PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła + podłogówka + mieszacz ?



k***a*z
27-05-2010, 08:24
Witam

Czy macie zastosowane zawory mieszające (HRE3) na podłogówce ? Czy jest sens je dawać w przypadku jak pompa ciepła i tak nie da więcej niż 50 stopni ?

Na projekcie podłogówki mam zaplanowane grzejniki drabinkowe w łazienkach , podłączone są przed rozdzielaczami podłogówki czy mogę dać do nich dodatkowo grzałki ?

wihajster
28-05-2010, 21:22
Żadnych mieszaczy do pompy ciepła!
Pewnie projekt z Viessmann'a?

k***a*z
31-05-2010, 06:55
Żadnych mieszaczy do pompy ciepła!
Pewnie projekt z Viessmann'a?


Nie , z purmo .

Jeszcze jedno pytanko : rury kolektora poziomego mam fi40 , przejście pod fundamentem (robione już jakiś czas temu) mam fi32 , czy tak zostawić czy może wymienić te fi32 na fi40 ?

Liwko
31-05-2010, 10:02
Witam

Czy macie zastosowane zawory mieszające (HRE3) na podłogówce ? Czy jest sens je dawać w przypadku jak pompa ciepła i tak nie da więcej niż 50 stopni ?

Na projekcie podłogówki mam zaplanowane grzejniki drabinkowe w łazienkach , podłączone są przed rozdzielaczami podłogówki czy mogę dać do nich dodatkowo grzałki ?

Żadnych mieszaczy. Na początku trochę ręcznie poregulujesz i na wieki o nich zapomnisz.
Dlaczego grzejniki masz przed rozdzielaczami??? Zrób grzejniki jako osobne pętle wtedy jest możliwość założenia grzałek. Zakręcasz zawory na wejściu i wyjściu grzejnika i włączasz grzałkę. Ciepło z grzałki nie idzie wtedy w obieg podłogówki.

wihajster
31-05-2010, 21:27
32mm jako rury zbiorcze to malutko, nawet nie wnikając jaką planujesz moc dolnego źródła (a właściwie przepływ jaki się z tym wiąże).
Może inaczej - zapewne będzie działać nawet z PE32 ale wzrośnie moc pobierana przez pompę dolnego źródła.

k***a*z
07-06-2010, 10:50
Zrób grzejniki jako osobne pętle wtedy jest możliwość założenia grzałek. Zakręcasz zawory na wejściu i wyjściu grzejnika i włączasz grzałkę. Ciepło z grzałki nie idzie wtedy w obieg podłogówki.

No niestety , już się nie da tego poprawić :-(



zapewne będzie działać nawet z PE32 ale wzrośnie moc pobierana przez pompę dolnego źródła.

Nie ma co cudować , wymienię na fi40 .

Liwko
07-06-2010, 11:05
W takim razie odpuść sobie te grzałki. Ja ich używam naprawdę sporadycznie a szybszy efekt da zwykła farelka.

rwxw
09-06-2010, 21:24
Mieszacz przy podłogówce nie ma sensu, bo temperatura zasilania z pc jest idealna dla podłogówki i nie ma czego mieszać. Drabinki najlepiej podłączyć jako odzielne pętle. Będą one grzały symbolicznie, ale do wysuszenia ręczników wystarczy. Odnośnie przepustu, to nie wiem jak zrobiłeś, ale rury powinny być zaizolowane termicznie. 32 na rury zbiorcze to za mało i 42 to lepszy pomysł. Przepust się robi z grubszej rury/rur np. kanalizacyjnej przez którą/e się przetyka rury kolektora obciągnięte izolacją lub izoluje się je pianką. Pamiętaj o tym, żeby nie łączyć rur pod ziemią złączkami skręcanymi.