PDA

Zobacz pełną wersję : Reku Nikol opinie



white1234
16-05-2010, 19:37
Witam. Poszukuję opinii o reku Nikol. Czy ktoś to ma? Warte uwagi? Dzięki za wszelkie info.
Pozdrawiam.

kangaxx
16-05-2010, 22:29
działa podobnie jak bartosz, jest trochę mniejszy i droższy, serwis też bardziej kuleje ale ogólnie tak jak i bartosz konstrukcja jedna z lepszych na rynku, mówię o wymienniku bo z automatyką to nie wiem jak sobie radzą

Gasol
18-05-2010, 10:39
Ja mam Nikol-320 w wersji zrobionej specjalnie dla mnie, tj. filtry kanalowe na zewnatrz i troche inne wymiary obudowy. Uruchomilem instalacje miesiac temu. Generalnie nie mam zastrzezen. Calosc sprawia wrazenie pozytywne. Poczatkowo rozwazalem Bartosza, ale mysle, ze dokonalem dobrego wyboru. Nikol ma lepsze wentylatory i bardziej kompaktowe wymiary. Gdybys mial szczegolowe pytania, to pisz na priv.

white1234
18-05-2010, 16:15
Dzięki za info,

pigeon
24-05-2010, 13:13
ja tez wybieralem miedzy bartoszem i nikolem - i kupilem nikola -
robiony indywidualnie na ebm-ach

w bartoszu na kazde pytanie czekalm i czekalem w nikolu sami mnie molestowali - wiec powiedzialem ze jak bedzie cena OK to kupie - no i kupilem stoi w garazu na palecie

edde
24-05-2010, 15:57
no i jaka cena i w jakiej konfiguracji?

kangaxx
29-05-2010, 09:29
...Nikol ma lepsze wentylatory...
nie ma lepszych tylko takie same, z tym że w bartoszu jeśli chcesz możesz dostać inne i tańsze


w bartoszu na kazde pytanie czekalm i czekalem...
nie umiecie ludziska rozmawiać z firmami, oni z tego co sprzedadzą żyją więc nikt tu łaski nie robi że się w końcu odezwie a jeśli tak jest to szybko zmieni pracę, ja mam z nimi inne doświadczenia

pigeon
08-09-2010, 22:29
no i jaka cena i w jakiej konfiguracji?

14tys brutto na EBM fi 250 (mam 860m3 kubatury)
Bartosz byl w tej samej cenie - ale to Nikol opuscil bo oryginalnie byl drozszy

pigeon
08-09-2010, 22:34
nie umiecie ludziska rozmawiać z firmami, oni z tego co sprzedadzą żyją więc nikt tu łaski nie robi że się w końcu odezwie a jeśli tak jest to szybko zmieni pracę, ja mam z nimi inne doświadczenia

musze zaoponowac - to nie my - TO oni nie umia rozmawiac z klientami - na budmie rozmawialem z ludzmi na obu stoiskach
bartosz - nie za bardzo byli zainteresowani rozmowa - podejscie - Panie robimy mercedesy wiec kupujesz albo nie- jak nie to ich kupic lipe
nikol - chetnie - pomocnie - pelna prezentacja - lacznie w wnetrzem itd

po targach z Bartosza - nawet dziekuje (i tu i tu zostawilem wizytowke)
z a nikola od razu konkatk - postawilem ich pod sciana cenowo (bo parametry obu central zblizone) i Nikol pekl - wiec tutaj kupilem (nawet sam Nikolajuk do mnie dzwonil - moglem przekrecic nazwisko)

kangaxx
09-09-2010, 06:39
no i dobrze ze kupiłeś tam gdzie elastyczniejsi, bartosz ma duże upusty ale tylko dla tych którzy podpiszą z nimi umowe o współpracy, po prostu inna polityka marketingowa

kerado28
10-09-2010, 12:46
Ja potwierdzę słowa pigeon - firma ciężka do rozmów i współpracy.

kangaxx
10-09-2010, 18:17
niech będzie, ja wiem swoje

redlum
10-09-2010, 18:59
jak dla mnie to takie myślenie PRL-owskie - że my musimy ich prosić o to, żeby oni nam coś sprzedali..

kangaxx
10-09-2010, 21:45
o rany, gadasz z kimś od nich i prosisz o informację i nazwisko, nie odzywa się z odpowiedzią to za parę dni dzwonisz do dyrektora i mówisz że hodują u siebie prl-owca i rzucasz nazwiskiem, ja najdłużej czekałem na wycenę czterech różnych wersji central z rabatem i nawet zaczynałem się niecierpliwić bo trwało to 2 dni
gdy pół roku temu zrobiłem projekt instalacji i wysłałem do nich na konsultację czy prawidłowo czekałem 3 godziny
fakt że czasem trzeba samemu zadzwonić i ponaglić ale trudnymi rozmowami bym tego nie nazwał, ale to tylko moje zdanie

kerado28
11-09-2010, 09:04
Z tych wszystkich wpisów jedynie można wywnioskować, że jesteś wyjątkiem od reguły. :-)

kangaxx
11-09-2010, 13:53
zawsze do usług

compi
16-10-2010, 14:09
Temat Bartosza znam z autopsji. Można się nieźle nawk....ć zanim się człowiek doczeka precyzyjnej informacji. Tam od momentu wstępnych rozmów po odbiór towaru można liczyć się z kłopotami. Natomiast same jednostki reku są na prawdę ok.

kangaxx
17-10-2010, 07:47
więc radzę pytać telefonicznie a nie mailowo, mailem załatwia się większe oferty, zadzwonisz do typa i co, odpowie ci że nie wie? nie wierzę...

compi
17-10-2010, 10:45
Stary, ja tam stałem i patrzyłem jak szukają osoby, która potrafi odpowiedzieć na proste w zasadzie pytania. Potem i tak się okazało, że niepotrzebnie były kładzione niektóre obwody instalacji sterowniczej i elektrycznej. Trzeba też obowiązkowo zwrócić uwagę na precyzyjne umiejscowienie punktu kan. w którym odprowadzone będą skropliny. Były z tym również jazdy bo wysokości wyjścia się nie zgadzały. Fakt, że to z czym miałem do czynienia to tandem klimy z reku, więc trochę bardziej utrudnione zadanie.

kangaxx
18-10-2010, 05:39
ze wszystkim trzeba uważać, kibla też nie postawisz niżej rury jeśli nie chcesz komplikować, do połączenia sterowania potrzeba 4 żyłowego kabla z ekranem, jeśli masz stary dom ze starą instalacją to bez ekranu chyba że sam sobie uziom przyzwoity zrobisz bo wpinanie ekranu do zera to kiepski pomysł, ot i cała filozofia

compi
18-10-2010, 05:55
Ja tego nie zrobię, ale Bartosz powinien chyba wiedzieć na jakiej wysokości i w którym miejscu ma się znaleźć koniec tej rury. Co do przewodów ekranowanych to nie wiem ską akurat ten temat poruszyłeś. Nie chodziło w znanym mi przypadku o rodzaj kabla sterowniczego, ale o miejsca gdzie będzie niezbędny. I tu nawet nie było większych kłopotów. Zbędne przewody o dziwnych przekrojach zostały położone jako zasilania do ich skrzynki bezpiecznikowej i wymiennika. Na ich życzenie. Chyba na wszelki wypadek : D. Filozofii nie ma gdy wszystko jest oczywiste podczas rozmów i w instrukcji. Tego w naszym przypadku nie było. Jednak jak widać na przykładzie Nikoli można załatwić takie drobiazgi w bardzo profesjonalny sposób. U siebie najprawdopodobniej również położę właśnie ich jednostkę, ze względu na powyższe. Jest po prostu z kim rozmawiać, teraz , na żywo, a nie za dwa dni.

kangaxx
18-10-2010, 09:03
a skąd bartosz ma wiedzieć na jakiej wysokości masz zamontowany wymiennik, rura powinna być niżej niż wylot skroplin z wymiennika, ile niżej? tyle by spływ był możliwy, aby zasyfonowanie zmieścić czyli najprostsze spawy, sądzę ze koś nie zakumał o co w ogóle się zapytałeś, co do tych kabli to nie wien ocb, nie było mnie tam, ale uważam ze tez jakieś nieporozumienie wyszło, chyba ze montował ci o jakiś wynalazca a nie ktoś od nich

compi
18-10-2010, 19:11
Kompletnie się nie rozumiemy. Temat wymiennika dotyczył klimy sprzęgniętej z reku. Kable, ich ilość i przekrój to już były na prawdę fantazje speców z Bartosza. Temat rzeka, nie do opisania w kilku zdaniach. Pozostańmy przy swoich opiniach. Ty uważasz, że tam wszystko u nich gra, ja że należy sporo poprawić.

redlum
18-10-2010, 21:35
dzisiaj miałem rozmowę z kolejna osobą która zajmuje się instalacja wentylacji mechanicznych -(dodam że jestem z miasta Bartosza i Nikola). Każdy na mój wybór Nikola - powiedział - że drogi ale dobry. Zaś o Bartoszu nawet nie chcieli zaczynać rozmowy. Ten ostatni mi w końcu powiedział tak (na moje pytanie o kiepski serwis) "Ja jeszcze rozumiem - że pojedyncze osoby olewają - ale mnie? Instalatora? Co nie mogę się doprosić od miesiąca o przyjazd i poprawę gwarancyjną u mojego jednego klienta?"

kangaxx
19-10-2010, 14:18
heh, bo to nie tak działa...

redlum
19-10-2010, 14:26
masz racje - towar sprzedany klienta można olewać - chyba tak to działa

kangaxx
19-10-2010, 19:47
też nie tak, zgadnij kto naprawia gwarancyjnie i na jakich zasadach sprzęt (powiedzmy że nec) który wyprodukowany został w chinach a sprzedany w polsce?

redlum
19-10-2010, 20:55
Podam to na przykładzie TV plazmowego samsunga (bo sam taka drogę przeszedłem). TV trafil do autoryzowanego serwisu (bartosz takich nie ma - a jak ma - to obsługują klientów tylko tych u których sami dokonali instalacji). Serwis powiedział że TV nadaje się do wymiany. I dostałem nowy egzemplarz. Czy to tak samo się dzieje u Bartosza? Raczej wątpię... Gdzie instalator nie może od nich nic się dowiedzieć ani dostać żadnych części zamiennych. Towar sprzedany - producent umywa ręce.

kangaxx
20-10-2010, 07:31
dokładnie tak samo działa chłopie, naprawy gwarancyjnej dokonuje bartosz o ile bartosz to montował, w innym wypadku naprawy dokonuje ta firma która instalowała, po naprawie powinna dochodzić kosztów u bartosza, jeżeli firma ta ma z bartoszem podpisaną umowę to wszystko przebiega szybko i sprawnie, jeśli natomiast szukając oszczędności (niestety tak nie zaoszędzisz nic)
kupiłeś centralę sam a montowała ci firma albo kolega (nie ma znaczenia że zrobili to dobrze) który na dodatek nie ma za sobą szkolenia u bartosza z potwierdzającym papierkiem to zaczynają się schody i tak jest wszędzie, najpierw pojmij jak ten system działa a potem wieszaj psy,

kup sobie nowego merola na gwarancji i napraw go choć raz nie w serwisie merola tylko u ryśka po drugiej stronie ulicy, potem próbuj dochodzić w serwisie gwarancji, życzę powodzenia

jeśli wiesz co jesz uszkodzone to zamawiasz i płacisz, mija pare dni i dostajesz, uszkodzoną część odsyłasz im i domagasz się zwrotu kosztów, jeśli nie masz za sobą szkolenia ani umowy to oni wcale nie muszą się spieszyć a i niekoniecznie dostaniesz kase bo uszkodzenie mogło powstać w wyniku niewłaściwego montażu co oni też muszą stwierdzić oglądając część którą odesłałeś, pełną gwarancję wraz z przepisami które temu towarzyszą masz tylko wtedy gdy jak sam piszesz autoryzowany serwis (wcale nie musi nazywać się bartosz) montował centralę i naprawa twa maks 2 tygodnie

compi
20-10-2010, 09:02
No to kolego napisałeś o systemie, który chyba właśnie tak działa w Bartoszu i który na bank musi odstraszyć klientów. Teraz może odpowiedz mi jakie szkolenie w Bartoszu musi przejść firma z branży hydrauliczno-wentylacyjnej, żeby poradzić sobie ze sterownikiem-manipulatorem tej firmy, który szwankuje? Rozbiera go taki hydraulik na miejscu i naprawia, demontuje i wysyła do Bartosza, czy wzywa gościa od nich, który zazwyczaj takie urządzenie projektował? Podobne pytanie dotyczy nierozbieralnych wymienników. W ich skrzynce bezpiecznikowej również jest trochę osprzętu wymagającego wiedzy i doświadczenia. Obsługi i naprawy tego wszystkiego uczą na szkoleniach w Bartoszu??? Jak takie podejście do biznesu się kończy możesz zaobserwować na przykładzie Buderusa z jego kotłami i Ulricha. Masa wątków o braku profesjonalizmu w serwisowaniu kotłów i to zazwyczaj w trakcie sezonu, gdzie ludzie, tak jak w twoim opisie, pozostają przez całe tygodnie bez sprawnego pieca. Ulrich podobno już wyciągnął z tego wnioski i ma swoje własne ekipy serwisowe, Buderus chyba nie i dalej zrzuca wszystko na instalatora, który nawet nie ma sprzętu do diagnozy komputera. Gdyby miał, w pół minuty wykryłby przyczynę usterki. Jak widzę w Bartoszu też jest opcja, że pozostanę bez wentylacji lub sprawnego reku na jakiś nieokreślony czas. Dziwne jest, że to co piszesz o papierkach ze szkoleń w Bartoszu wcale nie ułatwia szkolonym firmom współpracy z nimi. Byłem tego naocznym świadkiem. A szkolona firma nie miała kompletnie pojęcia o elektrotechnicznej stronie działania tych urządzeń. I czy na pewno czytałeś kartę gwarancyjną ich urządzeń? Bo jeśli w ostatnim roku treść się nie zmieniła, to serwisantem jest Bartosz, a nie instalator. Powtórzę. Jeśli ta firma poprawi logistykę i pozbędzie się dziwnej maniery zlewania problemów ludzi z którymi współpracuje, będzie można z całą pewnością ich produkty polecać. Przytoczone tutaj przez ciebie mercedesy również miały wpadki. Kosztowało to ten koncern mnóstwo kasy, aby nie stracić rynku.

redlum
20-10-2010, 10:44
rekuperatory dla "ludzi" (czyli mało wydajnościowe) to jest jeden z biznesów bartosza - oni największą kasę biją na instalacjach wysoko-powierzchniwych oraz na serwisie (o dziwo ale nie swoich wyrobów). Mieszkam w Białymstoku i jeżdżąc po mieście często widzę samochody z logo Bartosza - więc coś na pewno robią.

PS zapomniałem opisać swoją historię jak zadzwoniłem do nich po informacje że chce kupić rekuperator bartosz vena3 razem z wentylacja mechaniczną. Dostałem wiadomość że oni tego sami nie robią i gość polecił mi jakąś firmę z Kielc. Szukałem kogoś bliżej z mojego miasta. Ale na ich stronie nie znalazłem nikogo więcej kto by obsługiwał te województwo. Jednym słowem olali mnie.

PS2 może kończmy z tym offtopem - bo wątek jest o Nikol-u

kangaxx
20-10-2010, 16:27
niech modek przeniesie tą dyskusję do tematu o bartoszu,

merol miał wpadki i co naprawiasz go gdzie chcesz a koncern ci za to dziękuje i zwraca kase?
jaki hydraulik bierze sie za rozbieranie w zasadzie nierozbieralnego sterownika? może będzie kondensatory z płytki wylutowywał? napisałem ci jak naprawiać taką samoróbkę by zadziałała szybko znowu a ty rób sobie co chcesz tylko nie pisz bzdur, po co chcesz rozbierać wymiennik, by go uszkodzić? wolno ci tylko nie miej pretensji do producenta, tam może się zepsuć tylko sterownik, szafka, siłownik do bajpasu albo wentylatory, ze zdemontowaniem czego ma kłopot ten twój instalator? jeśli to przerasta jego zdolności niech kosi trawniki
wszędzie pracują różni ludzie, jedni lepiej się znają na robocie inni bardziej się podobają prezesom i chcesz to załóż fundację walczącą z takim stanem rzeczy, ale zapewniam cie że łatwiej właściwie korzystać z istniejących "kanałów" do załatwiania różnych spraw niż na siłę tworzyć własne i mieć potem pretensje że komuś się to może3 nie podobać

compi
20-10-2010, 18:04
Nie wiem czemu ciągle usiłujesz sprowadzić dyskusję do tematu kwalifikacji ekip montujących. Nie o tym piszę i nie jest to również temat tej dyskusji(jej końcówki). Faktycznie należy ją kończyć, tym bardziej, że nie odpowiedziałeś praktycznie na żadne z postawionych pytań. Jedyny wniosek jaki wyciągnąłem z twoich wypowiedzi to fakt, że praktycznie nie ma się co psuć w ich sprzęcie. Zauważ, że nie o to toczy się polemika, a o podejście do klientów i współpracujących z nimi firm. Mnie również ujął właściciel Nikoli, odpowiadając cierpliwie na każde, nawet bardzo skomplikowane zagadnienia. Potrafił wytłumaczyć z czego wynikają różnice cenowe i czym przewyższa jego centrala tą z Bartosza. Mnie przekonał i najprawdopodniej kasę zostawię u niego, pomimo że rabat u konkurencji mam spory.

kangaxx
20-10-2010, 20:18
Nie wiem czemu ciągle usiłujesz sprowadzić dyskusję do tematu kwalifikacji ekip montujących
nic nie usiłuję tylko tak jest, pytałes dlaczego bartosz tak robi to odpowiadam


nie odpowiedziałeś praktycznie na żadne z postawionych pytań
jakich jeszcze pytań?


Jedyny wniosek jaki wyciągnąłem z twoich wypowiedzi to fakt, że praktycznie nie ma się co psuć w ich sprzęcie

...tam może się zepsuć tylko sterownik, szafka, siłownik do bajpasu albo wentylatory...
to jest nic?


Zauważ, że nie o to toczy się polemika, a o podejście do klientów i współpracujących z nimi firm
no toż wyjaśniam skąd się bierze


Mnie również ujął właściciel Nikoli, odpowiadając cierpliwie na każde, nawet bardzo skomplikowane zagadnienia. Potrafił wytłumaczyć z czego wynikają różnice cenowe i czym przewyższa jego centrala tą z Bartosza. Mnie przekonał i najprawdopodniej kasę zostawię u niego, pomimo że rabat u konkurencji mam spory.
i masz do tego prawo a nawet rację, grunt to zadowolony klient, dla mnie oba wymienniki są takie same, i twierdzę to opierając się na rozumie a nie na tym co panowie z jednej lub drugiej strony powiedzą lub nie

edde
20-10-2010, 20:55
abstrachując od Waszych problemów z gwarancją to jest jeszcze rękojmia (konsumencka niezgodność z umową) czyli roszczenie wobec sprzedawcy a nie producenta, więc jeśli np. compi kupił bartosza w bartoszu to reklamacje u nich może złożyć z tego tytułu i swoją obwarowaną gwarancja mogą na sejneńskiej toalety wykładać :)


rekuperatory dla "ludzi" (czyli mało wydajnościowe) to jest jeden z biznesów bartosza - oni największą kasę biją na instalacjach wysoko-powierzchniwych oraz na serwisie (o dziwo ale nie swoich wyrobów). Mieszkam w Białymstoku i jeżdżąc po mieście często widzę samochody z logo Bartosza - więc coś na pewno robią.
........
dobrą kasę, poza duzymi instalacjami wentylacyjnymi, to oni robią na poważnych robotach typu przepompownie, hydrofornie itp itd

compi
20-10-2010, 21:30
Compi nie kupił, compi był od początku do końca świadkiem braku rzetelnej obsługi monterów i klienta zostawiającego w Bartoszu 12 tysięcy złotych.

kangaxx
21-10-2010, 07:13
compi nie trafił do właściwego człowieka, compi powinien wziąć jego nazwisko i napisać pismo do firmy aby wyjaśnili postępowanie tegoż osobnika, o ile compiemu się chce odgryźć na mało uczynnym człowieku, człowioek na pewno musiałby się gęsto tłumaczyć :D

a swoją drogą to co oni cz też ten instalator wycenili na 12 tys. cnwb6.0 ?

compi
21-10-2010, 16:01
Skąd wiesz jaka była reakcja i efekt końcowy ich ignorancji? Najgorsze jest to, że nie była to ignorancja jednej osoby. Eh, pora kończyć tę dyskusję, bo musiałbym szczegóły podać, a tego chciałbym uniknąć. Montuj przeszkolony bracie ich reku z jak najlepszym powodzeniem. Zmniejszy to z pewnością ilość krytycznych postów.

kangaxx
21-10-2010, 21:51
daję radę z tym :) aczkolwiek tak dużo tego znowu nie zamontowałem, cena...

były
19-12-2010, 19:28
daję radę z tym :) aczkolwiek tak dużo tego znowu nie zamontowałem, cena...

Witam wszystkich ,pragnę się przyłączyć do dyskusji o Bartoszu i potwierdzić że awaryjność central jest bardzo duża , może nie central źle to ująłem chodziło mi o automatykę ,wszystko ładnie do pewnego momentu a potem urywają się telefony , i znikąd pomocy sprzedali i rola sie ich na tym kończy a jak klient chce na gwarancji mieć usługę to musi się mocno postarać i :bash: bo jakie inne wyjście

I jeszcze słówko do kangaxx - zastanów się nad dalszą współpracą ,rozejrzyj się po "świecie" np. firmy które od lat handlowały Bartoszem przechodzą teraz na NIKOLA prosty montaż ,niczego nie składasz z elementów i automatyka prosta bez awaryjna ,to jest to kolego ,pomyśl nad tym ;)
jak nie wierzysz to zobacz na stronie ELMECHU ich przedstawicieli zwłaszcza mazowieckie

jeszcze tu wrócę :D

kangaxx
20-12-2010, 10:43
robiłem nikola raz tylko, dla mnie to jeden pies czy on czy bartosz tych samych zasad trzeba się trzymać w obu przypadkach, bartoszów zamontowałem więcej bo są od nikola tańsze, awaryjność w moim przypadku na poziomie konstrukcji innych firm, aczkolwiek na głowę bije wszystko inna mniej znana firma, reklamy nie wstawię mimo ze nigdy jeszcze ich nie serwisowałem, wyjątek to tesco gdzie padł gówniany czujnik przy jednej nagrzewnicy, ale i tak musiałem wspomóc się znajomym bo sam nie wyczaiłem, nie jestem elektronikiem :)

szymek.1
20-12-2010, 12:35
kangaxx-a co mysliszs o reku ekozefira?

i jaki ew polealbyc reku 600-800m3

kangaxx
20-12-2010, 17:28
na takie pytanie nie da się odpowiedzieć wprost, różne są kryteria "dobrości", poczytaj fora gdzie są opinie, ja osobiście wolałbym mistrala jesli chodzi o tą kategorię cenową, poza tym jaki by nie był to wymiennik krzyżowy lub dwa naraz szeregowo to dla mnie dyskwalifikacja, szukaj takich z przeciwprądówkami najlepiej heatexa i bez nagrzewnicy do rozmrażania

były
20-12-2010, 20:06
robiłem nikola raz tylko, dla mnie to jeden pies czy on czy bartosz tych samych zasad trzeba się trzymać w obu przypadkach, bartoszów zamontowałem więcej bo są od nikola tańsze, awaryjność w moim przypadku na poziomie konstrukcji innych firm, aczkolwiek na głowę bije wszystko inna mniej znana firma, reklamy nie wstawię mimo ze nigdy jeszcze ich nie serwisowałem, wyjątek to tesco gdzie padł gówniany czujnik przy jednej nagrzewnicy, ale i tak musiałem wspomóc się znajomym bo sam nie wyczaiłem, nie jestem elektronikiem :)

nooo to dla ciebie bez różnicy? w Bartoszu wszystkie elementy sa mobilne -chwalą się tym co prawda ,bo nie umieli chyba tego poskładać w jedną całość ,poza tym masz więcej pracy bo wentylatory musisz zamontować na przewodzie ,dać opaski elastyczne , potem filtry dołożyć i skrzynkę do sterowania przymocować, a jeszcze BY-PASS ! z przepustnicą i siłownikiem ufff następnie wszystko połączyć kablami ,czujki temperatur wyprowadzić i umocować gdzie trzeba , i co mało roboty ??? a w Nikolu masz wszystko fabrycznie zrobione gotowca i z gwarancją dwa kable podpinasz i hula aż miło :rolleyes: Co do taniości to fakt ale popatrz na jakość ! Bortosz to rura z blachy owiniętą wełną ,to co to za obudowa? a do tego można ja łatwo uszkodzić . w/w elementy centrali składasz TY - za własną kasę ! zamów więc w Bartoszu gotowca i wtedy porównaj ceny
(a czemu znajomy pomagał ? nie mogłeś zwrócić się do Bartosza o pomoc ) :goodnight:

były
20-12-2010, 20:17
przeciwprądówka ,to też krzyżowiec a są takie co działają bez grzałki ?? proszę oświeć mnie

ja bym rozglądnął się za mistralem duo albo selen 500 ,selen 800 firmy Berluf

edde
20-12-2010, 21:05
r....., aczkolwiek na głowę bije wszystko inna mniej znana firma, reklamy nie wstawię mimo ze nigdy jeszcze ich nie serwisowałem......

strasznie mnie ciekawi co to za marka, reklam i folderów wklejać nie musisz ale zdradź nazwę producenta? uchylisz rąbka tajemnicy?

kangaxx
21-12-2010, 13:23
nooo to dla ciebie bez różnicy? w Bartoszu wszystkie elementy sa mobilne -chwalą się tym co prawda ,bo nie umieli chyba tego poskładać w jedną całość ,poza tym masz więcej pracy bo wentylatory musisz zamontować na przewodzie ,dać opaski elastyczne , potem filtry dołożyć i skrzynkę do sterowania przymocować, a jeszcze BY-PASS ! z przepustnicą i siłownikiem ufff następnie wszystko połączyć kablami ,czujki temperatur wyprowadzić i umocować gdzie trzeba , i co mało roboty ??? a w Nikolu masz wszystko fabrycznie zrobione gotowca i z gwarancją dwa kable podpinasz i hula aż miło :rolleyes: Co do taniości to fakt ale popatrz na jakość ! Bortosz to rura z blachy owiniętą wełną ,to co to za obudowa? a do tego można ja łatwo uszkodzić . w/w elementy centrali składasz TY - za własną kasę ! zamów więc w Bartoszu gotowca i wtedy porównaj ceny
ależ się spociłeś przy tym montażu widzę :), powtórzę specjalnie i raz jeszcze, dla mnie obie te maszynki to jeden pies, roboty przy bartoszu więcej, lecz nie na tyle by płakać, poza tym cena montażu ta sama wiec wychodzi taniej tak czy siak niż nikol, wolno mi prawda?
dlatego więcej ich się trafiło


(a czemu znajomy pomagał ? nie mogłeś zwrócić się do Bartosza o pomoc ) :goodnight:
nie wszystko co zamontowane jest produkcji bartosza prawda?


Bortosz to rura z blachy owiniętą wełną ,to co to za obudowa?
dokładnie tak, lecz gdzie jest napisane że obudowa musi być pudłem? mnie to nie przeszkadza, tobie jednak tak wiec kup co innego :), montaż kanałowy ma swoje zalety


przeciwprądówka ,to też krzyżowiec a są takie co działają bez grzałki ?? proszę oświeć mnie
no tak samo jak opona od traktora i od osobówki o też opona, poza tym można się sprzeczać, wystarczy ze przeciwprądowy ma króćce równolegle i już nie jest krzyżówką :), gzałki nie maja te z trochę mądrzejszą automatyką czyli rozmrażanie modulacją




ja bym rozglądnął się za mistralem duo albo selen 500 ,selen 800 firmy Berluf
mistral duo to dwie krzyżówki łączone szeregowo, po prosu porażka, ciekawe skąd wzięli inżyniera co toto wymyślił, ale liczy się inwencja i kasę za wynalazek wziął:), najtańsza przeciwprądówka będzie i tak znacznie lepsza
selen to inna kategoria jakościowa niż jakiś mistral czy ekozefir, jest znacznie lepszy,

compi
21-12-2010, 13:31
Estetyka wykonania to również rzecz bardzo ważna. Nie ma sensu tego podważać. Dla laika płacącego za to sporą gotówką, możliwe że decydująca. Nikol ma zdaje się wyjmowane wnętrzności. To chyba również zaleta.

kangaxx
21-12-2010, 13:47
strasznie mnie ciekawi co to za marka, reklam i folderów wklejać nie musisz ale zdradź nazwę producenta? uchylisz rąbka tajemnicy?

jak będzie wątek o tej firmie to napiszę :), w tesco to był już stary sprzęt, automatyka programowalna jeszcze kartami :)

były
21-12-2010, 19:03
no tak samo jak opona od traktora i od osobówki o też opona, poza tym można się sprzeczać, wystarczy ze przeciwprądowy ma króćce równolegle i już nie jest krzyżówką , gzałki nie maja te z trochę mądrzejszą automatyką czyli rozmrażanie modulacją


eee co to za porównanie ,a te mądrzejsze owszem są ale grzałkę też mają tylko ukrytą tak na wszelki wypadek ... modulacja zaś służy do " modulacji klientowi w głowie tak żeby nie zorientował się, że ma ukryte podgrzewanie ,zresztą każdy może się sam przekonać na własnej skórze

były
21-12-2010, 19:05
no tak samo jak opona od traktora i od osobówki o też opona, poza tym można się sprzeczać, wystarczy ze przeciwprądowy ma króćce równolegle i już nie jest krzyżówką , gzałki nie maja te z trochę mądrzejszą automatyką czyli rozmrażanie modulacją


eee co to za porównanie ,a te mądrzejsze owszem są ale grzałkę też mają tylko ukrytą tak na wszelki wypadek ... modulacja zaś służy do " modulacji klientowi w głowie tak żeby nie zorientował się, że ma ukryte podgrzewanie ,zresztą każdy może się sam przekonać na własnej skórze

kangaxx
22-12-2010, 06:52
toteż zawsze będę twierdził że są rekuperatory i urządzenia rekuperator udające, ale z tą modulacją to sie nie zgodzę, ona też swoje robi chociaż to jest walka ze skutkami a nie przyczynami

henry22
27-12-2010, 10:11
toteż zawsze będę twierdził że są rekuperatory i urządzenia rekuperator udające

Wymień proszę te, których należy się wystrzegać. Podaj również ten, który tak bardzo przypadł ci do gustu - przecież od tego jest forum.

Yarecky
27-12-2010, 12:24
jakby ktoś był zainteresowany to są już dostępne mistrale przeciwprądowe, dla zainteresowanych seleną: zorientujcie się ile kosztuje komplet filtrów.

ProStaś
27-12-2010, 13:32
jakby ktoś był zainteresowany to są już dostępne mistrale przeciwprądowe,

A kiedy dostępny będzie Genius 500 ??
I za ile ??

kangaxx
27-12-2010, 17:45
ja mam uczulenie na mistrala, jeśli potrafią tak spaprać porządną chyba z założenia maszynkę typu "duo" to ich przeciwprądówki chyba szybko mnie też nie przekonają, pomysł z tymi duo nie był głupi ale wykonanie zdecydowanie ich przerosło

odnośnie geniusa: "produkt otrzymał nagrodę za nowoczesność, komfort użytkowania i różnorodność zastosowania oraz dbałość o wzornictwo." - ktoś wie gdzie to urządzenie ma dolne źródło?

henry22
27-12-2010, 19:56
mistral duo to dwie krzyżówki łączone szeregowo, po prosu porażka, ciekawe skąd wzięli inżyniera co toto wymyślił


pomysł z tymi duo nie był głupi ale wykonanie zdecydowanie ich przerosło


to w końcu jakie masz zdanie na temat tych mistrali? co jest porażką: koncepcja czy wykonanie?

pozdro

henry

kangaxx
28-12-2010, 07:07
wykonanie, ale z doborem mocy wentylatorów radzą sobie lepiej niż producent ekozefirów,

temat jest o nikolu, piszmy trzymając się wątku

ProStaś
28-12-2010, 07:13
odnośnie geniusa: "produkt otrzymał nagrodę za nowoczesność, komfort użytkowania i różnorodność zastosowania oraz dbałość o wzornictwo." - ktoś wie gdzie to urządzenie ma dolne źródło?

To tyle to i ja wiem, założyłem nawet temat dot. Geniusa 500.
Zero informacji. Dolne źródło to powietrze wywiewane z pomieszczeń - wg teorii - zawsze dodatnie, bo system wspomagany przez GWC.

Co do Mistrali Duo, koncepcja ratująca sprawność pt. dwa krzyżowce, mogłaby być w rzeczywistości ratująca, gdyby wymienniki postawić równolegle obok siebie, a nie jeden za drugim.

pzdr

kangaxx
28-12-2010, 19:59
To tyle to i ja wiem, założyłem nawet temat dot. Geniusa 500.
Zero informacji. Dolne źródło to powietrze wywiewane z pomieszczeń - wg teorii - zawsze dodatnie, bo system wspomagany przez GWC.

Co do Mistrali Duo, koncepcja ratująca sprawność pt. dwa krzyżowce, mogłaby być w rzeczywistości ratująca, gdyby wymienniki postawić równolegle obok siebie, a nie jeden za drugim.

pzdr

no i właśnie o to mi chodzi z tymi dwoma krzyżówkami w mistralu

jeśli dolne żródło to powietrze z pomieszczeń to sens montowania tego jest zerowy,gdzieś już widziałem taki pomysł, ilość ciepła w powietrzu wywalanym przez reku (przesuszonego na dokłądkę) jest tak mała że az zdziwko człowieka bierze iż ktoś wymyślając coś takiego nie pomyśli o tym, odnoszę wrażenie ze mistral duo i ta maszynka to radosna twórczość tego samego "inżyniera"

ProStaś
29-12-2010, 07:03
jeśli dolne żródło to powietrze z pomieszczeń to sens montowania tego jest zerowy,gdzieś już widziałem taki pomysł, ilość ciepła w powietrzu wywalanym przez reku (przesuszonego na dokłądkę) jest tak mała że az zdziwko człowieka bierze iż ktoś wymyślając coś takiego nie pomyśli o tym, odnoszę wrażenie ze mistral duo i ta maszynka to radosna twórczość tego samego "inżyniera"

Zaśmiecamy wątek o Nikolu.
Są już urządzenie działające na powyższej zasadzie:

Np. Vitotres 343

Warto poczytać.

pzdr

eRaf
15-02-2011, 18:13
na stronie producenta nie znajdziecie, trochę bardziej rozbudowany opis tego reku i jego sterownika do ściągnięcia tutaj:
http://www.radwanpolska.pl/images/NIKOL/specyfikacja%20techniczna%20centrali%20wentylacyjn ej%20nikol.pdf

czy do tego reku można podpiąć dodatkowe sterowanie ? - instalację mam tak przygotowaną ażeby można było załączać chwilowe zwiększenie wentylacji w toalecie, łazience i kuchni (sterownik główny na parterze w pom.gosp., reku na strychu) - oryginalnie miał być Storkair ale jeszcze się waham z uwagi na ew. kłopoty z wydajnością podczas mrozów. Nie planuję GWC ale jego pseudo namiastkę mam przygotowaną na ocieplonym strychu nieużytkowym gdzie kanał nawiewu z zewnątrz zatacza pętlę +/-25mb zanim trafi na wejście reku.

Pzdr

eRaf
17-02-2011, 19:17
Przeczytałem przed chwilą Specyfikacje techniczną NIKOL 320 - 450 i mam takie spostrzeżenia (http://www.radwanpolska.pl/images/NIKOL/specyfikacja%20techniczna%20centrali%20wentylacyjn ej%20nikol.pdf):
waga nikol 320 i 450 (wersja dokumentacji v.3.5) jest taka sama 70kg, czyli wymiennik w obu wersjach jest ten sam tylko wentylatory są większej mocy w 450, obudowa ta sama.
320: EBM G3G 140 AW05-12 Wydatek max (przy sprężu dyspozycyjnym 150Pa) ..............................320 m3/h 2500 obr/min
450: EBM G3G 160 AC50-01 Wydatek max (przy sprężu dyspozycyjnym 300Pa) ..............................490 m3/h 2150 obr/min

W związku z powyższym nie pasuje mi podawany ten sam poziom ciśnienia akustycznego dla obu modeli – na zewnątrz / w kanale wentylacyjnym (przy kratkach i anemostatach) 37 dB / 35 dB - czy to możliwe iż oba modele mają ten parametr taki sam ?

wg rysunków min. wydatek dla centrali 320 jest ~160 m3/h (24W) zaś dla 450 min. to ~60m3/h (40W),
max wydatek to odpowiednio 320m3/h ale tutaj wg wykresu jest 90W, dla 450 490m3/h (110-120W) - ciekawe skąd jest wartość max zużycia 200W, przy jakich warunkach.
Z powyższego wynika iż model 320 nigdy nie będzie mógł pracować z wydajnością mniejszą niż 160m3/h. W takim wypadku bardziej elastycznym modelem jest 450 ale przy 100m3/h zużywać będzie ~47W - moim zdaniem to średnio ekonomiczne zużycie.

Ktoś może to potwierdzić.
Dzięki

ponawiam pytanko z poprzedniego postu

kerado28
17-02-2011, 23:34
Najlepiej poznać sprawę u źródła :-)
http://www.elmech-nikol.pl/napisz_do_nas

eRaf
18-02-2011, 17:38
chodzi mi o opinie użytkowników, na producenta przyjdzie czas

kangaxx
19-02-2011, 16:33
dane techniczne powstają na zasadzie kopiowania parametrów podzespołów podawanych przez producenta bądź radosnej twórczości co bardziej twórczych handlarzy, elmech (i nie tylko) stosując różnicowanie elementów zmienia parametry całości, większa centrala może mieć lecz nie musi mieć inny wymiennik ale na pewno musi mieć mocniejsze wentylatory,

jeżeli producent dla słabszych i mocniejszych podaje ten sam poziom ciśnienia akustycznego to po prostu kopiuje się je nie mając powodu do podważania wiarygodności, jak wspomniałem wcześniej można też takie dane wyssać np z palca lub innych organów i napisać pobożne życzenia, które chce zobaczyć klient, marketing to sztuka trafienia klienta a nie mówienia prawdy prosty przykład dotyczący luny 200 "sprawność- do 95%" twierdzenie to może być prawdą bo manipulując środowiskiem pomiarowym da się takie osiągi uzyskać lecz częstotliwość wystąpienia takich warunków jest znikoma, można też napisać średnia sprawność 75% ale 95 wygląda ładniej prawda?

redlum
21-02-2011, 11:47
Mój nikol 320 już stoi na strychu od miesiąca - niestety jeszcze nie podłączony. Czekam aż odejdą mrozy aby zrobić GWC (glikolowe) oraz aż ekipa od wykończeniówki skończy swoja robotę. Pod koniec marca/początek kwietnia dam znać jak to u mnie działa.

kerado28
27-02-2011, 13:46
A gdyby ktoś nie widział, to rekuperator w pełnej okazałości wygląda tak :-)

http://img02.allegroimg.pl/photos/oryginal/14/83/19/80/1483198026

salata123
25-03-2011, 08:03
Jestem zadowolony z Nikola ( choć jest po naprawie gwarancyjnej - wymieniono wymiennik, szybko i sprawnie ), mam wentylację bez GWC, sprawności są cały czas na poziomie 90 - 95 procent ( wyliczane przez panel sterowania ). Centrala jest bez grzałki. Mieszkam w woj podlaskim i różnice w temp nawiewanej i wywiewanej to max 4 stopnie przy mrozie około 20 stopni, przy temperaturach około zera różnica jest do 1,5 stopnia, przy tem powyżej 5 stopni różnica około 0,5 stopnia.

eRaf
25-03-2011, 19:56
a co z tym wymiennikiem było nie tak ?

edde
25-03-2011, 21:41
Jestem zadowolony z Nikola ( choć jest po naprawie gwarancyjnej - wymieniono wymiennik, szybko i sprawnie ), mam wentylację bez GWC, sprawności są cały czas na poziomie 90 - 95 procent ( wyliczane przez panel sterowania ). Centrala jest bez grzałki. Mieszkam w woj podlaskim i różnice w temp nawiewanej i wywiewanej to max 4 stopnie przy mrozie około 20 stopni, przy temperaturach około zera różnica jest do 1,5 stopnia, przy tem powyżej 5 stopni różnica około 0,5 stopnia.

a kto Ci montowal reku i instalację? możesz polecić?

salata123
26-03-2011, 09:28
Witam. Myślę że w jakiś sposób był uszkodzony wymiennik gdyż temperatury były niezadowalające ( ale nie dzwoniłem do firmy i nie pytałem ), wymiana była na miejscu bez demontażu rekuperatora. Awaria mogła być fabryczna a może powstała częściowo z mojej winy gdyż używałem reku w ostatniej fazie wykończeniówki, temp w domu około 15 stopni na dworze - 15 i wtedu wymiennik zamarzł, po rozmarznięciu parametry powietrza newiew wywiew były niezadowalające ( ale przed zamarnięciem też były nie za bardzo ), naprawa odbła się bez większych kłótni. Montowała mi ekipa z polecenia właściciela Pana Nikołajuka, ale nie posiadam namiarów, byłem zadowolony z wykonania, terminowości i ceny, ponadto swój system wentylacji rozbudowałem o kanałową chłodnicę która w upały wykorzystuje zimno z wody lanej na trawniki, działa to nieźle, też wykonywała mi to ta sama ekipa. Pozdrowienia.

Milano2
16-12-2011, 14:57
Mój nikol 320 już stoi na strychu od miesiąca - niestety jeszcze nie podłączony. Czekam aż odejdą mrozy aby zrobić GWC (glikolowe) oraz aż ekipa od wykończeniówki skończy swoja robotę. Pod koniec marca/początek kwietnia dam znać jak to u mnie działa.
I jak, reku działa? - inwestor zadowolony? ;) Też nosze się z zamiarem kupna rekuperatora Nikol (ale bez GWC) i byłbym wdzięczny za każdą opinię... zwłaszcza osób, którym reku Nikol działa od kilku lat.

orko
27-12-2011, 20:22
Witam. Myślę że w jakiś sposób był uszkodzony wymiennik gdyż temperatury były niezadowalające ( ale nie dzwoniłem do firmy i nie pytałem )
A ja myślę, że zwyczajnie "lepiej" skalibrowano czujniki temperatury pozostawiając bez zmian wymiennik.
Zawsze to 95% lepiej wygląda niż 80% czy mniej.

Gasol
09-01-2012, 00:21
Witam,

@Milano2 Odpowiadam jednocześnie na wiadomość priv od Ciebie.

Mam Nikola 320 od 1.5 roku. Jak na razie żadnych awarii. Co do wydajności, odzysku ciepła i zaoszczędzonych dzięki temu pieniądzach, to ciężko jest mi powiedzieć coś bardzo odkrywczego. Patrząc na wyświetlacz sterownika to odzysk ciepła 75-95% w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej oraz od ustawionej mocy wentylatorów. W rzeczywistości pewnie jest podobnie, tzn. ubiegłej zimy nie czułem mrożącego chłodu z nawiewu wentylacji, więc jakoś to powietrze się podgrzało:-) Całość działa poprawnie. W domu powietrze jest rześkie, co najłatwiej zauważyć, gdy trzeba spędzić kilka godzin w innym domu lub biurze (moje biuro jest w budynku high tech, gdzie jest też wentylacja mechaniczna, a jednak u mnie w domu jest o wiele przyjemniej pod tym względem). Nie mam żadnych grzybów, pleśni, zaroszonych okien, itp. Poza okresem letnim, gdy jest gorąco, to nie ma potrzeby otwierania okien i wietrzenia domu. Nie podoba mi się sterownik, bo w rzeczywistości jakies programowanie stref czasowych, wydajności itp., to ma według mnie mało sensu, bo trzeba byłoby robić to często (zmiana pór roku, jakieś anomalie pogodowe, itd), a jest to dość uciążliwe. Wydaje mi się, że sterownik w stylu pokrętło z podziałką na ścianie w zupełności by wystarczył. Generalnie mogę Nikola 320 polecić.

Co do producenta, to muszę pochwalić, bo wykonali dla mnie specjalną wersję centrali, tzn. z oddzielnymi pudłami na filtry kanałowe. Chodziło o to, bym całość zmieścił w małym pomieszczeniu, co udało się zrobić.

Gdyby potrzebne były jakieś szczegóły to proszę o priv, bo pewnie nie będę miał czasu śledzić tego wątku.

Pzdr.

SUSPENSER
23-02-2012, 10:48
U mnie Nikol 320 działa już czwarty rok i jest ok.

Jedynie latem muszę zasłaniać szczelnie folią wlot i wylot wymiennika bo sam bypass nie wystarcza [po jego otwarciu wymiennik działa równolegle] i pomimo jego otwarcia chłodne powietrze z GWC rurowego podgrzewa się w samej centrali.

Ustawianie stref tygodniowych jest faktycznie trochę uciążliwe, ale robię to rzadko, więc niech będzie.

Minusem wg mnie jest wysoka minimalna wydajność [przy nastawieniu poniżej 30% wentyle się wyłączają] przez co muszę go wyłączać [na większość doby] zimą - inaczej wilgotność powietrza w domu spada nawet do 20%.

edde
23-02-2012, 22:42
ja mam N320 z zeszłego roku i nie ma wyłączajacego progu 30% , na programie MIN jest fabrycznie naiwew 20% wywiew 25%, program ULUBIONY można najniżej ustawić oba na 20%, w programie STREFA dowolnie od 0 do 99% (z tym że praktycznie to 20% to minimalna wartość przy której działa odzysk, poniżej jest za mały przepływ dla jakiejkowliek sprawności), i z tego co sprawdzałem na ustawionych 10% wentylatory bez problemu się kręcą, poniżej 10% nie sprawdzałem

SUSPENSER
24-02-2012, 07:17
ja mam N320 z zeszłego roku i nie ma wyłączajacego progu 30% , na programie MIN jest fabrycznie naiwew 20% wywiew 25%, program ULUBIONY można najniżej ustawić oba na 20%, w programie STREFA dowolnie od 0 do 99% (z tym że praktycznie to 20% to minimalna wartość przy której działa odzysk, poniżej jest za mały przepływ dla jakiejkowliek sprawności), i z tego co sprawdzałem na ustawionych 10% wentylatory bez problemu się kręcą, poniżej 10% nie sprawdzałem

Dzięki za informację - muszę w takim razie spytać producenta o update oprogramowania sterownika.

Czy masz wentyle G3G 140 ... ?

edde
24-02-2012, 18:59
wg instrukcji tak, G3G 140, i pewnie fizycznie tez, ale nie chce mi się na strych włazic, żeby sprawdzić :)

salata123
26-02-2012, 12:02
Witam. U mnie po tym sezonie zimowym wszystko wyglądało OK, z tym że przy mrozach poniżej -15 reku najczęściej chodził w trybie antyzamrożeniowym, nie dało się ustawić trybu innego np ulubionego, ulubiony mam ustawiony wywiew 40% nawiew 30 %

edde
26-02-2012, 17:46
u mnie bez problemu kazde ustawy chodziły, choć przy mrozach wiekszych niż -15 podejrzewam, ze automatycznie sterownik regulował sobie wentyle, ale ustawiac się dało wszystko normalnie, a skąd wiedziałeś ze jest tryb antyzamrożeniowy? masz to w panelu gdzieś pokazane?

salata123
28-02-2012, 22:41
Witam. Nigdzie tego nie było widać ale jak temp nawiewu spadała poniżej 15 stopni ta automatycznie reku wchodził na wysokie obroty, na wyświetlaczu pozostawał napis np ULUB ale reku chodził na zdecydowanie wyższych obrotach.

PliP
16-03-2012, 22:44
Zainteresował mnie rekuperator NICOL dla domu 250m2 i 500m3.
Dokładniej jest to coś takiego: http://www.rekuperatory-nikol.pl/nasza_oferta/rekuperatory/rekuperator_nikol_450
Zapraszam użytkowników, zwolenników oraz przeciwników do dyskusji co o nim sądzicie.

PliP
16-03-2012, 22:57
Pobór mocy centrali NIKOL waha się w zakresie od 20-280W - moc silników regulowana jest w zakresie od 20-100%
Liczmy, zużycie energii: 280W/490m3 = 0,57W/m3 x 150m3h = 85,50W x 24h x 365dni x 0,58zł = 432zł
Nieco mniejszy BARTOSZ ma: 260W/350m3 = 0,74W/m3 x 150m3h = 111W x 24h x 365dni x 0,58zł= 563zł
Różnica roczna to około 130zł

Różnica w cenie to około 4 tys zł

Gdybam co wybrać.... niekoniecznie z tych dwóch co wcześniej opisałem
Reku ma pracować z GW.

PliP
17-03-2012, 23:27
to kto ma jeszcze NIKOLA - i gdzie go kupowaliście.

kerado28
18-03-2012, 15:41
Znam ceny nikol, ale nie widzę różnicy cen o których piszesz.. ?