PDA

Zobacz pełną wersję : Czy nawozic teraz ziemie



Lutek1234
22-05-2010, 09:04
Opis
Posiadam dzialke na ktorej w niedlugim czasie (1,2,3 lata) zamierzam sie budowac. Dom parterowy, bez piwnic.
Dzialka jest obnizona w stosunku do drogi (do 1m), grunt jest do wymiany (wg opinii okolicznych mieszkancow).
Jedna sasiaduja dzialka jest niezabudowana (wysokosc jak moja), na drugiej sasiadujacej dzialce stoi wybudowany dom (na tym samym poziomie co moja dzialka). Od tylu trwa budowa domu, jednak dom stoi na dzialce ktora jest podniesiona (nawieziona ziemia) okolo 2 m w stosunku do mojej.

Pytanie
Czy na chwile obecna zalecane jest nawiezienie gruntu aby wyrownac poziom z sasiadem ktorego dom jest w trakcie budowy?

Dlaczego takie pytanie
1. Sasiedzi na dzien dzisiejszy nie stwarzaja trudnosci aby podniesc moja dzialke do wyrownania z poziomem sasiada ktory ma dzialke najwyzej podniesiona.
2. Jesli teraz wyrownam (nawioze ziemi) dzialke to potem gdy bede chcial sie budowac bede mial wiecej ziemi do wykopania aby wymienic grunt.
3. Zastanawiam sie nad nawiezieniem ziemie tylko na czesc dzialki, przylegajaca do sasiada ktory ma dzialke najwyzej, a potem gdy bede sie budowac wyrownam reszte.
4. Koszt nawiezienia ziemi na cala dzialke jest niemaly - okolo1600m3 ziemi
5. Jesli teraz nie podniose dzialki a zmieni sie wlasciciel sasiedniej dzialki to w przyszlosci moge miec problemy aby to zrobic.
6. Chce podniesc dzialke aby byla wyzej na drogi gruntowej, ktora jesli w przyszlosci zrobia utwardzona to jej poziom znow sie podniesie. Chce miec tez dzialke na tym samym poziomie co sasiad ktory juz rozpoczal budowe.


Prosze o opinie bo mam niemaly dylemat.

cezka
22-05-2010, 09:40
absolutnie nie humus,tzn,czarną ziemię,proponuję najpierw zrobic badania geologiczne,opinie okolicznych mieszkańców nie są miarodajne.potem jesli musisz to wymień ten grunt do wymiany,przywoź pospółkę ele teź nie 1,5 od razu i zagęszczaj

Lutek1234
22-05-2010, 12:52
Czy bez pozwolenia na budowe moge robic ta wymiane gruntu jesli zajdzie taka koniecznosc?

jajmar
22-05-2010, 20:48
Czy bez pozwolenia na budowe moge robic ta wymiane gruntu jesli zajdzie taka koniecznosc?

Zrób badanie potem pytaj jak bedzie potrzeba.

Bez pozwolenie nie mozesz wymianiac gruntu pod budowę.

cezka
24-05-2010, 16:48
Zrób badanie potem pytaj jak bedzie potrzeba.

Bez pozwolenie nie mozesz wymianiac gruntu pod budowę.

jesli nie wytyczy domu,nie zrobi ławic,to bez przeszkód można to potraktować jako niwelację terenu i ......można

loras
08-06-2010, 15:22
Witam
Podpinam się pod post kolegi ze swoim zapytaniem.
Planuję rozpocząć budowę za ok 2 lata.
Dom bez podpiwniczenia, parterowy z poddaszem użytkowym.
Właściciele sąsiednich (już zabudowanych, podpiwniczonych) działek zniwelowali istniejące zagłebięnie terenu ok 0,5-0, m do poziomu sąsiadującej ulicy.
Powoduje to, że moja działka pozostaje zagłębiona w stosunku do sąsiednich, przejmując po części z nich deszczówkę.
Planuję również zniwelować teren do poziomu sąsiadów i tu moje pytania:
Kiedy przeprowadzić niewelację - przed budową czy po budowie?
Głębokość fundamentów powinna obejmować tylko posadowienie w rodzimym gruncie (np 120 cm) + dodatkowo nasypana warstwa (np 50 cm) czy może w głębokości posadowienia 120 cm może się zawierać warstwa dosypanego gruntu (70 + 50 cm)?
Z góry dziękuję za informację.
pozdrawiam
loras

cezka
09-06-2010, 09:17
[QUOTE=Lutek1234;4129543]Opis
Posiadam dzialke na ktorej w niedlugim czasie (1,2,3 lata) zamierzam sie budowac. Dom parterowy, bez piwnic.
Dzialka jest obnizona w stosunku do drogi (do 1m), grunt jest do wymiany (wg opinii okolicznych mieszkancow).
Jedna sasiaduja dzialka jest niezabudowana (wysokosc jak moja), na drugiej sasiadujacej dzialce stoi wybudowany dom (na tym samym poziomie co moja dzialka). Od tylu trwa budowa domu, jednak dom stoi na dzialce ktora jest podniesiona (nawieziona ziemia) okolo 2 m w stosunku do mojej.

Pytanie
Czy na chwile obecna zalecane jest nawiezienie gruntu aby wyrownac poziom z sasiadem ktorego dom jest w trakcie budowy?

Dlaczego takie pytanie
1. Sasiedzi na dzien dzisiejszy nie stwarzaja trudnosci aby podniesc moja dzialke do wyrownania z poziomem sasiada ktory ma dzialke najwyzej podniesiona.
2. Jesli teraz wyrownam (nawioze ziemi) dzialke to potem gdy bede chcial sie budowac bede mial wiecej ziemi do wykopania aby wymienic grunt.
3. Zastanawiam sie nad nawiezieniem ziemie tylko na czesc dzialki, przylegajaca do sasiada ktory ma dzialke najwyzej, a potem gdy bede sie budowac wyrownam reszte.
4. Koszt nawiezienia ziemi na cala dzialke jest niemaly - okolo1600m3 ziemi
5. Jesli teraz nie podniose dzialki a zmieni sie wlasciciel sasiedniej dzialki to w przyszlosci moge miec problemy aby to zrobic.
6. Chce podniesc dzialke aby byla wyzej na drogi gruntowej, ktora jesli w przyszlosci zrobia utwardzona to jej poziom znow sie podniesie. Chce miec tez dzialke na tym samym poziomie co sasiad ktory juz rozpoczal budowe.


Prosze o opinie bo mam niemaly dylemat.[/Q
w/g opinii mieszkańców?zrób badania geologiczne,jaqk mozna opierać sie na takich opiniach,a ile wymienic grunt?metr czy pięć?

voytas80
11-06-2010, 10:07
Nie polecam nawożenia ziemi przed postawieniem fundamentów.
Ja w projekcie uwzględniłem róznice terenowe i po fundamentach podniosłem o okołó 80cm poziom gruntu.