PDA

Zobacz pełną wersję : Wizja wentylacji, odzysk ciepła z komina wentylacyjnego



herakles
12-05-2010, 09:08
WItam,

mam taką wizję:
Do komina wentylacyjnego na stryszku wsadzić nagrzewnicę samochodową. Rurki do kotłowni, gdzie jest wlot powietrza z gwc(rura kanal zakopana w ziemi) i tam dodatkowo podgrzewać powietrze wpadające do domu ciepłem odzyskanym ze stryszku równierz nagrzewnicą, ale już od auta o większej kabinie(autobusu, hehe). Obieg wody wymuszony. Powietrze z gwc po wstępnym podgrzaniu jest rozprowadzone po domu i ma ujścia w pokojach w okolicach grzejników, okna szczelne.

Jestem ciekawy opinii moich wizji. Interesuje mnie to, czy nagrzewnica nie będzie stawiać za dużych oporów. Ze względu na eksperymentalny charakter całej operacji, chcę pokusić się o nagrzewnice samochodowe, dlatego, żeby można je było wyjąć z komina, a komin zakleić.

kangaxx
16-05-2010, 22:09
wentylacja grawitacyjna stanie w miejscu na widok nagrzewnicy :) chyba że postraszysz ją wentylatorem, jednakże ilości odzyskanego w ten sposób ciepła nie przeceniaj

herakles
17-05-2010, 08:25
No właśnie, ile mogę odzyskać, myślałem też, żeby w kanał wentylacyjny wsadzić pionowo 4 miedziane rurki 1/2 tylko czy nie wychłodzę tego na tyle, że stanie?

Ile odzyskam ciepła? Bo widzę, że gra chyba nie warta świeczki. Policzył to ktoś u siebue?

kangaxx
19-05-2010, 00:25
sądzę że nikt takiego wynalazku nie liczył bo to nie zadziała tak jak masz nadzieję, chyba że to kanał wentylacyjny z huty albo innego wulkanu

herakles
19-05-2010, 08:25
Dlaczego miałaby nie zadziałać taka rurka na 1mb komina z dolutowanym sporym radiatorem?! W każdym razie experymentalnie chyba się skuszę, tylko muszę coś wymyślić, żeby ten experyment mnie za drogo nie kosztował. W zasadzie to koszt rurki.

adam_mk
09-06-2010, 07:17
Instalację taką da się zrobić, ale działać to ona nie będzie...
Bo?
Bo napędem tej wywiewanej strugi jest różnica ciśnień wywołana różnicą gęstości/temperatury powietrza usuwanego względem nawiewanego.
Opisujesz sposób na skuteczne wyeliminowanie tej różnicy - czyli zatrzymanie strumienia wywiewanego.
I wcale nie z powodu oporów przepływu tylko z powodu zabierania ciepła z tego kanału.
Pomijając ciepło właściwe wody i powietrza...
1m3 powietrza to około 1,2 litra wody...
A jak do tego jeszcze uwzględni się to ciepło właściwe?

Adam M.