PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem wody w UKŁADZIE ZAMKNIĘTYM ?



Marcin MM
25-05-2010, 09:16
Na początku chciałbym się przywitać, jako że to mój pierwszy post na tym forum licząc na pomoc doświadczonych forumowiczów.

Planuję zakup wkładu z płaszczem wody pracującego w układzie zamkniętym - Lechma PL 190 Standard - 19kW

Powierzchnia domu to aktualnie 120 m kw, jednak niebawem dojdzie jeszcze jedno piętro i będzie 2 x więcej - dlatego wyższa moc kominka aniżeli wymagana na chwilę obecną.

Myślałem o kominku w układzie zamkniętym, gdyż przerażają mnie straty ciepła na wymiennikach - wiem, że często to jest wina źle wykonanej instalacji lub źle dobranego wymiennika, ale....

Aktualnie mam w domu zamontowany piec dwu-funkcyjny Vaillant i do instalacji grzejnikowej chciałem wpiąć powyższy kominek, jako że można już w Polsce korzystać z kominków w U.Z.

Proszę o opinię na temat kominków Lechma pracujących w U.Z., dodatkowo sprzedawca proponuje mi sterownik tatarak ze sterowaniem przepustnicą powietrza, jednak cena jego jest 2 x większa aniżeli sterownika Wojtek - czy warto ?

proszę o pomoc w rozwiązaniu powyższego dylematu.

pozdrawiam i z góry dziękuję

Forest-Natura
25-05-2010, 15:01
Witam.
Pomoc konkretna:
-jeżeli nie masz buforu wodnego o dużej pojemności to odpuść sobie ogrzewanie domu o powierzchni 240 m2 płaszczem wodnym (na dłuższą metę jest to upierdliwe)
-odpuść sobie ten wkład i poszukaj coś, co jest skonstruowane do tego typu instalacji, a nie ma tylko wsadzoną wężownicę w korpus by spełnić wymagania nowego prawa
-standard to szczelne przyłącze powietrza, wyłożenia szamotowe lub wermikulitowe, inna konstrukcja paleniska (bezrusztowa, obniżona, pozwalająca "rozwinąć się w górę płomieniom, itp.) o "dizajnie" nie wspomnę..., z tych rzeczy Lechma posiada...nic.
Poszukaj na FM - dużo już wypowiedzi w tej kwestii.
To tak z praktyki.
PS. Tatarek to firma produkująca Wojtka (i dużo innych bardziej zaawansowanych sterowników).
Pozdrawiam.

Marcin MM
25-05-2010, 21:57
Witam i dziękuję za odzew, jestem laikiem w temacie komików więc pytam, co znaczy "buforu wodnego o dużej pojemności >?

Co więc jest godne polecenia, jaki wkład - czy w cenie 5 tys znajdę coś w układzie zamkniętym cobym nie musiał montować wymiennika płytowego ?

proszę o modele godne uwagi.

pozdrawiam

Forest-Natura
26-05-2010, 07:38
Witam.
Pojemność bufora powinien obliczyć projektant/wykonawca całej instalacji. Zresztą zależy ona od wielu innych rzeczy, np. co jeszcze do niego będzie podpięte, czy będzie załatwiał sprawę wody użytkowej i w jakiej ilości, czy będzie ogrzewanie wysoko- czy niskotemperaturowe, itp. Do domów o powierzchni powyżej 200 m2 to już powyżej 1000 litrów raczej się wstawia.
Takie "normalne" (w moim przynajmniej przekonaniu) paleniska wodne to koszt w granicach 6 - 13 tys. zł netto.
W tej chwili dobre i przyzwoicie wyglądające dla oka (to wbrew pozorom ciężka sprawa do zrozumienia dla producentów takich urządzeń) wyroby "wodne" oferują: Lazar, Hajduk (nie lubię tej firmy ale obiektywny staram się być), Spartherm, Brunner, Hoxter. Przy czym trzy ostatnie to ta górna cena.
Pozdrawiam.

Marcin MM
26-05-2010, 08:13
wita,

dziękuję za wyjaśnienia, ale co ten bufor dokładnie oznacza ? pojemność istniejącej w domu instalacji C.O. ? Wody użytkowej kominek nie będzie ogrzewał, do tego nadal będzie wykorzystywany piec dwu funkcyjny vaillant-a. Kominek ma tylko ogrzac wodę w grzejnikach 0 instalacja na rurkach miedzianych + grzejniki panelowe - Diamond.
Powierzchnia aktualna ok 120 m2, planowana 220 m2. Co do kominków, poczytałem o firmie Lazar, ceny mają dość przystępne, bynajmniej tych modeli:
http://www.marax.pl/kominek-wodny-plaska-szyba-lazar-classic-moc16kw-p-879.html
Co do opinii, to na razie tylko jedną znalazłem, dość krytyczną:
http://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=3983&st=0&p=32835&#entry32835
Nie ukrywam, że nie przekonuje mnie szamot z boku paleniska, ogranicza powierzchnię oddawania ciepła z paleniska do wody, jednak jak wokoł paleniska jest woda na wszystkich ściankach to chyba większa powierzchnia oddawania więcej ciepła przekaże wodzie, widziałem ostatnio kominki unico też miały z boku i z tylu szamot, na górze tylko wodę, obawiam się że sprawność ich byłaby mniejsza w praktyce anizeli takiej Lechmy z płaszczem wody dookoła paleniska.
Dzwoniłem dzisiaj do firmy Hajduk, są z Gorzowa więc w moim województwie, kominków pracujacych w układzie zamkniętym nie mają, jednak jak chciałbym ominąć wymiennik płytowy to proponują wymiennik zamontowany w kominku - Vulcano, - wężownica którą wpinam do układu zamkniętego, natomiast sam płaszcz pracuje w układzie otwartym z naczyniem... wszystko byłoby ok, gdyby nie cena 7600 + VAT - trochę powalająca.


pozdrawiam

Forest-Natura
26-05-2010, 08:39
Witam.
O...do poprzedniej listy dobrych produktów dodaj jeszcze Unico Nemo. Wszystkie firmy jakie wymieniłem robią paleniska konstrukcyjnie zaprojektowane do układów zamkniętych. Inni przystosowali swoje wyroby przez dorobienie układu schładzającego.
Lazar, który podlinkowałeś to palenisko starszego typu przeznaczone do układów otwartych. Zobacz ich nowe paleniska: Vesta i Silesia.
Jest całkiem odwrotnie niż myślisz z okładzinami palenisk....ale bardzo dużo by o tym pisać, a było już wszystko na FM - poszukaj.
Zasada działania buforu jest prosta - magazynuje energię w postaci gorącej wody. Nagrzewa się go i "koniec palenia". Dalsze ogrzewanie, czy wykorzystanie wody użytkowej w domu odbywa się poprzez niego. Zyski energetyczne są olbrzymie i dla osób nie posiadających czegoś takiego w domu trochę"nie do pojęcia". Tak w skrócie - zużycie drewna to około połowa tego co w ogrzewaniu "na bieżąco".
Dobre paleniska to też - widok ognia (autentyczny, a nie przez pierwsze 1-2 godziny), brak smrodu wędzonki i osadzania się nagaru na ścianach paleniska. Ale ważne są też inne elementy instalacji - użycie zaworu mieszającego na powrocie, system zabezpieczenia przed brakiem prądu, a także rzeczy prozaiczne - jakość drewna jakim palimy (wilgotność na odpowiednio niskim poziomie).
Pozdrawiam.
PS. Poszukaj więcej na Forum, bo wszystko już tu jest napisane.

Marcin MM
26-05-2010, 09:16
witam

Unico czyli firma Unirol nie robią kominków z wymiennikiem wewnątrz płaszcza wodnego, czyli wymiennik płytowy... raczej nie.

Znalazłem już w okolicy przedstawicieli firmy Hajduk, oraz montażystę - hydraulika, na chwilę obecną mam dylemat Lechma 19kW w U.Z. czy dopłata ok 3 tys zł i Vulcano z wymiennikiem wewnętrznym - kominek w U.O. - wymiennik we wkładzie w U.Z.
Co do bufora, zajarzyłem już o co chodzi, i narazie raczej nie będzie mnie na niego stać, więc wersja pierwotna pozostanie, Kominek + piec dwu funkcyjny Vaillant.
Muszę jeszcze z tym montażystą porozmawiać może podejmie się tematu montażu i od razu rozwieje moje wszelkie niejasności.

pozdrawiam

Forest-Natura
26-05-2010, 09:44
Witam.
Dalej mylisz dwa pojęcia - wkład do układu zamkniętego i wymiennik wodny we wnętrzu kominka. To dwie zupełnie inne rzeczy. Robisz w ten sposób normalny układ otwarty czyli to czego chciałeś uniknąć.
Tak na marginesie - wymiennik w środku paleniska to najgorsze ze wszystkich rozwiązań wodno-kominkowych - w takich wkładach nigdy nie uzyskasz prawidłowego przebiegu procesu spalania, odpowiednich temperatur w palenisku i co za tym idzie wysokiej sprawności urządzenia.
Widzę, że zamiast dobrego rozwiązania technicznego, wolisz zostać kolejnym polskim inwestorem, którego "owczy pęd do kominka z płaszczem wodnym" zmusił do jego zamontowania, bez większego "pomyślunku" jak to zrobić dobrze i koniecznie chcesz znaleźć tego akceptację.
Szkoda - ale życzę powodzenia.
Bardzo ważna sprawa na koniec - nie daj się dodatkowo sam wpuścić w kolejny kanał - czyli montaż samego wkładu bez wcześniejszego przemyślanego dobrze projektu samego kominka. Potem jest już za późno na to co by się chciało mieć w domu. Robi się kominek taki, na jaki pozwalają...rurki i na "sztywno" podłączone nimi palenisko, bez możliwości jego ruszenia choćby parę centymetrów w którąkolwiek stronę.
Pozdrawiam.

Marcin MM
26-05-2010, 10:50
hm.. nie ukrywam że trochę swoimi wypowiedziami mieszasz mi w głowie, powoli zaczynam się gubić i błądzić.

tak więc.
1. Chcę uniknąć wymiennika płytowego, naczytałem się w necie że mają duże straty ciepła, siegajace nawet do 20 st., znajomy z zielonej góry również go zamontował i to potwierdził prawie 20 stopni straty, wiem, może źle zamontowany, może zły model... ale to gość od piecy i ogrzewań i myślę że w kanał tak łatwo by się nie dał wpuścić.
2. Chciałem kominek pracujący w układzie zamkniętym, lub wymiennik w płaszczu który będzie podpięty do układu zamkniętego, gdyż piec gazowy dwu funkcyjny vaillanta jaki już mam i z jakim kominek będzie musiał współpracować pracuje w układzie zamkniętym - zakres 0,5 -2 bar - pole zielone optymlana praca pieca, kominki Lechmy pracują do 2,5
3. myślałem że jak poleciłeś Hajduk-a to będzie ok, widocznie po prostu chyba nie trafiłem z modelem.

więc jak powinna wyglądać u mnie instalacja, na jakim kominku, czy w u.z. czy z wymiennikiem jednak płytowym odpowiednio dobranym, już zgłupiałem...jakie rozwiązanie techniczne zastosować aby później nie żałować ? może Waszej firmie zlecę dobranie i montaż kominka ? Lokalizacja Śląsk - a dokładnie - rozumiem że jest Pan z firmy Forestnature ? Ja jestem z okolic Zielonej Góry.

Forest-Natura
26-05-2010, 17:23
Witam.
Niestety za daleko na tego typu realizację.
Straty na wymienniku płytowym są powodowane najczęściej brakiem jego izolacji oraz brakiem izolacji "rurek" wchodzących i wychodzących do niego.
Z punktu widzenia sprawności paleniska i prawidłowości procesu spalania umieszczanie dodatkowego wymiennika wewnątrz paleniska jest błędem i było stosowane jako swego rodzaju "wybieg" - instalację "pseudozamkniętą" gdy obowiązywały przepisy budowlane umożliwiające wykonywanie tylko instalacji otwartych w przypadku stosowania paliw stałych do ogrzewania.
Pozdrawiam.

Marcin MM
26-05-2010, 22:02
witam z wieczora

Dzisiaj spotkałem się z instalatorem, poleca lechmę 19kW (wiem, wiem znam opinię kolegi z forum), do tego zachwala baniak 140 L - za ok 900 zł - ale ogrzewany płaszczem wody z kominka - nie nagrzewnicą wewnątrz - czyli baniak podwójny z płaszczem wody kominkowej ogrzewającej wodę wewnątrz jako wodę użytkową - że niby wydajność wyższa.
Czy 140L to nie za mało na 3 osoby dorosłe i dziecko


Czy aby to nie ściema ?

pozdrawiam

margod
27-05-2010, 15:32
jak ja lubię tych instalatorów co o buforach nigdy nie słyszeli... Za 900 zł baniak CWU pewnie tak samo lichy jak Lechma. Porządny podwójnie emaliowany z wężownicą i ociepleniem kosztuje 2x tyle. 140 litrów powinno wystarczyć, można zawsze wyższą 70-80 st. temperaturę utrzymywać.
Poczytaj sobie o buforze, to trochę Ci się rozjaśni http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

Wojtek R
27-05-2010, 20:01
jako użytkownik końcowy doradzę nie kupuj tej starej lechmy za rok będziesz miał w salonie skrzynkę z czarną smołą , na dniach będę odpalał nową Westę, o której wspominał forest to obiektywnie też jako użytkownik końcowy napisze jak się sprawuję

Marcin MM
28-05-2010, 12:26
witam

coraz bardziej nabieram niechęci na tę Lechmę, jednak widziałem ją na żywo i wygląda ok, wykonanie, pojemność płaszcza, moc.

Ta westa to firmy Lazar ? jaka jest jej cena ? Widziałem, że ma szamot na ścianach, a czy woda jest z boku i z tyłu za szamotem czy tylko w górnej części wkładu ?
Czy są to kominki które mogą pracować w ukłądzie zamknietym, czy montujesz go w ukłądzie otwartym z wymiennikiem - ja mam jeszcze piec dwu funkcyjny i przy układzie otwartym byłby konieczny wymiennik, więc szukam wkłądu dobrego ale do układu zamkniętego - jak narazie do układu zamkniętego tylko lechmę znalazłem.

Widzę jeszcze że moc trochę maława tych wkładów LAZAR - 12 kW ?

Czy to nie za mało, miałem na oku lechmę 19 kW.

pozdrawiam

PS> czy używaliście może kominów gotowych - z ceramicznym wkładem z Bolesłąwca, muszę komin jeszcze postawić i jestem zdecydowany na gotowy - modułowy z wentylacją, fi 200, z Bolesławca ? Ciekawe jak się one sprawują ?

margod
28-05-2010, 14:05
od mocy ważniejsza jest sprawność, jak będzie wysoka 80-85% to mocy Ci nie zabraknie, ile dołożysz drewna tyle kW uzyskasz - z 1kg drewna - ok. 4kWh

Marcin MM
30-05-2010, 15:40
Witam.
Pojemność bufora powinien obliczyć projektant/wykonawca całej instalacji. Zresztą zależy ona od wielu innych rzeczy, np. co jeszcze do niego będzie podpięte, czy będzie załatwiał sprawę wody użytkowej i w jakiej ilości, czy będzie ogrzewanie wysoko- czy niskotemperaturowe, itp. Do domów o powierzchni powyżej 200 m2 to już powyżej 1000 litrów raczej się wstawia.
Takie "normalne" (w moim przynajmniej przekonaniu) paleniska wodne to koszt w granicach 6 - 13 tys. zł netto.
W tej chwili dobre i przyzwoicie wyglądające dla oka (to wbrew pozorom ciężka sprawa do zrozumienia dla producentów takich urządzeń) wyroby "wodne" oferują: Lazar, Hajduk (nie lubię tej firmy ale obiektywny staram się być), Spartherm, Brunner, Hoxter. Przy czym trzy ostatnie to ta górna cena.
Pozdrawiam.

witam, no i zniechęciliście mnie Panowie do wkąłdu Lechma, jako do konstrukcji przestarzałej i smolistej.

Aktualnie myślę o firmie Lazar - choć ich gwarancja jest strasznie krótka i okrojona..... ale dodatkowo rozważam wkład z P.W. Hibana - jak się one sprawują, mało o nich na forum.

http://www.kominek.org.pl/aktualnosci/artykul/zobacz/wklad-hibana-z-elkomatic.html

pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie i dotychczasową pomoc

Marcin

mariobros35
30-05-2010, 23:59
Co do bufora, zajarzyłem już o co chodzi, i narazie raczej nie będzie mnie na niego stać, więc wersja pierwotna pozostanie, Kominek + piec dwu funkcyjny Vaillant.

Co do bufora to że jest to drogie rozwiązanie nie jest do końca prawdą proponuje przyjrzeć się buforowi :
http://www.allegro.pl/item1060573285_bufor_zbiornik_buforowy_1000_l_z_2_ wezownicami.html
lub firmy stalko bufor 750 l około 3000 zł z 2 wężownicami
http://www.stalko.com/media/download/wymienniki-2-wezownice-dane-techniczne.pdf
natomiast jakbym miał wybierać pomiędzy hibaną a lazarem wybrał bym jednak lazara
no ale jest na rynku kilka równie dobrych produktów o markach nie wspomnę bo moi poprzednicy już to zrobili no może dodał bym do tego edilcamina

gonzo93
31-05-2010, 09:40
Witam.
Nie wiem czemu we wszystkich postach pomijana jest marka ARYSTO?
Ja mam taki:
http://www.arysto.com.pl/img/products/11b.jpgtyle, że z szybą otwieraną do góry.
Szamot - jest
Szczelne doprowadzenie powietrza do komory z zewnątrz - jest
Obniżone palenisko z pojemnym popielnikiem - jest
Mam ten wkład wpięty z buforem 750/250 (250l wewnętrznego zbiornika na CWU) i jestem zadowolony. Nawet w lecie jak mi się zachce palić to nie będę przegrzewał całej chałupy gorącymi kaloryferami, tylko ciepło zużyję na ogrzanie CWU. Kominek jest kontrolowany TATARKIEM z przepustnicą powietrza. W najbliższy weekend planuję trochę popalić i zobaczę ile trzeba palić by zaspokoić zapotrzebowanie rodziny na CWU.

Marcin MM
31-05-2010, 12:08
Witam

na dzień dzisiejszy albo Hibana albo Lazar,

w Hibanie ma za to popielnik wysuwany na zewnątrz więc czyszczenie jest ułatwione. Ale jest to model na niemcy, szwajcarię itp, więc chyba jest "dobry"

Lazar, pomijając fakt trochę okrojonej gwarancji, której nie podlega ani szyba ani deflektor to wszystko w nim jest, deflektor, szamot na całej części paleniska, pojemny płaszcz - co moim zdaniem jest zaletą - 85L (Hibana 41L), jednak brak wysuwanego popielnika stanowi niewygodę przy usuwaniu popiołu.

Doczytałem że obniżone palenisko, bezrusztowe to też walor kominka, co to oznacza, czy Lazar i Hibana to posiadają ?

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie dotychczasowe opinie (szczególnie te które "wybiły" mi z głowy Lechmę)....

bohusz
01-06-2010, 06:37
Ja niestety nie wiem czy wkłady Lazar i Hibama są dostępne z paleniskiem bezrusztowym. Dla rozjaśnienia załanczam zdjęcie paleniska bezrusztowego.
Ze zrozumiałych względów wkłady kominkowe z paleniskiem bezrusztowym nie mają szuflady popielnika.

12268

Marcin MM
01-06-2010, 07:48
witam

mam informację że Lazar Westa jest bez rusztu i popielnika, z obniżeniem w którym gromadzi się popiół ze spalania drewna
chociaż na zdjęciach na stronie producenta nie widać paleniska.

pozdrawiam

MonikaC
21-06-2010, 18:24
A rozważałeś edilkamin-a????

mariusz.budzinski
06-03-2012, 12:04
Witam serdecznie. Jestem nowy na tym forum więc jeżeli temat był już poruszany to przepraszam i proszę o odnośnik.
Mam zamiar wykonać instalację C.O. składającą się z pieca gazowego i kominka http://www.kominek.otwarte24.pl/275,NOWOCZESNY-wklad-kominkowy-wodny-pryzmatyczny-Kominek-z-plaszczem-wodnym-18-30kW-PRENK w układzie zamkniętym. Kominek ma płaszcz wodny realizowany na belkach z góry kominka wypełnioną wodą i ma być podłączony bezpośrednio do instalacji C.O. pieca gazowego. Czy takie rozwiązanie będzie prawidłowe? Czy szyba w kominku będzie wiecznie czarna? Generalnie proszę o wasze opinie i ewentualna rozwiązania i może innych producentów z Wrocławia lub okolic. Pozdrawiam.

bohusz
06-03-2012, 18:07
[Moderowano :spam:]

adam czarski
18-11-2012, 11:11
Witam,
przapadkowa zobaczylem ten temat.Poniewaz jestem juz od ponad roku uzytkownikiem kompleksowego systemu-kominek z plaszczem wodnym ,solar ,piec kondensacyjny i wielofunkcyjny zbiornik chetnie podziele sie doswiadczeniami.Prosze o sygnal czy jeszcze jest Pan zainteresowany uwagami na ten temat i czy temat jest aktualny.
Pozdrawiam
adam

Zayer
07-10-2013, 01:00
Witam,
przapadkowa zobaczylem ten temat.Poniewaz jestem juz od ponad roku uzytkownikiem kompleksowego systemu-kominek z plaszczem wodnym ,solar ,piec kondensacyjny i wielofunkcyjny zbiornik chetnie podziele sie doswiadczeniami.Prosze o sygnal czy jeszcze jest Pan zainteresowany uwagami na ten temat i czy temat jest aktualny.
Pozdrawiam
adam

Witaj, ja jestem zainteresowany jeśli chęć pomocy jeszcze aktualna. Jestem o krok od decyzji i mam podobny układ; kondensat, solar + zbiornik i teraz będzie płaszcz wodny. Nie mam i na razie nie będę miał bufora. Bardzo chętnie poznam opinie i na co zwrócić uwagę póki nie jest za późno.
Mój schemat jest bardzo prosty i zakłada wpięcie płaszcza na układzie zamkniętym bezpośrednio do instalacji CO.


pozdrawiam
Z.

Forest-Natura
07-10-2013, 07:03
Witam.

Nie mam i na razie nie będę miał bufora. Bardzo chętnie poznam opinie i na co zwrócić uwagę póki nie jest za późno.
No to już zwróciłeś sobie sam uwagę na to co jest całym clou instalacji kominka z płaszczem wodnym ...
Pozdrawiam.

lukas_78
16-10-2013, 19:59
Witam

Chciałbym dołączyć do dyskusji z problemem sprawności mojego układu bufor + kominek
Opis problemu poniżej:

Układ składa się z:

- Piec gazowy jednofunkcyjny (Junkers ZSB 14 3c) - 14 kw

- Bufor 700 l ( dwie wężownice) cwu i solar
http://akumulacni-nadrz.cz/obrazky/nakresy/lsx-2v.png


- kominek pw 16 kw ( 12kw moc dla wody) - pracuje w układzie zamkniętym
Unico Nemo 2 Plus
http://e-domyzklimatem.com/katalog-produktow/82-unico-nemo-2.html

- 2 x 30 rur kolektory słoneczne

- sterownik kominka
TECH 392 z PID
http://www.techsterowniki.pl/shop,13,132,st-392-zpid

- sprzęgło hydrauliczne.


Podłaczenie obejmuje połaczenie układu kotła gazowego ,bufora ,i kominka z płaszczem wodnym
Całosc połaczona w układ sprzegła hydraulicznego kocioł gazowy oraz bufor zasila sprzegło
hydrauliczne , które jest połaczone z instalacja grzewcza obiektu. Kocioł gazowy kontroluje temp.
Sprzegła i kiedy spada temperatura na sprzegle włacza się.Jesli na buforze podniesie się temperatura
z innego zródła ciepła np: solar lub kominek ,uruchomi się pompa podajaca ciepło na sprzęgło i wtedy
wyłaczy się kocioł gazowy. Dodatkowo układ Cwu kotła gazowego zasila górna częśc bufora aby
dogrzac w razie potrzeby CWU

problem jest z bardzo niska wydajnością układu bufor + kominka
W dniu wczorajszym temperatura w górnej cześć bufor a wynosiła 20 st, po 2 godzinach palenia suchym dębem , gdzie żar uniemożliwiał dotknięcie się raczki wkładu nie potrafiłem podnieść nawet o kilka stopni temperatury w buforze (w górnej jego części) ,w płaszczu wodnym temperatura nie przekracza 45 stopni. Ciepła woda wpadała na sprzęgło, a następnie przelatywała przez układ kotła gazowego. Nitka powrotu kominka była ciepła, (parzyła) natomiast nitka zasilająca ledwie tylko ciepła.

​Problem jest o tyle szerszy, że ten super sterownik kominka włącza pompę już przy 35 stopniach, i pomimo nastawienia zadanej temperatury startu na poziomie 55 st, nie wykonuje swoich poleceń. W tej kwestii skontaktuje się z działem firmy Tech.

Martwi mnie natomiast , gdyż instalacja jest wykonana z dobrych podzespołów, poniosłem dość spore koszty, rezultat tego póki co mizerny, mowy nie ma na temat wykorzystania bufora jako akumulator, czy tez szybkie zagrzanie wody cwu przez kominek.

dlatego pytam:

czy sprzęgło hydrauliczne w tym wypadku może powodować zawirowania i straty mocy ?

czy zawór ochrony powrotu kominka jest dobrze dobrany i zainstalowany ?

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-herz-teplomix-1-61-stopni-i3603510151.html

jakie inne korekty dokonać aby usprawnić układ i cieszyć się z bufora i kominka, a co najważniejsze dobrze zainwestowanych środków przynaszacych wyraźne oszczędności przy ogrzewaniu domu ?

proszę o pomoc.



Poniżej dla zainteresowanych linki do filmy ( działanie sterownika) oraz zdjęcia instalacji:

https://www.dropbox.com/s/1c5v6qphaq38mc9/2013-10-16%2018.34.46.3gp
https://www.dropbox.com/s/556i2d4ennfbxwc/2013-10-16%2018.17.38.3gp

https://www.dropbox.com/s/jwjzig1rm1com0a/1-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/gxea28hsgtzo6mo/2-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/ozsu87j2kruk3at/3-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/u35rck2ks7qzkbk/4-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/zb5j19bh4ax5u34/5-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/mvjk6o70lqszqga/6-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/gsvffb9mhq5i2j2/7-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/j6yea1o35rdak9m/8-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/ip8jj8ftcdbs3n5/9-kotl.jpg
https://www.dropbox.com/s/4c37ciaw7lr3a8v/10-kotl.jpg

qwa
16-10-2013, 21:45
Kominkiem zasilasz podgrzewasz piec gazowy - tak wynika z opisu.
Chyba na systemach brakuje zaworów zwrotnych lub są odwrotnie zamontowane.
Ciepła woda z kominka nie może dostać się do pieca tak samo z pieca gazowego w system kominka.
To zapewniają zamontowane zawory zwrotne na systemach.

orcio_kr
16-10-2013, 22:15
tak na chłopski rozum skoro kominek produkuje ciepło to sprawdź co to ciepło odbiera np. macając rurki w układzie. skoro coś odbiera tyle ciepła to musi byc gorące
jeśli sprzegło powodowałoby straty mocy to musiałoby się b. mocno grzać

qwa
17-10-2013, 06:49
Podłączenia zaworu mieszającego - rurociągi.
Do zaworu mieszającego skierować należy ciepłą wodę z wylotu kominka zgodnie z oznaczeniami na zaworze mieszającym.
Na zdjęciach to wygląda że jest inaczej to podłączone.
Tak podłączony kominek nie będzie osiągał właściwych temperatur w płaszczu.
Temperatura startu pompy jest dobra.
Działanie systemu.
Rozpalasz w kominku.
Woda i kominek zaczyna się nagrzewać.
Startuje pompa kominka.
Cała ciepła woda wraca do kominka , miesza się.
Po pewnym czasie woda osiąga 60 st.
Zaczyna pracować zawór mieszający - rozpoczyna mieszanie ciepłej wodę z chłodną z bufora.
Kominek wysyła gorącą wodę do bufora lub na system w zależności jak to jest podłączone.
Tak to powinno działać.

rej
16-11-2013, 08:40
W myśl polskiego prawa, kominek z płaszczem wodnym o mocy powyżej 10 kw, można zamontować w układzie zamkniętym, ale w pomieszczeniu
specjalnie do tego przeznaczonym, czyli w kotłowni . Powietrze z zewnątrz może być podłączopne do paleniska tylko wtedy,. gdy posiadamy w domu rekuperację. Sterowniki procesu spalania sprawdzają się tylko wtedy, gdy sterują powietrzem i paliwem, w przeciwnym wypadku są szkodliwe

rej
16-11-2013, 08:43
W myśl polskiego prawa, kominek z płaszczem wodnym o mocy powyżej 10 kw, można zamontować w układzie zamkniętym, ale w pomieszczeniu
specjalnie do tego przeznaczonym, czyli w kotłowni . Powietrze z zewnątrz może być podłączopne do paleniska tylko wtedy,. gdy posiadamy w domu rekuperację. Sterowniki procesu spalania sprawdzają się tylko wtedy, gdy sterują powietrzem i paliwem, w przeciwnym wypadku są szkodliwe

Forest-Natura
17-11-2013, 00:02
Witam.
... pomroczność jasną powodują ...
Pozdrawiam.

orcio_kr
17-11-2013, 17:33
W myśl polskiego prawa ...
a gdybyś był tak miły i podał ten rzeczony paragraf ??

margod
17-11-2013, 22:38
W myśl polskiego prawa, kominek z płaszczem wodnym o mocy powyżej 10 kw, można zamontować w układzie zamkniętym, ale w pomieszczeniu
specjalnie do tego przeznaczonym, czyli w kotłowni . Powietrze z zewnątrz może być podłączopne do paleniska tylko wtedy,. gdy posiadamy w domu rekuperację. Sterowniki procesu spalania sprawdzają się tylko wtedy, gdy sterują powietrzem i paliwem, w przeciwnym wypadku są szkodliwe
Gdzieś dzwonią, tylko nie wiadomo w którym kościele.

jarecki111
23-02-2016, 21:21
Drodzy forumowicze,

Kocioł gazowy + kominek z płaszczem wodny
wszystko w układzie zamkniętym
Kominek niby przystosowany do układu zamkniętego. Ma wężownicę schładzającą i jakiś zawór ciśnieniowy (Lechma Std 19kw UZ) ale woda jest z hydroforu więc w prypadku braku prądu może nie zadziałać. Zasilanie awaryjne pieca gazowego i pomp, które planuje nie rozwiążą problemu hydroforu

No i teraz pytanie jak z tego najlepiej wybrnąć? Przerabiać jakoś instalacje czy zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenia?

Zdun Darek B
23-02-2016, 21:39
Skoro będziesz miał zasilanie awaryjne pomp to problem chłodnicy znika.

jarecki111
24-02-2016, 12:05
Znika ale na 4h. Chyba najlepszym wyjściem jest przerobienie tego na układ otwarty z wyminnikiem płytowym niestety

Kominki Piotr Batura
24-02-2016, 15:38
Znika ale na 4h. Chyba najlepszym wyjściem jest przerobienie tego na układ otwarty z wyminnikiem płytowym niestety

A jak 4 godziny nie ma prądu, to do kominka w układzie otwartym dokładasz opał? Czy może poczekasz, aż sytuacja wróci do normy?

jarecki111
24-02-2016, 16:05
Nie dokładam, pytanie czy przez 4h sam zdoła się wygasić przy otwartej przpepustnicy? Sterownik kominka tez będzie działał jak mnie nie będzie w domu na przykład i będzie dążył do zadanej temperatury regulując przepustnicą. Zastanawiam się czy to przerabiać czy nie.

Kominki Piotr Batura
24-02-2016, 17:11
Nie dokładam, pytanie czy przez 4h sam zdoła się wygasić przy otwartej przpepustnicy? Sterownik kominka tez będzie działał jak mnie nie będzie w domu na przykład i będzie dążył do zadanej temperatury regulując przepustnicą. Zastanawiam się czy to przerabiać czy nie.

4 h to sporo czasu. Poćwicz...

Zdun Darek B
24-02-2016, 22:24
Znika ale na 4h. Chyba najlepszym wyjściem jest przerobienie tego na układ otwarty z wyminnikiem płytowym niestety
Co taka przeróbka realnie zmieni w Twojej sytuacji ??
Przecież jak woda w pewnym momencie się zagotuje to i tak zadziała zawór bezpieczeństwa ...
Wkład wodny w układzie otwartym to szybka korozja !!!
Korozja , spowodowana większym natlenieniem wody , dotyczy wkładu i grzejników stalowych ...

Częste dopuszczanie wody do układu otwartego to także szybsze odkładanie się kamienia...
Najtrwalszy będzie układ zamknięty.

jarecki111
26-02-2016, 10:25
Ciśneiniowy zawór bezpieczeństwa to raczej ostateczność. W taki układach raczej robi się kilka zabezpieczeń a nie polega się na jednym zaworze który tez może nie być wieczny. Czy się mylę?

Jurgonka
26-02-2016, 11:22
Co taka przeróbka realnie zmieni w Twojej sytuacji ??
Przecież jak woda w pewnym momencie się zagotuje to i tak zadziała zawór bezpieczeństwa ...
Wkład wodny w układzie otwartym to szybka korozja !!!
Korozja , spowodowana większym natlenieniem wody , dotyczy wkładu i grzejników stalowych ...

Częste dopuszczanie wody do układu otwartego to także szybsze odkładanie się kamienia...
Najtrwalszy będzie układ zamknięty.

Fizyki należy uczyć się z podręczników a nie materiałów reklamowych . Po pierwszym "wygrzaniu" wody tlen? Dopuszczanie wody - zwiększa zakamienienie instalacji, lecz ubytki wywołane parowaniem są minimalne. Standardem powinien być układ otwarty, a zamknięty jako ostateczność gdy otwarty jest niemożliwy do wykonania. Zabezpieczenie powinno być powielone, nie oparte na jednym zaworze.

jarecki111
26-02-2016, 11:50
Fizyki należy uczyć się z podręczników a nie materiałów reklamowych . Po pierwszym "wygrzaniu" wody tlen? Dopuszczanie wody - zwiększa zakamienienie instalacji, lecz ubytki wywołane parowaniem są minimalne. Standardem powinien być układ otwarty, a zamknięty jako ostateczność gdy otwarty jest niemożliwy do wykonania. Zabezpieczenie powinno być powielone, nie oparte na jednym zaworze.

no właśnie, skoro nie ma mażliwości działania wężownicy schładzającej (brak wody z wodociągu) to zostaje tylko jeden jedyny zawór. Ewentualnie zasilanie awaryjne ale pamiętajmy że zasilanie awaryjne zasili też sterownik, który wtedy nie zamknie przepustnicy (zakładam że może mnei nie być w domu z jakiegoś powodu). Z resztą zasilacze i akumulaotry też mają swoją żywotność. ja powiem tak - mógłbym się zdecydowac na pozstanie w UZ ale tylko pod warunkiem wody z wodociągu. bez tego poziom zabezpieczeń spada zbyt nisko/

niktspecjalny
26-02-2016, 13:39
Co taka przeróbka realnie zmieni w Twojej sytuacji ??
Przecież jak woda w pewnym momencie się zagotuje to i tak zadziała zawór bezpieczeństwa ...
Wkład wodny w układzie otwartym to szybka korozja !!!
Korozja , spowodowana większym natlenieniem wody , dotyczy wkładu i grzejników stalowych ...

Częste dopuszczanie wody do układu otwartego to także szybsze odkładanie się kamienia...
Najtrwalszy będzie układ zamknięty.

Witam.

Cały czas przyglądam się jakimi to nowościami branża żongluje ale ,że głupotami to nie wiedziałem.Trzeba przeciwdziałać zagotowaniu , a nie dać temu podziw.Powiedz ile wody trzeba dolać w układzie otwartym aby doprowadzać do korozji??? Tak powielam tą twoją głupotę Darku i domniemam ,że mijasz się z prawdą.Mając wymiennik płytowy i naczynie zbiorcze odpowietrzające układ po zagotowaniu ,powiedz jakich strat można się spodziewać oprócz w/w.??? Myślisz ,że ludzie mają układy otwarte po to by w razie "W" dolewać nagminnie surowicę ,"zakamieniać" i doprowadzać do korozji.??? 21 wiek , a ty cały czas swoje.

jarecki111
26-02-2016, 14:18
Witam.

Cały czas przyglądam się jakimi to nowościami branża żongluje ale ,że głupotami to nie wiedziałem.Trzeba przeciwdziałać zagotowaniu , a nie dać temu podziw.Powiedz ile wody trzeba dolać w układzie otwartym aby doprowadzać do korozji??? Tak powielam tą twoją głupotę Darku i domniemam ,że mijasz się z prawdą.Mając wymiennik płytowy i naczynie zbiorcze odpowietrzające układ po zagotowaniu ,powiedz jakich strat można się spodziewać oprócz w/w.??? Myślisz ,że ludzie mają układy otwarte po to by w razie "W" dolewać nagminnie surowicę ,"zakamieniać" i doprowadzać do korozji.??? 21 wiek , a ty cały czas swoje.

Witam,, czy uważasz że powinienm zostawić ten kominek w UZ tak jak jest i kupić zasilanie awaryjne? Plus jest taki że koszt prawie taki sam jak przerabianie na UO a zawsze daje mi to pewność ciepła w domu jak zabraknie proądu.

Zdun Darek B
26-02-2016, 14:19
Co taka przeróbka realnie zmieni w Twojej sytuacji ??
Przecież jak woda w pewnym momencie się zagotuje to i tak zadziała zawór bezpieczeństwa ...
Wkład wodny w układzie otwartym to szybka korozja !!!
Korozja , spowodowana większym natlenieniem wody , dotyczy wkładu i grzejników stalowych ...

Częste dopuszczanie wody do układu otwartego to także szybsze odkładanie się kamienia...
Najtrwalszy będzie układ zamknięty.

Proponuje przeczytać jeszcze raz ze ZROZUMIENIEM .
Pytający zapytał czy lepiej aby zamiast chłodnicy , której działania się obawia z powodu małej objętości wody w hydroforze , zastosować inne zabezpieczenie .
Odpowiedź dotyczy zamiany chłodnicy na zawór bezpieczeństwa i konsekwencji takiego wyboru

Zdun Darek B
26-02-2016, 14:26
Witam,, czy uważasz że powinienm zostawić ten kominek w UZ tak jak jest i kupić zasilanie awaryjne? Plus jest taki że koszt prawie taki sam jak przerabianie na UO a zawsze daje mi to pewność ciepła w domu jak zabraknie proądu.

Twoim problemem jest mała objętość hydrofora , relatywnie mało wody do zasilania chłodnicy , ponieważ jest to problem chwilowo nie do przeskoczenia to pomysł z awaryjnym źródłem zasilania pomp jest NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM !!!
Przecież tak naprawdę chodzi o grzanie .....

jarecki111
26-02-2016, 15:26
Oczywiście . ja się obawiam tylko ze jak zasilanie awaryjne ulegnie awarii ( np. skończy się żywot akumulatora) to jedynym zabezpieczeniem jest zawór bezpieczeństwa. Czy to czasem nie za mało? Może ja dramatyzuje ale nie byłem użytkownikiem kominka to nie wiem dlatego proszę o rade tych, którzy znają się na tym . Chodzi mi po prostu o hipoteteyczną sytuację. W kominku napalone ja musze wyjść z domu , zasilanie awaryjne nie działa albo działa za krótko. Zawór bezpieczeństwa to wszystko na czym można wtedy polegać. Pytanie jak bardzo prawdopodobne jest to, że zawór nie zadziała.

niktspecjalny
26-02-2016, 17:43
Witam,, czy uważasz że powinienm zostawić ten kominek w UZ tak jak jest i kupić zasilanie awaryjne? Plus jest taki że koszt prawie taki sam jak przerabianie na UO a zawsze daje mi to pewność ciepła w domu jak zabraknie proądu.

Witam.

Zapewne zauważyłeś mój sprzeciw na głupoty które wypisuje PP Darek.Mam w domu UO prawie 9 lat jak czytam ,że proces zatrzymania gotowania itp w tym układzie trwa 4h to ręce mi opadają.Nie chcę ci nic sugerować.Mam jak mam i sobie chwalę.Płuczę instalacje bo to kuźwa 21 wiek o czym zapomina filozof Darek PP dokładając swej niesmacznej technicznej ideologii.Układ mój sam potrafi się obronić bez wyciągania paliwa z komory paleniskowej itp .podtrzymując pracę pomp obiegowych w układzie kominka i nie tylko na wypadek braku napięcia.Opisywałem to wielokrotnie.Świadomość pracy KZPŁW w UO jest tak duża ,że jak dotąd nie miałem z tym problemu.Problem robi Darek zdun zupełnie niepotrzebnie bo wiedzy nie ma.

Zdun Darek B
26-02-2016, 19:39
ja się obawiam tylko ze jak zasilanie awaryjne ulegnie awarii ( np. skończy się żywot akumulatora) to jedynym zabezpieczeniem jest zawór bezpieczeństwa............. Chodzi mi po prostu o hipoteteyczną sytuację. W kominku napalone ja musze wyjść z domu , zasilanie awaryjne nie działa albo działa za krótko. Zawór bezpieczeństwa to wszystko na czym można wtedy polegać. Pytanie jak bardzo prawdopodobne jest to, że zawór nie zadziała.
1.
Ryzyko że zawór nie zadziała jest małe albo bardzo małe.
2.
Akumulator jaki stosuje się do awaryjnego zasilania powinien być głębokiego rozładowania , poczytaj sobie o akumulatorach AGM , ten który jest u mojego taty powinien zasilać pompę cyrkulacyjna 10 godzi . Jeden wsad drewna do kominka z pewnością zdoła się przez tak długi czas wypalić .
3.
To że masz jedynie hydrofor nie oznacza wcale rezygnacji z podłączenia chłodnicy, jedynie jej czas działania będzie krótki , natomiast zawór bezpieczeństwa I TAK MUSISZ zastosować ...
Głownie jednak skup się na dołożeniu zasilania awaryjnego .

qwa
26-02-2016, 20:39
Można wykorzystać dla bezpieczeństwa pojemność cieplną podgrzewacza cuw lub bufor. Nawet mało kumaty instalator przystosuje system do pracy awaryjnej. System taki awaryjnie będzie pracował grawitacją.
Można ciepło wypuścić w kanalizę - wężownica schładzająca lub do cuw albo bufora. I palimy spokojnie aż system zacznie syczeć. To trwa w zależności od objętości cieplnej nawet kilka załadunków drewna.
Jest możliwe i dosyć proste do realizacji tylko w systemie zamkniętym a w otwartym będzie sauna w pomieszczeniu naczynia rozszerzalnego.

Kominki Piotr Batura
26-02-2016, 21:14
Można wykorzystać dla bezpieczeństwa pojemność cieplną podgrzewacza cuw lub bufor. Nawet mało kumaty instalator przystosuje system do pracy awaryjnej. System taki awaryjnie będzie pracował grawitacją.
Można ciepło wypuścić w kanalizę - wężownica schładzająca lub do cuw albo bufora. I palimy spokojnie aż system zacznie syczeć. To trwa w zależności od objętości cieplnej nawet kilka załadunków drewna.
Jest możliwe i dosyć proste do realizacji tylko w systemie zamkniętym a w otwartym będzie sauna w pomieszczeniu naczynia rozszerzalnego.Miło poczytać kumatego forumowicza, biegłego w hydraulice. :)

Jurgonka
26-02-2016, 21:31
Niezbyt biegłego. Bufor i kominek w układzie zamkniętym? Bufor powyżej kominka i połączony grubymi rurami przy zachowaniu wzniosów i spadków?
Ale najbardziej spodobała mi się: "sauna w pomieszczeniu naczynia rozszerzalnego" Trzy miesiące temu u znajomego zawór bezpieczeństwa nie puścił, znajomy żyje = remont i nowe źródło ciepła.

Zdun Darek B
26-02-2016, 21:41
Miło poczytać kumatego forumowicza, biegłego w hydraulice. :)
Miło ...... i z uśmiechem na twarzy .

Kominki Piotr Batura
27-02-2016, 06:50
Niezbyt biegłego. Bufor i kominek w układzie zamkniętym? Bufor powyżej kominka i połączony grubymi rurami przy zachowaniu wzniosów i spadków?
Ale najbardziej spodobała mi się: "sauna w pomieszczeniu naczynia rozszerzalnego" Trzy miesiące temu u znajomego zawór bezpieczeństwa nie puścił, znajomy żyje = remont i nowe źródło ciepła.

Ja myślę, że jednak bardziej kumaty od znajomego, który bezpieczeństwo układu oparł wyłącznie na 1 (słownie: jednym) zaworze...Nie mogę w taki idiotyzm uwierzyć. Jesteś pewny, że nic nie pomyliłeś?....Takie dwie instalacje w mojej okolicy przejął do "remontu" prokurator. Jeden z instalatorów czeka na wyniki w odosobnieniu...

Forest-Natura
27-02-2016, 08:09
Witam.

Niezbyt biegłego. Bufor i kominek w układzie zamkniętym? Bufor powyżej kominka i połączony grubymi rurami przy zachowaniu wzniosów i spadków?
Ale najbardziej spodobała mi się: "sauna w pomieszczeniu naczynia rozszerzalnego" Trzy miesiące temu u znajomego zawór bezpieczeństwa nie puścił, znajomy żyje = remont i nowe źródło ciepła.
Po pierwsze to nie chce mi się wierzyć że zwykły zawór bezpieczeństwa na wężownicy nie zadziałał ... ale niech tam ... jeden na sto tysięcy może się taki zdarzyć ... po drugie pytanie czy Twój znajomy miał jeszcze standardowo i obowiązkowo montowany na każdym urządzeniu grzewczym, bez względu nato czy montowanym w układzie otwartym czy zamkniętym, zawór bezpieczeństwa ... taki zwykły - cieśnieniowy, dostosowany do maksymalnego ciśnienia roboczego podawanego przez każdego producenta urządzenia grzewczego ?
Po trzecie ... było by miło jak byś zdjecia jakieś zapuścił ... przyczyny tego remontu ... bo pewnie znajomy porobił ... no chyba że nie porobił ... :D
Pozdrawiam.

Forest-Natura
27-02-2016, 08:19
Witam.
Niestety, ale prawda jest taka, że jakiekolwiek "niebezpieczne przygody" jakie miewają ludzie z kotłami działajacymi w układach zamkniętych, wynikajątylko i wyłacznie z dyletanctwa, niewiedzy i niefachowości wykonwacy takiej instalacji. A często i z dążeniem do jak najwięszej "taniości".
Dobrze wykonana instalacja w układzie zamkniętym posiada co najmniej trzy zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia wynikłego z zagotowania się wody: naczynie przeponowe, chłodnicę z zaworem i zawór ciśnieniowy. A często i cztery lub pięć, jeżeli doliczymy do tego UPS'a z utomatyką i wykonywanie obejść grawitacyjnych ...
Układy otwarte w obecnych czasach mają uzasadnienie tylko wtedy jeżeli dom nie jest wpięty do sieci wodociagowej lub gdy wykonujemy całość instalacji grzewczej w sposób grawitacyjny.
I tyle w dyskusji ...
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
27-02-2016, 08:25
Witam.
Niestety, ale prawda jest taka, że jakiekolwiek "niebezpieczne przygody" jakie miewają ludzie z kotłami działajacymi w układach zamkniętych, wynikajątylko i wyłacznie z dyletanctwa, niewiedzy i niefachowości wykonwacy takiej instalacji. A często i z dążeniem do jak najwięszej "taniości".
Dobrze wykonana instalacja w układzie zamkniętym posiada co najmniej trzy zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia wynikłego z zagotowania się wody: naczynie przeponowe, chłodnicę z zaworem i zawór ciśnieniowy. A często i cztery lub pięć, jeżeli doliczymy do tego UPS'a z utomatyką i wykonywanie obejść grawitacyjnych ...
Układy otwarte w obecnych czasach mają uzasadnienie tylko wtedy jeżeli dom nie jest wpięty do sieci wodociagowej lub gdy wykonujemy całość instalacji grzewczej w sposób grawitacyjny.
I tyle w dyskusji ...
Pozdrawiam.Dlaczego grawitacji nie można w ciśnieniu? Jak to się ma do wspomnianych "obejść grawitacyjnych"? Jakieś przepisy?

jarecki111
27-02-2016, 21:36
Witam.
Niestety, ale prawda jest taka, że jakiekolwiek "niebezpieczne przygody" jakie miewają ludzie z kotłami działajacymi w układach zamkniętych, wynikajątylko i wyłacznie z dyletanctwa, niewiedzy i niefachowości wykonwacy takiej instalacji. A często i z dążeniem do jak najwięszej "taniości".
Dobrze wykonana instalacja w układzie zamkniętym posiada co najmniej trzy zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia wynikłego z zagotowania się wody: naczynie przeponowe, chłodnicę z zaworem i zawór ciśnieniowy. A często i cztery lub pięć, jeżeli doliczymy do tego UPS'a z utomatyką i wykonywanie obejść grawitacyjnych ...
Układy otwarte w obecnych czasach mają uzasadnienie tylko wtedy jeżeli dom nie jest wpięty do sieci wodociagowej lub gdy wykonujemy całość instalacji grzewczej w sposób grawitacyjny.
I tyle w dyskusji ...
Pozdrawiam.

No i właśnie o takim przypadku w tej chwili toczy się dyskusja i ja tak jak napisałem, gdybym miał wodę z wodociągu to bym pozstał przy UZ. Brak wodyz wodociągu równa się dla mnie osłabieniu zabezpieczeń i rezygnacją z UZ na rzecz UO po to, żeby w każdym przypadku być spokojnym, na przykłąd jak zostawie w domu na 3 tygodnie teściową :)

Zdun Darek B
27-02-2016, 22:14
Zupełnie bez sensu chcesz rezygnować Układu Zamkniętego - UZ , ale to Twój wybór .....

niktspecjalny
28-02-2016, 07:17
Zupełnie bez sensu chcesz rezygnować Układu Zamkniętego - UZ , ale to Twój wybór .....

Powiem przewrotnie że właśnie z sensem chce to zrobić.Dlatego tyle pytań zadaje i dobrze.Przecież doskonale znasz tak jak swe rzemiosło iż układ otwarty zawsze był dedykowany KZPŁW nie ma co do tego żadnej wątpliwości.W miarę upływy czasu pojawiały się na rynku urządzenia-przyrządy -części by układ zamknięty lansować w nieco innym i zaskakującym zastosowaniu.Układ zamknięty według mojej subiektywnej oceny jest bezpieczny wtedy gdy spełnia jeden podstawowy warunek.Tym warunkiem jest perfekcyjnie wykonana instalacja zabezpieczająca na którą niestety stety ma wpływ kilka jej składowych wspomnianych wyżej przez trollka.Powiedz proszę jeśli w obydwu układach zabraknie wody wodociągowej z jakiegoś tam powodu,który z wymienionych obroni się lepiej gdy wkłady będą załadowane???Jak istotna dla dyskusji będzie różnica gdy omawianych układach zabraknie prądu ??? Jeśli każdy z układów będzie miał podtrzymanie pracy pomp to który z nich problem "zagotowania" wody zniweluje szybciej??? Ten z wężownicą schładzająca i ZB czy ten bez niej???. Trzeba także wiedzieć o jakim PW mówimy zastosowanym we wkładach.Jeśli dołożyć by można grawitację w takich kominkach to byłoby to bardzo szlachetne rozwiązania oczywiście mówiąc w kategorii bezpiecznika nad przegrzaniem układów.

Kominki Piotr Batura
28-02-2016, 08:38
No i właśnie o takim przypadku w tej chwili toczy się dyskusja i ja tak jak napisałem, gdybym miał wodę z wodociągu to bym pozstał przy UZ. Brak wodyz wodociągu równa się dla mnie osłabieniu zabezpieczeń i rezygnacją z UZ na rzecz UO po to, żeby w każdym przypadku być spokojnym, na przykłąd jak zostawie w domu na 3 tygodnie teściową :)

Woda w stałej gotowości potrzebna jest tylko do jednego z zabezpieczeń. Pozostałe zapotrzebowanie na wodę, to zwykle jedno dopełnienie w sezonie układu otwartego , lub dolanie wody raz na kilka lat w układzie zamkniętym.

Opieranie bezpieczeństwa jakiegokolwiek systemu wyłącznie na chłodnicy (która wodę potrzebuje w stałej gotowości), jest niezgodne ze sztuką. W moim domowym układzie zamkniętym, podstawowym zabezpieczeniem jest bufor w grawitacji. Tak wyliczony, by jego pojemność odpowiadała energii produkowanej przez moje urządzenie grzewcze (niektórzy mówią na to moc i wyrażają w kW ;)). Mam kilka zaworów bezpieczeństwa, naczynia przeponowe....Są oczywiście pompy, ale po ich wyłączeniu, cała instalacja rozładuje się (dopali pełny załadunek drewna) w grawitacji. Trudno też byłoby doszukać się w moim domu bufora w powszechnym jego rozumieniu. Nie ma żadnego baniaka który zagraca chałupę (i trochę kosztuje). Mam baniak na wodę użytkową (300 l), który kiedyś wspomagał buforowanie systemu. Po czasie okazał się zbędny w tej roli.

Forest-Natura
28-02-2016, 09:14
Witam.

Dlaczego grawitacji nie można w ciśnieniu?
Pewnie że można.
Ale potrzeba do tego już właśnie użyć "bardziej skomplikowanych" urządzeń zabezpieczających i popisać się wiedzą ... a mnie chodziło o takie najprostsze instalacje, gdzie wielce wysublimowanymi elementami (oprócz kotła) są właśńie naczynie wzbiorcze i termometr przylgowy albo ... ale to już o niebo bardziej wysublimowany sposób ... zamontowany w kapilarze kotła ... :p
Pozdrawiam.

niktspecjalny
28-02-2016, 09:38
Witam.

Jeszcze powiedzcie ,że w UO KZPŁW można wkomponować grawitację jak coś co zabezpieczy układ.Biję czoła temu kto tego dokona.

Kominki Piotr Batura
28-02-2016, 09:44
Witam.

Jeszcze powiedzcie ,że w UO KZPŁW można wkomponować grawitację jak coś co zabezpieczy układ.Biję czoła temu kto tego dokona.

To jest możliwe zawsze i wszędzie...Jedyne ograniczenie to średnica rur. Dlatego przy niewielkich mocach wykonalne praktycznie....

niktspecjalny
28-02-2016, 10:00
To jest możliwe zawsze i wszędzie...Jedyne ograniczenie to średnica rur. Dlatego przy niewielkich mocach wykonalne praktycznie....

Witam.

Baturka , możesz to rozwinąć.Piszesz ,że średnica rur to przeszkoda.Pytek zapyta jaka??? Jakie te moce niewielkie ???. Wiesz bo to takie póki co grzebanie w ognisku.Jest gorąco ale można szybko zgasić jak się chce by drogi moczowe oczyścić.I nie trzeba przy tym gaśnicy ani wiadra z wodą.

Zdun Darek B
28-02-2016, 10:12
Witam.

Baturka , ...................


Sam początek Twojego wpisu świadczy dobitnie kim jesteś .....
Hejter ..... i nic więcej .

Piszesz aby siać POGARDĘ wobec ludzi z branży którzy doradzają czytelnikom FM
Twoje wpisy są delikatnie mówiąc popisem niewiedzy ..... lub zamierzonego siania zamętu .

Zdun Darek B
28-02-2016, 10:17
Powiedz proszę jeśli w obydwu układach zabraknie wody wodociągowej z jakiegoś tam powodu,który z wymienionych obroni się lepiej gdy wkłady będą załadowane???J.

Obydwa tak samo są zabezpieczone TAKIM SAMYM ZAWOREM BEZPIECZEŃSTWA .
BRAK RÓŻNICY !

Zdun Darek B
28-02-2016, 10:23
Jak istotna dla dyskusji będzie różnica gdy omawianych układach zabraknie prądu ??? Jeśli każdy z układów będzie miał podtrzymanie pracy pomp to który z nich problem "zagotowania" wody zniweluje szybciej??? Ten z wężownicą schładzająca i ZB czy ten bez niej???.

Lepiej z chłodnicą !!!

Obydwa układy nie zagotują się ponieważ cyrkulację zapewni automatycznie układ podtrzymania pracy pomp .

Gdy nawet hipotetycznie przez krótki czas była wstrzymana praca pomp , w praktyce to nawet nie są sekundy, to wkład z zamontowaną CHŁODNICĄ zapobiega zagotowaniu ... PRZEWAGA !!!!

Zdun Darek B
28-02-2016, 10:34
Ten z wężownicą schładzająca i ZB czy ten bez niej???. Trzeba także wiedzieć o jakim PW mówimy zastosowanym we wkładach.Jeśli dołożyć by można grawitację ...

Grawitacja ?
W 95% zupełnie niewykonalna , wkład kominkowy jest montowany w salonie a góra płaszcza wodnego to minimum 100 cm nad podłogą , grawitacyjne układy najlepiej sprawdzały się w domach z podpiwniczeniem [ kotłownia ] .
W niektórych przypadkach można pokusić się o wykonanie takiego obiegu , pamiętać należy o średnicach rur cyrkulacyjnych [ przepływy ] + spadki umożliwiajaće grawitację , zdecydowanie lepiej jednak aby było dodatkowe źródło zasilania prądem i chłodnica.

Zdun Darek B
28-02-2016, 10:40
.Układ zamknięty według mojej subiektywnej oceny jest bezpieczny wtedy gdy spełnia jeden podstawowy warunek.Tym warunkiem jest perfekcyjnie wykonana instalacja zabezpieczająca na którą niestety stety ma wpływ kilka jej składowych wspomnianych wyżej przez trollka.

Poprawne wykonanie instalacji zabezpieczą ją na kilka sposobów .
Kominek z płaszczem wodnym można bezpiecznie stosować w UKŁADACH ZAMKNIĘTYCH łącząc go z innymi źródłami ciepłą np . solarami czy piecem gazowym .

Kominki Piotr Batura
28-02-2016, 10:42
Witam.

Baturka , możesz to rozwinąć.Piszesz ,że średnica rur to przeszkoda.Pytek zapyta jaka??? Jakie te moce niewielkie ???. Wiesz bo to takie póki co grzebanie w ognisku.Jest gorąco ale można szybko zgasić jak się chce by drogi moczowe oczyścić.I nie trzeba przy tym gaśnicy ani wiadra z wodą.Mogę i rozwijam. Wtedy gdy jest potrzeba i audytorium.:)

Jurgonka
28-02-2016, 18:03
Historia jednej instalacji. Ponad 30 lat temu, palcem wskazującym "pomagam" zrealizować instalacje CO w domu jednorodzinnym. Grawitacja, śmieciuch, grzejniki. Po 20 latach inwestor zleca - "fachowcowi" poleconemu przez hurtownię instalacyjną - unowocześnienie instalacji - dokłada gaz i kominek z płaszczem wodnym. "Szpecialista" wykonuje "konieczne" przeróbki niestety piec gazowy nie działa. "Geniusz" zaślepia rury idące do naczynka wyrównawczego i podnosi ciśnienie w instalacji. Wszystko zaczyna działać. Wykonawca dzięki "wiedzy" wybrał "specjalny model" pieca gazowego, już z naczynkiem przeponowym i zabezpieczeniem ciśnieniowym, dzięki czemu inwestor unikną konieczności zakupu tych elementów. Po dziesięciu latach poprawnego działania instalacji - pierwsze rozpalenie na jesieni i eksplozja.
Winny jest tylko inwestor, co z tego, ze robi karierę w swoim zawodzie, (artysta) powinien znać się i na centralnym ogrzewaniu.
Wniosek - instalacja zamknięta (ciśnieniowa) tylko gdy nie można inaczej. Grawitacja jest tańsza, idiotoodporna i bezpieczniejsza.

StefanW
28-02-2016, 19:10
Sam początek Twojego wpisu świadczy dobitnie kim jesteś .....
Hejter ..... i nic więcej .

Piszesz aby siać POGARDĘ wobec ludzi z branży którzy doradzają czytelnikom FM
Twoje wpisy są delikatnie mówiąc popisem niewiedzy ..... lub zamierzonego siania zamętu .

Powyższe Zdun Darek B odpisał do ;"niktspecjalny"

Zdunie Darku B prosiłem Cię abyś nie odzywał się na forum dopóki nie wyjaśnisz swojego wpisu w wątku "CDP - hit czy kit?" tj, "W branży wielkie oburzenie budzi jeszcze zwrot "dopalanie spalin"....... bo skoro spaliny spalone to co tu jeszcze dopalać.... ?!?"; - pisałem w poście 51 i 64."
Zdunie Darku B miałeś możliwość i nie skorzystałeś z niej więc ja twierdzę że:
1) to Ty jesteś największym hejterem tego forum.
2) zabierasz głos w tematach gdzie nie masz podstawowej powtarzam podstawowej wiedzy jak chociażby spalanie,
3) zabierając tu głos możesz celowo wprowadzać ludzi w błąd jako tzw "ELITA FORUM",
4) podstawowe Twoje zajęcie tutaj to reklama firmy i jej produktów.
5) piszesz tu o POGARDZIE, więc spójrz w lustro,

Zdun Darek B
28-02-2016, 21:12
Stefanie W ,
proponuje usuną ten Twój ostatni wpis, za takie pomówienie możemy się spotkać w sądzie .

StefanW
28-02-2016, 22:36
Zdun Darek B,
Nie jest moim celem obrażać kogokolwiek tutaj. Bardzo wysoko cenię ludzi z wiedzą a na szczególny szacunek zasługują ci którzy bezinteresownie dzielą się nią z innymi. Na forum używa się pewnych określeń typu np. ELITA co sugeruje, że posiadasz bardzo dużą wiedzę w temacie tego forum. Wypowiadasz się na forum w różnych kwestiach ale gdy wypowiedziałeś się również w kwestii gdzie uważam, że (może się przejęzyczyłeś, może miałeś kiepską chwilę, może......) dlatego prosiłem Cię kilkakrotnie o rozwinięcie myśli, wytłumaczenie co miałeś na myśli. To co napisałeś to dla mnie znaczy, że w tym zagadnieniu nie masz wiedzy podstawowej. Dlatego mam poważne wątpliwości jaka jest Twoja rola na tym forum.
Żeby naszym sporem nie zawracać innym głowy proponuję, że usunę wpis jeżeli:
- wytłumaczysz mi co miałeś na myśli dokonując wpisu o który się upominałem oraz w przyszłości nie "będziesz chował głowy w piasek" jeżeli trzeba będzie.
- będziesz względem innych stosował takie standarty jakich sam się od innych domagasz, czyli unikał języka typu; kim jesteś.....hejter, POGARDA, popis niewiedzy, sianie zamętu, patrz post 70, czy do Ciebie trzeba inną miarę stosować???
- wytłumaczysz istotę krążków które reklamujesz w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania,

jarecki111
04-03-2016, 11:16
Witam,

Widze, że dyskusja zeszła na inne tory ale czuję się zobligowany napisać na co się zdecydowałem. Instalacja została przerobiona na UO. Tak jak napisałem wcześniej gdybym miał wode z wodociągu to może bym został przy UZ ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowałem się na UO. Teraz palę w kominku a często mnie nie ma w domu więc mam większe poczucie bezpieczeństwa.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
04-03-2016, 18:43
Złudne to Twoje poczucie...
Brak wodociągu ma się nijak do wyboru UO .
Chłodnica powinna być podłączona niezależnie czy układ c.o. jest otwarty czy zamknięty.
Zawory bezpieczeństwa tak samo....

niktspecjalny
04-03-2016, 20:52
Złudne to Twoje poczucie...
Brak wodociągu ma się nijak do wyboru UO .
Chłodnica powinna być podłączona niezależnie czy układ c.o. jest otwarty czy zamknięty.
Zawory bezpieczeństwa tak samo....

Dariusz PP ile tak możesz???. Branża patrzy ,czyta i nic.:cool:

Remiks
04-03-2016, 21:41
Dariusz PP ile tak możesz???. Branża patrzy ,czyta i nic.:cool:

Interesujące bardzo i???

margod
04-03-2016, 23:21
Witam,

Widze, że dyskusja zeszła na inne tory ale czuję się zobligowany napisać na co się zdecydowałem. Instalacja została przerobiona na UO. Tak jak napisałem wcześniej gdybym miał wode z wodociągu to może bym został przy UZ ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowałem się na UO. Teraz palę w kominku a często mnie nie ma w domu więc mam większe poczucie bezpieczeństwa.

Pozdrawiam
Dobra decyzja.
Osobiscie nie odważyłbym sie podłączyć wkładu z PW w układzie zamkniętym z instalacją sanitarą oparta na hydroforze.
UPS nie jest żadnym zabezpieczeniem. Należy pamietać, ze elektronika jest zawodna i moze się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Otwarcie zaworu bezpieczeństwa np 3bar to ostateczność. Zawór powinien zadziałać tylko w krytycznej sytuacji a chwilowy zanik napięcia taką nie jest.
W obecnych instalacjach CO, pomarzyć mozna o przepływach grawitacyjnych (małe średnice rur, brak pionów i spadków na rurach powrotnych).

PS.
Polecam użytkownikom kominków z PW z zabezpieczeniem w postaci wężownicy schladzajacej przeprowadzić kontrolne sprawdzenie działania układu schadzajacego. Przed każdym sezonem grzewczym warto " przepłukać" zawór zabezpieczenia termicznego.
Warto rownież zaprosić instalatora i wspólnie z nim doprowadzic do przegrzania instalacji. Czyli solidnie rozpalić ogień w kominku, wyłączyć pompy obiegowe i upewnić się, czy weżownica schladzajaca jest na tyle wydajna, że nie dopuści do zagotowania wody we wkładzie. . Jeśli pomimo uruchomienia układu schadzajacego dojdzie w wrzenia wody to bezwzględnie przerobić instalacje na otwartą lub zmienić wkład :D
Zaznaczam - takie doświadczenie przeprowadzać tylko w obecności instalatora w przeciwnym razie mozemy doprowadzić do nieszczęścia !

jarecki111
05-03-2016, 00:34
Złudne to Twoje poczucie...
Brak wodociągu ma się nijak do wyboru UO .
Chłodnica powinna być podłączona niezależnie czy układ c.o. jest otwarty czy zamknięty.
Zawory bezpieczeństwa tak samo....

A czy ja napisałem że nie ma zaworu i chłodnicy? Wkład został ten sam czyli przystosowany do UZ ale będzie pracował w UO. Złudne nie złudne ale jednak większość osób uważa, że bezpieczniejsze od UZ przy moich warunkach.

niktspecjalny
05-03-2016, 07:04
Interesujące bardzo i???

i margod branżysta wyjaśnił to celująco o czym wcześniej wyżej wspominałem.Instalacje całą z zaworami, pompami ,filtrami ,kominem itd. po skończonym sezonie grzewczym ale tuż przed następnym, w obecności instalatora-Pana serwisanta płuczę itp.Nie doprowadzam tylko do tej skrajności o której wspomina margod , a może powinienem .Rozpatrywany przypadek jarecki111 tłumaczy jaki błąd by popełnił i jakiego prawidłowego w mojej ocenie w konsekwencji wyboru dokonał.

Zdun Darek B
05-03-2016, 13:02
W obecnych instalacjach CO, pomarzyć mozna o przepływach grawitacyjnych (małe średnice rur, brak pionów i spadków na rurach powrotnych).

!
To właśnie z TEGO prostego powodu należy ;

1. Zacząć od zabezpieczenia awaryjnego zasilania pomp cyrkulacyjnych.
2. Chłodnicy - to powinien być standard w kominkach z płaszczem wodnym
3. Zawory bezpieczeństwa i to nie "jeden gdzieś tam "

Zdun Darek B
05-03-2016, 13:06
.Instalacje całą z zaworami, pompami ,filtrami ,kominem itd. po skończonym sezonie grzewczym ale tuż przed następnym, w obecności instalatora-Pana serwisanta płuczę itp.


Płuczesz cała instalację c.o. ??
Ciekawe jak to robisz .?
Opisz jeśli możesz szczegóły tego czyszczenia

niktspecjalny
05-03-2016, 19:16
Płuczesz cała instalację c.o. ??
Ciekawe jak to robisz .?
Opisz jeśli możesz szczegóły tego czyszczenia

Nawsadzałeś mi jako branżysta , a teraz mam cie uczyć???. To prosty zabieg płukania instalacji.Zestaw pompowy i płukanie ........ głupka,:) strugasz pytając mnie o podstawy.???:P

Remiks
05-03-2016, 20:05
i margod branżysta wyjaśnił to celująco o czym wcześniej wyżej wspominałem.Instalacje całą z zaworami, pompami ,filtrami ,kominem itd. po skończonym sezonie grzewczym ale tuż przed następnym, w obecności instalatora-Pana serwisanta płuczę itp.Nie doprowadzam tylko do tej skrajności o której wspomina margod , a może powinienem .Rozpatrywany przypadek jarecki111 tłumaczy jaki błąd by popełnił i jakiego prawidłowego w mojej ocenie w konsekwencji wyboru dokonał.
Koniecznie przeprowadź taki crash test w obecności pana serwisanta;-)

niktspecjalny
06-03-2016, 08:31
Koniecznie przeprowadź taki crash test w obecności pana serwisanta;-)

Witam.
Nie czytasz ze zrozumieniem.Napisałem ,że mój UO doskonale się broni i póki co nie potrzebuję testów by go sztucznie przegrzewać.Za wężownicę schładzająca robi w moim UO , ZCWU ,a zawory bezpieczeństwa zawsze muszą być sprawne.

Zdun Darek B
06-03-2016, 13:09
Za wężownicę schładzająca robi w moim UO , ZCWU ,

Układ Otwarty i Zasobnik Ciepłej Wody Użytkowej zastępują wężownicę schładzającą [ chłodnicę] ???

Fakt że w razie awarii pompy cyrkulacyjnej zawory bezpieczeństwa wywalą WRZĄTEK to wcale nie jest to samo co schłodzenie .... Jedynie zabezpiecza przed wybuchem .

niktspecjalny
06-03-2016, 16:46
Układ Otwarty i Zasobnik Ciepłej Wody Użytkowej zastępują wężownicę schładzającą [ chłodnicę] ???

Fakt że w razie awarii pompy cyrkulacyjnej zawory bezpieczeństwa wywalą WRZĄTEK to wcale nie jest to samo co schłodzenie .... Jedynie zabezpiecza przed wybuchem .

No tak próbowałem .Nie da się .Twardy żeś.:D.Zapytałbym cie jakie widziałeś kominki z PW ale jak sam widzisz nie ma sensu bo nie rozumiesz podstawowych zagadnień.Jesteś zdunem.amen.:yes:

qwa
06-03-2016, 18:07
Do systemu otwartego warto do wody dodawać chemię. Zmniejszy to demolkę instalacji przez tlen i produkty korozji.