PDA

Zobacz pełną wersję : odprowadzenie wody z rynien - teren piaszczysty



gosia100
28-05-2010, 09:51
Witam

Jaki system odprowadzenia wody z rynien zastosowac na terenie piaszczystym?

opcja 1 - ze studzienkami i rurami odprowadzajacymi i rozsaczajacymi na ok 10m (z tym ze dzialka lesna i boje sie zapchania liscmi oraz problemow z korzeniami drzew przy kopaniu)

opcja 2 - sa podobno w sprzedarzy studzienki z odprowadzeniem wody pionowo wglab ziemi - czy to dziala przy wiekszych ulewach?


Bede wdzieczna za podpowiedzi

celadon
31-05-2010, 13:30
Witam...
sam miałem podobny problem. Na rynku od jakiegoś czasu są specjalne skrzynki rozsączające (albo magazynujące-jak kto woli). Ja kupowałem w firmie PIPELIFE (www.pipelife.pl) w zeszłym roku i...sprawują się znakomicie. Nie zauważyłem żeby dotychczas się 'przepełniły'. Kwestią jest tylko trzymanie się prawidłowości montażu i ilości potrzebnych skrzynek w przeliczeniu na powierzchnię dachu. Poza tym - rozwiązanie proekologiczne (ale nie licz na dofinansowanie, w gminach nie wiedzą nawet co to znaczy rozsączać wody opadowe-oni tylko kanalizacje burzowe znają).

Trociu
01-06-2010, 08:42
Nie wiem ile taka skrzynka kosztuje ale pewnie nie mało. Może lepiej zastanowić się może nad paletopojemnikiem i do niego podłączać rury. Może wyjść taniej w przeliczeniu na m3

gregoreklodz
01-06-2010, 10:49
Mam podobny dylemat. Ja zastanawiam się nad zbiornikiem zbierającym deszczówkę i podłączonym do automatycznego systemu nawadniającego. Zastanawiam się tylko nad kwestią finansową. W projekcie mam i tak system kanalizacji deszczowej więc doszedłby tylko koszt zbiornika. Pytanie jak jego koszt będzie się miał do uzyskanych oszczędności wody do podlewania trawnika. Działkę mam dosyć dużą bo 4000m2 ale wszystko nie będzie podlewane bo na 1/3 rośnie las który zostawie. Jeśli ktoś ma jakieś doswiadczenia to poprosze o opinie

celadon
01-06-2010, 13:48
Napewno takie skrzynki nie beda tansze niz jakis paletozbiornik. Jest tylko kwestia czasu użytkowania.... Można ściany budować z gazobetonu....a można i ze słomy. Wybór pozostaje dla inwestora. Sądzę jednak, że jeśli ktoś robi instalację nawadniającą do ogrodu, ma do tego projekt to nie będzie tego podłączał do zbiorników niewiadomego pochodzenia.

grzegorz_si
02-06-2010, 18:30
Ja także mam teren piaszczysty i zrobiłem tak: wodę z rynien odprowadziłem rurami drenażowymi. Około 2m od spustu rurą bez dziur, reszta rurą z dziurami. Połowę domu i garaż odprowadziłem rurami w jedno miejsce, drugą połowę w inne. Na końcu rur zakopałem po 18 skrzynek po piwie na głębokości około 1,5 metra.
Rury odprowadzające układałem tak: wykop około 0,7-0,8, na spód geowłóknina, na to żwir około 20 cm, na to rura, na to geowłóknina, na to ziemia.
Skrzynki: na spód wykopu włóknina, 20 cm żwiru, skrzynki, włóknina, ziemia.
Przetrzymało całą zimę, obecne ulewne deszcze. Nie przelało się i jest OK.
Skrzynki dostałem za darmo, jedyne za co zapłaciłem to rury, włóknina i żwirek.
Na jak długo to będzie to nie wiem, ale sądzę, że na lata. Przy moim gruncie, gdzie piasek jest już na głębokości 30 cm się nie martwię.
Pozdrawiam

basia228
02-06-2010, 22:15
Hihi, nie podsunę pomysłu Grzegorza mojemu mężowi bo jeszcze sie chłop zapali do pomysłu i zapragnie z poświęceniem własnoręcznie - albo raczej własnoustnie ;) opróżnić te 18 skrzynek :)

marek.Bud
03-06-2010, 20:05
powiem wam tak, narazie z braku czasu mam odprowadzona wode z dachu rurami do wykopanego dolu z zakopanymi 2 oponami, calosc przykryta paleta drewniana, teren piaszczysty, co obserwuje ? najwieksze ulewy i woda nie ma prawa stac w tych oponach.
Pewnie ulepszenie tego poprzez zastapienie powiedzmy 2- 3 kregami fi 800 zalatwi tanio sprawe.

grzegorz_si
04-06-2010, 16:51
Hihi, nie podsunę pomysłu Grzegorza mojemu mężowi bo jeszcze sie chłop zapali do pomysłu i zapragnie z poświęceniem własnoręcznie - albo raczej własnoustnie ;) opróżnić te 18 skrzynek :)

Heheh :) mnie to nie grozi bo piwa nie cierpię. Żona jakoś nie narzeka, że jestem inny :)
Pozdrawiam

gosia100
06-06-2010, 23:01
Witam

Bardzo wszystkim dziekuje za konkretne podpowiedzi.

Napiszcie prosze jeszcze w jaki sposob obliczyliscie wydajnosc systemu w stosunku do polaci dachu - ile metrow rur, ile tych skrzynek? Jest jakas zasada?
Czy taki system mozna robic przed opaska i kostaka na podjezdzie? Mam na mysli np. klopot z ustaleniem docelowego poziomu studzienek
i ewentualnych zniszczen pozniej przy kopaniu.

Jesli chodzi o gotowy system to znalazlam jescze cos takiego jak dunski Aqua-Blok (http://acegrupp.com/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=40) - namiar z Leroy Merlin.

pozdrawiam

celadon
07-06-2010, 12:55
Co do ilosci... prawidłowo przeliczą fachowcy... no i pytanie jakie studzienki-w podjezdzie? Tego to sie raczej nie robi 'w podjezdzie'.....

P.S.
Ten aqua-blok to takie właśnie skrzynki jak ma w ofercie Pipelife, tyle że producent inny.
Podoba mi się pomysł z skrzynkami od piwa....

silver_stas
15-06-2010, 19:06
Na początku chciałbym powitać forumowiczów. Opiszę ci mój system który działa 2 lata , a ostatnie ulewy potwierdziły jego skuteczność . Dodam , że teren u mnie mało przepuszczalny. Dach ok. 200 m2 , 4 rynny , 4 odpływy . Każda rynna wsunięta w skrzynkę odpływową , następnie 2mb rury kanalizacyjnej fi 110 , później 2mb rury drenażowej która wpada do studzienki . Studzienka o średnicy ok. 1 metra i głębokości 1.5-2 metry wypełniona gruzem . Rury umieszczone w wykopie o głębokości 0.5-0.8 m , zasypane żwirem + geowłóknina . Można na tym układać chodniki , podjazdy itp , a długość rur a zależności od potrzeb można zwiększyć. Odpływy są z dwóch stron domu i zawsze można rozbudować system o zbiornik na deszczówkę.Pzdr

wierzch
20-06-2010, 15:11
U mnie kazda rura spustowa jest podlaczona poprzez kosz do kilkumetrowego odcinka rury PCV.
Te z kolei sa doprowadzone do poprowadzonej wokol calego domu rury PCV o odpowiednio wiekszej srednicy.
Oba odcinki koncowe tej rury sa doprowadzone do studzienki rewizyjnej, z ktorej woda opadowa trafia do studni chlonnej (u mnie system skrzynek retencyjno-rozsaczajacych Azura (http://azura.pl), ale tansze i bardziej popularne sa dreny betonowe). Jej pojemnosc musi byc dobrana do powierzchni rzutu poziomego dachu, przepuszczalnosci gruntu, intensywnosci opadow w danym regionie, etc.
W gornej czesci studni chlonnej sa wykonane dwa otwory, z ktorych poprowadzono rownolegle w odl. 2m od siebie, dwie rury drenazowe na odcinku 25 m (zakonczone na powierzchni kominkami wentylacyjnymi).
Ten dodatkowy drenaz jest takim zaworem bezpieczenstwa, w przypadku gwaltownych ulew, oberwan chmury, etc.

Caly system dziala u mnie od wrzesnia 2008 roku - do tej pory nie wystapily zadne problemy.



[..]Czy taki system mozna robic przed opaska i kostaka na podjezdzie? Mam na mysli np. klopot z ustaleniem docelowego poziomu studzienek i ewentualnych zniszczen pozniej przy kopaniu.

Tak, u mnie byla taka sytuacja. Ale mialem wczesniej wykonany projekt ogrodu z zaznaczonymi poziomami opaski, chodnika, podjazdu, etc. i tymi danymi posilkowala sie firma wykonujaca system odwodnienia dachu. Podczas prac ziemnych nic nie zostalo zniszczone.

Pozdrawiam

gosia100
20-06-2010, 21:12
Dziekuje za kolejne opisy.

Do Wierzcha

mam pytanie o te poziomy wyznaczane przez projektanta ogrodu. Moja projektantka nie wyznacza zadnych poziomow - twierdzi ze to nalezy do brukarzy a cala reszta dopasowywana jest pozniej (np trawnik). Myslisz ze to blad?

wierzch
21-06-2010, 05:43
gosia100, u mnie projekt ogrodu jest dokumentem kompleksowym, skladajacym sie z wielu czesci, m.in. projekt zazielenienia, instalacji oswietleniowej, instalacji nawadniajacej, infrastruktury komunikacyjnej (podjazd, sciezki), etc.
Firma ogrodnicza, ktora zaklada u mnie ogrod, nie wykonuje tych wszystkich prac. Np. prace brukarskie czy zakladanie instalacji elektrycznej zostaly wykonane przez kogos innego wlasnie na podstawie poszczegolnych czesci projektu ogrodu.
W ten sposob wszystko do siebie pasuje i sklada sie na optymalny efekt wizualny i funkcjonalny.

Sprobuj zasiegnac na ten temat opinii profesjonalistow, np. Elfir, w watku dotyczacym ogrodow http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?16-Pamiętajcie-o-ogrodach.

Pozdrawiam

wierzch
21-06-2010, 12:53
Napiszcie prosze jeszcze w jaki sposob obliczyliscie wydajnosc systemu w stosunku do polaci dachu - ile metrow rur, ile tych skrzynek? Jest jakas zasada?

gosia100, podaje Ci linka do dokumentu PDF (ok. 6 MB) Systemy_zagospodarowania_wody_wavinQbic_Azura-katalog_produktow.pdf (http://www.google.ch/search?hl=de&source=hp&q=%22Systemy_zagospodarowania_wody_wavinQbic_Azura-katalog_produktow.pdf%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=), ktory podaje szczegolowe informacje dot. systemu Azura.
Jest w nim rozdzial 2. Obliczenia i dobór, a w nim podrozdzial 2.3. Ocena warunków gruntowo-wodnych cd. (str. 10), z przykladowymi zestawieniami liczby skrzynek
retencyjno-rozsaczajacych Azura dla okreslonego natezenia i czasu trwania deszczu, rodzaju gruntu i powierzchni odwadnianej (np. dachu).
Generalnie radzilbym Ci aby skonsultowac sie w tej kwestii z fachowcem.

Pozdrawiam

gosia100
21-06-2010, 22:51
Wierzch, bardzo dziekuje i pozdrawiam.

monikach
23-06-2010, 09:45
U mnie kazda rura spustowa jest podlaczona poprzez kosz do kilkumetrowego odcinka rury PCV.
Te z kolei sa doprowadzone do poprowadzonej wokol calego domu rury PCV o odpowiednio wiekszej srednicy.
Oba odcinki koncowe tej rury sa doprowadzone do studzienki rewizyjnej, z ktorej woda opadowa trafia do studni chlonnej (u mnie system skrzynek retencyjno-rozsaczajacych Azura (http://azura.pl), ale tansze i bardziej popularne sa dreny betonowe). Jej pojemnosc musi byc dobrana do powierzchni rzutu poziomego dachu, przepuszczalnosci gruntu, intensywnosci opadow w danym regionie, etc.
W gornej czesci studni chlonnej sa wykonane dwa otwory, z ktorych poprowadzono rownolegle w odl. 2m od siebie, dwie rury drenazowe na odcinku 25 m (zakonczone na powierzchni kominkami wentylacyjnymi).
Ten dodatkowy drenaz jest takim zaworem bezpieczenstwa, w przypadku gwaltownych ulew, oberwan chmury, etc.

Caly system dziala u mnie od wrzesnia 2008 roku - do tej pory nie wystapily zadne problemy.


Tak, u mnie byla taka sytuacja. Ale mialem wczesniej wykonany projekt ogrodu z zaznaczonymi poziomami opaski, chodnika, podjazdu, etc. i tymi danymi posilkowala sie firma wykonujaca system odwodnienia dachu. Podczas prac ziemnych nic nie zostalo zniszczone.

Pozdrawiam

Wierzch czy mógłbyś podać namiary na firmę, która robiła to u Ciebie? Po ostatnich ulewach zatopiliśmy sąsiadom pole uprawne i mamy spory problem:(

wierzch
23-06-2010, 10:48
monikach, firma pana Roberta Wisniewskiego, T: 503 134 852
Pozdrawiam