PDA

Zobacz pełną wersję : Wgląd do akt a kopia.



mnowak355
27-05-2010, 23:38
Witam
Mam krótkie pytanie. Mam udostępniony wgląd do akt sprawy w gminie. jest tych dokumentów dość sporo i zastanawiam sie czy można zrobić sobie zdjęcia i jak to będzie traktowane czy jako kopia czy nie. Nadmienię że nie jestem stroną w postępowaniu i nie wiem czy mogę żądać kopii intersujących mnie stron.
Bardzo proszę o odpowiedź chętnie podpartą jakimś przepisem lub wyrokiem sądu.
Pozdrawiam

sSiwy12
28-05-2010, 08:18
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, w każdym stadium postępowania organ administracji publicznej zobowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy.

Prawo wglądu do sporządzonych akt ma strona. Stroną jest natomiast każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu z uwagi na swój interes prawny lub obowiązek.

Strona, której umożliwiono wgląd do akt sprawy, może z udostępnianych akt sporządzać notatki i odpisy.

W zasadzie wgląd do akt może mieć tylko strona w postępowaniu.
W zasadzie udostępnienie akt „nie stronie” jest naruszeniem prawa.

Tak sądzę.

aglig
28-05-2010, 10:29
Wrzuć na google hasło "ustawa o dostępie do informacji publicznej" zdjęcia możesz robić. W przypadku gdybyś chciał kserokopię urząd wyda ci ją ale musisz zapłacić.

sSiwy12
28-05-2010, 11:00
Z czystej przyjemności polemiki.
Oczywiście, masz rację, ale ja odczytałem wpis, że sprawa dotyczy postępowania administracyjnego, w której pytający nie jest stroną.

Nie jest znany zakres tego postępowania i nie bardzo wiadomo, czy nie podlega ograniczeniom np. Art.5. lub (i) wypełnia wymogi Art.6 wspomnianej przez Ciebie ustawy.

Faktem, natomiast jest to, że regulują tu zakres, dwa akty prawne – tak więc na „dwoje babka wróżyła”, a jak doda się do tego „znajomość” obowiązującego prawa przez urzędników…….


Pozdrawiam

mnowak355
28-05-2010, 23:13
Witam
Dziękuję za odzew. Faktycznie nie jestem stroną w postępowaniu ale na podstawie ustawy którą zacytował aglig z wielkimi bólami (i dwoma skargami do SKO) wgląd ten został mi umożliwiony. Jeszcze pytanie do kolegi agliga czy zna artykuł w w/w ustawie który nie zabrania robienia zdjęć. Przepatrzyłem ustawę ale jakoś nie znalazłem.
Pozdrawiam

sSiwy12
29-05-2010, 08:30
A nie jest to:


Art. 12. 1. Informacje publiczne udostępniane w sposób, o którym mowa w art. 10 i 11, są oznaczane danymi określającymi podmiot udostępniający informację, danymi określającymi tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji, danymi określającymi tożsamość osoby, która udostępniła informację, oraz datą udostępnienia.

2. Podmiot udostępniający informację publiczną jest obowiązany zapewnić możliwość:

1) kopiowania informacji publicznej albo jej wydruk

lub

2) przesłania informacji publicznej albo przeniesienia jej na odpowiedni, powszechnie stosowany nośnik informacji.