PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącza wod-kan i elektryczne na etapie fundamentów



grabtom
23-05-2010, 09:58
Witam,
jakie wpięcia instalacji do budynku wykonać na etapie budowy fundamentów?

Jarek.P
23-05-2010, 10:43
Zrób przepust do kanalizacji. Kanalizację i tak trzeba będzie zrobić na etapie poziomu zero, ale wykonanie przepustu od razu oszczędzi potem kucia Trzeba taki przepust zrobić w ścianie zewnętrznej, a także, jeśli to potrzebne, w ściankach wewnętrznych, tu trzeba dobrze przemyśleć wysokości tych przepustów, żeby kanalizacja miała stosowny spadek, najlepiej ściągnąć tu hydraulika, który tą kanalizację będzie robił, niech on się określi gdzie i na jakiej wysokości.

Przepust do wodociągu można zrobić, ale o ile nie masz jakichś strasznie głębokich ław (piwnica), nie jest to konieczne - ja zrobiłem, a wodociągowcy i tak go zignorowali, mówiąc, że o wiele prościej im się przekopać pod ławą i mieć tam pełną swobodę, niż przeciskać się przez taki przepust.

Czerpnia powietrza do kominka - oczywiście tak, zrobi hydraulik razem z kanalizacją poziomu zero.

Przepust do elektryki - jeśli wiesz już na 100%, gdzie będzie rozdzielnia, to przeprowadź w to miejsce na poziomie fundamentów rurę arota, starając się, żeby była raczej prosta i najwyżej z łagodnymi łukami (kabel YKY jest bardzo sztywny, jak narobisz rurą zakrętów, to go potem w nią nie wewleczesz).

Uziom fundamentowy - bardzo ważna rzecz, o ile tylko nie wylewasz ław w folii. Poczytaj w necie, jak to zrobić i zadbaj o to, oszczędzi Ci to potem sporo zachodu.

Przejrzyj sobie początkowe strony mojego dziennika budowy, tam o przepustach trochę było.

J.

grabtom
25-05-2010, 11:52
Dzięki.