PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w atarej kamienicy!! Pomocy



thomas1884
12-05-2010, 17:22
Witam
Jeżeli powielam temat to z góry przepraszam.
Mam mieszkanie w starej kamienicy na parterze. Mieszkanie jest przeznaczone do kapitalnego remontu. W tej chwili remont jest w takim stadium, że należy się zastanowić nad wentylacją. Niestety w lokum nie ma kanału wentylacyjnego!!! Opiszę dokładnie w szczegółach sytuację:
Mieszkanie ma ok 70m2 i ogrzewane piecem na paliwo stałe.
http://images46.fotosik.pl/292/882ab768d909dd28med.jpg (http://www.fotosik.pl)
W pomieszczeniu kuchni wydzielam łazienkę.
Potrzebuję fachowej rady jak wykonać dobrze działającą wentylację mimo braku komina wentylacyjnego. Czytałem trochę o mechanicznej wentylacji lecz nie wiem czy mogę ją u siebie zastosować. Proszę o pomoc i porady.
Pozdrawiam serdecznie

samm
14-05-2010, 19:43
Ja myślałbym o wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej
zrównoważonej. Ewentualnie w pokojach z piecami
delikatnie nadciśnieniową. Ale nad tą koncepcją musisz trochę
popracować.

Na tej stronie masz trochę ważnych przepisów
http://www.jelwent.pl/pliki/went_mech_zmiany.pdf

Kiedyś też gdzieś czytałem o tym, że może być w łazience wentylacja
mechaniczna wywiewna ale tylko gdy jest nieciągła tzn. po zapaleniu
światła zostaje załączony wentylator i pracuje jeszcze przez jakiś
czas po zgaszeniu światła.

Ciekawy jestem czy można gdzieś zamówić projekt wentylacji
takiego mieszkania jak Twoje. Jeżeli taki projekt kosztowałby
z 500 zł to myślę że warto by było zapłacić.

thomas1884
16-05-2010, 09:12
Jedyne rozwiązanie w tej chwili to montaż rury ocieplanej dwuściennej na elewacji( min 3m). Czyli zwykła wentylacja grawitacyjna. Tylko obawiam się, że w pokoju 1 gdzie będzie zamontowany piec grzewczy kominkowy nie będzie odpowiedniej wymiany zużytego powietrza. Żyjemy w XXI wieku i nadal jesteśmy zmuszeni do stosowania bardzo starych i moim zdaniem mało efektywnych metod.
Pozdrawiam

kangaxx
16-05-2010, 21:57
Jedyne rozwiązanie w tej chwili to montaż rury ocieplanej dwuściennej na elewacji( min 3m). Czyli zwykła wentylacja grawitacyjna.
Pozdrawiam

a kto ci tak powiedział, czy nie ten kto tą rurkę chce sprzedać ?
went. mech. równoważoną możesz a nawet powinieneś zamontować, są na rynku rozwiązania dla takich mieszkań, ewentualnie przy nieszczelnym mieszkaniu pomyśl o wentylacji nawiewnej , jest trochę lepsza od lansowanej w kiblach i kuchniach wywiewnej :)

thomas1884
17-05-2010, 15:51
Rurę zaproponował kominiarz i dodał, że on innego wyjścia nie widzi;) Jak masz jakieś dobre artykuły lub coś na ten temat to proszę o linka. Dziękuje

adam_mk
18-05-2010, 16:48
Przecież masz tam bardzo dobrą wentylację!
Naturalną.
Potrzebujesz lepszej?
Co jest z nią "nie tak"?
Adam M.

thomas1884
18-05-2010, 17:30
Okna są wymienione na PCV czyli są bardzo szczelne. Podłoga jest zaizolowana i ocieplona wiec chyba wentylacja naturalna już nie działa prawidłowo. Sąsiedzi remontując swoje mieszkania zlekceważyli wentylację i teraz walczą z grzybami itd..

kangaxx
19-05-2010, 00:17
kominiarz uwsteczniony trochę jest i taka jego rola, maleńką centralę na wymienniku # kupisz za 2000,- parę kanałów pociągniesz pod sufitem, nie będą zawadzać bo masz wysoko, sam zrobisz