PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pompa ciapla



Corleone
11-05-2010, 15:51
witam, jestem swiadomy ze temat byl wiele razy przerabiany, ale chcialbym go odswierzyc.

jestem w trakcie budowy 140 m2 dom, jedyna opcja jaka widze to pompa ciepla, przeczytalem bardzo wiele na ten temat w internecie ale niestety nie potrafie sobie odpowiedziec na elementarne pytania takie jak (przy ogrzewaniu podlogowym):

1. czy pompa woda-powietrze jest lepsza od odwiertu? ogladajac wykresy zauwazylem ze przy temperaturze ponizej -5 pompa powietrze-woda wspomagana jest prądem, czy ten problem wystepuje przy odwiercie? ewentualnie jakie inne ma wady
2. czy przy odwiercie woda uzytkowa potrzebuje podgrzewania pradem jak w powietrze-woda?
3. jakie sa sposoby montowania instalacji reperkulatora poza podwieszanym sufitem?
4. jak zintegrować, i czy w ogóle warto ewentualny kominkowy plaszcz wodny, lub jak wykozystac to cieplo w inny sposob?
5. jakie rozwiazanie oparte na którejkolwiek pompie polecacie?

dziekuje i pozdrawiam

esechiel
07-07-2010, 10:30
podnoszę temat, sam mam taki sam dylemat

Liwko
07-07-2010, 12:44
witam, jestem swiadomy ze temat byl wiele razy przerabiany, ale chcialbym go odswierzyc.

jestem w trakcie budowy 140 m2 dom, jedyna opcja jaka widze to pompa ciepla, przeczytalem bardzo wiele na ten temat w internecie ale niestety nie potrafie sobie odpowiedziec na elementarne pytania takie jak (przy ogrzewaniu podlogowym):

1. czy pompa woda-powietrze jest lepsza od odwiertu? ogladajac wykresy zauwazylem ze przy temperaturze ponizej -5 pompa powietrze-woda wspomagana jest prądem, czy ten problem wystepuje przy odwiercie? ewentualnie jakie inne ma wady
2. czy przy odwiercie woda uzytkowa potrzebuje podgrzewania pradem jak w powietrze-woda?
3. jakie sa sposoby montowania instalacji reperkulatora poza podwieszanym sufitem?
4. jak zintegrować, i czy w ogóle warto ewentualny kominkowy plaszcz wodny, lub jak wykozystac to cieplo w inny sposob?
5. jakie rozwiazanie oparte na którejkolwiek pompie polecacie?

dziekuje i pozdrawiam

1. Pompa z kolektorem pionowym czy poziomym jest sprawniejszym rozwiązaniem ale nie zawsze uzasadnionym ekonomicznie i w różnych regionach będzie różnie pracować.
2. Wszystkie pompy działają na prąd, różnica polega na tym że niektóre pompy mają dodatkowo zainstalowane grzałki wspomagające w skrajnych przypadkach.
3. Przewody do wentylacji można prowadzić np. między krokwiami i za ściankami kolankowymi
4. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego rozwiązania przy PCi. To nie ma sensu.
5. Napisz z jakiego regionu jesteś, jak dużą masz działkę i jakie warunki glebowe na niej występują.

zibioff
07-07-2010, 13:31
Chyba najlepiej umówić się z doradcą który zrobi kalkulację ceny pompy ciepła - mnie pompa ( na gotowo ) właśnie kosztuje 40000 zł dla domu 100m2. Cena zresztą jest taka sama jak kalkulacja na stronie firmy która zajmuje się tymi rozwiązaniami i projektowaniem wnętrz i innymi takimi rzeczami dla facetów takich jak ja którzy nie mają czasu na nic poza robotą... Podobno ma mi się zwrócić w ciągu 5lat i tak to mi również wychodzi z kalkulacji. W domu nie wybudowałem komina - który przy tym rozwiązaniu jest nie potrzebny ( no mam nadzieję )- co zaoszczędziło mi trochę kosztów. W mojej okolicy nie ma gazu - więc albo pompa albo olej ( za który dziękuję ) albo tradycyjny piec na miał z podajnikiem ( ze względu na lenistwo :) i wyższe koszty eksp. - też dziękuję) Jak się nie wybuduje komina - to różnica pomiędzy pompą a piecem tradycyjnym jest w sumie nie duża. Poza tym - komfort użytkowania jest nieporównywalny w stosunku do pieca na węgiel. Można zrobić kalkulację na stronie http://www.artium.pl/pompa.html. Moja pompa ma mieć dolne źródło zasilania z odwiertu - ponoć najlepsze. Budowę mam 60km od Warszawy i jestem na niej w sobotę raz w tygodniu....Pozostaje mi jedynie zaufać, że wszystko będzie działać a całość tej roboty łącznie z wnętrzem będzie wyglądać tak jak na projekcie na razie wszystko stoi i się nie zawala :).

Liwko
08-07-2010, 09:54
Napiszę tak. Pompę do domu 100-120 metrowego można kupić za 10-12tyś. co jest porównywalne z dobrej klasy piecem na groch. Do tego kolektor. Poziomy 5-6tyś., pionowy 8-10. Dochodzi cały bajzel w kotłowni za jakieś 5tyś. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć podłogówkę. Nie budujemy komina, nie robimy przyłącza gazowego. Można zaoszczędzić na samych metrach domu w porównaniu do grzania paliwami stałymi. Za to wszystko można zapłacić dwa razy więcej. Tylko pytanie brzmi - Po co?