PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład wodny - HIBANA czy LAZAR ? co wybrać ?



Marcin MM
31-05-2010, 13:53
witam

po kilkudniowym wertowaniu netu, zasięgnięciu opnii kilku bardziej doświadczonych anizeli ja osób z niniejszego forum (za co jeszcze raz dziękuję), mam dylemat - co kupić:
1. Wkład HIBANA - EXOFLAME (pod taką nazwą jest sprzedawany na zachodzie) przemawia za nim fakt, iż jest sprzedawany od 3-4 lat za zachodnią granicę, niemcy, szwecja, konstrukcja jego wydaje się przemyślana: deflektor, do połowy paleniska szamot, dodatkowo rzekomo opatentowana przez hibanę kwestia zamontowanych dysz pomiędzy szamotem a pozostałą częścią paleniska, doprowadzających powietrze do paleniska, dzięki czemu ponoć proces spalania jest efektywniejszy. Te same dysze znajdują się w dole pod szybą, co sprzyja jej czystości. Max temp w palenisku - 600-700 °, a zakres temp wody w płaszczu do 95°.

http://www.elkomatic.pl/?opis-szczegolowy,50

2. Wkład LAZAR - westa, chyba opisywać nie trzeba, wkład opisywany na forach, cieszy mnie duża pojemność wody w tym wkładzie - 85L, myślę że to zaleta.

http://www.hkslazar.pl/produkty,westa-wk5169-z-szyba-plaska,12,36.html

Co wybrać ? szczególnie zależy mi na opiniach użytkowników, co do westy, co niektórzy ją zachwalają, negatywnych opini nie uświadczyłem, może z powodu że jest to nowy wkład, a Hibana, czy są tu jej użytkownicy, jak wygląda po sezonie palenia, jak się sprawuje, czy nie zmienia się w metalową skrzynkę ze smołą ? Proszę o pomoc i rzeczowe opinie.

pozdrawiam

Mojra
08-06-2010, 12:53
Hm... jakoś mi się nie wydaję, że Hibana jest na rynku aż tak długo ale mogę się mylić bo pewna nie jestem.
Jestem kobietą więc pierwsze co robie to zwracam uwagę na walory estetyczne :D Bo miło byłoby żeby kominek oprócz tego, że fajnie grzeje jakoś wyglądał ;) Westa bije Hibane na głowe: szamot na całej ścianie paleniska wygląda zdecydowanie lepiej niż do połowy, Westa nie ma płotka więc nic nie przesłania Ci ognia, no i szuflada popielnika nie wystaje i nie widać jej po zabudowie tak jak w Hibanie, masz tylko mały drążek regulacji dopływu powietrza.
A co do bardzie technicznych spraw to zwróć uwagę na sprawność obu wkładów, tu też zwycięża Westa (75%).
Hibana sprzedają za zachodnią granicę - ok, Lazar od dawna produkuje kotły więc myśle, że też znają się na rzeczy:)
Nie wypowiadam się na temat Hibany bo szczerze mówiąc niewiele o niej wiem, zostawiam pole do popisu pozostałym :)

Marcin MM
08-06-2010, 13:08
witam

dziękuję za opinię.

Co do Hibany to występuje również jako Exoflame - i chyba pod tą nazwą jest oferowana rzekomo od 2-3 lat na zachodzie.

Konstrukcja wkładu jest ciekawa - dysze, hm, nazwa dość poważna, po prostu dookoła paleniska i pod szybą znajduje się profil zamknięty z nawierconymi otworkami i rzekomo przez te otwory dostarczane jest powietrze do paleniska, no i od spodu, od strony popielnika. Na razie wiem, że popielnik jest za mały - informacja od użytkowanika takiego wkładu i szybko się zapełnia.

pozdrawiam