PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek gospodarczy na mieszkalny - podatek od nieruchomości



alinaifabian
10-05-2010, 11:46
Witam.

W lutym zakupiłem na wsi budynek gospodarczy z myślą o przekształceniu go na mieszkalny, w celu uzyskania pozwolenia na budowę zwróciłem się do gminy o wydanie warunków zabudowy, ponieważ na danym terenie nie ma zagospodarowania przestrzennego, dostałem wstępne warunki itd.

Po kilku dniach po warunkach przyszło pismo "Informacja o obiektach budowlanych" w którym mam wypełnić określone pozycje celem ustalenia powierzchni i ustalenia podatku za budynek. Byłem w gminie i dowiedziałem się, że budynek ten będzie opodatkowany podatkiem 5,7zł za metr kwadratowy powierzchni, przeraziłem się trochę tą kwotą, gdyż budynek ten to na razie zwykła stodoła i jest ogromna i podatek od tego budynku wyniósłby majątek.

Proszę o odpowiedź:

Czy gmina ma prawo opodatkować ten budynek już teraz, skoro jestem w trakcie przekształcania go na mieszkalny ?

Czy to prawda, że stawka za budynek mieszkalny za metr powierzchni jest znacznie niższa ?

Czy mogę się nie zgodzić z gminą i jakkolwiek to zakwestionować ?

aglig
10-05-2010, 13:34
Proszę o odpowiedź:

Czy gmina ma prawo opodatkować ten budynek już teraz, skoro jestem w trakcie przekształcania go na mieszkalny ? TAK

Czy to prawda, że stawka za budynek mieszkalny za metr powierzchni jest znacznie niższa ? TAK

Czy mogę się nie zgodzić z gminą i jakkolwiek to zakwestionować ? NIE

u

alinaifabian
10-05-2010, 13:42
Aha, dziękuję ...

zorrk
12-05-2010, 21:06
Ja właśnie tak płacę za stodołę 4,7 ileś - mam motyw do wyburzenia w nastepych latach.
Pamiętaj że gmina Ci nie narzuca - ty podajesz na oświadczeniu ile czegoś masz.
Możesz zataić prawdę -do kontroli ( o której nigdy nie slyszałem żeby byly) będziesz miał taniej.
Opłata za m2 mieszkania u mnie jest gdzieś 40 groszy chyba.

aglig
13-05-2010, 07:57
Bardzo niebezpieczna sugestia.
Owszem zgodnie z prawem to on podaje powierzchnie, ale sprawdzane jest to zgodnie z wypisem z rejestru gruntów. Jeśli w wypisie ma napisane, że powierzcnia zabudowy to powiedzmy 100 m2 a on poda 50 m2 to takie coś zostanie szybko wyłapane. W każdym oświadczeniu które się wypełnia jest też pouczenie o odpowiedzialności karnej.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po
miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
(Pierwszego dnia następnego miesiąca po zakupie
nieruchomości) .
Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie
budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1
stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo, w
którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym
wykończeniem.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość
opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania
przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu,
poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym
nastąpiło to zdarzenie.
Osoby fizyczne, z zastrzeżeniem ust. 11, są obowiązane złożyć właściwemu organowi
podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną
na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia
okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w
zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w
ust. 3.

Podstawa prawna:
1) art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.),
2) ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z roku 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
3 ) kodeks karny skarbowy


Możesz zataić prawdę -do kontroli ( o której nigdy nie slyszałem żeby byly) będziesz miał taniej
a po kontroli zapłaci z nawiązką ( kwota zaległa plus odsedki karne plus kara)