydowanie polecam do tego zbiornik buforowy. Kominek o mocy ~10kW i zbiornik 500-800l zbiornik może również służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej jak i do wspomagania centralnego ogrzewania przez kolektory próżniowo-rurowe. Kocioł gazowy kondensacyjny np. Paradigma Modula II 2-10kW lub Junkers Cerapur Smart 14-3C.

Grzesiek13
12-05-2010, 08:45
Słońce? Nie wiem, nie pytałem... Ale za to oglądałem dziś F1 za darmo.... Prawie zupełnie za darmo. Nie licząc kosztów prądu i zakupu tego drobiazgu xx cali to zupełna darmocha... Pozdr.

Podałem w poście, że kolektory jak wszystko wymagają amortyzacji, słońce jest nadal za darmo. Więcej nie wracam do tematu, bo Twoja polemika mało wnosi w temacie.
Pozdrawiam Grzesiek

RAPczyn
12-05-2010, 09:02
Na temat amortyzacji dużych systemów solar http://www.xl-solar.de/xl-rentabilitaet.html (de)

tomek 1981
14-05-2010, 23:10
A co myslisz o kotle drew-met mj2 jest bardzo prosty w obsludze tani w eksploatacji i nie drogi a ci ktorzy go maj bardzo sobie chwala

Mały
16-05-2010, 09:34
W jednym poście pytasz o kociołek, a w drugim go polecasz?
Nieźle, nieźle...

tomek 1981
16-05-2010, 23:46
Ja zadalem pytanie a wrecz przeciwnie nie pisze ze polecam tylko oczekuje odpowiedzi kazdy ma inne pojecie rozumowania.Jak bym taki piec posiadal to bym sie wypowiedzial wiecej.

glacjusz
04-06-2010, 22:47
Wlasnie dostalem jedna wycene do domku, o ktorym mowa w pierwszym moim poscie, prosilbym o opinie:

kociol vaillant ecoCompakt 2 VSC INT 196/2 9800zl
system spalinowy 80/125 1682zl
regulator calorMatic 400 621zl
konsola podlaczeniowa ? 746zl
modul VR 40 195zl
VK 22/600x1000 499zl
VK 11/600x700 348zl
grzejnik lazienkowy kermi 590x1169 506zl
grzejnik lazienkowy kermi 590x689 411zl
filtr honeywell z plukaniem wstecznym 183,20zl
osprzet kominka z plaszczem wodnym 3840 zl
materialy wod-kan i cyrkulacji 2948 zl
materialy instalacji co i kotlowni 3456 zl
materialy instalacji ogrzewania podlogowego 170m2 9350 zl
materialy instalacji gazowej 1094 zl
robocizna 8650 zl


Do tego 7% vat i suma sumarum wychodzi: 47 432, 24 zl

Instalacja co wraz z wod-kan. ogrzewanie tylko podlogowe + grzejniki lazienkowe, przygotowanie pod montaz podlogowki( papa, styropian, folia) tez w tym zakresie.
Nie ma tylko kosztow kominka z pw. bo sie nie zdecydowalem jeszcze.

Ogrzewanie podlogowe w systemie rozdzielaczowym w systemie firmy Roth, rura PEXc 17x2
Sterowanie strefowe, kazde pomieszczenie.
Kotlownia i garaz: grzejniki.


Jakie sa Wasze opinie, brac czy szukac dalej?

Pozdrawiam

URSZULAG
05-06-2010, 07:24
Ludzie mam piec firmy buderus od 4 lat był na gwarancji ciągle był w naprawie a teraz po gwarancji to masakra co pół roku cos wysiada nie kupujcie tej firmy PIECA mam juz dosyc kazda wizyta mechanika 150 zł w tym roku było juz 4 razy szok przestrzegam

Grzesiek13
06-06-2010, 12:56
Piszesz, nie w tym wątku.

Kotekmamrotek
12-06-2010, 09:30
Ludzie mam piec firmy buderus od 4 lat był na gwarancji ciągle był w naprawie a teraz po gwarancji to masakra co pół roku cos wysiada nie kupujcie tej firmy PIECA mam juz dosyc kazda wizyta mechanika 150 zł w tym roku było juz 4 razy szok przestrzegam

Możliwe, że od początku kocioł był wadliwy, lub niewłaściwie zamontowany, lub ustawiony na złych parametrach, co skutkowało wadliwą pracą, aż do wystąpienia usterki pracy kotła . Może trzeba było korzystać z przywileju konsumenckiego wymiany kotła po wielu udokumentowanych naprawach serwisowych w trakcie dwuletniego okresu gwarancyjnego? Firma Buderus produkuje kotły dobrej klasy, wytrzymałe na "serwis" i nieuprawnione manipulowanie przez właścicieli. Jednak i w tej produkcji zdarzają się "egzemplarze". Koncern Buderus /podobnie jak Viessmann/ sprawy serwisowe przekazał swoim Autoryzowanym Partnerom Handlowym. To te firmy prowadzą serwis sprzedanych przez siebie urządzeń Buderus. Jeśli inwestor nie che korzystać z serwisu APH sprzedającego kocioł , zawsze może zwrócić się do producenta z prośbą o polecenie innego APH i ich serwisantów. Tak na marginesie każda usługa naprawy kotła też ma okres gwarancji. Najlepiej nauczyć się korzystać i egzekwować prawa konsumenta. Zaoszczędzimy sobie zdenerwowania i kilka stówek w kieszeni....polecam Federację Konsumentów :yes:

Źródło informacji www.buderus.pl

Kotekmamrotek
12-06-2010, 16:47
Wlasnie dostalem jedna wycene do domku, o ktorym mowa w pierwszym moim poscie, prosilbym o opinie:
Do tego 7% vat i suma sumarum wychodzi: 47 432, 24 zl... Instalacja co wraz z wod-kan. ogrzewanie tylko podlogowe + grzejniki lazienkowe, przygotowanie pod montaz podlogowki( papa, styropian, folia) tez w tym zakresie. Jakie sa Wasze opinie, brac czy szukac dalej? Pozdrawiam

Skoro "serwis-ktosiek" sprzedaje urządzenia /kocioł co. i inne urządzenia kotłowni/ z usługą, więc "sztuczka" z 7 % VAT-em plus robocizna i dojazd wynosi więcej niż cena katalogowa samego kotła z 22% podatkiem. W dodatku ciekawe jak brzmi wpis na tak wypełnionej fakturze na 7% VAT? Czy na fakturze VAT wyszczególniony jest osobno kocioł co. z numerem seryjnym i inne oferowane urządzenia kotłowni, jak automatyka, system kominowy etc., czy wpis brzmi: montaż kotła, montaż systemu kominowego itd. ? Jednak ma to znaczenie dla klienta (w przypadku roszczeń) i urzędu podatkowego.... Co do gwarancji dla kupującego: sprzedawca jest gwarantem, a jego gwarantem jest producent, czy to się komuś podoba, czy też nie. Brak znajomości własnych praw nie boli, ale przeszkadza w życiu :D Najpierw zapoznaj sie z własnymi prawami na bezpłatnej konsultacji w Federacji Konsumentów, a potem pisz pean - pieśń pochwalna na temat "brać, czy nie brać" :) oto jest pytanie :)

Wirecki
13-06-2010, 23:01
Kotek - Urząd Skarbowy o ile pamiętam.
Co do "ciekawe" to do faktury można dołaczyć wykaz (mam tak przy dechach podłogowych).
Czasem boli, nie tylko przeszkadza.
Poza tym pozdrawiam.

Kotekmamrotek
16-06-2010, 09:32
Kocioł z osprzętem, to nie dechy. Jak decha się wypaczy, to można coś zrobić małym nakładem.... z kotłownią, nie za bardzo. Zgodnie z obowiązującym prawem podstawą gwarancji i roszczeń jest faktura VAT o odpowiedniej treści, a nie wykaz dołączony do faktury. Ale o błędach inwestor dowie się w przypadku egzekwowania własnych praw. Urząd skarbowy, czy urząd podatkowy znaczy to samo. Ważny jest opis chwytu marketingowego z 7% Vat-em, a nie nazwa urzędu czy podatkowy, czy skarbowy :)

Puławiak
16-06-2010, 09:56
Na kocioł powinna być wydana Karta Gwarancyjna i to ona stanowi podstawę reklamacji nie ważne czy na fakturze jest kocioł czy usługa i na kocioł gwarancji udziela producent kotla najcześciej okres gwarancji udzielany jest od daty uruchomienia, uruchomienie powinna wykonać osoba do tego upoważniona i powinna wykonać i podtęplować odpowiedni wpis w kartę gwarancyjną za instalację kotłowni odpowiada oczywiście instalator i to on na swoja prace udziela gwarnacji zgodnie z prawem nie powinna być ona krótsza niz 24 miesiące. A Vat nie ma tu najmniuejszego znaczenia. A jeśli serwis kotła nie spelnia oczekiwań lub nie może sobie dać rady to należy zwrócić sie do producenta i to on ma obowiazek wysłania innego serwisanta który w ramach gwarancji ma naprawić urządzenie bezpłatnie. Kupując urządzenie z 7% Vatem kupuje sie je razem z usługą wiec w czym problem ze ktoś dolicza koszty dojazdu i montażu ???? Wykonując montaż wykonuję jakąś określoną prace za które powinien otrzymać wynagrodzenie i tyle. 7% Vat nie jest zadnym chwytem marketingowym można sobie kupić urządzenie z Vatem 22% i potem w US odzyskać tą nadpłatę. A instalator ma tą możliwość że może sprzedać nam z niższym Vatem i pozniej tą różnicę otrzymuje jako zwrot podatku.

AM***L
16-06-2010, 11:07
Witajcie!

czytam te posty dotyczące kotłów, solarów i innych kaloryferów i ośmielę sie wbic lekką szpilę:
1. Jaka jest zaprojektowana moc kotła?
2. Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku? - czyli jak został on zaizolowany i uszczelniony plus jakie zastosowano okna?
3. Ile chcesz wydawać rocznie za ogrzewanie?

I teraz mały paradoks: Jeśli bardzo dobrze zaizolujemy i uszczelnimy dom spada nam zapotrzebowanie na ciepło, czyli moc kotła. Okazuje sie, że w domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energie kocioł może stac się zbędny lub wielkość systemu CO może być drastycznie ograniczona. Przykład: wg badań przeprowadoznych w Karlsruhe w Niemczech jesli tylko zamienimy wentylację grawitacyjną na mechaniczna z odzyskiem ciepła z rekuperatorem o sprawności powyżej 85% (uwaga: sprawności REALNEJ, a nie teoretycznej) zapotrzebowanie budynku na ciepło spada o 54%. Więc kocioł też powinien być o połowę mniejszy.

Proponuje przed doborem kotła i kaloryferów przekazać część funduszy z systemu CO na ponadnormatywne docieplenie budynku i naprawdę dobry rekuperator. W domach pasywnych możliwe jest ogrzanie go za pomocą... suszarki do włosów. Poważnie.
O zapotrzebowaniu na ciepło i jakości + grubości docieplenia powie dobry audytor energetyczny (uwaga: nie audyt z internetu za 150 PLN, ale audyt z prawdziwego zdarzenia, z zaleceniami dotyczącymi zmian w izolacji i konstrukcji budynku.)

Pozdrawiam!

Ketiw
16-06-2010, 14:30
I tu się zgadzam.

W informacjach w pierwszym poscie :
- izolacja podłogi na gruncie 10 cm
- ściany 15 cm

to wszystko mało by coś doradzić, jak również mało by dom był energooszczędny.
Wspomniałeś o domach pasywnych. To nie tylko rekuperacja ale odpowiednia izolacja (do 30-35 cm) odpowiednie ustuowanie budynku. Rozmyślne przeszklenie, ramy okien, drzwiwejściowe, żaluzje, brak mostków cieplnych, właściwa lokalizacja łazienki, kuchni garderoby i ... mnóstwo róznych drobiazgów, które dopiero pozwolą nazwać dom pasywnym ...

Pozdrawiam

Kotekmamrotek
16-06-2010, 15:01
Na kocioł powinna być wydana Karta Gwarancyjna

Odkąd wstapiliśmy do EU jedynym dokumentem gwarancji jest faktura VAT z odpowiednim wpisem. Karty gwarancyjne przestały obowiązywać i stały się instrukcją postępowania dla Konsumentów. Wg obowiązującego prawa EU podstawowy okres gwarancyjny wynosi 24 miesiące. Producenci samodzielnie ustalają (własnie w kartach gwarancyjnych), że niektóre towary mają krótszy lub dłuższy termin gwarancji. Oczywiście Konsument musi sie pod tym oświadczeniem producenta podpisać. Dlatego też raz wystarczy tylko faktura VAT, a innym razem jeszcze karta gwarancyjna.


....Kupując urządzenie z 7% Vatem kupuje sie je razem z usługą
Gwarantem dla inwestora w pierwszej kolejności jest sprzedawca, a nie producent. Jeśli na fakturze VAT nie ma wpisanego kotła jako rzecz sprzedana, to na jakiej podstawie można dochodzić roszczeń od firmy wystawiającej rachunek z 7% VAT skoro na jednym dokumencie transakcji nie widnieje wpis o sprzedaży kotła, tylko opis usługi?
Załóżmy hipotetycznie: kocioł po zamontowaniu przez osobę uprawnioną (instalator który ma aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne) uległ uszkodzeniu. Serwis nie zdążył "odebrać" kotła serwisowo w imieniu producenta i okazuje się, że nie ma sprzedawcy, czyli nie ma gwaranta. Bowiem firma 7% tylko montowała. Udowodnienie takiej firmie czegokolwiek jest trudne, a czasem beznadziejne. W dodatku nie wszystkie urzędy podatkowe interpretują przepisy dot 7% VAT po myśli dla inwestora doszukując się manipulacji.


.... można sobie kupić urządzenie z Vatem 22% i potem w US odzyskać tą nadpłatę....
A wystarczy obniżyć cenę kotłowni o jakąś kwotę z rabatu jaki otrzymuje instalator od hurtowni, wynegocjować cenę usługi i wpisać jedno i drugie na fakturę VAT. Potem to już tylko sprawy formalne z urzędem podatkowym i korzystanie z regulacji podatkowych w sprawie.


.... A instalator ma tą możliwość że może sprzedać nam z niższym Vatem i pozniej tą różnicę otrzymuje jako zwrot podatku.
Nadal uważam, że w świetle potencjalnych roszczeń inwestora w opisywanym wyżej przypadku (założenie hipotetyczne), korzystanie z 7% VAT bez wpisu na fakturze VAT instalatora jako sprzedawcy jest ryzykownym przedsięwzięciem... Jednak jeśli ktoś nie wie, to przypominam, że wygrywa ten co ma dowód, a nie pobożne życzenia. Powodzenia.

Puławiak
16-06-2010, 19:37
Gwarantem dla inwestora w pierwszej kolejności jest sprzedawca, a nie producent. Jeśli na fakturze VAT nie ma wpisanego kotła jako rzecz sprzedana, to na jakiej podstawie można dochodzić roszczeń od firmy wystawiającej rachunek z 7% VAT skoro na jednym dokumencie transakcji nie widnieje wpis o sprzedaży kotła, tylko opis usługi?
Załóżmy hipotetycznie: kocioł po zamontowaniu przez osobę uprawnioną (instalator który ma aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne) uległ uszkodzeniu. Serwis nie zdążył "odebrać" kotła serwisowo w imieniu producenta i okazuje się, że nie ma sprzedawcy, czyli nie ma gwaranta. Bowiem firma 7% tylko montowała. Udowodnienie takiej firmie czegokolwiek jest trudne, a czasem beznadziejne. W dodatku nie wszystkie urzędy podatkowe interpretują przepisy dot 7% VAT po myśli dla inwestora doszukując się manipulacji.

Bez przesady pewnie wszyscy producenci i instalatorzy czychaj tylko żeby oszukać biednegi inwestora który nieświadomie kupuje z 7% Vatem. Trochę się mylisz moja firma serwisuje urzadzenia dla kilku producentów i nie interesuje nas faktura zakupu tylko karta gwarancyjan podpisana i podstęplowania oraz protokół uruchomienia. Sprzedałem też bardzo dużo urzadzeń i instalacji z 7% Vatem i jakoś nikt się nie skarżył. Oczywiście można sobie kupić z Vatem 22% i wtedy samemu dochodzić zwrotu w US ale dla przecietnego inwestora to trochę zabawy