PDA

Zobacz pełną wersję : przyłącze TP SA - telefon - procedura



bartekgr
25-05-2010, 13:44
Jaka jest procedura załatwiania przyłącza telefonicznego? Skrzynkę/słupek Telekomunikacji mam przy granicy działki. Przemiły Pan z infolinii powiedział, że załatwia się wszystko po wybudowaniu domu, ale kabel wtedy ciągnięty po ścianie budynku, co nie należy do rozwiązań wybitnie estetycznych? Pomożecie?

andk
25-05-2010, 14:02
Wykonuje się instalację teletechniczną budynku zgodnie z projektem - tak jak wszystkie inne instalacje w budynku. Instalację telefoniczną kończy się puszką hermetyczną na zewnątrz budynku. Do tejże puszki jest budowane przyłącze kablem doziemnym od słupka.
Jeżeli wcześniej o tym nie pomyślisz, to rzeczywiście monterzy pójdą po najmniejszej linii oporu:) i zrobią ci instalację na zewnątrz wychuchanej elewacji.
A procedura? Składasz zamówienie na przyłączenie linii, podajesz kontakt do siebie i czekasz. Przyłącza nie masz, więc dostaniesz odpowiedź negatywną - ale - trzeba poszukać kontaktu z pracownikiem firmy obsługującej sieć na danym obszarze. Nie zawsze przyjeżdżają na wywiad techniczny, bywa wykonywany "zza biurka". Z tymże monterem trzeba się dogadać nt. wykonania przyłącza. Z reguły dają kabel, który trzeba sobie zakopać i dalsze instrukcje postępowania:)

bartekgr
25-05-2010, 16:20
@andk - dziękuję za odpowiedź. Wynika z niej, że procedury nie ma, tzn. jak nie chcę mieć kabli na ścianie, to muszę kombinować? :)

andk
26-05-2010, 17:28
Oficjalnie instalatorzy nic nie budują, oni podłączają abonenta w ramach istniejącej infrastruktury. Mogą co najwyżej wykonać instalację abonencką ale bodajże do 10m kabla instalacyjnego po tynku i instalacja jednego gniazdka. Reszta zależy od zakresu robót do wykonania i zdolności negocjacyjnych niedoszłego abonenta:)

bazgrus
23-06-2010, 17:05
Mój elektryk poza przewodem energetycznym wyprowadził z domu kabel do telefonu, do domofonu, do bramy wjazdowej.
Ważne, żeby przewody były żelowane, wtedy można zakopać je w ziemi.
Skoro wiesz, gdzie stoi Twoja skrzynka to ja bym od razu pociągnął kabel pod te skrzynkę, a nie liczył na pracowników TP

titanek
03-10-2013, 11:10
Wie ktos jaki kabel pownien byc puszczony od domu do slupka TPsy ? W sumie to nawet slupka nie mam, tylko z ziemi wystaja mi kable, ktore TPsa kiedys polozyla (sasiadzi mowia ze na to "swiatlod", w co nie wierze) , chcialbym sobie przed elewacja wypuscic kable do tego czegos na wypadek gdybym mial ochote sie podpiac, przylacza nie moge zrobic (ba nawet nikt nie sprawdzi co to jest) od razy bo jak pytalem w salonie Orange musialbym od razu umowe podpisac(nawet zeby sprawdzili co to jest i czy jest mozliwosc podpiecie sie do tego), a po co mi umowa teraz jak niewiadomo kiedy sie wprowadze.
Moglby mi ktos pomoc jaki kabel powinienem poprowadzic do tego przylacza ?