PDA

Zobacz pełną wersję : winobluszcz trojklapowy przyrost?? Posadzilem 3 tygodnie temu sadzonke 60 cm i



marcino3223
20-05-2010, 15:59
przyrosl moze 3 cm max.Co sie dzieje??W opisie pisza ze nawet 2-3 m moze przyrosnac.Dalem dobra ziemie stanowisko jest zachodnie i wschodnie Do tego sciolkowalem zwirem i wlosknina.Wody nie zaluje a teraz nawet nie potrzeba podlewac bo jest mokro a nie chce mi rosnac.Czy wie ktos ile do jesieni mi przyrosnie jeszcze?3 cm w 3 tygodnie to daje 4 na miesiac czyli do pazdziernika 20 cm?Taki wolny przyrost to normalka?Mam brzydka sciane i chcialem ja przyslonic ale w tym tempie to widze ze potrwa.Posadzilem co 120 cm/sadzonka.Na cmentarzu jest duzo bluszczu zastanawiam sie czy nie wykopac i przesadzic.Bedzie rosnac ?
Moze nawozu dodac??Jak przyspieszyc wzrost?

Elfir
20-05-2010, 17:52
A dasz jej się ukorzenić porządnie?
Widzę, że szybciej ci uschnie od twojej nadgorliwości niż urośnie :-/

Ogrodnictwo to nie zajęcie dla ciebie. Brak cierpliwości. Brak podstawowej znajomości fizjologii roślin.
Rośliny aby wytworzyły dużą część nadziemną muszą najpierw wytworzyć korzenie, które wykarmią taką masę liści.

marcino3223
20-05-2010, 18:17
Dziekuje za odpowiedz. Wiekszosc forumowiczow chcialoby zeby ich roslinki rosly bujnie i szybko.Chcialem sie dowiedziec tylko ile w pierwszym roku moj winobluszcz przyrosnie i jaka jest norma (na pierwszy rok).Wychodzi mi ze 20 cm (4 cm miesiecznie przez 5 miesiecy) przy 60 cm sadzonce (ma sporo lisci bo byla wczesniej uprawiana w szklarni)doniczka miala 2 litry i byla solidnie ukorzeniona.W opisach podaja ze nawet 3 metry wiec sie zastanawiam czy to prawidlowe i ile faktycznie urosnie,

Elfir
20-05-2010, 18:29
Nie założyłeś podstawowej rzeczy - rośliny drewniejące w zasadzie rosną tylko wiosną.
Roślina rośnie po 2 m, owszem, ale mowa o zadomowionym, dojrzałym, dobrze ukorzenionym egzemplarzu, a nie świeżo posadzonym, który właśnie przeżył szok związany ze zmianą środowiska. Jak chłodne są noce w szklarni a jak na dworze?
Zagłaskasz ją na śmierć, próbując dogodzić i chodząc co chwila przy niej z miarką :D

marcino3223
20-05-2010, 21:42
chcialem sie tylko dowiedziec ile przyrasta winobluszcz w pierwszym roku po posadzeniu uwzgledniajac ze sadzonka ma 60 cm rosla w szklarni czyli ma sporo lisci i przyrosla mi w ciagu 3 tyg od posadzenia 3cm.
Jaka bedzie miala wysokosc w tym roku do opadniecia lisci jesienia?Moze mial ktos doswiadczenia podobne w tamtym roku i pamieta?

nikka55
20-05-2010, 23:03
W pierwszym roku rósł bardzo wolno. Z miarką nie latałam więc nie wiem ile cm. Ale na pewno były to centymetry a nie metry. Ruszył w drugim roku, a w trzecim (czyli obecnie) rośnie jak szalony :-)

Podobnie było z winobluszczem pięciolistkowym i z bluszczem, i z akebią, i z wiciokrzewem...

W pierwszym roku to chyba tylko jednoroczne rosną po kilka metrów :-(

kasianka36
21-05-2010, 10:34
a ja mam pytanie odnośnie bluszcza... od razu przepraszam ale na roślinkach nie znam się zupełnie :( całą zimę przetrwał w miarę. zielony był. a teraz....usechł biedaczysko. nie ma ani jednego zielonego listka. czy mam go obciać całkowicie? bo wydaje mi się że od korzenia "odbije" ? czy czekać na cud?

marius37
21-05-2010, 10:39
moje dwa winobluszcze zarosły ścianę ok 15m2 w ciągu trzech lat - tak dla informacji

marcino3223
21-05-2010, 13:09
wierze tylko chcialbym wiedziec ile urosly w pierwszym roku od posadzenia.po kilku latach to mozliwe 15m2 ale ile w pierwszym roku przez ile miesiecy??mi urosly 4 cm w ciagu miesiaca .wychodzi wiec do 1 pazdziernika 4 miesiace po 4m czyli w sezonie 20 cm (liczac od z majem)czy urosnie wiecej?jesli rosnie ukorzeniona sadzonka 2 - 3 metry to 20 cm na sezon to strasznie malo i to mnie martwi.

Mymyk_KSK
21-05-2010, 20:56
Nie możesz liczyć przyrostów w skali rocznej jednakowo (tyle samo) w każdym miesiącu. Przecież rośliny w maju rosną dużo szybciej niż np. we wrześniu;)

Nastaw się, że w tym roku roślina urośnie 20-30 cm maksymalnie, bo będzie budować system korzeniowy. Jeśli gleba jest średniej jakości i nie będziesz podlewać (nie teraz, w czasie suszy) to może nie urosnąć już nic. W przyszlym roku przyrosty będą większe.

PS Mój winobluszcz - posadzony 3 tygodnie temu - przyrósł ok. 10 cm.

marcino3223
21-05-2010, 21:11
10 cm w 3 tygodnie i rowniez swiezo posadzony???u mnie 3 cm. Mozesz cos wiecej napisac o swoich sadzonkach i sposobie sadzenia?dawales pod rosliny cos?jaka wystawa i jaka masz glebe?

Mymyk_KSK
21-05-2010, 21:48
Wybrałam egzemplarz zdrowy, silny, dobrze rozwinięty (4 silne pędy, wysokość ok. 50 cm) puszczający ładnie młode pędy, doniczkowany - nie sporządzałam sadzonki sama.

Miejsce jest półcieniste, tzn. słońce jest (o ile jest...) do 11tej oraz od 17tej. Gleba żyzna, gliniasta, pH obojętne, podprawiłam ją ziemią uniwersalną (żeby trochę rozluźnić) i kompostem. Ze względu na deszcze winobluszcz dostał dużo wody no i rośnie jak na drożdżach..

marcino3223
22-05-2010, 19:33
ja dalem wiaderko kompostu i tez mam niezla ziemie.no coz pekam z zazdrosci i czekam kiedy moje rusza .zastanawiam sie czy nie posadzic kilka sadzonek rdestu zeby cos bylo widac ze rosnie a pozniej go zlikwidowac kiedy winobluszcz ruszy ewentualnie dosadzic jeszcze sadzonki i wtedy bedzie co 60 cm sadzonka.nie wiem tylko jaki to da efekt pozniej.moze sadzil ktos co 60 cm sadzonke i ma doswiadczenie jaki to daje efekt?

Larix1
24-05-2010, 13:12
Za dwa lata będziesz pomstował że tak się rozrósł. :)

marcino3223
24-05-2010, 15:00
sciana ktora chcialbym zeby zarosla ma 13x 9 w szczycie wiec ladnych kilka lat jeszcze musze czekac (mysle ze z 10 lat napewno ).zauwazylem ze niektore liscie robia sie czerwone i to mnie martwi.wzrost jest na razie minimalny.czas pokaze.

marcino3223
27-05-2010, 12:57
cos mi sie wydaje ze ten moj marny przyrost spowodowany jest niska temperatura.prawie polowa sadzonek zaczerwienila sie .ech przydaloby sie ciepla.

ziaba
27-05-2010, 18:21
W pierwszym roku mój winobluszcz dał z siebie jakieś 1.5 metra. W drugim rozhulał się na dobre, poszedł ponad 2 metry - nawożony Florovitem w płynie., a rośnie na piachu. Teraz kombinuję, jak skubańca ograniczyć.

G.N.
27-05-2010, 18:36
Winobluszcza to mi sarny zeżarły ale winogrono blisko spokrewnione. Wiosną wsadziłem szczepkę ok 0,5m. . W pierwszym roku jak urosło 30 cm to wszystko. W drugim śmignęło prawie 3 m, w następnym podobnie. Nie przesadzaj z nawozem bo bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. Niech się ukorzenia. Na zimę przykryj żeby nie przemarzł a w przyszłym roku na wiosnę daj mu solidnie jeść.

marcino3223
06-06-2010, 16:29
niektore z sadzonek zrobily sie czerwone na obrzezach lisci inne bladozielone ale rosna musze przyznac.na razie przyrost to 8 cm a niektore 9.nie chce sie czepac sciany .jest jakis sposob?myslalem o przywiazaniu do sciany ale boje sie ze pod wplywem wiatru poobrywaja sie pedy.co zrobic?

marcino3223
08-05-2011, 17:17
informuje ze w pierwzym roku wystrzelil nawet na 2 m miejscami.Niestety ostatnie 0.5-1m po zimie wcale nie wypuscily lisci na wiosne czyli zmarzl.ostatnie majowe przymrozki daly sie tez we znaki bardzo wiele lisci zbrazawialy i odpadly. Najwiekszy problem to to ze pedy sie ploza po ziemi ale nie chca sie przyczepiac do sciany.Jak sobie z tym poradzic??

Berolina
27-05-2011, 20:32
informuje ze w pierwzym roku wystrzelil nawet na 2 m miejscami.Niestety ostatnie 0.5-1m po zimie wcale nie wypuscily lisci na wiosne czyli zmarzl.ostatnie majowe przymrozki daly sie tez we znaki bardzo wiele lisci zbrazawialy i odpadly. Najwiekszy problem to to ze pedy sie ploza po ziemi ale nie chca sie przyczepiac do sciany.Jak sobie z tym poradzic??

bo zależy jaki winobluszcz posadziłeś. jeśli trójklapowy to ładne czepia się ściany przyssawkami, jeśli pięcioklapowy to ma niestety trudniej, bo czepia się wąsami czepnymi. Dlatego ten drugi lepszy np. na płoty z siatki

ewalm
27-05-2011, 22:28
w pierwszym poście było wyraźnie napisane że trójklapowy