PDA

Zobacz pełną wersję : Rów melioracyjny pomocy powódź



pako720
24-05-2010, 12:58
Witam serdecznie i proszę o pomoc osób mających wiedzę w moim temacie
Kilkanaście lat temu kupiłem działkę obok posiadanego wtedy placu z domem
w planach pomiędzy moim placem a tą działką był zaznaczony rów melioracyjny metrowy odkryty (który w latach 60 istniał aczkolwiek jak kupowałem działkę już go nie było). Po zakupie zatrudniłem gości z naszej gminy (odpowiedzialnych za meliorację) żeby zrobili mi odwodnienie (aczkolwiek nie mam na to papierów niestety zrobione to zostało jak to na wsi czyli na słowo) plac z działką połączyłem. Nawiozłem na plac około metra ziemi i zamiast tego teoretycznego rowu wkopane zostały pod placem rurki 40cm które to miały odprowadzać wodę napływającą niegdyś istniejącym rowem z pól. Wszystko było dobrze przez długie lata do teraz. Nowy Sołtys nakopał na całej wiosce rowów które odprowadzają wodę do tego niegdyś istniejącego rowu i całym polem woda idzie na mój plac. Zakopana rura niestety ale po ulewach nie daje już rady odbierać takiej ilości wody. Trzeba zakopać nowe większe rury ale są to koszty i teraz moje pytanie
kto ma to zrobić (ileż można razy inwestować, i jak robią dopływy wody to powinni zrobić odpływ)
czy mają prawo przez środek mojego placu wykopać otwarty rów melioracyjny który będzie groził wylaniem na mój dom
bardzo proszę o pomoc bo sprawa nagliiiii :((((

herakles
24-05-2010, 13:29
Pójdź do gminy i porozmawiaj z osobą odpowiedzialną za melioracje.

pako720
24-05-2010, 14:51
byłem i mówią że może zrobią tylko że ja mam auta na drodze wystawione na plac zero wjazdu wszystko rozkopane prowadzę firmę i garaże wraz z dostępem są mi niezbędne a gmina MOŻE zrobi tylko kiedy ?

Martinezio
24-05-2010, 15:19
Niestety, ale melioracje są w gestii gminy i nic tu nie poradzisz - musisz się dopasować do ich widzimisię. Na swojej działce mógłbyś to zrobić sam, ale jak napisałeś - to duże koszta i b. długi czas realizacji, bo trzeba zrobić operat wodno-prawny. Gmina na pewno w ramach tej inwestycji taki operat już zrobiła, więc oni to i tak zrobią szybciej (może niekoniecznie lepiej, niż zrobiłbyś to sam, ale generalnie warunki po zakończeniu inwestycji powinny się poprawić).
Pogadaj szczerze w gminie, tam też są ludzie i może będzie im zależało na rozwoju i wspieraniu małej przedsiębiorczości, bo to wszak ich podatki ;)

herakles
24-05-2010, 15:55
Napij się z wójtem wódki.

j-j
24-05-2010, 17:31
Nie kumam, skoro to Twoja dzialka to wara im od tego bez Twojej zgody.

pzdr

pako720
24-05-2010, 20:27
nie tak do końca wara im :( dziś szukałem starych papierów i faktycznie jest tam zaznaczony rów i co więcej kiedyś ten mmetr został zabrany z naszej działki na rów i niby nie należy teraz do nas. Paranoja centralnie przez środek mojego placu ma niby być rów na wode który nie jest moją własnością CO ZA PIĘKNY KRAJ

jajmar
24-05-2010, 21:07
nie tak do końca wara im :( dziś szukałem starych papierów i faktycznie jest tam zaznaczony rów i co więcej kiedyś ten mmetr został zabrany z naszej działki na rów i niby nie należy teraz do nas. Paranoja centralnie przez środek mojego placu ma niby być rów na wode który nie jest moją własnością CO ZA PIĘKNY KRAJ

Dlaczego paranoja? Kupileś dwie działki po 2 sronach rowu, przygodzileś to czyli ten metr szerokości a teraz mówisz ze paranoja. Wg mnie to Ty postapileś niezgodnie z prawem grodząc nie swój teren.