PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z podpisaniem umowy z Energetyką



rozyczka1191
30-05-2010, 21:22
Witam

W 2008 roku złożyłam wniosek w Zakładzie Energetycznym o wydanie warunków przyłączenia działki budowlanej, w wypełnionym wniosku zaznaczyłem kwadracik urządzenie współpracujące z siecią.
Dokonałem opłaty za przyłączenie w wysokości 146zł.
W sierpniu 2008 roku otrzymałem warunki przyłączenia wraz z projekt umowy o przyłączenie o treści poniżej :
(nie wklejam całośći, tylko to co stanowi spór)

& 5.
1.Celem realizacji przedmiotu niniejszej umowy EnergiaPro zobowiązuję się do :
1) wykonania następującego zakresu prac:
a)wybudowania stacji elektroenergetycznej 20/0,4kV,
b)wybudowania linii elektroenergetycznej 20kV zasilającej stację, o której mowa w lit a
c)wybudowania linii niskiego napięcia od stacji, o której mowa w lit. A do szafki złączowo-pomiarowej, o której mowa w lit d
d) wybudowania szafki złaczowo-pomiarowej usytuowanej na terenie posesji obiektu (nieruchomości, o której mowa w &1), drzwiczkami w lini granicy posesji lub ogrodzenia od strony drogi;
2)przystąpienia do realizacji zakresu prac określonego w pkcie 1 z chwilą przekazania do EnergiaPro przez właściciela układu drogowego zniwelowanego terenu pod budowę sieci, o której mowa w pkcie 1;
3)zainstalowania układów pomiarowo-rozliczeniowych i sterujących, określonych w warunkach przyłączenia,
4)dokonania odbioru zakresu prac określonego w pkcie 1 oraz sprawdzenia technicznego zakresu prac zrealizowanego przez Podmiot Przyłączany,
5)przyłączenia do sieci wykonanych instalacji wraz z urządzeniami zgodnie z obowiązującymi przepisami, po wykonaniu przez Podmiot Przyłączany zobowiązań określonych w niniejszej umowie,
6)zapewnienia dokumentacji techniczno-prawnej zgodnej z warunkami przyłączenia na zakres robót określony w pkcie 1. Przewidywany termin opracowania wyżej wymienionej dokumentacji projektowej-15 miesięcy od daty uiszczenia przez Podmiot Przyłączany kwoty, o której mowa w &18 ust. 2.a niniejszej umowy, pod warunkiem uprzedniego dostarczenia przez Podmiot Przyłączany dokumentu, o którym mowa w & 6 pkt I.10, oraz dostarczenia przez właściciela układu drogowego projekt układu komunikacyjnego, obejmującego obszar, o którym mowa w & 1. Projektant działający na zlecenie EnergiaPro ustali zgodny z ustawą Prawo budowlane tryb wykonywania robót- na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia – i stosowne do ustaleń uzyska wymagane dla danego trybu dokumenty;
7)uzgodnienia dokumentacji techniczno-prawnej po uiszczeniu przez Podmiot Przyłączany kwoty, o której mowa w & 18 ust. 2 a.
2. Obowiązki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być wykonane w ze Energia Pro przez wykonawcę robót budowlano-montażowych.
3. Obowiązki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, mogą być wykonane w imieniu Energia Pro przez wykonawcę dokumentacji.

&6.
Celem realizacji przedmiotu niniejszej umowy Podmiot Przyłączany zobowiązuję się do:
I.Umożliwienia realizacji przyłączenia obiektu Podmiotu Przzyłaczanego wymienionego w & 1 do sieci EnergiaPro poprzez:
1) wykonanie następującego zakresu prac: wykonanie instalacji i urządzeń elektrycznych, które mają być przyłączone do sieci EnergiaPro, w obiekcie przyłączanym oraz od obiektu do miejscem rozgraniczenia własności sieci i instalacji między EnergiaPro a Podmiotem Przyłącza określonego w & 13;
2)wykonanie dokumentacji techniczno-prawnej zgodnej z warunkami przyłączenia na zakres robót określony w pkcie 1 powyżej;
3)zniwelowanie oraz protokolarne przekazanie dla EnergiaPro terenu w obrębie nieruchomości, o której mowa w & 5 ust. 1 pkt 1c, d. Przedmiotowe przekazanie winno nastąpić przed rozpoczęciem budowy przez EnergiaPro wyżej wymienionej sieci;
4)ustanowienie, w formie aktu notarialnego, na rzecz EnergiaPro bezterminowego i nieodpłatnego ograniczonego prawa rzeczowego służebności pasa gruntu wzdłuż przebiegu sieci elektroenergetycznej, o której mowa w &5 ust. 1 pkt 1c, d, w obrębie nieruchomości Podmiotu Przyłączanego, niezbędnego do eksploatacji, napraw i rozbudowy tej sieci, wraz z dojazdem;
5)nieodpłatne umożliwienie EnergiaPro, w obrębie swojej nieruchomości, budowy, utrzymania i rozbudowy sieci oraz przyłączy;
6)uzyskanie pisemnej zgody osoby trzeciej (np.właściciela) na swobodny dostęp EnergiaPro do wszystkich pomieszczeń i miejsc zainstalowania urządzeń elektroenergetycznych w przypadku, gdy znajdują się one poza obiektem, do którego Podmiot Przyłączany posiada tytuł prawny;
7)aktywne wspomaganie EnergiaPro w uzyskanie zgody właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości na budowę i eksploatację sieci elektroenergetycznej, w przypadku konieczności jej prowadzenia przez grunty osób trzecich;
udzielanie niezbędnych danych i informacji koniecznych do realizacji przedmiotu niniejszej umowy;
9)uzyskanie pozytywnej oceny gotowości instalacji i urządzeń elektroenergetycznych Podmiotu Przyłączanego, mających być przyłączonymi do sieci EnergiaPro;
10)dostarczenie dokumentu stwierdzającego, iż budowany obiekt, przyłącze oraz budowa lub rozbudowa sieci są ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej nieruchomości, o której mowa w & 1;
11)udzielenie, w formie pisemnej, na rzecz EnergiaPro prawa do dysponowania nieruchomością, o której mowa w & 1, na cele budowlane niezbędne do wykonania niniejszej umowy;
II. Uiszczenia na rzecz EnergiaPro opłaty za przyłączenie, szczegółowo określonej w & 18.

&9.
Z uwagi na zapisy zawarte w & 15 ust. 1, strony ustalają, że wykonanie przez Energia Pro zakresu prac, określonego w & 5 ust. 1 pkt 1 oraz przez Podmiot Przyłączany zakresu prac, określonego w & 6 pkt I.1 niniejszej umowy, nastąpi w terminie do 10 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia dotyczącego zakresu prac, określonego w & 5 ust. 1 pkt 1 – pod warunkiem wcześniejszego przekazania dla EnergiaPro przez właściciela układu drogowego zniwelowanego terenu pod budowę sieci elektroenergetycznej, o której mowa w & 5 ust. 1 pkt 1.


W październiku 2008 roku wysłałam pismo o treści:
W odpowiedzi na umowę o przyłączenie nr TR....................... Proszę o sprecyzowanie warunków przyłączenia dotyczących w/w umowy a mianowicie paragraf 5 pkt. 1.1 a,b,c, i pkt. 2, określenie długości i szerokości pasa układu zniwelowanego terenu pod budowę sieci odległości minimalnej oraz maksymalnej w/w pasa terenu od osi jezdni drogi powiatowej dr 200która graniczy z działką nr ,,,,,,,


Następnie otrzymałam odpowiedź ( listopad 200 o treści:
Informujemy że dokładne określenie parametrów sieci budowlanej wg & 5 ust.1 pkt 1 lit. A,b,c,d, projektu umowy znak TR.................... będzie możliwe po wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu pozwolenia na budowę sieci. Wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej odbędzie się po podpisaniu przez Pana w/w projektu umowy i wpłaceniu I raty opłaty przyłączeniowej określonej w & 18 projektu umowy.


W maju 2009 roku dokonałam wpłaty I raty opłaty przyłączeniowej określonej w & 18 projektu umowy, otrzymałem stosowne potwierdzenie w postaci faktury.

W grudniu 2009 roku napisałem pismo o treści:
W związku z brakiem możliwości uzyskania jakiś informacji na temat proponowanego przyłącza napowietrznego, proszę o zmianę w/w przyłącza na przyłącze kablowe naziemne które nie będzie wpływało na krajobraz naturalny, oraz określenie przebiegu kabla elektroenergetycznego przez teren działki. W załączeniu przesyłam nie podpisaną umowę.

W październiku 2008 roku wysłałem pismo o treści:
W odpowiedzi na umowę o przyłączenie nr TR....................... Proszę o sprecyzowanie warunków przyłączenia dotyczących w/w umowy a mianowicie paragraf 5 pkt. 1.1 a,b,c, i pkt. 2, określenie długości i szerokości pasa układu zniwelowanego terenu pod budowę sieci odległości minimalnej oraz maksymalnej w/w pasa terenu od osi jezdni drogi powiatowej dr 213 która graniczy z działką nr ,,,,,,,


Następnie otrzymałem odpowiedź ( listopad 200 o treści:
Informujemy że dokładne określenie parametrów sieci budowlanej wg & 5 ust.1 pkt 1 lit. A,b,c,d, projektu umowy znak TR.................... będzie możliwe po wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu pozwolenia na budowę sieci. Wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej odbędzie się po podpisaniu przez Pana w/w projektu umowy i wpłaceniu I raty opłaty przyłączeniowej określonej w & 18 projektu umowy.


W maju 2009 roku dokonałem wpłaty I raty opłaty przyłączeniowej określonej w & 18 projektu umowy, otrzymałem stosowne potwierdzenie w postaci faktury.

W grudniu 2009 roku napisałem pismo o treści:
W związku z brakiem możliwości uzyskania jakiś informacji na temat proponowanego przyłącza napowietrznego, proszę o zmianę w/w przyłącza na przyłącze kablowe naziemne które nie będzie wpływało na krajobraz naturalny, oraz określenie przebiegu kabla elektroenergetycznego przez teren działki. W załączeniu przesyłam nie podpisaną umowę.


Następnie otrzymałam odpowiedź:

Odpowiadając na pismo z dnia 11.12.2009r. Złożone w EnergiaPro S.A. w dniu 23.03.2010r. Informujemy, że nie widzimy potrzeby zmiany sposobu zasilania w/w działki ponieważ, zgodnie w punktem 6.3.2 wydanych warunków przyłączenie znak: TR................................. z dnia 06.08.2008r. Należy wybudować sieć kablową niskiego napięcia kablem 1 kV typu YAKXS 4x120mm2. Punkt 6.3.1 w/w warunków określa miejsce lokalizacji szafki złączowo-pomiarowej, natomiast punkt 7 granicę eksploatacji. W związku z powyższym wykonanie przyłącza od szafki Zk do budynku leży w gestii inwestora, a zatem trasa linii nN od szafki Zk do budynku nie jest narzucona przez EnergiaPro.
Ponadto informujemy, że wykonano już dokumentację projektową i uzyskano pozwolenie na budowę sieci zgodnie z warunkami przyłączenia z grupy warunków znak: TR........................................., na podstawie umów o przyłączenie zawartych z EnergiaPro.

rozyczka1191
30-05-2010, 21:22
GRUPA ENERGIAPRO w piśmie z września 2008 r. używa nazewnictwa projekt umowy o przyłączenie lecz przy wielokrotnej korespondencji próbując wpłynąć na zmianę zapisów w umowie o przyłączenie, ponieważ nie wyrażam zgody na postawienie słupów energetycznych i stacji elektroenergetycznej 20/0,4kV, nie zmieniła zapisów w umowie o przyłączenie

Udałam się do prawnika o pomoc, zadając mu następujace pytania :
Jaki termin ma GRUPA ENERGIAPRO na przyłączenie działki budowlanej do sieci energetycznej ?
W jaki sposób wpłynąć na zmianę zapisów w umowie o przyłączenie, którą następnie mógłbym podpisać ?


W skrócie dostałam taką odpowiedż:
Uważamy, że powinna Pani wyznaczyć zakładowi energetycznemu ostateczny termin na zawarcie umowy (w brzmieniu zaproponowanym przez Pania) ze wskazaniem, że w razie niezawarcia umowy w tym terminie uzna Pani, że zakład odmawia zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, a wówczas zwróci się Pani o rozstrzygnięcie do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – na podstawie art. 8 Prawa energetycznego


Mam pytanie czy mógłby mi ktoś pomóc w tym sporze między mną a energetyką??? Mam zamiar napisać kolejny raz pismo do energetyki, tylko nie wiem ja zedytować & 5, & 6 i & 9 ???
Proszę o pomoc

marcin714
16-06-2010, 17:07
Powiem tak- prawnikom zawsze możesz dać zarobić bo oni każdą sprawę od ciebie wezmą tylko pytam po co?
Co ty chcesz zmieniać w tej umowie i warunkach przyłaczenia skoro tam już stoi to co ty chcesz uzyskać? Gdzie tu mowa o jakichś słupach na twojej działce których nie chcesz?

Spory klienta z energetyka w pierwszej instancji rozstrzyga prezes URE. Ale nie licz na to, że on nie będzie widział, że to ty nie chcesz zawrzeć umowy a nie ZE . Potem nadal możesz dać zarobić prawnikowi bo po nie satysfakcjonującym cię rozstrzygnięciu URE udacie się do sądu.

Z racji tego, że istnieje już pozwolenie na budowe urządzeń elektroenergetycznych a nikt nie starał się o twoją ziemię do ich budowy oznacza, że wszystko to znajduje się poza twoją działką więc jaką ty masz szansę na to aby dyktować ZE jak ma coś robić poza twoim terenem?

W związku z tym ,że nie podpisałaś umowy przyłaczeniowej twoje warunki przyłaczenia powinny wygasnąć po 30 dniach od doręczenia umowy (tobie) - taka jest praktyka. W zwiazku z tym nie zdziw się , że pozwolenie na budowę nie uwzględnia złącza dla ciebie. Być może przewidziano złacze dla ciebie lecz ustawione w pasie drogowym więc nic nie uzgadniał projektant z tobą. Może nikt ci nie wytłumaczył. że te warunki przyłaczenia i zakres robót nie dotyczy tylko ciebie lecz równiez innych odbiorców. Może błędnie założyłaś, że cały zakres robót będzie u ciebie na działce i na to się nie godziłaś a wynika z tego, że tylko złacze mogło by stanac na twojej działce . Nie zgadzając się więc na postawienie złacza w jakim sądzie chcesz wygrać proces o brak przyłączenia?

Tak więc ustal najpierw jaki jest stan faktyczny sprawy, potem jeszcze raz zastanów się czy napewno nie możesz podpisać tej umowy i jeśli dojdziesz do wniosku że nie to odwołasz się do URE