PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na eko-groszek a ogrzewanie podłogowe. Prośba o radę.



Tomek_W
19-05-2010, 08:06
Witam.
Szukam w archiwum, ale niewiele mogę znaleźć. Spotkałem się z opinią, że w przypadku zastosowania kotła na eko-groszek (czy też innego na paliwo stałe) nie powinno się opierać tylko na ogrzewaniu podłogowym w całym domu.
Jako niskotemperaturowe nie odbierze wystarczającej ilości ciepła z kotła, a to z kolei źle wpływa na jego pracę.
Podobno zastosowanie w części pomieszczeń zwykłych grzejników rozwiązuje problem.
Jak sądzicie?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Tomek

kamionkal
19-05-2010, 11:31
ja mam rzeczywiscie groch i łączoną podłogówkę z grzejnikami.

natomiast mój sasiąd ma tylko i wyłącznie podłogówke, po 2 sezonach u nas obu podobne zużycie groszku (utrzymywana temperatura i parametry domów tez podobne), u żadnego nie wystąpiły problemy techniczne...

kiedys rzeczywiscie czytale ze kotly na paliwa stale sa mnie ekonomiczne przy insatalcji podlogowe, ale powyzszy przyklad raczej tego nie potwierdza...

Jarecki79
19-05-2010, 11:35
W takim temacie większą pomoc uzyskasz od instalatora.

Generalnie jednak można zastosowac bufor np.1000litrów zwany też akumulatorem ciepła a dopiero z niego sterować dalszą częścią układu. Czyli kociol pracuje np. na 60st.c ładując ten bufor, między kotłem a buforem mamy pompę zarządzaną ze sterownika kotła. Za buforem jest juz wykonanie układu na dom np. tej podłogówki z odpowiednimi zaworami, pompami i ewentualnym osobnym sterownikiem odpowiedzialnym za temperature po drugiej stronie bufora.

Bufor może być kombinowany np. jeden zasobnik o łącznej pojemności 1000L z czego wewnątrz 250litrów to bojler- zasobnik ciepłej wody uzytkowej, zład 750litrów pełni rolę bufora ciepła.

Tomek_W
19-05-2010, 12:10
Dzięki za odpowiedzi.
Jeśli chodzi o wariant z buforem to pełna zgoda. Co jednak gdy takowego nie ma i całe ciepło ma iść bezpośrednio na podłogówkę?
Tomek

Piczman
19-05-2010, 16:00
Tu nie jest problemem moc kotła tylko temp. w jakich pracuje !
Zamiast bufora 1000 L możesz postawić mniejszy zbiornik, np. 200-300 L który będzie pełnił funkcję sprzęgła.
Tylko że razem z zasobnikiem cwu będą już 2 zbiorniki w kotłowni a koszt niewiele niższy.
Jak już się uparłeś na takie rozwiązanie to najsensowniejszy będzie duży bufor z wężownica/zbiornikiem cwu wewnątrz.
Mam taki układ u siebie, tylko zamiast ekogroszku zwykły kocioł węglowy bez podajnika.

Pozdr.

Piotr G
19-05-2010, 18:21
Bufor jako sprzęgło to dobre rozwiązanie, ale można zwykłe sprzęgło zastosować i też będzie bardzo dobrze chodziło.
Najważniejsze to, aby odzielić te dwa obiegi kotłowy i podłogowy zwykłym sprzęgłem hydraulicznym obieg kotłowy ma mniejszy przepływ a wyższa temperaturę obieg podłogowy ma większy przepływ a niższą temperaturę.

Bufor odbierze nadmiar ciepła tylko przy rozgrzewaniu bufora - po rozgrzaniu kocioł i tak będzie dostarczał tylko tyle energii ile zużyje podłoga, bufor w tym przypadku tylko wydłuża czas pracy kotła z niską temperaturą co nie jest korzystne. Trzeba dobrze dobrać kocioł nie przewymiarowac i nie będzie kłopotu, sama podłoga będzie chodziła idealnie

Bufor jest idealny do kotłów stało palnych ale bez podajników

Piotr