PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel energetyczny od skrzynki do skrzynki w domu



Stealth
01-06-2010, 07:38
Mam pytanie w tym temacie bo nie znalazłem jasnej odpowiedzi na to, a mianowicie: czy mogę sam sobie zakopać w ziemi kabel doziemny energetyczny? Czy musi robić to ktoś z uprawnieniami? Mam pozwolenie na budowę wraz z wszystkimi warunkami przyłączeń. Wiem, że od słupa do skrzynki instalację robi elektryk z uprawnieniami, który wygrał przetarg na jego wykonanie. Wg mapki powbijałem sobie paliki w ziemię, gdzie ma być wykop na ten kabel i czy teraz mogę zrobić wykop a następnie zakopać kabel?

Resnova
01-06-2010, 19:11
Pod warunkiem, że ktoś odbierze Ci ten kabel i zrobi dokumentację powykonawczą. Raczej mała oszczędność. Można się dogadać z elektrykiem, że prace ziemne wykonasz sam i ile Ci obniży.

voytas80
02-06-2010, 08:12
Kabel i tak chcą kłaść osobisie więc nie wiem czy gra warta świeczki.
Ja też chiałem sam to wykonać ale jako zaczałem gadac z elektrykami to sobie dałem spokój :)

robertsz
02-06-2010, 10:17
Podstawa to uzgodnić prace z elektrykiem (który będzie wykonywał u Ciebie instalacje) w szczególności typ i przekrój przewodu zasilającego.
Druga sprawa to rodzaj i sposób wykonania uziemienia. Te dwie informacje to podstawa do dalszych działań.
Do wyjaśnienia są też kwestie techniczne: głębokość, ułożenie, podsypka, taśma ostrzegawcza... warto żeby elektryk widział co zrobiłeś i zareagował przed a nie po zasypaniu ziemią.

Kabel ułożony w ziemi może sobie czekać na podłączenie x-lat, trzeba jedynie zabezpieczyć końce kabla przed wnikaniem wilgoci.

Reasumując, spotkaj się na budowie z elektrykiem i uzgodnij szczegóły na miejscu.

Stealth
03-06-2010, 08:42
Pod warunkiem, że ktoś odbierze Ci ten kabel i zrobi dokumentację powykonawczą. Raczej mała oszczędność. Można się dogadać z elektrykiem, że prace ziemne wykonasz sam i ile Ci obniży.

A kto robi dokumentację powykonawczą? Energetyka czy ten elektryk, który robił mi prąd wewnątrz domu?
Doradził mi żebym sam sobie wykopał i zakopał kabel, a wcześniej wytyczył - gdybym miał z tym problem to żebym mu dał znać - nie miałem. Zakopałem kabel jedynie zapomniałem o tej taśmie - czy bez niej się obejdzie?
Dodatkowo podłączył mi ten kabel do skrzynki wewnątrz domu za darmo.


Kabel i tak chcą kłaść osobisie więc nie wiem czy gra warta świeczki.
Ja też chiałem sam to wykonać ale jako zaczałem gadac z elektrykami to sobie dałem spokój :)

Czyli nie warto samemu czy warto?

robertsz
04-06-2010, 06:27
A kto robi dokumentację powykonawczą?
Geodeta - nanosi na mapkę faktyczny stan po zakończeniu prac
Elektryk - odnotowuje na schemacie jaki typ i przekrój przewodu zasilającego został zastosowany

Mapka wędruje do ZUD
Schemat wędruje do twoich papierów

rkowal79
09-09-2010, 02:43
Jak ktoś ma papiery elektryka w zakresie pomiarów i dozoru to raczej może sobie sam odebrać instalacje wewnętrzne oraz WLZ od licznika do skrzynki w domu, zrobić uziemienie bednarką np 5x30mm w postaci pierścienia wokół domu - pomiary uziemienia wyjdą wtedy pięknie.