PDA

Zobacz pełną wersję : Rozsądny zestaw solarny dla rodziny 3-4 osobowej



tlalken
06-05-2010, 22:04
Witam serdecznie,
Zamierzam kupić solary, ale nie mam kompletnego pojęcia na ten temat. Wiadome jest to że kazdy sprzedawca chwali swoje.
Bardzo proszę znawców o zaproponowanie czegoś sensownego na tą chwile. Jakie firmy polecacie, a co omijać szerokim łukiem ?
Ile tych rur lub paneli ? :bash: Nie mam distęou do sieci gazowej i solary wydają się koniecznością.
Bardzo proszę o konkretne firmy i modele
bardzo dziękuje

RAPczyn
28-05-2010, 13:11
AquaPakiet CPC 40 Allstar firmy Paradigma - jeśli warunki techniczne nie pozwalają zastosować tej techniki to Pakiet CPC 40 Allstar.
Kolektor próżniowo-rurowy CPC 40 Allstar ma powierzchnię całkowitą 4,4m^2 (czynnej 4m^2).
AquaPakiet CPC 40 Allstar może być podłączony do istniejącego zbiornika o pojemności minimum 160l, natomiast Pakiet CPC 40 Allstar do zbiornika o zalecanej pojemności 300l z dwiema wężownicami.

grabnianin
28-05-2010, 16:08
A moze jakis "namacalny" uzytkownik sie wypowie a nie tylko instalator?

RAPczyn
28-05-2010, 16:42
Mam dwie swoje prywatne instalacje więc też coś mogę napisać ;-)

grabnianin
28-05-2010, 16:55
Przepraszam.Korzystajac z czyjegos postu chcialem zebrac wiecej informacji uzytkownikow ale wyszlo niezgrabnie...Szukam dalej.Pozdrawiam

RAPczyn
28-05-2010, 17:14
Nie ma za co przepraszać ;-)
Czego unikać?
Moim zdaniem przede wszystkim kolektorów próżniowych z przejściem metalu przez szkło - różna rozszerzalność cieplna tych dwóch materiałów doprowadzi po paru latach do rozszczelnienia i utraty próżni (izolacji).
Następnie unikałbym kolektorów Heat-pipe - duża inercja kolektora, w przypadku niskiej jakości kolektorów problem z przekazywaniem energii z rur (kondensatora) do kolektora zbiorczego.
Kolejne to unikać producentów stosujących pompki ręczne do dopełniania instalacji - to jest jakieś nieporozumienie aby klient musiał sobie sam dopompować ciśnienie do instalacji.
Sprawdzać i porównywać uzyski jakie osiągają kolektory danego producenta - ośrodek ITW oraz SPF - nie porównywać wyników między ośrodkami, inne sposoby badania.
To tak z grubsza.

tlalken
03-06-2010, 21:38
AquaPakiet CPC 40 Allstar firmy Paradigma - jeśli warunki techniczne nie pozwalają zastosować tej techniki to Pakiet CPC 40 Allstar.
Kolektor próżniowo-rurowy CPC 40 Allstar ma powierzchnię całkowitą 4,4m^2 (czynnej 4m^2).
AquaPakiet CPC 40 Allstar może być podłączony do istniejącego zbiornika o pojemności minimum 160l, natomiast Pakiet CPC 40 Allstar do zbiornika o zalecanej pojemności 300l z dwiema wężownicami.


Witam i dziekuje za odpowiedź cenionego fachowca tego forum, a jaki jest koszt tych zestawów?

RAPczyn
04-06-2010, 10:28
AquaPakiet CPC 40 bez zbiornika to ~2600 Euro netto, natomiast Pakiet CPC 40 bez zbiornika ~2800Euro netto (katalogowo).

rafsli_rs
04-06-2010, 10:51
A ja mam pytanie co do tych zestawów solarnych. Co dzieje sie z nadmiarem energii dostarczanej z instalacji solarnych ? Słyszałem że w niektórych przypadkach podczas słonecznych dni trzeba puszczać wodę na obieg w budynku by została odebrana taka nadmierna energia w postaci wysokiej temperatury. Chyba że są jakieś systemy zabezpieczające ?

RAPczyn
04-06-2010, 11:44
W momencie gdy mamy maksymalną, dopuszczalną temperaturę w zbiorniku c.w.u. a słońce dostarcza energię to nic się nie dzieje. Pompa nie tłoczy płynu a kolektor "stoi". Wszelkie "systemy chłodzenia" kolektorów albo wychładzania zbiorników to jest nieporozumienie.

rafsli_rs
07-06-2010, 06:33
Tz. że jednym z czynników który ma wypływ na prace pompy jest temperatura na solarach, a czy wzrost temperatury na solarach nie powoduje ich uszkodzenia lub zniszczenia (szczególnie jeśli chodzi o tak zwane rurowe)?

RAPczyn
07-06-2010, 08:49
W zależności od jakości kolektora temperatura może przekraczać 300stC. W przypadku kolektorów napełnionych glikolem płyn ten ulega szybszej gradacji w przypadku techniki Aqua nie ma takiego problemu.

rafsli_rs
07-06-2010, 09:03
W zależności od jakości kolektora temperatura może przekraczać 300stC. W przypadku kolektorów napełnionych glikolem płyn ten ulega szybszej gradacji w przypadku techniki Aqua nie ma takiego problemu.
"techniki Aqua" co kryje się pod tym sformułowaniem ?
Oglądałem w internecie taki zestaw - tą 40-kę - tam jest tylko jeden panel ?
No i koszt tak jak piszesz @RAPczyn to ok 10 tys. Zł + montaż + zbiornik (ok. 300 l - jak przypuszczam ) - to dopóki moja gmina nie wejdzie w program "słoneczne dachy" to bez dotacji chyba tego nie zainstaluje, bo przy takich kosztach to perspektywa zwrotu to 12-15 lat.

RAPczyn
07-06-2010, 10:01
http://paradigma.pl/AquaSystemy.htm
http://king-solarman.com/faq/efficiencyanalysis.pps
"40" to jeden kolektor o powierzchni łącznej 4,4m^2 (czynnej 4m^2).

rafsli_rs
07-06-2010, 10:13
Ok, widzę że w zestawie nośnikiem energii jest woda. a co wtedy gdy temp. na zewnątrz spada poniżej 0'C ?

RAPczyn
07-06-2010, 12:43
http://king-solarman.com/faq/efficiencyanalysis.pps
slajd 15-19

rafsli_rs
08-06-2010, 09:58
A po polsku - jak to brzmi ?

ve**rd**
16-06-2010, 21:10
No właśnie, podtrzymuje pytanie

RAPczyn
17-06-2010, 06:09
Strona 16-21 www.duel.com.pl/paradigma/Technika_Solar_Aqua_2006.09.13.pdf 5,9MB

zachcianka
17-06-2010, 11:36
"techniki Aqua" co kryje się pod tym sformułowaniem ?
Oglądałem w internecie taki zestaw - tą 40-kę - tam jest tylko jeden panel ?
No i koszt tak jak piszesz @RAPczyn to ok 10 tys. Zł + montaż + zbiornik (ok. 300 l - jak przypuszczam ) - to dopóki moja gmina nie wejdzie w program "słoneczne dachy" to bez dotacji chyba tego nie zainstaluje, bo przy takich kosztach to perspektywa zwrotu to 12-15 lat.

Chyba mam dobra wiadomość:)
http://biznes.onet.pl/panele-sloneczne-za-pol-ceny,18567,3283573,1,prasa-detal

"Aż 45 proc. dofinansowania będą mogli otrzymać klienci indywidualni z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup kolektorów słonecznych, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna"

To będzie do 2,5 tys na zakup 1mkw panelu.
Trzeba wziąć kredyt w banku zrzeszonym przy tym funduszu. Te kredyty sa oprocentowane bardzo nisko ok 1-2%, np BOS ma takie..
Cieszę się bo do tej pory to nie miałam szans na dofinansowanie, w mojej gminie tego nie było :)

rafsli_rs
17-06-2010, 13:44
@RAPczyn dzięki za polski przekład. Któregoś wieczoru dokładnie to sobie przestudiuje, choć po pracy na budowie wieczorem to już się nic nie chce.
@zachcianka - to ciekawe info, wpisałem sobie to do dziennika budowy.
U mnie też kicha z tym gminnym dofinansowaniem. W czerwcu miało wejść, no i weszło dla budownictwa wielorodzinnego, a dla indywidualnych może we wrześniu br. Znów karzą czekać.
A ja spróbuje w BOŚ-u z tym kredytem, a przynajmniej postaram sie zebrać jak najwięcej informacji, oczywiście podzielę się nimi na forum.

Trociu
18-06-2010, 08:53
ciekawe dlaczego dofinansowują jedynie inwestycje na kredyt?? Co z tymi, co chcieliby założyć za gotówkę?

RAPczyn
19-06-2010, 08:20
Weźmiesz kredyt na możliwie krótki okres albo spłacisz cały wcześniej.

zachcianka
19-06-2010, 23:31
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,186,kup-kolektor-z-45-doplata.html

Tu jest wiecej informacji oraz lista banków które z funfuszem podpisały umowy, więc nie tylko BOS

zachcianka
19-06-2010, 23:33
No i że....
"Kredytobiorca zobowiązany jest do uiszczania należnego podatku dochodowego od udzielonej dotacji NFOŚiGW."

:D to żeby nie było tak pięknie

MareMarz
19-06-2010, 23:46
Witam!
..a nie wiecie może jak jest z tym dofinansowaniem w przypadku inwestycji w instalacje geotermalną?