PDA

Zobacz pełną wersję : Rolety elektryczne - ile przewodów wychodzi z rolety i z przełącznika



gwiezdnik
10-05-2010, 14:49
Witam!

Czy ktoś wie ile przewodów wychodzi z rolety? Pokątnie usłyszałem że 4 i takowy przewodów poprowadzić 4x1 albo 4x1.5 - to prawda, czy są jednak może wersje z większą ilością przewodów, może są wersje z jakimiś krańcówkami i w ogóle trzeba poprowadzić więcej żył? Ponoć zasilanie dwoma (nie trzema??) i do tego góra/dół i koniec.

I drugie pytanie, ile przewodów wchodzi do przełącznika rolet góra/dól podwójnego - 5 żył i każdy system na tym oprę?

Pozdrawiam,
Damian

jareko
10-05-2010, 16:03
albo trzy albo cztery
- jeden (zazwyczaj niebieski) - zero
- jeden (zazwyczaj czarny) - faza w górę(dół)
- jeden (zazwyczaj brązowy) - faza w dól (górę)
i bywa ale nie zawsze:
- jeden (zazwyczaj zielono-żólty) - uziemienie

robertsz
10-05-2010, 18:43
Do rolety 4 żyły, przewód typu linka, wystarczy przekrój 0,5; 0,75; 1mm2

Żeby każdy system sterowanie rolet zrealizować to:
1) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz zasilanie 230V i kończysz je w puszce
2) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz 5żył i prowadzisz je do rozdzielni
3) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz skrętke komputerową

Taka konfiguracja pozwoli Ci na:
- sterowanie ręczne - klasyczny przycisk lub przycisk z podtrzymaniem
- sterowanie radiowe
- sterowanie podczerwienią
- sterowanie grupowe
- sterowanie np. alarmem
- sterowanie inteligentne (czasówki, zmierzchówki, sterowniki pogodowe, itd.....)

W praktyce wystarczy się zastanowić co się chce i zrealizować pkt 1 i 2 i zrobić spory zapas miejsca w rozdzielni lub zrobić wydzieloną rozdzielkę na rolety.
Zasilanie grupowe rolet minimum 1,5mm2 i bezpiecznik o charakterystyce C.

f.5
10-05-2010, 22:06
Taak kabelki do rolet Panie Robercie :)

ekmir
16-11-2010, 13:47
Do rolety 4 żyły, przewód typu linka, wystarczy przekrój 0,5; 0,75; 1mm2

Żeby każdy system sterowanie rolet zrealizować to:
1) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz zasilanie 230V i kończysz je w puszce

- jaki przekrój przewodów?
- czy musi to być niezależny obwód zasilania dla każdej rolety, czy może to być współny obwód zasilania dla kilku rolet?



2) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz 5żył i prowadzisz je do rozdzielni

- jaki przekrój?



3) W okolicach planowanych rolet doprowadzasz skrętke komputerową


- jakiej kategorii?

piwopijca
16-11-2010, 14:04
Hm...
Nie wiem czy sobie jaja robisz czy powaznie pytasz, ale...
Zalezy jaki naped rolet bedziesz montowal.
Ja np. dla rolet z napedem NICE nie potrzebowalem skretki ale zwykly, cienki kabelek do wlacznika "dzwonkowego" a zasilanie jako odzielny obwod, na dole jeden i na gorze drugi.
Mam do nich tez dwa piloty 80 kanalowe i jedno sterowanie tygodniowe - przyciski sa jako sterowanie dodatkowe, zeby nie szukac pilota itp.

Pzdr.

ekmir
16-11-2010, 14:37
Hm...
zasilanie jako odzielny obwod, na dole jeden i na gorze drugi.
Pzdr.

na górze - z rozdzielni (konieczne do sterowania zdalnego)?
na dole - z rozdzielni do włącznika "dzwonkowego"?

robertsz
18-11-2010, 05:40
- czy musi to być niezależny obwód zasilania dla każdej rolety, czy może to być współny obwód zasilania dla kilku rolet?
Zasilanie może być wspólne dla kilku rolet.
Wskazane żeby to chodziło ze wspólnej fazy, wtedy możliwe jest zastosowanie sterowników np F&F (http://www.fif.com.pl/lista_produktow/29).
Przy kilkunastu/kilkudziesięciu roletach zasilanie musisz rozbić na kilka obwodów, inaczej będziesz miał niespodzianki przy centralnym sterowaniu roletami.

Jeśli rolety sterujesz radiowo np. wbudowane SOMFY to roletę zasilasz z najbliższego gniazdka i po kłopocie.

- jakiej kategorii?
Biorąc pod uwagę rozwój technologii to myślę, że kat 6 będzie optymalna.

O przekrojach przeczytasz na stronie F&F (http://www.fif.com.pl/lista_produktow/29)

ekmir
27-11-2010, 09:56
O przekrojach przeczytasz na stronie F&F (http://www.fif.com.pl/lista_produktow/29)

W którym miejscu piszą o tych przekrojach?