PDA

Zobacz pełną wersję : kupowac materiały na magazyn nie majac jeszcze dzialki zeby robic koszty, czy czekac?



spanker
15-05-2010, 14:37
witam

rozgladam sie za dzialka gdyz musze pobudowac magazyn 80m2 na ktorym w przyszlosci ma byc pietro mieszkalne, jako ze nie budowalem nic wczesniej nie mam rozeznania:
1. tak wiec czy w ogole moge odliczac vat, czyli wrzucac w koszty materialy i robocizne budynku ktory stalby na działce z przeznaczeniem mieszkalnym, czy musi to byc działka mieszkalno/usługowa?
2. czy moge w koszty wrzucac wszystkie materialy i robocizne za ten parter o przeznaczeniu magazynowym bez ograniczen?
3.czy moge sam zakup dzialki wrzucic w koszty?
4.co miesiac odporwadzam ok 2 tys vatu, czy powinienem juz teraz kupowac materialy budowlane i brac co miesiac faktury i robic co miesiac odpisy vat? chodzi mi o to, ze gdy juz wybiore sobie dzialke a moze to byc za kilka miesiecy, to bede w "plecy" ten vat za miesiace ktore uplyna do momentu rtozpczecia budowy. ktos moze napisac ze ten odpis tylko przesunie siew czasie, ale dlamnie to istotne by juz teraz uzbierac jak najwieksza sume by zminimalizowac kwote kredytu, a materialy i tak bede musial przeciez kupic.

moze komus bedzie sie chcialo cos w tym temacie napisac, dzieki

mynia_pynia
19-05-2010, 12:34
A vat od materiałów budowlanych nie odlicza się przypadkiem dopiero po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę???

agaitomek
25-05-2010, 20:53
No właśnie jak to z tym jest?

emi601
26-05-2010, 00:36
nie znam się na "wrzucaniu w koszta"
za to wiem na bank, że jak chce się skorzystać ze zwrotu róznicy VAT to do wniosku obowiązkowo dołacza się pozowlenie na budowę.

teco
27-05-2010, 06:27
a odpisy VAT można robić co miesiąc (jak ktoś jest VATowcem)?? wydawało mi się, że tylko pod koniec roku?

Martinezio
27-05-2010, 07:11
Chyba można odliczać wydatki sprzed pozwolenia na budowę, ale warunkiem zwrotu jest załączenie PNB do wniosku, czyli wniosek możemy złożyć dopiero po uzyskaniu PNB (chyba, że chodzi o remont niewymagający pozwolenia).
Odliczenia VAT robi się raz w roku - bez względu na jego porę. Po złożeniu wniosku US ma 6 m-cy na jego rozpatrzenie i ew. zwrot.

Bejaro
11-06-2014, 18:20
to jest pytanie do ksiegowego.Jeżeli nie ma jeszcze działki to nie można wrzucac w koszty.Ponosi sie nakłady na własny lub np wynajmowany na działalnośc lokal,czy magazyn.W tej chewli możesz w kosztach ujać mater.budowlane np na remont czy adaptacje lokalu w którym jest prowadzona działalność-tez do pewnej kwoty-amortyzacja.