PDA

Zobacz pełną wersję : Od czego zacząć "oswajanie" zastanego ogrodu?



surykatka
16-05-2010, 23:25
Prosze o radę. Od czego zacząć zmiany w zastanym ogrodzie.
Uporządkowałam, ale dalej mam dalej smutny i "zimny" ogródek na wsi. Poprzednia właścicielka sadziła "pod linijkę" 5 thui, 4 cisy, 4 sosny itd... Były dwie rabaty "ze wszystkim" - zostały z nich róże - zebrane przeze mnie rodzajami w trzy miejsca i bukszpany.
Stoję w miejscu :( Front - zdjęcie zeszłoroczne - poniżej, z prawej jest maleńki sad, a jest jeszcze 3 tys m z tyłu domu...

Elfir
17-05-2010, 19:12
No fakt. Jakby kobieta w wojsku była - wszystko w równym rządku :D
Pomiędzy kuliste żywotniki posadź jakieś okrywowe byliny lub trawy, które dodadzą koloru i lekkości. Nie wiem jaka tam jest gleba i jakie kolory lubisz, ale to może np. być rozplenica, kostrzewy, żagwiny, lawenda, kocimiętka, smagliczki, itp.

Narożniki przy skrzyżowaniu uliczek, gdzie rosną wierzby, zetnij nieregularnie rabatą i dosadź np. czerwonolistne krzewuszki (będą kontrastować z jasnymi listkami wierzby) albo róże okrywowe o intensywnym kolorze kwiatów

ewalm
17-05-2010, 23:15
a do czerwonolistnych krzewuszek mozna dosadzi jeszcze jasne tawuły japońskie, będa stanowic nizsze piętro - i uzupełnic na obrzeżach niewysokimi bylinami kwitnącymi

ziaba
18-05-2010, 07:20
Matko.. obrazek jak z osiedlowej uliczki;) , aż się prosi o posadzenie natychmiast przy krawężnikach kolorowej pianki smagliczki . Koszt niewielki, efekt natychmiastowy. Ale pole manewru działania szerooooookie. Jeszcze z tego placu manewrowego wyjdzie rajski ogród.:yes:

iza mama gabora
18-05-2010, 09:18
W sumie niezłe tło do dalszej pracy.Ja tam wolałabym taki początek niż chwasty i karczowanie ;) Trochę czasu,inwencji i bedzie booosko:)

krzysztof5426
19-05-2010, 16:59
Witaj !
Przede wszystkim zrób plan zagospodarowania całości.
Ustal co chcesz mieć i gdzie. Uwzględnij, że większość roślin będzie wymagała pielęgnacji. Czyli poświęcenia im odpowiednio dużo pracy i czasu.
Przy tak dużej powierzchni radzę Ci założyć własny sad z tz. starych odmian drzew owocowych. Coś fantastycznego, ale " poświęcenia im odpowiednio dużo pracy i czasu."
Miłej zabawy.