PDA

Zobacz pełną wersję : Niemieckie okna na polskim rynku



Oknosalon
11-05-2010, 18:52
Na Budmie w tym roku widziałem austriackiego Internorm - głównie okna PVC. Teraz na polski rynek wchodzi Kneer - niemiecki producent okien, głównie drewno i aluminium z segmentu "premium". Czy jest popyt na takie okna?

bwojtek
11-05-2010, 18:56
A ty w której z nich pracujesz?

Oknosalon
11-05-2010, 19:04
Narazie w żadnej. Jestem "wolnym strzelcem" ;)

finlandia
12-05-2010, 09:47
Internorm chciał wejść już po naszym wstąpieniu do Unii. Nie udało się to szerzej. Pokazuje się na naszych targach bo czołówce europejskiej wypada...
ale polska konkurencja jest tak bardzo mocna, że ja im nie wróżę powodzenia :)

Oknosalon
12-05-2010, 10:02
Polskie firmy są bardziej konkurencyjne cenowo. Niemniej zachodnie firmy często mają rozwiązania, których u nas nie ma. Samo "podanie" produktu w formie odpowiednich salonów sprzedaży i fachowego doradztwa pozostawia też u nas wiele do życzenia. Tę lukę mogą wykorzystać. Tak myślę.

Oknosalon
12-05-2010, 10:18
Może jeszcze uściślę. Okna Geneo są u nas nowością, zdobywającą złote medale na MTP. W Kneer, przykładowo, jest to standard od jakiegoś czasu. Podobnie okna pasywne, drewniano aluminiowe z dodatkowymi kanałami ociaplającymi. Czegoś takiego u nas po prostu nie ma. A co powiecie na ukryte okucie w standardzie a nie za bajońską dopłatą? Wiem, że domów pasywnych buduje się u nas niewiele, ale myślę, że budownictwo pójdzie w tym kierunku. Energooszczędność to przyszłość. Stąd okna energooszczędne, okna pasywne to tematy, o których należy myśleć już dziś. Okna te można stosować w domach tradycyjnych.

bwojtek
12-05-2010, 10:53
No i proszę! Moderatorzy uznali, że "wolny strzelec" jednak jest z kimś mocno związany i go wykropkowali ;)

jareko
12-05-2010, 11:10
nic nie powiemy ;) , nie przesadzajmy z tym, że dopłaty do ukrytych okuć są bajońskie
A tak w ogóle to cały pic polega na czymś innym - poczytaj naprawdę Forum
Tu nie szuka się najlepszych rozwiązań :(
Tu szuka się najniższej ceny za najlepsze rozwiązania a to nie idzie w parze. To tak jakbyś chciał kupić Ferrari w cenie Poloneza ;)
Tu króluje bezpłatna reklama Allegro ;)

Oknosalon
12-05-2010, 15:05
nic nie powiemy ;) , nie przesadzajmy z tym, że dopłaty do ukrytych okuć są bajońskie
A tak w ogóle to cały pic polega na czymś innym - poczytaj naprawdę Forum
Tu nie szuka się najlepszych rozwiązań :(
Tu szuka się najniższej ceny za najlepsze rozwiązania a to nie idzie w parze. To tak jakbyś chciał kupić Ferrari w cenie Poloneza ;)
Tu króluje bezpłatna reklama Allegro ;)

OK, nie będę podawał przykładów, bo jeszcze ktoś uzna, że jestem z kimś związany. A mi generalnie jest obojętne, jakiego producenta sprzedaję - po prostu szukam dla klienta najlepszej oferty.

Problem jednak polega na tym, że często nie ma z czym porównywać ofert ...

T12345T
12-05-2010, 15:22
Problem jednak polega na tym, że często nie ma z czym porównywać ofert ...

Co by znaczyło, że albo wiedzy brakuje, albo oferty do d...*

*Niewłaściwe skreślić:-)

A Internormowi długo tu jeszcze nikt nie podskoczy, zresztą ochotników brak, bo łatwiej gadać o jakości niż ją zapewnić.

Pozdrawiam

finlandia
12-05-2010, 15:55
Padło pytanie o kryte zawiasy.
Ja jestem "skazany" na kryte zawiasy w standardzie okien które sprzedaję (większość) i nie chwalę ich sobie.
Po prostu uważam że są gorsze niż tradycyjne. I wymagają dużo większej dokładności montazu od Producenta.

Oknosalon
12-05-2010, 17:04
A Internormowi długo tu jeszcze nikt nie podskoczy, zresztą ochotników brak, bo łatwiej gadać o jakości niż ją zapewnić.

Pozdrawiam

O to chodzi. Diabeł najczęściej tkwi w szczegółach. Czterokotne malowanie drewna, czy też profile drewniane w 11 gatunkach z kanałami powietrznymi i nakładką aluminiową od zewnątrz to tematy akurat z Kneera, niemniej jeśli ktoś zna "polskie odpowiedniki", to chętnie się zapoznam. Oby tylko było co porównywać, bo w gębie, tu też się zgadzam, wszyscy mocni.

finlandia
13-05-2010, 11:56
Czterokrotne lakierowanie? a co tzn znaczy wg Ciebie? I dlaczego to ma być lepsze niż 2 czy 3 -krotne lakierowanie?
11 gatunków drewna? A jakie terminy??? Szeroka ofera wcale nie znaczy że ktoś jest rewelacyjny.
Wczoraj oglądałem płytkę z prezentacją pewnej firmy "drewnianej" - gdzie i czego to oni nie robili.. i co z tego? Na innym portalu ogłosili sprzedaż majątku...

Oknosalon
13-05-2010, 12:15
Hmm. To zatrważające, że ludzie z branży nie wiedzą, po co się czterokrotnie maluje drewno. To właśnie wiele mówi o jakości dostępnych u nas produktów. Niemniej już spieszę wyjaśnić:

W Kneerze wpierw jest impregnacja, aby zabezpieczyc drewno przed grzybami. Potem następuje gruntowanie, dla lepszej jakości powłoki głównej. Powoduje ono uzyskanie odpowiedniego odcienia i zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. potem następuje, nazwijmy ją "warstwa właściwa" i dopiero po niej powierzchnię traktuje się preparatem zmniejszającym szkodliwe działanie promieni UV, a więc zwiększającym długowieczność okna drewnianego. Choć przyznaję, w momencie sprzedaży różnicy nie widać ;)

Różnica jednak będzie, i to mniej więcej taka, jak między niemiecką autostradą i naszą drogą - i nie ma się co oburzać, panowie, trzeba po prostu pracować nad jakością i uczyć się od lepszych! Cena to nie wszystko.

Terminy? Standardowo 4 - 6 tygodni.

Szeroka oferta nie oznacza, że ktoś jest rewelacyjny, oczywiście. Ale trzecie miejsce w sprzedaży w Niemczech chyba już tak ;)

Pozdrawiam.

bwojtek
13-05-2010, 12:42
W Kneerze wpierw jest impregnacja, aby zabezpieczyc drewno przed grzybami. Potem następuje gruntowanie, dla lepszej jakości powłoki głównej. Powoduje ono uzyskanie odpowiedniego odcienia i zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. potem następuje, nazwijmy ją "warstwa właściwa" i dopiero po niej powierzchnię traktuje się preparatem zmniejszającym szkodliwe działanie promieni UV, a więc zwiększającym długowieczność okna drewnianego.
Muszę cię rozczarować ale to nie jakiś wyjątkowy proces ale standardowa procedura lakierowania stolarki: impregnacja, podkład i 2x lakier nawierzchniowy.

jareko
13-05-2010, 12:47
Paaaanowie
może odstawimy na bok marketing? W ulotkach lepsi od nas się produkowali

Oknosalon
13-05-2010, 12:53
Co do standardowości tego procesu to bym dyskutował, szczególnie czytając wpisy typu:

"Czterokrotne lakierowanie? a co tzn znaczy wg Ciebie? I dlaczego to ma być lepsze niż 2 czy 3 -krotne lakierowanie?"

miewam poważne wątpliwości. Często spotykam się z twierdzeniem: "tak, ja też to mam". Diabeł, jak zwykle jednak, tkwi w szczegółach, a te wyglądają różnie.

Skąd inąd wiem, że nawet w Niemczech nie jest to taki znowu standardowy proces. Tym bardziej mam wątpliwości co do rodzimych "byznesmenów" goniących przede wszystkim za ceną i szybkim zyskiem. Niemniej nie mogę ani nawet nie chcę tego sprawdzać.

bwojtek
13-05-2010, 12:56
Tym bardziej mam wątpliwości co do rodzimych "byznesmenów" goniących przede wszystkim za ceną i szybkim zyskiem. Niemniej nie mogę ani nawet nie chcę tego sprawdzać.
Szanowny kolego. Jeżeli twierdzisz, że coś jest lepsze od innych to wypada posiadać elementarną wiedzę na temat produktów konkurencji.

finlandia
13-05-2010, 14:49
Hmm. To zatrważające, że ludzie z branży nie wiedzą, po co się czterokrotnie maluje drewno. To właśnie wiele mówi o jakości dostępnych u nas produktów. .
Nie napisałem, że nie wiem czym jest 4-warstwowe lakierowanie. Za to jestem pewien, że nawet bystry Forumowicz nie wie i oczekiwałem, że to wyjaśnisz dla szerszej publiczności. .
A ja niedawno słyszałem z ust fachowca od lakierów, iż spece z IFT z Rosenheinm uważają, iż drewna o gęstości pow. 450km m3 nie ma potrzeby impregnować? Jak do tego odnoszą Twoje poglądy?

I czy warstwa 3 polegająca na zrobieniu międzywarstwy pomiędzy gruntem a lakierem nawierzchniowym zalicza się do "warstw" wg Twojej wiedzy?
I czy warstwa czwarta będąca lakierem nawierzchniowym, nadającym ostateczny kolor jest "warstwą"?
Opis z Twojego katalogu nie musi odpowiadać innym technologiom, ale podajesz go w sposób dyskredytujący nasze, polskie doświadczenia.
A Polska stolarka drewniana nie ma się czego wstydzić wobec zachodu.

Nie zrozumiałeś intencji mojego wcześniejszego pytania - było "podchwytliwe".
Od razu powiem do czego zmierzałem: część producentów podaje że ma 3- 4-krotne malowanie. A polega na tym, że dwa razy maluje podkładem + 2 razy lakierem. To tak jakby policzyć wszystkie komory w profilu PCW i powiedzieć że ma się okna 12-komorowe ;-)

jareko
13-05-2010, 15:22
fin - lepszy przyklad ci dam :)
Przyszła kiedyś do mnie Pani. Dopytywała sie o okna w wersji antywłamaniowej ze szczególnym uwzględnieniem okuć. Mówiłem jej o WK-1 WK-2 i teoretycznie stosowanej wersji WK-3. Siedziała chyba z godzinę i na koniec rzekła - "Pan sie nie zna, są okucia WK- więcej i oznaczenie zależy od ilości zaczepów"
Kopara mi opadła ale cóż....ponoć klient ma zawsze rację ;)
Tak więc nie wiem czy wiesz ale skrzydło 865/1435 można wykonać w klasie WK-11 :P

Oknosalon
13-05-2010, 15:53
finlandia:

Mam prośbę. Wpierw przeczytaj, potem się do tego odnoś. Nie pisałem nic o żadnej "międzywarstwie pomiędzy gruntem a lakierem nawierzchniowym". Pisałem o warstwie ochronnej przed UV. Ale OK, dla niektórych niech to będzie to samo. Tak lepiej, przynajmniej dla mnie ;)

Traktowanie drewna to jedno, a całość oferty to drugie. Znajdę z łatwością ok. 10 punktów, poza techniką pokrywania drewna, w których po prostu nie odszukasz mi odpowiedników polskich. Niemniej nie o to chodzi. Faktem jest, że należy gonić za jakościąi uczyć się od lepszych a nie poprawiać sobie humor pustymi stwierdzeniami typu "ja też to mam"

Pozdrawiam.

finlandia
13-05-2010, 17:27
Ale ja napisałem o tej międzywarstwie którą znam z naszej rodzimej technologii. I pytałem jak się do tego odnosi Twoja wiedza. Czy może to być uzne za warstwę czy nie?
Bo z Twojego opisu odczytałem jedyną słuszną receptę, którą przytoczyłeś. Ja dla odmiany powiem Ci że nie słyszałem o warstwie zabezpieczającej przed UV. Ale ja nie znam wszystkich technologii.

Oknosalon
13-05-2010, 18:38
Też nie znam wszystkich technologii, nikt ich nie zna. Niemniej myślę, że nikt z czytelników forum nie jest zainteresowany moją wiedzą. Maturę już mam za sobą ;)

Piszmy o oknach Panowie...

bwojtek
13-05-2010, 20:11
Też nie znam wszystkich technologii, nikt ich nie zna. Niemniej myślę, że nikt z czytelników forum nie jest zainteresowany moją wiedzą. Maturę już mam za sobą ;)

Piszmy o oknach Panowie...
Cały czas piszemy o oknach. A ty po raz kolejny unikasz odpowiedzi. Czyżby braki w wiedzy o produkcie, który sprzedajesz?

steinway$sons
24-10-2010, 18:34
Obserwuję całą dyskusję i brak tu konkretów -faktów ,za to dużo przepychanki i gierek słownych. Nie umniejszając nikomu przypomina to trochę piaskownicę i zabawę resorakami.Ja na dodatek też nie podam konkretów{ nazw] ale mam takie doświadczenia ,że nawet w blokach niemieckich w Duesseldorf w którym mieszkałem jakiś czas po zamknięciu okna robiła się absolutna cisza mimo tego, że przed blokiem przebiegała dwupasmówka.Podejrzewam ,że nie było to okna z najwyższej półki tylko raczej jakaś szablonowa produkcja .Z innych moich doświadczeń wiem ,że Polacy często kupują w Niemczech całe linie produkcyjne do produkcji okien ,które w Niemczech są już "stare" a w Polsce mówi się o nich "nowość".Bez urazy to są fakty.

Charlie
24-10-2010, 19:35
....Z innych moich doświadczeń wiem ,że Polacy często kupują w Niemczech całe linie produkcyjne do produkcji okien ,które w Niemczech są już "stare" a w Polsce mówi się o nich "nowość".Bez urazy to są fakty.
takie BYŁY fakty - masz sprzed 8-10 lat info.
Na dzień dzisiejszy większość polskich fabryk okien ma najnowocześniejsze linie takich firm jak Fimtec, Urban do produkcji okien plastikowych czy drewnianych Weinig.
Dodatkowo łapią o wiele lepszą WYDAJNOŚĆ niż koledzy po fachu zza Odry :)
Nawiasem mówiąc to mocno przydaje sie dofinansowanie z Bruxelli w tym temacie.
Osobiście audytowałem kiedys sporą fabrykę okien we Włoszech i kolejną we Francji w temacie dostaw szkła - żenada jakościowa ich wyrobów. Nikt w Polsce takich okien by nie kupił !!!