PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła+Plasz wodny z kominka+solary



lpilsniak
27-05-2010, 15:23
Witam

Co sadzicie na połaczeniu pompyciepła z paszczem wodnym w kominu oraz solarów. ewentualnie poleccie jakas sprawdzona firme ktora by sie tym zajeła. Panow zamieszcajacy reklamy z gory dziekuje Moj emial [email protected]


Domek w Miasteczku Slaskim o pow. około 280 m2, ogrzewanie podłogowe + kaloryfery

Pinok
27-05-2010, 21:48
Po jaką cholerę solary i płaszcz wodny jak masz pompę ciepła ?

Nie dość że nic przy niej nie robisz to eksploatacja kosztuje tyle co drewno do kominka.
Po co komplikować sobie życie ?

krolik2002
30-05-2010, 11:00
oczywiście, że warto mieć PC wraz z kominkiem wodnym. Raz, że można wspomóc PC w razie dużych mrozów (wtedy i tak sympatycznie się pali w kominku) a poza tym mamy źródło awaryjne w razie usterki PC

PC+solar to TYLKO jeśli Gmina dofinansuje taką inwestycję bo inaczej to nie ma opcji na zwrot nakładów

wihajster
30-05-2010, 19:50
Bardziej prawdopodobne są awarie zasilania niż awaria pompy ciepła.
Kominek z płaszczem wodnym to pomyłka, za to tradycyjny jak najbardziej. Tańszy, trwalszy, prostszy i działa bez prądu.
Montaż solara razem z pompą ciepła to niższy koszt niż autonomicznej instalacji, gdyż potrzebny jest sam panel i grupa pompowa (plus montaż). Może kosztować w efekcie bez żadnych dopłat tyle co osobna instalacja z gminnymi dopłatami, w dodatku mamy swobodę wyboru podzespołów i producenta a nie jak narzuca umowa między gminą a dostawcą.

*milek*
13-10-2010, 19:33
Podepnę się do tematu, gdyż też planuję taką instalację.

Może ktoś podpowie, jak to wszystko prawidłowo spiąć.

Wstępne założenia:

- kominek być musi, bo: lubimy palić, mamy zapas drewna ze swoich drzew, a z pw dlatego, że chcemy aby ta energia była wykorzystana; kominek ogrzewałby dom przez pierwszy sezon lub dwa
- pc - instalacja przygotowana do podłączenia pompy ciepła, którą podłączymy w późniejszym czasie (gdy budżet się nieco podreperuje po zakończeniu budowy )
- duży bufor (tylko jaki? myślę o multiwalentnym, z wewnętrznym zasobnikiem cwu)
- ewentualnie solary
- podłogówka w całym domu
I teraz tak - ponieważ jestem zielona w te klocki - jak taka instalacja powinna wyglądać?
Kominek zasila bufor, ewentualne solary też. A pompa? Wiem, że niektóre pc moga ogrzewać cwu - czy wobec tego możliwe byłoby podłączenie pc bezpośrednio do wewnętrznego zasobnika w buforze, oprócz zasilania podłogówki (wtedy już zrezygnowałabym z solarów)? Czy woda ogrzana przez pc musiałaby być dodatkowo podgrzana? Czy będzie lepiej, jak pc będzie podłączona bezpośrednio do podłogówki (i wtedy dodatkowo solary, żeby mieć latem cwu)? Jak wtedy sterować całym układem? Mam totalny mętlik i ... brak wiedzy... :oops: :rolleyes:

Liwko
14-10-2010, 10:08
Większość PC podgrzewa również CWU której nie trzeba niczym dogrzewać. A o solarach wielokrotnie tu wielu z nas pisało że to pomyłka a przy PC kompletna pomyłka. No chyba że dostaniesz je za darmo bo przy PC zaoszczędzisz rocznie jedynie 100-150 złociszów więc łatwo sobie policzysz czas zwrotu. Kominek owszem ale bez zbędnych bajerów. Policz sobie instalację solarną+ kominek z płaszczem a cenowo wyjdzie niewiele taniej niż PC.

mery26
14-10-2010, 12:37
Wczoraj sobie kalkulowałem ile pracy PC na maxa mam za 1t brykietu RUF(ok. 800 zł). Wyszło od miesiąca ciągłej pracy w taniej taryfie do 18 dni w drogiej.

TypeR
14-10-2010, 13:04
Cześć,
moim zdaniem przy pc kominek z pw to zbędna komplikacja całego układu i tylko proszenie się o problemy. Jak się boicie że pompa nie da rady to chyba lepiej ją trochę przewymiarować. Przy braku zasilania i tak pw nic nie da. Chyba lepiej zrobić zwykły kominek i ewentualne rozprowadzenie grawitacyjnie co przy braku prądu będzie działać.
W tym sezonie w komiku jeszcze nie paliliśmy nawet rekreacyjnie....pc pracuje ok 3 godz./dobę.
Pozdrawiam - Daniel

*milek*
14-10-2010, 17:21
Ok, wszystko fajnie, tylko że ja mam ogrzewać kominkiem (tylko) pierwsze dwa sezony - bo drewna mam sporo, a na pc od razu nas stać nie będzie raczej. Więc przydałoby się, żeby ten kominek ogrzał mi wodę też. Po lekturze forum wyszło mi, że nie ma zbyt dużej różnicy w kosztach miedzy dgp a pw, więc wolę płaszcz, żeby sobie wodę zagrzać i dać ciepło w podłogę. Kominek będzie. I prawie na pewno z pw. Kotłownia w salonie mi nie przeszkadza ;). Solary może odpuszczę, ale niech mi ktoś powie - czy to będzie ekonomiczne grzać pompą cwu? Przecież trzeba by dogrzewać tą wodę?

I jak taki układ mógłby wyglądać, tak mniej ogólnie, byłaby możliwość sterowania takim kombajnem - kominek, pc i bufor?

TypeR
14-10-2010, 19:45
cześć,
grzanie ciepłej wody pc to nie problem, u mnie jest zbiornik dwupłaszczowy, w sumie 300 L, pompa 10 KW (2,5 KW pobierana moc), kwestia ile tej wody się zużywa, mam ustawione grzanie od godz. 5.00 do 7.00 (pc załącza się raz na jakieś 10 min. w tym przedziale czasowym, temp 46 C), od 7.00 do 16.00 w robocze dni nikogo nie ma więc od 16.00 do 22.00 znowu grzanie, średnio z 3 załączenia może po 5-10 min (do 46 C, delta 5 C, czyli po spadku do 41 C znowu grzeje). Oczywiście jeżeli napełnimy wannę itp. to będzie więcej podgrzewania.
Co do podłączenia kominka z pw do ogrzewania podłogowego niech się inni wypowiedzą, napewno będzie potrzebny zawór mieszający, żeby nie dawać wody cieplejszej jak 40 C na podłogi (przy pc zbędny-grzejemy tyle ile potrzeba), bufor przy pc jest zbędny, podłoga akumuluje tyle ciepła że żaden zbiornik tego nie zastąpi. Przy kominku gdzieś to ciepło trzeba odebrać i zgromadzić więc jest to dodatkowy koszt, który potem przy pc jest nie potrzebny.
To takie moje rozważania, nie mam kominka z pw więc moje rozmyślania mogą być błędne.
Z takich użytkowych obserwacji mojego sąsiada z kominkiem 29 KW z pw (większych chyba nie ma, ok. 300 m2 do grzania) - codzienne wygaszanie i czyszenie szyby, codziennie ze 2 taczki drzewa zimą do salonu, dużo miejsca na składowanie wcześniej kupowanego drzewa, fajne ciepełko w całym domu bo kaloryferki gorące, szybkie wychłodzenie podczas dłuższej nieobecności.
A i jeszcze jedno, jeżli będzie pc to warto zastanowić się nad rezygnacją z komina w kotłowni, przy systemowym wykończonym klinkierem itp. to ok. 5 tys. zł w kieszeni.
Pozdrawiam - Daniel

Liwko
14-10-2010, 19:50
Grzanie pompą ciepła CWU jest ekonomiczne i to bardzo. Roczny koszt na trzyosobową rodzinę to około 250-300zł. I zapewniam po raz drugi że niczym nie trzeba CWU dogrzewać. To właśnie przy solarach występuje ten problem 50-60% sprawności i resztę trzeba czymś podgrzać. Przy pompie nie ma takiego problemu.
A co do takiego kombajnu to owszem można to połączyć.

clarnet
15-10-2010, 21:02
W branży mówi się, że do pompy ciepła można podłączyć wszystko... Tylko po co.
Sam nie jestem zwolennikiem takiej hybrydy, ale są sytuacje, w których ten kominek się przydaje, a czasem jest niezbędny. Drewno jest jednak najtańszym nośnikiem energii.
Jeśli kogoś interesuje jak to zrobić, czyli wpiąć kominek do pompy ciepła, to zapraszam do tego artykułu (http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/altherma-kominek-i-basen/). To oczywiście tylko jeden ze sposobów.

TypeR
16-10-2010, 12:08
Cześć,
tak odnośnie zbiorników CWU, u mnie zbiornik z wężownicą dość mocno przewymiarowaną średnio się sprawdzał, nie dał rady nagrzać wody tyle żeby np. napełnić wannę. Producent pompy wymienił go na dwupłaszczowy, teraz nie ma problemów. Tak więc tu trzeba uważać bo potem się może się okazać, że pc nie da rady latem nagrzać cwu.
Pozdrawiam - Daniel

*milek*
19-10-2010, 11:31
W branży mówi się, że do pompy ciepła można podłączyć wszystko... Tylko po co.
Sam nie jestem zwolennikiem takiej hybrydy, ale są sytuacje, w których ten kominek się przydaje, a czasem jest niezbędny. Drewno jest jednak najtańszym nośnikiem energii.
Jeśli kogoś interesuje jak to zrobić, czyli wpiąć kominek do pompy ciepła, to zapraszam do tego artykułu (http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/altherma-kominek-i-basen/). To oczywiście tylko jeden ze sposobów.

Ciekawy artykuł, choć dla mnie mało przydatny - nie mam domu o powierzchni ponad 400m2, a co istotniejsze - nie planuję basenu, który jest zabezpieczeniem zapewniającym zrzut ciepła z kominka. Dlatego planuję bufor.


Milek, znalazłam taki bufor z warstwowym rozkładem temperatury, pojemności od 350l:
http://www.baron.com.pl/technika-all.php?page=16

Możliwość podłączenia różnych źródeł ciepła i odbiór wody w różnych temperaturach. Jak to się sprawdza i czy inni producenci też mają tego rodzaju zasobniki w ofercie - nie wiem. Chętnie usłyszałabym opinie na temat takiego rozwiązania.

Cześć,
tak odnośnie zbiorników CWU, u mnie zbiornik z wężownicą dość mocno przewymiarowaną średnio się sprawdzał, nie dał rady nagrzać wody tyle żeby np. napełnić wannę. Producent pompy wymienił go na dwupłaszczowy, teraz nie ma problemów. Tak więc tu trzeba uważać bo potem się może się okazać, że pc nie da rady latem nagrzać cwu.
Pozdrawiam - Daniel

Tak, ponoć bufor z wężownicą nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku PC. Henok kiedys pisał:

Pompa ciepła bardzo słabo działa z wężownicą, nawet podwójną. Wężownice bardzo dobrze sprawdzają się przy wysokotemperaturowych źródłach ciepła : kotłach, kolektorach słonecznych. Tam nie ma problemu, żeby wytworzyć odpowiednio dużą różnicę temperatur pomiędzy woda grzewczą w wężownicy i w zasobnku (np. 10K). Dla pompy ciepła wytworzenie tak dużej różnicy temperatur jest już problemem. Większość pomp ciepła daje temperaturę do 55 st. C. Oznacza to, że ciepła wodę podgrzeją do temperatury np. 45 st. C.
Dla pompy ciepła lepszy rozwiązaniem jest tzw. zbiornik "z mamką" - podgrzewacz dwupłaszczowy, w którym stosunkowo mały zasobnik ciepłej wody (160-200L) jest umieszczony w dużym zasobniku wody grzewczej (500-750L).



A mogłoby być tak, żeby PC grzała bezpośrednio podłogówkę, ale z możliwością grzania CWU, a kominek ładował bufor? I jakoś tym sterować?

clarnet
19-10-2010, 11:54
Ciekawy artykuł, choć dla mnie mało przydatny - nie mam domu o powierzchni ponad 400m2, a co istotniejsze - nie planuję basenu, który jest zabezpieczeniem zapewniającym zrzut ciepła z kominka. Dlatego planuję bufor.

Wielkość domu nie ma tu znaczenia. Po prostu w układzie pojawia się drugie źródło ciepła.
Natomiast basen to dodatek. Każdy kominek z płaszczem wodnym ma swoje zabezpieczenia przed przegrzaniem (np. z rzut wody z płaszcza)






Tak, ponoć bufor z wężownicą nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku PC. Henok kiedys pisał:...
A mogłoby być tak, żeby PC grzała bezpośrednio podłogówkę, ale z możliwością grzania CWU, a kominek ładował bufor? I jakoś tym sterować?

Idea bufora jest taka by wszystko ładować do bufora, a za nim umieścić obiegi grzewcze.
Bufor nie musi mieć wężownicy i nawet lepiej jak nie ma, bo i tak kominki z płaszczem są zazwyczaj oddzielone hydraulicznie wymiennikiem płytowym.
Za wymiennikiem wejdziesz więc bezpośrednio do bufora.
A jeśli już masz kominek bez wymiennika i potrzebujesz bufor z wężownicą (dla oddzielenia), to właśnie kominkiem z wysoką temperaturą zasilania wejdziesz na wężownicę, a pompą bezpośrednio ma bufor. No i obiegi za buforem.
Tutaj masz przykład z buforem (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/olej-na-pompe-ciepla-zamienie/).
Tak jak piszesz to nie za bardzo. Bo wtedy równolegle ładował byś obiegi grzewcze (kolizja pomp i temperatur)
Pozdrawaim

*milek*
19-10-2010, 12:10
Ja kobietka jestem ;) i trochę mało się znam na takich rzeczach...
A nie dało by się zrobić tak, żeby te obiegi były równoległe, ale jakoś ze sobą połączone, jakimś czujnikiem, czy czymś, żeby nie było właśnie kolizji i żeby mogły ze sobą współpracować - tak, żeby była możliwość sterowania, odcinania PC gdy działa kominek? Wtedy PC pracowałaby najwydajniej, bo na najniższej temp jaka jest potrzebna do zasilania podłogówki i bezpośrednio. Pewnie to za bardzo gmatwałoby cały układ...

clarnet
19-10-2010, 12:21
Wszystko się da zrobić, ale... tak się nie robi :)
Kominka nie da się wpiąć bezpośrednio do podłogówki. Musi być albo wymiennik płytowy i za nim pompa z mieszaczem, albo ten bufor i znowu pompa z mieszaczem.
Można równolegle ładować 1 obieg dwoma pompami obiegowymi zabezpieczonymi zaworami zwrotnymi i przełączać się on/off z tej pompy z mieszaczem na pompę z PC na podstawie jakiegoś tam czujnika, ale nie można tak bezpośrednio odciąć zasilania na PC.
Musi być styk zdalnego wyłączenia.
Po co kombinować i odkrywać coś, co już dawno zostało wymyślone.

*milek*
19-10-2010, 12:31
Nie, kominka nie chcę wpinać do podłogówki - wiem, że musi być mieszacz. Dla kominka chcę bufor tak czy siak, ale tyle się naczytałam, ze pc z buforem to sredni pomysł, ze zaczęłam się zastanawiać, czy nie dać bezpośrednio w podłogówkę jednak. Ale skoro to utrudniłoby sterowanie całym układem, to chyba nie będzie innego wyjscia, tylko spiąć wszystko jednym buforem, najlepiej z wewnętrznym zasobnikiem cwu.
W każdym razie dziękuję za rady - wiem już dużo więcej, coś mi się powoli zaczęło klarować... ;)

sentralix
13-11-2010, 20:07
Mam powietrzną PC + bufor 1000l + kominek PW. Ogrzewanie parter podłogówka, piętro grzejniki konwektory przewymiarowane, by mogły pracować na niskiej temp.
Wszystko działa super. Myślę że do kominka z PW potrzebny jest bufor tak by można było palić wtedy kiedy nam to jest wygodnę, poza tym jest to "zdrowę" dla kominka bo pracuje na wysokich parametrach. Pompa też się sprawdza z buforem, bo może pracować wtedy tylko na 2 taryfie ładując bufor.

magda72
22-11-2010, 13:24
Od 2007 roku mieszkam w 200m domu z PC ( 4 osobowa rodzina). Wprowadzaliśmy się zimą i na dzień dobry pompa padła. Kominek był wtedy jedynym źródłem ciepła i od razu pożałowałam, że nie zrobiłam grawitacyjnego rozprowadzenia ciepła, bo naprawdę cieplutko było tylko w salonie.
Prąd wyłączają mi przynajmniej raz w miesiącu (wieś) ale nie na tak długo żeby podłoga zdążyła ostygnąć (kaloryfery zimne byłyby po paru minutach), a w kranach ciepła woda jest też cały czas. Do ogrzania domu i CWU używamy tylko PC.
Myślałam na początku o różnych źródłach ciepła, ale przeliczyliśmy wszystko z ołówkiem w ręku i wyszło, że przy komforcie użytkowania PC wszystko inne czyli solary i płaszcz wodny w kominku, podrażają inwestycję bez wyraźnego uzasadnienia.