PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje kompletny kominek z płaszczem wodnym???



ostros0204
18-05-2010, 21:42
Mam pytanie. Ile kosztuje dobry (w sensie dobrej firmy ; CTM Polonia , Makroterm, Lecma...) kompletny kominek z płaszczem wodnym. Chodzi mi o dobrze wypozażony kominek (zabezpieczenia, pompki itp) z montażem. Dodam, że połaczony z piecem gazowym. Mi hydraulik wycenił na 11.5 tys.

Pzdr

Wojtek R
19-05-2010, 07:48
pytanie co dla Ciebie jest definicją dobre ... od zaufanego instalatora słyszałem , że jeden z polskich producentów wypuścił lekkiego bubla i odkształcały oraz pękały tylne ściany kominka oczywiście wymieniają to bez szemrania a czy poinformowali o problemie wszystkich klientów ? :) kominek po jakimś tam czasie wzmocniony i poprawiony ale u części pewnie problem dopiero się pojawi ..

generalnie nie gadaj z hydraulikiem tylko najpierw popytaj co masz kupić w dużych firmach handlujących wkładami , wybierz kominek wg twoich oczekiwań a nie wg tego na , którym lepsza marżę ma twój hydraulik :)

margod
19-05-2010, 08:44
Na mój gust hydraulik niewiele Ci powiedział, pewnie o czymś zapomniał lub nie miał pojęcia, że powinno się zastosować.
Zestaw kominka z płaszczem wodnym, taki z którego będziesz zadowolony i nie zrobisz kotłowni z salonu to:
- wkład 12-17 tys
- zbiornik buforowy 2-8 tys
- zawór podnoszący temperaturę powrotu 1,4 - 2 tys.
- zawór 3 drogowy, +siłowik zaworu, 800zł
- materiały instalacyjne (rurki, złączki, pompy..) 3 - 5 tys.
- automatyka sterująca pompami i temp. wody 300 - 1500zł
- automatyka sterująca procesem spalania 1-6 tys.
- robocizna instalatora: ???

Wojtek R
19-05-2010, 10:16
woli ścisłości margod podał koszty w oparciu o naprawdę wysoką półkę renomowanej firmy :)

ostros0204
19-05-2010, 18:41
Ok.Może deko sprecyzuje. Powiedzmy, że chciałbym Turbokominek z Makrotermu. Mam już wszystkie rurki itp.

Forest-Natura
19-05-2010, 20:40
Witam.
Delikatnie starał bym się odwieść od tego pomysłu. Bo z przymiotnika dobry pozostanie tylko marketing.
Margod zrobił bardzo realne podliczenie - no może w kwestii paleniska można by zejść nieco.
Paleniska jaki wymieniłeś są dobre właśnie pod względem...marketingu. Stąd ich popularność i duża sprzedaż. Konstrukcyjnie zatrzymały się na poziomie, który obecnie jest dla mnie na przykład nie do przyjęcia.
Potem setki ludzi pisze, że śmierdzi z wkładu a ogień widać tak przez pierwsze dwie godziny palenia...
Pozdrawiam.

Gonzokrak
19-05-2010, 21:12
Witam.
Delikatnie starał bym się odwieść od tego pomysłu. Bo z przymiotnika dobry pozostanie tylko marketing.
Margod zrobił bardzo realne podliczenie - no może w kwestii paleniska można by zejść nieco.
Paleniska jaki wymieniłeś są dobre właśnie pod względem...marketingu. Stąd ich popularność i duża sprzedaż. Konstrukcyjnie zatrzymały się na poziomie, który obecnie jest dla mnie na przykład nie do przyjęcia.
Potem setki ludzi pisze, że śmierdzi z wkładu a ogień widać tak przez pierwsze dwie godziny palenia...
Pozdrawiam.

Witam
Też jestem mocno zainteresowany kominkiem z płaszczem wodnym. Może podzieciel się swoimi doświadczeniami co do producentów dobrych wkładów za rozsądną cenę (dla mnie max 10000zł). Nie wiem czy na przykład Lechma, Hajduk to firmy których wkłady można wybrać. A może są inne dobre w rozsądnej cenie? :)
Pozdrawiam

ostros0204
19-05-2010, 22:45
Jeszcze nie sprawdziłem kuponu w lotka także min. 20 tys za kominek to dla mnie stanowczo za dużo.
Ponawiam pytanie czy 11.5 tys za Makroterm to dużo czy mało, czy może w sam raz.
Pzdr

bohusz
20-05-2010, 05:59
Według mnie ta cena za wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest za wysoka.
Można kupić dobry wkład kominkowy z płaszczem wodnym w niższej cenie.
Pozdrawiam

Forest-Natura
20-05-2010, 06:37
Witam.
Odpowiedz sobie sam na to pytanie mając na uwadze to, że palenisko z płaszczem wodnym
Musi mieć:
-szczelne (podkreślam to słowo) doprowadzenie powietrza
-wyłożenie paleniska i jego ścian okładziną podwyższającą temperaturę spalania
Dobrze by miało:
-drzwiczki z podwójną szybą
-wężownicę schładzającą
-izolację płaszcza
Instalacja będzie naprawdę dobra jeżeli:
-będzie oparta na buforze kilkusetlitrowym
-posiada zawór podwyższający temperaturę wody na powrocie do paleniska
-ma zawór kompatybilny z wężownicą schładzającą
-będzie posiadać jeszcze dodatkowe zabezpieczenie w razie braku prądu
Poza tym - cały "kominkowy" świat odchodzi od pełnych płaszczy otaczających palenisko na rzecz rozwiązań odbierających temperaturę od ognia w górnej części paleniska (rozbudowany odbiornik nad paleniskiem przy zredukowanym do minimum odbiorniku bocznym i tylnym).
Ostros - nie potrafisz zrozumieć jednej ważnej rzeczy - w tym przypadku nie tylko jest ważna marka wkładu. Jeżeli instalator nie założy Ci pewnych rzeczy lub nie uświadomi Ci czy nie zaproponuje pewnych rozwiązań technicznych to całość będzie do du.y.
Przynajmniej w mniemaniu "tutejszych" (forumowowiczów) osób zajmujących się podobnymi kominkami.
Żeby Ci pomóc w podjęciu decyzji, to podpowiem, że Makroterm z powyższych rzeczy usprawniających konstrukcję zmajstrował w ciągu ostatnich lat...ramkę szklaną poprawiającą "dizajn"...
Dla mnie było by to wyrzuceniem tych 11-tu tysięcy w błoto. Zwłaszcza mając na uwadze, że taka instalacja ma Ci służyć przez kilkanaście (-dziesiąt) i jest jedną z ważniejszych w domu.
Pozdrawiam.

bohusz
20-05-2010, 07:12
No tak, wszystko ok.
Ja osobiście zakładam że taki kominek stoi w salonie który ma być ogrzewany. Z tego względu uznaje, ze izolacja płaszcza wodnego, czyli korpusu wkładu kominkowego, nie jest konieczna. No ale to zależy od konkretnej sytuacji.
Zupełna zgoda, że w wkładach wodnych naistotniejszą role odgrywają lamele usytuowane w górnej części paleniska i właściwa "izolacja" paleniska wewnątrz.
Czyli w sumie palenisko zapewniające optymalne spalanie drewna.

Zgadzam się w zupełności, że w dziedzinie instalatorstwa wszystko idzie szybko do przodu. Tutaj wymagana jest bieżaca wiedza. Czyli literatura, beżace szkolenia i konsultacje z innymi instalatorami. PRZYKŁADOWO W MEDYCYNIE KONSULTACJE MIĘDZY LEKARZAMI NIKOGO NIE DZIWIĄ I SĄ NIEOMAL STANDARDEM...

margod
20-05-2010, 07:52
Według mnie ta cena za wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest za wysoka.
Można kupić dobry wkład kominkowy z płaszczem wodnym w niższej cenie.
Pozdrawiam

Oczywiście, że można, nawet u mnie w salonie kupisz taki ale ja montażu takowego nie podejmę się. Dość już mam telefonów z zapytaniem jak domyć osmoloną i przypaloną szybę, jak wyczyścić palenisko, które wygląda jakby wlał ktoś do niego 5 wiader smoły, dlaczego w domu śmierdzi wędzonką, itd... Poza tym zdecydowana większość instalacji robiona jest na układzie CO zamkniętym (ciśnieniowym) w związku z czym muszę mieć na 200% pewność, że wężownica schładzająca wkład jest odpowiednio zaprojektowana aby w żadnym razie nie dopuścić do zagotowania wody. Tu już nie ma miejsca na eksperymenty i nie sprawdzone patenty.
Jeżeli kogoś nie stać na dobrej jakości wkład to dobrym rozwiązanie jest nasada wodna na klasyczne "palenisko", można trochę zaoszczędzić, pod warunkiem, że mamy co zrobić z wyprodukowanym przez korpus ciepłym powietrzem.

bohusz
20-05-2010, 08:21
Ja nie angażuje się w tematy instalatorstwa wkładów kominkowych z płaszczem wodny. U mnie takowe wykonuje 2 instalatorów na umowe zlecenie. Pracują oni w tym temacie na codzień nie tylko u mnie i są zorientowani na bieżąco. Ja jestem zwolennikiem żeby każdy zarobił i robił to co umie. Czyli nie uznaje wszech fachowców, nawet w dziedzinie instalatorstwa wodnego. No chyba że firma ma kiklku instalatorów i każdy tam zajmuje się czymść konkretnym i w razie potrzeby rozmawiają między sobą.

ostros0204
20-05-2010, 09:00
Według mnie ta cena za wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest za wysoka.
Można kupić dobry wkład kominkowy z płaszczem wodnym w niższej cenie.
Pozdrawiam

Czyli wg Pana jaka cena byłaby odpowiednia za Makroterm 24 kw?

brachol
20-05-2010, 09:56
już pare razy an forum spotkałem się z opinią że Makroterm jest kiepski tak samo zresztą Lechma ale na pytanie jaki kominek w takim razie zamontować nikt nie udzielił odpowiedzi szczególnie uwzględniającą cenę takiego rozwiązania.
Co do moich doświadczeń w kwestii PW to na pewno trzeba w taki kominku palić mocno i dlatego niezbędny jest bufor odbierający nadmiar ciepła który nie pójdzie grzejniki. Trzeba się także liczyć z tym że raczej będzie sie palić przez max 3 godz w wieczorem oczywiście w przypadku niewielkich mrozów. W przypadku duszenia ognia występuje zjawisko smolenia szyby.
Jeżeli można prosić to chciałbym dowiedzieć się jakie kominki z PW lepiej kupić niż tego Makroterma (interesuje mnie moc kominka 10-12 kW )

bohusz
20-05-2010, 10:15
Czyli wg Pana jaka cena byłaby odpowiednia za Makroterm 24 kw?

Ja nie miałem na myśli tych wkładów

Wojtek R
20-05-2010, 13:35
z tego co znajdziesz na forum kominki z PW ( polecam wątek o czarnej szybie )

- makroterm ma złe opinie ( możesz poczytać )
- stare lechmy wytrzymałe ale jedna smoła , Exclusive-y ładniejszy dizajn ale początkowa seria poddymiała i problemy z odkształcająca się płytą i pękaniem , ponoć poprawili ( ktoś niedawno miał montowany ale chyba nie wrócił sie pochwalić wrażeniami jak się u niego pali , a szkoda , choć po stalowej konstrukcji , która i tak zarośnie wiele bym się nie spodziewał )
- hajduki nie wiem ale w paru miejscach nie doradzali ( generalnie kopia spartherma sprzed X lat bez dalszego rozwoju )

to co ja brałem jeszcze pod uwagę ( PW lub kominek z nasadą , obowiązkowo doprowadzenie powietrza z zewnątrz , ściany wermikulit lub szamot + deflektor + chłodnica )
1)- lazar silesia ( niestety był dla mnie za małej mocy )
2) - edilkmain thermofire ( odpadł z uwagi na sposób czyszczenie wymiennika w górnej części )
3) - spartherm varia H20 ( byłem zdecydowany , pogodziłem się z cena , zaliczkowałem ... ale finalnie całokształt związany z nabyciem , sposobem sprzedaży tego w tym kraju spowodował , że zrezygnowałem z zakupu )
4) finalnie kupiłem nowy kominek z PW Lazar Westa technicznie i patrząc na wyniki badań powinno być OK , o wynikach w normalnej eksploatacji po pierwszych paleniach zdam relację za około tydzień może dwa ( kominek bardzo rozsądny cenowo , jeśli się nie sprawdzi , zacisnę kiedyś zęby :) i wracam do nr 3 , który jak dla mnie z tego co widziałem, oglądałem , dotykałem , z samej konstrukcji jest jak na razie przynajmniej dla mnie absolutnie nr 1 ( podobnie jakościowo brunner ) ale obydwa paleniska tanie nie są

pomijając to co napisali Panowie ( Ziemowit i Mariusz :)) w czym mają 100% racji nie sposób pominąć kultury palenia lub raczej wędzenia drewna uprawianego przez użytkowników i potem licytację , u którego ile godzin się maksymalnie wędziło , niestety taki sposób palenia + mokre drewno to może i grzejniki nagrzeje ale ni jak się ma to do optymalnej temp spalania i zachodzących w palenisku procesów lub raczej ich braku czytaj czarnej szybie :)

MonikaC
26-09-2010, 07:01
Ja zamówiłam Lechmę Exclusive.

Wkład z wężownicą w UZ, doprowadzenie powietrza /przepustnica sterowana elektronicznie/, zawór bezpieczeństwa, sterownik z podłączeniem /bez hydrauliki/ 7960 brutto. Do tego dojdzie koszt podłączenia hydraulicznego ale to już nie jest jakś spora kasa. Za 6 grzejników 3 pompy, zasobnik i uzbrojenie kotłowni z kominkiem 7000 zł.

__Marek
26-09-2010, 23:18
Ja stawiam na CTMa

MonikaC
27-09-2010, 09:28
Napisz do Barto :)

grawerka
04-04-2011, 14:23
Czy ktoś juz użytkuje Lechmę Exclusive? jesli tak to proszę o komentarz. No i ten Lazar Westa mnie zainteresował....
CTM ma moja mama od 5 lat, bardzo sobie chwali, całe zimy paliła tylko kominkiem chyba ani razu nie zdarzyło się włączyć innego ogrzewania.

Witam mam do zaoferowania kominek Lechma 190 z szybą pryzmatyczną jednolitą używany przez jeden niecały sezon z pompą i ze sterownikiem pompy CO. Był używany sporadycznie po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu. Jest w pełni sprawny. Cena nowego kształtuje się na wysokości 6700 brutto z 23 % VAT ja oddam go za 4500 PLN. Istnieje możliwość transportu i podłączenia w nowym miejscu w okolicach Olsztyna. Zainteresowane osoby proszę o kontakt tel. 668041415 lub e-mail: [email protected].

Kominki Piotr Batura
04-04-2011, 19:25
Czy ktoś juz użytkuje Lechmę Exclusive? jesli tak to proszę o komentarz. No i ten Lazar Westa mnie zainteresował....
CTM ma moja mama od 5 lat, bardzo sobie chwali, całe zimy paliła tylko kominkiem chyba ani razu nie zdarzyło się włączyć innego ogrzewania.

To dlaczego kombinujesz , skoro masz zaufanie do CTM ?

basbur
08-04-2011, 08:32
Po wielu miesiącach czytania dochodzę do podobnych wniosków jak kolega powyzej - wszyscy 'tutejsi' znawcy odradzają makroterma, ctm, hajduka czy lechmę, ale wprost napisać nie chcą, co jest dobre w dobrej cenie (brunnery, sparthermy pomijam, jako nieosiągalny pułap cenowy). Chciałabym zmieścić się z kominkiem w 12 tys - rozważam Westę albo Byrskiego, sam wkład to ok. 8 tys, czy zmieszczę się w 12 tys z tym całym potrzebnym osprzętem? (nie licząc obudowy, bo to juz zależy od upodobań estetycznych).
I pytanie najważniejsze - czy któryś z tych wkładów jest wyraźnie lepszy albo gorszy od drugiego? Czy jeśli wybiorę jeden z nich to będzie to dobry wybór czy powinnam szukać dalej?

Wojtek, z Twoją Westą po zimie nadal wszystko ok? Jak często czyściłeś szybę?;)

Wojtek R
08-04-2011, 16:51
Wojtek, z Twoją Westą po zimie nadal wszystko ok? Jak często czyściłeś szybę?;)

Nie czyściłem ani razu :)

Z westą wszystko OK , mam (co mi nie przeszkadza i żeby to dojrzeć muszę włożyć głowę we wkład ) pękniętą jedną płytę wermikulitową - może mam więcej szczęścia niż inni , może kwestia paru delikatnych przepaleń na starcie i się płyty wygrzały przepaleń , generalnie Janusz Lazar odzywał się z tym problemem prosząc użytkowników forum o kontakt )

jeśli pytasz się czy kupiłbym kominek jeszcze raz to tak , co do kosztów to spokojnie powinnaś się zmieścić ( tylko właściwie dobierz wykonawcę )

kala67
08-04-2011, 21:18
u mnie jest CTM .

M***ki
09-04-2011, 05:49
Zobacz Romotop kv6.6.2 tv , jednak nie sugeruj się nazwą ;) TV to wcale nie LCD czy plazma, jest opracowany do układów zamkniętych i co ważne niema problemów z czystością szyby :yes:. Palenisko wyłożone szamotem poprawia estetykę a szyba z nadrukiem pasuje do nowoczesnych zabudów . Opis znajdziesz na naszej stronie, aktualna cena 1050 euro netto jest zdecydowanie niższa od podobnych wkładów u konkurencji . Ten i wiele innych wkładów możecie zobaczyć na trwających w Warszawie targach budowlanych Murexpo , zapraszany na Torwar .:welcome:

Kominki Piotr Batura
09-04-2011, 07:40
Zobacz Romotop kv6.6.2 tv , jednak nie sugeruj się nazwą ;) TV to wcale nie LCD czy plazma, jest opracowany do układów zamkniętych i co ważne niema problemów z czystością szyby :yes:. Palenisko wyłożone szamotem poprawia estetykę a szyba z nadrukiem pasuje do nowoczesnych zabudów . Opis znajdziesz na naszej stronie, aktualna cena 1050 euro netto jest zdecydowanie niższa od podobnych wkładów u konkurencji . Ten i wiele innych wkładów możecie zobaczyć na trwających w Warszawie targach budowlanych Murexpo , zapraszany na Torwar .:welcome:

Piec z płaszczem wodnym Romotopa , to jedna z ciekawszych nowości w tej
dziedzinie. Sprawuje się doskonale . W tej cenie i w tym przedziale mocy nie widzę konkurencji.

Czekamy na większe moce ! Tu CTM jest jednak bardziej rozwinięty.

basbur
11-04-2011, 09:46
Dzięki za odpowiedzi. Czym ten romotop różni się od westy Lazara? (z tego co widzę Westa ma mniejszą sprawność i 12 kW mocy wodnej, Romotop 14kW wodnej). Weszłam na stronę Romotopa i tego modelu, o którym piszecie albo nie ma albo ja znaleźć nie umiem;) Czy to jakaś najnowsza nowość i jeszcze jej na stronie nie ma? Bo jeśli taka nowość to tak naprawdę nie wiadomo jak się sprawuje w użytkowaniu, po następnej zimie będzie mozna coś więcej napisać...
Czy mam rozumieć, że Byrski nie jest godzien zainteresowania?

M***ki
11-04-2011, 15:50
Zobacz na www.romotop.pl lub www.wklady-kominkowe.com.pl Często w internecie jest tak że pewna firma;) ma strony www wg schematu www. nazwa.com.pl ale to NIE JEST adres ani producenta ani przedstawiciela :no:!! Jest znany przypadek że pewna firma " zrobiła sobie":mad:kilkanaście takich adresów.i nie nadąża aktualizować "swoich" stron :lol2: Niestety jest to częstym powodem pomyłek i wprowadza w błąd użytkowników internetu :mad:.

margod
11-04-2011, 20:18
Mistrzu - czegoś tu nie rozumiem? Firma, którą zapewne miałeś na myśli, na "prawdziwej" stronie Romotop, widnieje w oficjalnym spisie dystrybutorów.

M***ki
11-04-2011, 21:10
Ale pisząc swoje www.... com.pl wprowadza wielu klientów w błąd którzy są przekonani że mają kontakt z producentem lub importerem , tymczasem jest to jeden z wielu dilerów . Często słyszę od klientów że "producent powiedział , na stronie producenta nie ma modelu:sick: itp itd " Jak ostatnio szukałem kominków opalanych gazem znalazłem tą sama firmę z wieloma www."nazwa".pl . I choć znam rynek kominków całkiem nieźle miałem wrażenie że są oni importerem :(.. ale to tak nie jest. Takie postępowanie nie jest , w moim przekonaniu , całkiem w porządku .To trochę tak jakbym założył stronę www.kominki-Ba...com.pl ;) zamiast oryginalnego www...pl . Można tak zrobić ale czy byłoby to UCZCIWE w stosunku do Piotra i innych np czytelników FM ??:no::no:

margod
11-04-2011, 21:29
Producent zawsze możne odkupić domenę :lol2: Podejrzewam, że za odpowiednią kwotę Marcin chętnie ją sprzeda :lol2:

eniu
12-04-2011, 07:10
Producent zawsze możne odkupić domenę :lol2: Podejrzewam, że za odpowiednią kwotę Marcin chętnie ją sprzeda :lol2:

Można robić dobre kominki . Można handlować domenami . :D

basbur
12-04-2011, 07:41
Mistrzu, dzięki;) na stronie producenta znalazłam;)
Napiszcie mi proszę jeszcze czy i jeśli tak to w czym ten romotop jest lepszy od westy.

bohusz
12-04-2011, 08:11
Mistrzu, dzięki;) na stronie producenta znalazłam;)
Napiszcie mi proszę jeszcze czy i jeśli tak to w czym ten romotop jest lepszy od westy.


Tutaj zawsze i wyłącznie będzie odpowiedz zależna kto i po co będzie odpowiadał.

basbur
12-04-2011, 09:01
Bohusz, wiem, ze masz rację;) Ale są tu też niezależni specjaliści (chyba), którzy potrafią porównać te wkłady pod względem parametrów (ja, laik nie potrafię i dlatego tak się miotam)

mnie bardziej chodzi o to, czy jak wybiorę jeden z tych dwóch to czy dokonam dobrego wyboru (w tym przedziale cenowym) czy mam szukać dalej ;)

M***ki
12-04-2011, 09:59
Eniu : Masz 100% racji.. dodam tylko że można sprzedać domenę np z .....PL i zrobić mową z..... COM.PL :bash:. Świat schodzi na psy i nawet słowo KUPCA jest dziś niewiele warte:mad: , a może to nie jest KUPIEC tylko bazarowy handlarzyna :lol2: ??

Wojtek R
12-04-2011, 19:43
ja Ci napiszę jako amator bo Panowie specjaliści w trąbie mają wprost ocenę danego wkładu ......

Nie wiem ja te romotop się sprawują ale patrząc na fotki na stronie i to co ja oglądałem i wkłady gdzie wkładałem głowę to główna różnica między westa a romotop-em to to , że w lazarze gorące spaliny opływają standardowe płomieniówki przechodzące przez komorę w poprzek nad deflektorem , w tym drugim wkładzie

http://www.wklady-kominkowe.com.pl/images/wklad_kominkowy_dynamic031_foto2.jpg

( taka lekka kopia spartherma ) spaliny przepływają przez takie kanały ( sparthemr daje w std szczotkę do szorowania ich :) ) większa moc w poszczególnych sparthermach to "wrąbane tam " blaszki co zapewne spowalnia przepływ i daje większa moc i za co niemiaszki chcą od razu xxx więcej EUR :)

spartherm to co ma fajnego to szyber z bimetalu , który sam się przymyka i otwiera , lazar nie ma żadnego szybra ( czemu nie wiem bo w sumie to dość prosta sprawa do zrobienia , żeby była przy wkładzie ) jak w tym drugim jest nie wiem ale może fachowcy się wysilą i pomogą komuś zainteresowanym kupnem

no ale widać , że ciągle wolą prywatne wycieczki i złośliwości .. trochę jak chłopcy w piaskownicy :)

co jest sprawniejsze , trwalsze , mniej problemowe nie wiem nie moja branża i nie mam takiego doświadczenia

M***ki
12-04-2011, 21:32
Porównanie częściowe dwu omawianych wkładów 662TV i Westa : sprawność 85% w drugim 75% ; Palenisko wykładane odporny na uszkodzenia szamot , w drugim wermikulit ; pionowe płomieniówki (szczotka do czyszczenia w komplecie ) w drugim poziome ; CENA 4200 zł netto drugi 5900 netto ; Gwarancja 5 lat na korpus drugi..nie pamiętam . Obydwa paleniska do układów zamkniętych c.o. Porównanie kv 662TV do Spartherm .. cenowo na pewno bez porównania ,technicznie jest "pewne" podobieństwo, ale to miłe porównanie :)

Wojtek R
12-04-2011, 23:12
jako amator zapytam szamot nie pęka ?
jak przymierzałem się do spartherma to sprzedawca tego nie wykluczał i wprost podawał mi nawet ceny płyt zamiennych
co do gwarancji

Westa 3 lata ...

662TV .... 2 lata na wkład, 7 lat na cały korpus w przypadku montażu przez autoryzowanego przedstawiciela (pewnie wyjdzie tyle samo jak kupisz drugi na zapas :) )

pytanie jakie zapisy w gwarancji

basbur
13-04-2011, 06:51
ja Ci napiszę jako amator bo Panowie specjaliści w trąbie mają wprost ocenę danego wkładu ......

może fachowcy się wysilą i pomogą komuś zainteresowanym kupnem

no ale widać , że ciągle wolą prywatne wycieczki i złośliwości .. trochę jak chłopcy w piaskownicy :)




Wojtek, wielkie dzięki za wsparcie, cierpliwość i pomoc ;)
do końca miesiąca mam dostać zwrot VAT-u i te pieniądze chcę przeznaczyć na kominek -w maju się wprowadzamy (tak, sama w to nie wierzę ;) ) i chcę mieć chociaż juz wybrany wkład. Chyba pozostanę przy Weście.

Mistrzu, też dzięki;)

M***ki
14-04-2011, 06:43
Romotop na wszystkich rynkach gdzie sprzedaje swoje wyroby , niezależnie czy to Polska czy Austria ,zaleca aby montaż wykonywały fachowe wykwalifikowane firmy nie zaś przypadkowi pracownicy ogólnobudowlani . Takie podejście jw przypadku kominka z płaszczem wodnym, który można podłączyć na wile "własnych" sposobów , w jest tym bardziej uzasadnione . Romotop organizuje szkolenia dla firm wykonawczych , zarówno kominkarskich jak i hydraulicznych , mające na celu zapoznanie produktami oraz omawia optymalne sposoby zamontowania danych wkładów . Ostatnie szkolenie w ośrodku szkoleniowym przy fabryce Romotop połączone było z prezentacją wodnego wkładu 6.6.2 TV pracującego w jednym układzie z kolektorem słonecznym .

M***ki
14-04-2011, 07:14
Szamot we wkładach ; wszystko można popsuć ..nawet szamot . Doświadczenie z 20 letniej praktyki w budowaniu kominków , poprzedzone wcześniejsza pracą w firmie zduńskiej mojego OJCA , pozwala mi na stwierdzenie że szamot zastosowany jak wyłożenie ścian paleniska we wkładzie kominkowym jest wielokrotnie trwalszy niż wermikulit . Koszt ewentualnej wymiany szamotów na ścianach wkładu kv6.6.2 TV to 200 zł

eniu
14-04-2011, 08:45
Wojtek, wielkie dzięki za wsparcie, cierpliwość i pomoc ;)
do końca miesiąca mam dostać zwrot VAT-u i te pieniądze chcę przeznaczyć na kominek -w maju się wprowadzamy (tak, sama w to nie wierzę ;) ) i chcę mieć chociaż juz wybrany wkład. Chyba pozostanę przy Weście.

Mistrzu, też dzięki;)

Basbur,
jak mogłaś to zrobić Mistrzowi :D . Zobacz , dwa wpisy pod rząd - literki mu
sie poplątały ,tak szybko pisał , byś jednak milej na Romotopa spojrzała ...

basbur
14-04-2011, 11:24
Eniu, Ty mi się tu nie mądruj, Ty mi lepiej doradź;)
Co TY byś sobie kupił na moim miejscu?
:)

M***ki
14-04-2011, 16:05
Kupiłby ..piec z szamotu ale Ty raczej nie potrzebujesz ;) I tu muszę dodać moje ulubione:D "No chyba że": zastosujesz specjalny wkład CENTRALNEGO OGRZEWANIA do zabudowy w PIECU KAFLOWYM a takie na prawdę istnieją :yes: I będziemy mieli wszystkich usatysfakcjonowanych:wave: a potem to już na forum nastanie spokój :stereo: No chyba że ...:stirthepot:

eniu
14-04-2011, 19:34
Eniu, Ty mi się tu nie mądruj, Ty mi lepiej doradź;)
Co TY byś sobie kupił na moim miejscu?
:)

Ja bym pogodził Lazara i Mistrza i wziął ...Hajduka:wiggle:

Albo rzuć monetę , bo tak faktycznie to trudny wybór . Jeden
i drugi wkład niezły , jeden i drugi producent spuści Cie na drzewo
jak tylko będzie mógł w przypadku gwarancji.:eek:

mariobros35
14-04-2011, 20:38
Nie przejmuj się eniu jest powszechnie znany z niechęci do kominków z płaszczem wodnym.Natomiast ja uwazam że jest kilku dobrych producentów kominków z płaszczem między innymi i tych wymienionych w wypowiedzi eniu i jeżeli taki wkład jest w odpowiedni sposób podłączony może dać zadowolenie z jego posiadania

Wojtek R
15-04-2011, 06:48
Napiszę tylko , że mam nadzieję , że kiedyś powstanie prawdziwe forum konsumentów
Pozycjonujecie się drodzy sprzedawcy na guru kominkowych ale jak ktoś trafia tu w dobrej wierze nie chcecie ani doradzić ani pomóc a wasze wypowiedzi z ironią lub podtekstami między wierszami są powoli mało interesujące
Najwyraźniej boli , że ktoś próbuje zweryfikować opnie , informacje ,ceny ... bo było fajnie jak przychodziła ciemna masa do punkciu i dała sobie wcisnąć co leżało zbyteczne i z niezłą marżą .... a teraz co klient może lub przynajmniej stara się zweryfikować ceny, sposób montażu wady lub zalety danego urządzenia

Niestety powoli żal mi was , przykład z głupim Romotop-em lub Lechmą , non-stop na forum udziela się przynajmniej z 6-7 sprzedawców Pani ładnie się zapytała o różnice inny forumowicz a Lechme , wszyscy palą głupa lub udają , że nic nie wiedzą , generalnie ŻENADA

eniu
15-04-2011, 07:19
Napiszę tylko , że mam nadzieję , że kiedyś powstanie prawdziwe forum konsumentów
Pozycjonujecie się drodzy sprzedawcy na guru kominkowych ale jak ktoś trafia tu w dobrej wierze nie chcecie ani doradzić ani pomóc a wasze wypowiedzi z ironią lub podtekstami między wierszami są powoli mało interesujące
Najwyraźniej boli , że ktoś próbuje zweryfikować opnie , informacje ,ceny ... bo było fajnie jak przychodziła ciemna masa do punkciu i dała sobie wcisnąć co leżało zbyteczne i z niezłą marżą .... a teraz co klient może lub przynajmniej stara się zweryfikować ceny, sposób montażu wady lub zalety danego urządzenia

Niestety powoli żal mi was , przykład z głupim Romotop-em lub Lechmą , non-stop na forum udziela się przynajmniej z 6-7 sprzedawców Pani ładnie się zapytała o różnice inny forumowicz a Lechme , wszyscy palą głupa lub udają , że nic nie wiedzą , generalnie ŻENADA

Wotek R
Twoje marudzenie tez żenuje ,jak się je czyta ...:D Ty tęsknisz za
komunistyczną cenzurą? A może jesteś za młody , by pamiętać co
to takiego? Mnie tez wkurzają debilne uwagi mające za zadanie
li tylko wkleić reklamę.
Z dwojga złego ,wolę jednak wolność słowa , od pałek zomowców.
Też się łapię na tym ,że niepotrzebnie reaguję na teksty zasyfiające
to forum, ale jednak miedzy wierszami jest sporo dobrego.

Nie bądź jednym z malkontentów ,ogranicz swoje marudzenie i
zaraz forum zrobi się ładniejsze . :)

Forum konsumenckie ,to utopia . Jak tylko sie rozbuja, założyciel
wpuści Mistrza z reklamami i po ptokach :D

Wojtek R
15-04-2011, 08:30
eniu nie marudzę tylko mnie wkurza to bezcelowe bicie piany miało być forum wymiany doświadczeń a wyszło z tego reklamowe stręczycielstwo :)

eniu
15-04-2011, 08:58
eniu nie marudzę tylko mnie wkurza to bezcelowe bicie piany miało być forum wymiany doświadczeń a wyszło z tego reklamowe stręczycielstwo :)

Nic nie zrobisz . Jest to chyba jedyne forum , na którym warto
występować ,trzeba mu wybaczyć ... A głupotę napiętnować :D

M***ki
15-04-2011, 11:16
Forum jest bardzo ciekawe piszą na nim ludzie i "wirtualne stwory;) " wyspecjalizowani w reklamie swojego drugiego JA . Piszą o kominkach nie ukrywam że jestem z branży , nasze www.. jest przy każdym wpisie, szkoda że inni postępują mniej uczciwie.. Wojtek R - chcesz porównać różne wkłady zapraszam masz u nas wybór, jak masz bliżej np do Piotra to także masz adres , inne adresy sprzedawców w płatnych reklamach na forum .

niktspecjalny
15-04-2011, 11:27
..............Napiszę tylko , że mam nadzieję , że kiedyś powstanie prawdziwe forum konsumentów
................... wszyscy palą głupa lub udają , że nic nie wiedzą , generalnie ŻENADA

Już to kiedyś powiedziałem forestowi aby założył oddzielny topik dla reklamiarzy.Mój smoluch z PŁW nadal sprawny bez wermikulitu.Na dworze ciepło grzejniki i podłogówka stojat a woda ,ZCWU ciepła 57 stC.Napaliłem se w smoluchu.Ty też tak możesz?????

niktspecjalny
15-04-2011, 11:30
Forum jest bardzo ciekawe piszą na nim ludzie i "wirtualne stwory;) " wyspecjalizowani w reklamie swojego drugiego JA . Piszą o kominkach nie ukrywam że jestem z branży , nasze www.. jest przy każdym wpisie, szkoda że inni postępują mniej uczciwie.. Wojtek R - chcesz porównać różne wkłady zapraszam masz u nas wybór, jak masz bliżej np do Piotra to także masz adres , inne adresy sprzedawców w płatnych reklamach na forum .

Ty chyba jesteś nowy on już ma wkład i to z górnej półki. hehehe.Jeszcze nic w nim nie robił ...normalnie nic.

Wojtek R
15-04-2011, 13:15
.Jeszcze nic w nim nie robił ...normalnie nic.

no jak to nie naprawiałem system domykania wkładu :)

tzn. dokręciłem przez cały sezon śrubkę 2x przy rączce torx-em nr 3 a proces naprawy zajął kilkanaście sekund

a wkład z górnej półki to miałem mieć ....

niktspecjalny
15-04-2011, 13:41
Ale twoja WESTA już milczy ...czyli w odstawkę do sezonu zimowego???Ja tam niczego nie dokręcam i torksy mi nie potrzebne. Szykuje się do przeglądu smolucha.250 zyla.

bohusz
15-04-2011, 15:58
eniu nie marudzę tylko mnie wkurza to bezcelowe bicie piany miało być forum wymiany doświadczeń a wyszło z tego reklamowe stręczycielstwo :)


Gdzie to tak pisało na poważnie i kiedy tak ktoś, kto wyłożył kasę na to forum zakładał?

Cały świat i jakiekolwiek działanie opiera się na kasie, lub wzglednie dla zaspokojenia ambicji, czy potrzeb własnych. Jakąkolwiek by do nich dopisać ideę.

Wymiana doświadczeń bezpłatnie u "kogoś" na forum.... Na forum utrzymywanych przez kogoś i po coś...
No jak to się mówi, naiwnych nie sieją

Wojtek R
18-04-2011, 08:49
naiwnych faktycznie nie sieją tylko Murator bez tematów i problemów z forum do artykułów to by już chyba dawno umarł :)

no bo ile lat z rzędu można pisać o zagęszczaniu warstwami pod posadzkę lub innych oczywistych oczywistościach :)

do Panie Niktspecjalny ostatnio przepał wieczorem w sobotę i to w sumie chyba bardziej klimatycznie niż grzewczo ( ja lubię patrzeć w ogień ) choć może się przydało bo w nocy z 3 stopnie były

mochitto
21-05-2011, 22:27
Na mój gust hydraulik niewiele Ci powiedział, pewnie o czymś zapomniał lub nie miał pojęcia, że powinno się zastosować.
Zestaw kominka z płaszczem wodnym, taki z którego będziesz zadowolony i nie zrobisz kotłowni z salonu to:
- wkład 12-17 tys
- zbiornik buforowy 2-8 tys
- zawór podnoszący temperaturę powrotu 1,4 - 2 tys.
- zawór 3 drogowy, +siłowik zaworu, 800zł
- materiały instalacyjne (rurki, złączki, pompy..) 3 - 5 tys.
- automatyka sterująca pompami i temp. wody 300 - 1500zł
- automatyka sterująca procesem spalania 1-6 tys.
- robocizna instalatora: ???

tak sie zastanawiam nad kominkiem Kominek ISKIERKA LUX
http://www.inotec.ovh.org/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=44&lang=pl

ale załamał mnie monter bo wyliczył mi tyle samo za robocizne i dodatki ok 6000 zł.
Jestem lekko podłamany i sie zastanawiam jak obiąc koszty?
Da sie jakos ? Pewnie nie.
A moze te piece na pellet ?
Sam nie wiem co robic.

eniu
22-05-2011, 07:28
tak sie zastanawiam nad kominkiem Kominek ISKIERKA LUX
http://www.inotec.ovh.org/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=44&lang=pl

ale załamał mnie monter bo wyliczył mi tyle samo za robocizne i dodatki ok 6000 zł.
Jestem lekko podłamany i sie zastanawiam jak obiąc koszty?
Da sie jakos ? Pewnie nie.
A moze te piece na pellet ?
Sam nie wiem co robic.






Pieniądze są po to by je wydawać. Jeśli boisz się je wydawać,
to sprzedaj rozpoczęta budowę i wróć do bloku. Będziesz miał
święty spokój , nie będziesz wyrywać sobie włosów przy
każdej konieczności podejmowania decyzji. Tym bardziej ,że
wtedy wydaje się je jeszcze mniej racjonalnie "wpadając
z deszczu pod rynnę". Takim pomysłem wydają mi się pelety.

Pomyśl logicznie , czy tańszy będzie opał przed przetworzeniem
(drewno) czy wymagający dodatkowych nakładów pracy ,
dodatkowej energii i specjalnej logistyki dostaw - pellet ?

mochitto
22-05-2011, 13:10
Przechodzisz ze skrajnosci w skrajnosc.
Ja mam na mysli racjonalne, oplacalne , przyszlosciowe - zródlo cieplo

Bo mam solary, mam piec kondensacyjny, ale chce miec kominek , albo piec CO ( bo to wychodzi cenowo najtaniej ) a i moze pompa ciepla wyjdzie taniej ( i nie trzeba biegac , pilnowac )

Ale prosze tu o pomoc w wyborze moze czegos innego , ciekawego.

niktspecjalny
23-05-2011, 05:54
Skoro FM i temat o kominku z płaszczem wodnym z oczywistych oczywistości ,najlepiej by zabierali głos ci którzy takowy już użytkują.Kolega wyżej zastanawia się nad dodatkowym źródłem ciepła ale już na wstępie zapomina,że ten dodatek musi być dopasowany i dobrze przemyślany by spełniał w naszym domu swoja rolę.Nie tylko kasa jest najważniejsza."Konia z rzędem temu...."co przyzna się ,że źle wybrał dodatkowe źródło ciepła i ,że w ogóle jest mu nieprzydatne..............Jak widać ma już i solary i kondensata ale coś mu szepce by mieć jeszcze
racjonalne, oplacalne , przyszlosciowe - zródlo cieplo
Ja to bym miał pytanie z jeszcze innej bajki.Jak już takowe ktoś mu wskaże jak je wkomponuje w domek bo domniemam ,że skoro ma solary i kondensata to chałupa stoi na dobre.

niktspecjalny
23-05-2011, 06:04
..............Pomyśl logicznie , czy tańszy będzie opał przed przetworzeniem
(drewno) czy wymagający dodatkowych nakładów pracy ,
dodatkowej energii i specjalnej logistyki dostaw - pellet ?

eniu nie dziw mu się chłopina chce ustrzelić najlepsze urządzenie by mieć spokojną przyszłość to się nad tym nie zastanawia.Sam przeca mam solary (wpięte dodatkowo w CO) ,PG,KZPłW (wpięty do WCWU) i palę drewnem ale dla przypomnienie alternatywnym paliwem czyli brykietem z węgla kamiennego.To co bym zmienił i tu znowu ukłon w stronę foresta to jakiś lepszy wkład także przemyślany i dopasowany do wymogów stawianych przez np. kubaturę itp mego domciu.

niktspecjalny
23-05-2011, 07:01
zaraz ten post wykasuje ale nigdzie nie mogę nic napisać bo blokuje mnie problem po stronie FM.Czy wy także macie to samo??????

Database error
The Forum Murator database has encountered a problem.

bohusz
23-05-2011, 07:05
Ja również nie mogę odczytać niektórych tematów. Jakiż błąd bazy danych...
Jedyne wyjście to poczekać, aż programiści zatrudnieni w muratorze go usuną.
Pozdrawiam

Forest-Natura
23-05-2011, 08:14
Witam.

ale chce miec kominek , albo piec CO ( bo to wychodzi cenowo najtaniej ) a i moze pompa ciepla wyjdzie taniej ( i nie trzeba biegac , pilnowac )

Mochitto - zastanów się najsampierw po co Ci tak właściwie kominek? Jeżeli patrzysz na to tylko pod kątem ekonomiki i "taniości" ogrzewania, to go sobie na samym początku odpuść. Jest dużo tańszych od niego rozwiązań.
Pozdrawiam.

eniu
23-05-2011, 09:19
tak sie zastanawiam nad kominkiem Kominek ISKIERKA LUX
http://www.inotec.ovh.org/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=44&lang=pl

ale załamał mnie monter bo wyliczył mi tyle samo za robocizne i dodatki ok 6000 zł.
Jestem lekko podłamany i sie zastanawiam jak obiąc koszty?
Da sie jakos ? Pewnie nie.
A moze te piece na pellet ?
Sam nie wiem co robic.





Wiesz ,na forum jednym z głównych problemów to pisanie i czytanie
ze zrozumieniem. Sam często się na tym łapię , że odpowiadam nie
na temat i dopiero kolejne posty doprowadzają do wzajemnego
zrozumienia "o co chodzi" . Niestety najczęściej uprzedzenia
powodują ,że do kolejnych postów nie dochodzi...Albo dyskusja zaczyna
dotyczyć tego ,że nick "eniu" jest be , a inne są cacy :D

Niepotrzebnie wyjechałeś z tym biadoleniem na ceny ,wprowadzając
nas w błąd . :)

eniu
23-05-2011, 12:21
A może coś takiego?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153597-JAK-M%C4%84DRZE-I-TANIO-OGRZA%C4%86-MA%C5%81Y-DOM/page25

w poscie #483 opisałem krótko o co chodzi z pieco kominkiem

annndrzej
25-05-2011, 13:15
też jestem przed wyborem kominka z płaszczem wodnym - widziałem działającą 8 kw Byrski całkiem znajomy sobie chwali - grzeje 100 m2 - cena z automatyką pod układ zamknięty - pogadałem z instalatorem - za 4600 netto z montażem wydaje się całkiem korzystnie - oczywiście jeszcze dojdzie materiał

house4live
25-05-2011, 19:39
Co do kominków z płaszczem wodnym, szczerze polecam produkty Lechmy.
Ponadto dla uzyskania lepszego efektu z kominka z płaszczem wodnym radziłbym połączyć go z zbiornikiem buforowym. Dodatkowo pod taki zbiornik można podłączyć solary czy piec miałowo-węglowy.

Forest-Natura
25-05-2011, 19:50
Witam.
Co Cię tak w nich zachwyciło?
Pozdrawiam.

house4live
25-05-2011, 20:26
Ogólnie za w miarę przyzwoitą cenę, otrzymujemy dobry produkt. W standardzie jest chłodnica płaszcza wodnego. Sprzedają wkłady, które mogą pracować zarówno w systemie otwartym jak i w systemie zamkniętym. Posiadają TUV:)

Forest-Natura
25-05-2011, 22:40
Witam.
Hmm ... wypada uszanować Twoje zdanie ... chociaż mam całkiem inne.
Pozdrawiam.

sylwek.k
26-05-2011, 10:11
zgadzam się, Lechma niestety to przecież raczej niska półka, ani to sprawne, ani to ładne, Byrski przynajmniej ma imponującą pojemność płaszcza, która przedkłada się na spalanie drewna i szybkość uzyskania ciepła. Trochę tego sprzedałem, nie mam zastrzeżeń

Tomi08
26-05-2011, 11:25
Witam

Jestem użytkownikiem wkładu wodnego Firmy BYRSKI 20kW narożny i muszę Wam powiedzieć, że naprawdę super wkład.
Bardzo jestem zadowolony i szczerze polecam. W sezonie grzewczym spaliłem w nim raptem 15 metrów drewna przy 200m2 powierzchni użytkowej domku i wogóle nie włączaliśmy pieca gazowego i do tego ciepła woda z bufora 1000l. Jeśli ktoś stoi przed wyborem zakupu wkładu to polecam Byrskiego.

niktspecjalny
27-05-2011, 11:01
Witam

Jestem użytkownikiem wkładu wodnego Firmy BYRSKI 20kW narożny i muszę Wam powiedzieć, że naprawdę super wkład.
Bardzo jestem zadowolony i szczerze polecam. W sezonie grzewczym spaliłem w nim raptem 15 metrów drewna przy 200m2 powierzchni użytkowej domku i wogóle nie włączaliśmy pieca gazowego i do tego ciepła woda z bufora 1000l. Jeśli ktoś stoi przed wyborem zakupu wkładu to polecam Byrskiego.

I uważasz ,że to dobre osiągi??? 15 m3 x 170 zyla daje kwotę = 2550 zyla.

sylwek.k
27-05-2011, 14:16
Oczywiście, nawet uważam że to świetny wynik. Po pierwsze 15 m3 x 130 zł, bo po tyle kupujemy drzewo, wystarczy sprowadzić dużą ilość dla kilku osób a nie 170 zł, to już Ci daje 1950 zł, podziel to przez 7 m-cy tj 278,60 m- cznie za 24 stopnie w domu 200 mkw + cały czas gorąca woda dla 5 osób. Świeży dom, jeszcze nie ocieplony.

Tomi08
27-05-2011, 14:44
Brawo Sylwek.K widzę że mamy identyczne zdanie i nie tylko ! Mi się udało kupić 40m3 drewna po 100zł za metr buczyny.
Ten kominek Byrskiego naprawdę super mi się sprawdza. Ekonomia po pierwszym sezonie odczuwalna.
Polecam

M***ki
27-05-2011, 16:27
Realne zużycie drewna zależy od sprawności kominka .. znam takich co spalili 18-20 metrów w sezonie i są zadowoleni z "ekonomicznego wkładu":D O takim drobnym szczególe jak wilgotność drewna nawet nie wspomnę . Dobry wodny wkład kominkowy , dobrze/ fachowo zainstalowany , odpowiednio dobrany pod względem mocy płaszcza wodnego jest naprawdę ekonomicznym źródłem ciepła . Najczęściej obserwowanym przez nas błędem w kominkach wodnych jest przewymiarowanie mocy w stosunku do realnego zapotrzebowania .. i zaczyna się cyrk :yes:

Tomi08
27-05-2011, 19:37
Ja w swoim wkładzie Byrskiego nie miałem problemu z kondensatem. Pale suchym drewnem sezonowanym. Poza tym wkład Byrskiego ma kurtynę powietrza na szybę więc też luzik z brudną szybą. Na dodatek dodam że mój wkład pracuje u mnie w układzie zamkniętym CO. Gdybym miał kupować po raz drugi wkład również wybrałbym Byrskiego.

M***ki
28-05-2011, 05:55
Czystość szyby nie zależy jedynie od kurtyny powietrznej .... Instalowałem kominki wodne wielu firm, od starych Godin z czasów przed polskimi podobnymi konstrukcjami , wiem coś w tym temacie . Właściciel jednego kominka jest albo zachwycony a tak jest najczęściej , albo niezadowolony ale otwarcie mówiących o tym że" źle wybrałem" jest zdecydowanie mniej , zawsze w takim przypadku jest to ocena bez praktycznie żadnego porównania z innymi konstrukcjami .

niktspecjalny
28-05-2011, 07:35
Oczywiście, nawet uważam że to świetny wynik. Po pierwsze 15 m3 x 130 zł, bo po tyle kupujemy drzewo, wystarczy sprowadzić dużą ilość dla kilku osób a nie 170 zł, to już Ci daje 1950 zł, podziel to przez 7 m-cy tj 278,60 m- cznie za 24 stopnie w domu 200 mkw + cały czas gorąca woda dla 5 osób. Świeży dom, jeszcze nie ocieplony.

Oczywiście spytam jakim KZPŁW dysponujesz?.Ile to cudo kosztuje?Ile go już eksploatujesz?Jakim drewnem popalasz?Od kiedy u ciebie zaczyna się okres grzewczy dla pracy KZPŁW?Z tego co liczę ....a nie wiem czy dobrze,od września do końca marca masz w domu 24 stC i ZCWU 1000l zawsze w temperaturze......????????,bo nie podałeś a to ważny parametr.

pozdrawiam

Tomi08
28-05-2011, 10:24
Opiszę w skrócie swój przykład: kominek zakupiłem w zeszłym roku na wiosnę więc dopiero miałem pierwszy sezon grzewczy.
Dom nowy ocieplony, kominek wpięty w układ zamknięty z piecem Imergass kondensat. Pieca gazowego używam tylko latem do CWU a przez cały sezon od początku września aż do maja paliłem w kominku i mam CO - 24 stopnie i CWU dla 4 osób w nadmiarze. Spaliłem jak pisałem 15metrów buczyny. Uważam że to naprawdę super wynik. Wkład Byrskiego kupiłem bo znajomi mają już trzeci sezon i bardzo sobie chwalą. Ja za swój Byrski 20kW narożny zapłaciłem 7500zł plus instalacja. Ale powiem to jeszcze raz Warto było.

niktspecjalny
28-05-2011, 11:09
Opiszę w skrócie swój przykład: kominek zakupiłem w zeszłym roku na wiosnę więc dopiero miałem pierwszy sezon grzewczy.
Dom nowy ocieplony, kominek wpięty w układ zamknięty z piecem Imergass kondensat. Pieca gazowego używam tylko latem do CWU a przez cały sezon od początku września aż do maja paliłem w kominku i mam CO - 24 stopnie i CWU dla 4 osób w nadmiarze. Spaliłem jak pisałem 15metrów buczyny. Uważam że to naprawdę super wynik. Wkład Byrskiego kupiłem bo znajomi mają już trzeci sezon i bardzo sobie chwalą. Ja za swój Byrski 20kW narożny zapłaciłem 7500zł plus instalacja. Ale powiem to jeszcze raz Warto było.

Możesz mi opisać sposób wpięcia układu KZPŁW do ZCWU w twoim konkretnym przypadku i jak to się przekłada na temp ZCWU (jakie w nim uzyskujesz temp w okresie grzewczym dla 4-osób).7 miesięcy grzania i takie zużycie drewna .....nie drzewa jak to pisał kolega sylwek.k

house4live
28-05-2011, 11:20
Pytanko: podpinał ktoś z Was wkład z płaszczem wodnym, solary i piec C.O. pod zbiornik buforowy????

niktspecjalny
28-05-2011, 11:39
Pytanko: podpinał ktoś z Was wkład z płaszczem wodnym, solary i piec C.O. pod zbiornik buforowy????

To chyba tobie powinno się zadawać pytanie takiej treści


http://www.dempan.pl/pl/sdc12-31---sterowanie-kotlem-zbiornikiem-buforowym-1-ob-mieszajacym-obiegiem-cwu-z-instalacja-solarna-t-254.html

Sandrah
05-12-2012, 16:02
Co do ceny to dobry, średniej klasy kominek BEZ płaszcza zamontowali mi w cenie:
- wkład 4200
- materiały instalacyjne 2000
- kamień 2500
- robocizna 2000

Dodam, że robiliśmy bardzo prosty kominek w kształcie prostopadłościanu. Póki co wszystko ok.

Historyjki, że ktoś zrobił coś konkretnego w tym temacie za 5000zł są z palca wyssane!

bohusz
05-12-2012, 18:09
Co do ceny to dobry, średniej klasy kominek BEZ płaszcza zamontowali mi w cenie:
- wkład 4200
- materiały instalacyjne 2000
- kamień 2500
- robocizna 2000

Dodam, że robiliśmy bardzo prosty kominek w kształcie prostopadłościanu. Póki co wszystko ok.

Historyjki, że ktoś zrobił coś konkretnego w tym temacie za 5000zł są z palca wyssane!

10 700 zł
......
Możesz pochwalić się tym kominkiem zamieszczając tu jego fotki?

edmunda
11-02-2013, 14:10
turbokominki wcale nie są zbyt wiele droższe od tradycyjnych, a oszczędności przy paleniu są duże. Ja mam pytanie co myślicie o tym: http://www.wkladykominkowe.net.pl/wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-unico-neptun-1z/ - wymieniacie różnych producentów, a nie ma wśród nich unico. Ktoś ma ich wkład i sobie chwali?

bohusz
11-02-2013, 14:34
Sporo tych wkładów działa na Śląsku (górnym) w kamienicach, blokach i różnej maści familijokach.
Doskonale sobie radzą z grzaniem wody i starymi, wąskimi kominami.
Mam na myśli Neptuny 8, 10 kw, króre występują w różnych wersjach.
http://www.kominki.owo.pl/21-kominki-wodne-10kw

Jacek6607
15-08-2013, 12:34
pytanie co dla Ciebie jest definicją dobre ... od zaufanego instalatora słyszałem , że jeden z polskich producentów wypuścił lekkiego bubla i odkształcały oraz pękały tylne ściany kominka oczywiście wymieniają to bez szemrania a czy poinformowali o problemie wszystkich klientów ? :) kominek po jakimś tam czasie wzmocniony i poprawiony ale u części pewnie problem dopiero się pojawi ..

generalnie nie gadaj z hydraulikiem tylko najpierw popytaj co masz kupić w dużych firmach handlujących wkładami , wybierz kominek wg twoich oczekiwań a nie wg tego na , którym lepsza marżę ma twój hydraulik :)
Większych bzdur nie słyszałem jeszcze.
Po pierwsze -ja jestem w branżny od 25 lat ,znam wszystkie firmy kominkowe jakie są na rynku i nie spotkałem się z takim "bublem". Prędzej uwierzę,że zamontowany kominek przez pseudofachowca został uszkodzony podczas eksploatacji lub rozruchu a winę usiłował ktoś zwalić na producenta.

Po drugie. Cena za taki kominek -uważam-jest całkiem normalna-rynkowa-tyle to niestety kosztuje.
Poza tym nic bardziej mylnego jak rezygnować z usług hydraulika przy zakupie takich urządzeń. Klient się z reguły nie zna na tym ,ma głowę nabitą bzdetami przez wszytstkowiedzących, kieruje sie wyłacznie względami estetyki a do tego chce kupić "cenę" a nie gotowy dobry wyrób-nic gorszego być nie może. A pytanie sprzedawcy -co potrzeba- to następna bzdura. Dobry sprzedawca nie jest fachowcem tylko dobrym psychologiem i przytaknie klientowi w to co on chce usłyszeć a nie to co być musi. To logiczne -inaczej nie sprzeda wyrobu. Na własne uszy słyszałem jak na pytanie o klimę sprzedawca zapewniał kupującego,że do montażu jej potrzebuje tylko dwa śrubokręty i klucz nastawny i wiertarkę z udarem-toż to oszustwo już było nawet.
Jedynym dobrym rozwiązaniem jest kontakt z fachowcem (ale fachowcem a nie Panem wszystkowiedzącym) najlepiej takim z polecenia i rozmowa z nim na miejscu. On powie wszystko co i jak ma być-on to dostarczy (ma napewno dużo większe upusty jak Ty ) ,wykona,da gwarancję,zapewni serwis, uruchomi,wyreguluje i nie będziecie biegać po każdą kształkę do sklepu. Zabezpieczyć sie stosowną umową-to ważne dla obu stron.
Cena to sprawa wtórna-kominek to poważna sprawa związana z bezpieczeństwem -a życie i zdrowie jest bezcenne. Niestety za dobrą usługę trzeba godziwie zapłacić. Pamiętajcie Ci ludzie też maja rodziny jak i wy muszą z czegoś żyć.
Jak się nie ma wymaganej kwoty -nie obcinajmy automatyki,zabezpieczeń-lepiej poczekać ,odłożyć i zrobić jedną rzecz a do końca-więcej do tego nie wrócisz.
Przestrzegam przed "okazjami" z marketu lub internetu-cena wyrobu to nie tylko marża ale przede wszytkim jakość-grubość blach,jakość blach,ilość szuflad, rodzaj automatyki-tanio odbija sie póżniej czkawką-zupełnie jak z autem.

Jacek6607
15-08-2013, 12:54
"turbokominki wcale nie są zbyt wiele droższe od tradycyjnych, a oszczędności przy paleniu są duże. Ja mam pytanie co myślicie o tym: http://www.wkladykominkowe.net.pl/wk...ico-neptun-1z/ - wymieniacie różnych producentów, a nie ma wśród nich unico. Ktoś ma ich wkład i sobie chwali?"


To najgorsze -najbardziej niebezpieczne rozwiązanie jakie może być-mam nawet wątpliwośc co do atestów na to.
Pamiętac należy ,że w kominku MUSI być podciśnienie naturalne wymuszone ciągiem kominowym a wdmuchiwanie powietrza do kominka powoduje stwarzanie nadciśnienia w zależności od warunków zewnętrznych-zmieniających się stale-a to powoduje wpychanie smrodów lub uwaga nawet tlenku węgla do pomieszczeń mieszkalnych a skutków tego nie muszę tłumaczyć chyba. Dożo lepszy rozwiązaniem-bardzo precyzyjnym,bezpiecznym i skutecznym jest sterowanie ciągiem kominowym na dolocie do kominka-trzymamy plus-minus 2 sztC na płaszczu wodnym-tego typu rozwiązanie stosują chyba wszyscy nasi producenci za wyjątkiem Makrotermu ,który właśnie "zakochał" sie w nadmuchach-kominek to nie kocioł miałowy-pamietajmy ;-P

Jacek6607
15-08-2013, 12:55
Potwierdzam w 100%

Jacek6607
15-08-2013, 12:57
Co do ceny to dobry, średniej klasy kominek BEZ płaszcza zamontowali mi w cenie:
- wkład 4200
- materiały instalacyjne 2000
- kamień 2500
- robocizna 2000

Dodam, że robiliśmy bardzo prosty kominek w kształcie prostopadłościanu. Póki co wszystko ok.

Historyjki, że ktoś zrobił coś konkretnego w tym temacie za 5000zł są z palca wyssane!


POdpisuję sie pod tym 100% racji masz

Jacek6607
15-08-2013, 13:00
Pytanko: podpinał ktoś z Was wkład z płaszczem wodnym, solary i piec C.O. pod zbiornik buforowy????

Jasne-jakieś trzy dni temu

Jacek6607
15-08-2013, 13:10
Na mój gust hydraulik niewiele Ci powiedział, pewnie o czymś zapomniał lub nie miał pojęcia, że powinno się zastosować.
Zestaw kominka z płaszczem wodnym, taki z którego będziesz zadowolony i nie zrobisz kotłowni z salonu to:
- wkład 12-17 tys
- zbiornik buforowy 2-8 tys
- zawór podnoszący temperaturę powrotu 1,4 - 2 tys.
- zawór 3 drogowy, +siłowik zaworu, 800zł
- materiały instalacyjne (rurki, złączki, pompy..) 3 - 5 tys.
- automatyka sterująca pompami i temp. wody 300 - 1500zł
- automatyka sterująca procesem spalania 1-6 tys.
- robocizna instalatora: ???
No ostro poszedłeś po bandzie-jak chcesz to ja Ci postawię konfigurację za 55tyś -tylko po co? Wywalisz kasę i nie wróci Ci się to nigdy przecież.
Napcham tam gadżetów w Ty ich nie będziesz wogóle używał-nawet temperaturę ze smartfonu albo lapka sobie będziesz regulował (podobnie jak funkcje w tel komórkowym wysokiej klasy)-no chyba,że gości do domu zapraszasz i prowadzisz ich przez kotłownie-też takich znam...

W rozmowie z klientem trzeba dobrać optymalne relacje ceny,funkcjonalności i jakości. Zestaw za 11-12 tyś jest całkowicie realny , będzie podobnie funkcjonalny jak ten za 55 tyś i znacznie łatwiejszy w obsłudze-praktycznie bezobsługowy...

Jacek6607
15-08-2013, 13:20
Opiszę w skrócie swój przykład: kominek zakupiłem w zeszłym roku na wiosnę więc dopiero miałem pierwszy sezon grzewczy.
Dom nowy ocieplony, kominek wpięty w układ zamknięty z piecem Imergass kondensat. Pieca gazowego używam tylko latem do CWU a przez cały sezon od początku września aż do maja paliłem w kominku i mam CO - 24 stopnie i CWU dla 4 osób w nadmiarze. Spaliłem jak pisałem 15metrów buczyny. Uważam że to naprawdę super wynik. Wkład Byrskiego kupiłem bo znajomi mają już trzeci sezon i bardzo sobie chwalą. Ja za swój Byrski 20kW narożny zapłaciłem 7500zł plus instalacja. Ale powiem to jeszcze raz Warto było.
Wynik rzeczywiście niezły-pamietaj,że w nowy domu zużycie opału jest do40% większe. Więc będzie jeszcze lepiej.
Uważaj bardzo na ten układ zamknięty-to bomba-co prawda przepisy jakieś 3 lata temu to dopuściły ale ja unikam tego jak ognia-to szukanie sobie kłopotów,za wiele rzeczy moze iść nie tak. Jeżdziłem 3 lata z likwidatorem szkód hydraulicznych i trochę się naoglądałem co może się stać-para potrafi rozlutować instalację miedzianą a kotły i kominki otwiera jak konserwy.
Pamiętaj jednak,że kominek to kocioł w salonie-wiem cos na ten temat -robię z tym 25 lat i sam grzeje dom kominkiem. Pamiętać należy,żeby nie palić na noc,nie sypiać w rejonie kominka, nie zostawiać rozpalonego bez opieki.-to trzy bardzo ważne zasady. Rok temu pochowaliśmy sąsiada-i to w dodatku komendant lokalnej straży pożarnej, zabrał do Piotra tlenek węgla właśnie podczas poobiedniej drzemce przy kominku. Nie oszczedzać na środki ostrzegawcze-tj dobre czujniki.

Jacek6607
15-08-2013, 13:28
Czystość szyby nie zależy jedynie od kurtyny powietrznej .... Instalowałem kominki wodne wielu firm, od starych Godin z czasów przed polskimi podobnymi konstrukcjami , wiem coś w tym temacie . Właściciel jednego kominka jest albo zachwycony a tak jest najczęściej , albo niezadowolony ale otwarcie mówiących o tym że" źle wybrałem" jest zdecydowanie mniej , zawsze w takim przypadku jest to ocena bez praktycznie żadnego porównania z innymi konstrukcjami .

Czyste szyby w kominku to megabzdura-zwykły chwyt reklamowy-nie istnieje coś takiego w zadnym kominku.

Jacek6607
15-08-2013, 13:47
Ok.Może deko sprecyzuje. Powiedzmy, że chciałbym Turbokominek z Makrotermu. Mam już wszystkie rurki itp.

Tylko nie oni-odradzam szczerze

akumulator
23-08-2013, 19:12
Jak by ktoś z was miał taki mniej wiecej zestaw jakieś szczegóły poprosze ;) koszty poszczególnych elementów - zespołów i montażu . Powierzchnia użytkowa domu 95 metrów


1. Kominek z płaszczem wodnym np. LECHMA lub jakieś z Kratki lub Makroterm
2. Zasobnik ciepłej wody z 2 węzownicami, który zapewni dodatkowy odbiór ciepła z kominka i go zmagazynuje.
3. sterowanie kominkiem TATAREK
4. piec kondensacyjne gazowy.
5. co jeszcze potrzeba

I dlaczego nie makroterm

Radziej3city
25-08-2013, 10:07
U mnie kominek z PW Romotop KV 6.6.2 TV+kocioł kondensat Saunier Duval Thema Condens F AS 18 E+zasobnik 120L+sterownik EcoKom 200 Basis+120m2 podłogówki wyszło około 36tyś.

akumulator
25-08-2013, 12:13
Jesteś zadowolony z takiego typu ogrzewania ? Czy w moim przypadku pow uzytkowa 95 metrów jest sens kominek z płaszczem wodnym montować , bo to droga inwestycja a oszczędności raptem niewielkie. I jak się sprawuje w sezonie grzewczym możesz zdradzić jak często dokładasz i jak długo palisz /

Radziej3city
25-08-2013, 15:05
Jestem bardzo zadowolony.Czy warto montować kominek z PW na 95m2?Nie wiem czy warto.Ja patrzyłem bardziej na posiadanie alternatywnego żródła ciepła.Zawsze mieszkałem w bloku i zawsze chciałem mieć dom z kominkiem.A jak kominek to niech grzeje cały dom a nie tylko salon.Mam znajomego który posiada kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza i narzeka na suche powietrze i brudne ściany przy anemostatach.Co do palenia w kominku to różnie to z tym bywa.Nie ukrywam że w 70% korzystam z gazu niż drewna,ponieważ większość czasu spędzam za granicą a dla żony jest to bardziej wygodne.Ogólnie super sprawa a dokładać trzeba według potrzeby.Trudno określić jak często i ile?Ten klimat i ciepło warte jest każdych pieniędzy:-)

prazio
10-09-2013, 09:09
Jak by ktoś z was miał taki mniej wiecej zestaw jakieś szczegóły poprosze ;) koszty poszczególnych elementów - zespołów i montażu . Powierzchnia użytkowa domu 95 metrów


1. Kominek z płaszczem wodnym np. LECHMA lub jakieś z Kratki lub Makroterm
2. Zasobnik ciepłej wody z 2 węzownicami, który zapewni dodatkowy odbiór ciepła z kominka i go zmagazynuje.
3. sterowanie kominkiem TATAREK
4. piec kondensacyjne gazowy.
5. co jeszcze potrzeba

I dlaczego nie makroterm

U mnie Makroterm pracuje już 2 sezon z kotłem gazowym Vitodens i kolektorami słonecznymi. Chciałem robić instalację na buforze do c.o. ale w ostateczności zdecydowałem się na ich integrator. Na całośc z instalacją musisz mieć ok 40tyś.

adziubich
19-08-2014, 19:06
właśnie mam CTM polonia od czterech lat , jak narazie spisuje się nie żle .Cena 6 tys plus 2 tys sterownik(komputer).Ogrzewa dom o pow.135m kw.moc kominka 16 kw.Kominek pracuje w systemie zamkniętym (ciśnienowym)ze zbiornikiem wyrównawczym,oraz pompa obiegowa z zaworem różnicowym.W instalacji mam glokol.W instalacji szeregowo mam podpięty piec CO elektryczny programowalny 12 kw (używany sporadycznie z racji ceny energi )oraz do CWU używam również kolektory słoneczne(zbiornik 300 ltr z podwójną wężownicą).
Kominek posiada system zabezpieczenia do schładzania glikolu przez wężownicę z zaworem" termicznym".Jedyny mankament to brudna szyba i konieczność czyszczenia w miarę często.Polecam również system UPS do awaryjnego zasilania pompy obiegowej.

bohusz
20-08-2014, 05:08
Kominek posiada system zabezpieczenia do schładzania glikolu przez wężownicę z zaworem" termicznym".Jedyny mankament to brudna szyba i konieczność czyszczenia w miarę często.Polecam również system UPS do awaryjnego zasilania pompy obiegowej.

Aktualnie brudzenie szyby, dyskwalifikuje kominek jako urządzenie grzewcze instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych - salonach....
Na podstawie rozmów z klientami wiem, że oprócz walorów grzewczych istotną i bardzo ważną sprawą jest czysta szyba. Bo głównie przecież dla atmosfery poświęcają miejsce w salonie, aby zainstalować tam kominek. Właśnie ta atmosfera wynikająca z widoku palącego się drewna, wymusza zgodę na domownikach, aby nosić drewno, rozpalać w kominku, czyścić go.

Przecież aby ogrzać dom wystarczy zainstalować kocioł na dowolne paliwo w pomieszczeniu brudnym gospodarczym (kotłowni). JEST TO NIERAZ O WIELE TAŃSZE ROZWIĄZANIE, nie trzeba nosić drewna do salonu, itp.

harryON
25-08-2014, 11:43
Aktualnie brudzenie szyby, dyskwalifikuje kominek jako urządzenie grzewcze instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych - salonach....
Na podstawie rozmów z klientami wiem, że oprócz walorów grzewczych istotną i bardzo ważną sprawą jest czysta szyba. Bo głównie przecież dla atmosfery poświęcają miejsce w salonie, aby zainstalować tam kominek. Właśnie ta atmosfera wynikająca z widoku palącego się drewna, wymusza zgodę na domownikach, aby nosić drewno, rozpalać w kominku, czyścić go.

Przecież aby ogrzać dom wystarczy zainstalować kocioł na dowolne paliwo w pomieszczeniu brudnym gospodarczym (kotłowni). JEST TO NIERAZ O WIELE TAŃSZE ROZWIĄZANIE, nie trzeba nosić drewna do salonu, itp.

Dla mnie to jest klucz -czysta szyba

Sam zamierzam kupić wkład z płaszczem wodnym ale nie znalazłem rzetelnych informacji dotyczących wkładu, który pozwala oglądać ogień.
Powierzchnia domu ~280m2. Nie ma możliwości DGP. Na razie mam jakiś zwykły wkład.

czy ktoś jest w stanie powiedzieć z doświadczenia, ze któryś to gwarantuje? Oczywiście drewno sezonowane itd.

pozdrawiam

harryON

adameuszek
25-08-2014, 14:13
Czy możliwym jest instalacja kominka ze wszystkim za 8 tysięcy zł?

bohusz
25-08-2014, 19:17
Dla mnie to jest klucz -czysta szyba

Sam zamierzam kupić wkład z płaszczem wodnym ale nie znalazłem rzetelnych informacji dotyczących wkładu, który pozwala oglądać ogień.
Powierzchnia domu ~280m2. Nie ma możliwości DGP. Na razie mam jakiś zwykły wkład.

czy ktoś jest w stanie powiedzieć z doświadczenia, ze któryś to gwarantuje? Oczywiście drewno sezonowane itd.

pozdrawiam

harryON

Najlepszą gwarancją, byłoby zobaczyć wkład kominkowy rozpalony, A NAWET SAMEMU GO CHWILĘ POOBSŁUGIWAĆ.
Są takie możliwości w niektórych salonach.

Pozdrawiam
kominki BOHUSZ

ktototaki
25-08-2014, 21:44
u mnie można "na sucho" po obsługiwać :P jedynie piecyk na pellet lub piecyk na drewno mam uruchomiony :P

Forest-Natura
27-08-2014, 08:04
Witam.

czy ktoś jest w stanie powiedzieć z doświadczenia, ze któryś to gwarantuje?
Takich palenisk jest mnóstwo ...
Ale nikt Ci nie zagwarantuje że np. obsługa takiego wkłądu będzie z Twojej strony prawidłowa. Albo że będziesz chciał wykonać resztę systemu grzewczego prawidłowo pod względem jego doboru do paleniska i jego walorów użytkowych.
Od "dupy strony" się zabierasz za to - najpierw cała reszta, a na samym końcu dobranie do tego wkładu ...

Czy możliwym jest instalacja kominka ze wszystkim za 8 tysięcy zł?
Oczywiście ... ale to "wszystko" może się okazać akurat w twoim przypadku "niczym" ...
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
30-08-2014, 17:44
280 metrów powierzchni do ogrzania ..ale ile kw ?
Zależnie od tego jak ocieplony jest dany budynek może to być np 16kWh lub 20kWh ..........
Dobór paleniska zaczynamy od określenia ile kW potrzebujemy co godzinę aby pokryć straty ciepła ..