PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy folia budowlana ?



Wiking
20-02-2004, 08:21
czy folię budowlaną daję w kolejności:
1. chudy beton
2. folia
3. styropian
4. wylewka
Czy inaczej ?

anna99
20-02-2004, 08:23
Najlepiej tak.

janzar
20-02-2004, 09:21
czy folię budowlaną daję w kolejności:
1. chudy beton
2. folia
3. styropian
4. wylewka
Czy inaczej ?

1. chudy beton
2.papa termozgrzewalna
3.folia budowlana
4.styropian
5. folia budowlana
6. jastrych cementowy (miksokretem )
www.termolit.pl

anna99
20-02-2004, 09:23
Napiszcie, kto tak robi, jak proponuje janzar???

janzar
20-02-2004, 09:48
na wszystkie wątpliwości i pytania zwiazane z posadzkami odpowiem
m/n dlaczego papa termozgrzewalna na podłożu niepodpiwniczonym
513148985

krzysztofh
20-02-2004, 10:56
Mój wykonawca doradził mi aby zastosować pod folię papę - nie koniecznie termozgrzewalną.

nowicjusz
20-02-2004, 21:32
Wiking!
1. Proponuję, abyś odwiedził kilka budów, przerwanych na rok, zamkniętych dachem i sprawdził, jak wilgotne jest podłoże gruntowe otoczone zewsząd dobrze zaizolowanymi przed wilgocią ścianami zewnętrznymi. Potem sam siebie spytaj- po jaką cholerę w przeciętnych warunkach topić "w glebę" pieniądze, za które możesz z ekipą i przyjaciółmi wyprawić niezłą imprezkę na cześć tradycyjnej wiechy?
2. Wg moich doświadczeń w większości przypadków wystarczy pojedyncza warstwa folii.
3. Zamykanie izolacji termicznej folią od góry uważam za całkowite nieporozumienie- pozwólmy na swobodne odeschnięcie warstw posadzkowych nad izolacją.

janzar
20-02-2004, 21:40
Wiking!
1. Proponuję, abyś odwiedził kilka budów, przerwanych na rok, zamkniętych dachem i sprawdził, jak wilgotne jest podłoże gruntowe otoczone zewsząd dobrze zaizolowanymi przed wilgocią ścianami zewnętrznymi. Potem sam siebie spytaj- po jaką cholerę w przeciętnych warunkach topić "w glebę" pieniądze, za które możesz z ekipą i przyjaciółmi wyprawić niezłą imprezkę na cześć tradycyjnej wiechy?
2. Wg moich doświadczeń w większości przypadków wystarczy pojedyncza warstwa folii.
3. Zamykanie izolacji termicznej folią od góry uważam za całkowite nieporozumienie- pozwólmy na swobodne odeschnięcie warstw posadzkowych nad izolacją.

polemika z jw zdaje sie być jałowa jednak odpowiem
1- izolacja przeciw wilgociowa ma za zadanie odciecie przenikania kapilarnego wilgoci
2- pojedyńcza warstwa foli 0,2 mm nie może stanowic izolacji
3-folia na styropianie i pod jastrychem jest warstwą poślizgową posadzki "pływajacej"

Sławek Winiarski
21-02-2004, 07:38
Do janzara
1. Folia budowlana 0,2 mm niestanowi absolutnej bariery dla wody podciąganej kapilarnie, ale papa termozgrzewalna też nie.
Jedyną zaletą papy w stosunku do folii jest to, że narażona w mniejszym stopniu na uszkodzenia mechaniczne (z racji swojej grubości)
Nie przesadzaj z tym podciąganiem kapilarnym bo jeżeli zasypujemy fundamenty np. piaskiem to on przerywa podciąganie :)
2.Odnośnie folii na styropianie to celowe jest stosowanie w przypadku ogrzewania podłogowego (wtedy wylewka pływa :D ze względu na zmianę temperatury).
W innych przypadkach obawiam się, będzie mało pływająca :wink:
Zalecam stosowanie wszystkiego z umiarem i z głową bo właśnie kończy się KARNAWAŁ

janzar
21-02-2004, 08:56
Do janzara
1. Folia budowlana 0,2 mm niestanowi absolutnej bariery dla wody podciąganej kapilarnie, ale papa termozgrzewalna też nie.
Jedyną zaletą papy w stosunku do folii jest to, że narażona w mniejszym stopniu na uszkodzenia mechaniczne (z racji swojej grubości)
Nie przesadzaj z tym podciąganiem kapilarnym bo jeżeli zasypujemy fundamenty np. piaskiem to on przerywa podciąganie
2.Odnośnie folii na styropianie to celowe jest stosowanie w przypadku ogrzewania podłogowego (wtedy wylewka pływa ze względu na zmianę temperatury).
W innych przypadkach obawiam się, będzie mało pływająca
Zalecam stosowanie wszystkiego z umiarem i z głową bo właśnie kończy się KARNAWAŁ

-o tym właśnie powiedziałem że folia nie może byc traktowana jako izolacja
ponieważ położona na szorstkim betonie ulegnie przetarciu oraz przekłuciu natychmiast po położeniu jej na chudy beton
-piasek nie przerywa podsiąkania kapilarnego wilgoci w górę ponieważ różnica temperatur w pomieszczeniu ogrzewanym od góry i temperatury podłoża wywołuje zjwisko kondensacji i z tego powodu papa termozgrzewalna podkładowa o gr. ok.4 mm stanowi tą granicę
prosze zapytac uznanych parkieciarzy czy na nieizolowaną posadzkę na gruncie odwarzą się położyc parkiet.
Z tych terz powodow posadzka żywiczna może być położona tylko na izolowanych podłożach.
Odnośnie foli na styropianie napisano na ten temat już tyle , że uważam za zbędne komentowanie tak oczywistej sprawy
prywatnie odpowiem na watpliwosci

janzar

Sławek Winiarski
23-02-2004, 22:56
czy folię budowlaną daję w kolejności:
1. chudy beton
2. folia
3. styropian
4. wylewka
Czy inaczej ?

1. chudy beton
2.papa termozgrzewalna
3.folia budowlana
4.styropian
5. folia budowlana
6. jastrych cementowy (miksokretem )
www.zaremba.com.pl

Odpowiem z cytatem to być może łatwiej dojdziemy do kompromisu :wink: :D
Komentarz dotyczył podwójnej asekuracji patrz pkt.2 i 3 bo niby komu to służy (poza hurtowniami mat. bud. i producentom tychże) byc może jeszcze wykonawcom jastrychów :wink:
Odnośnie podciągania kapilarnego to ciagle uważam że podsypka z czystego piasku tudzież żwiru przerywa podciaganie.
W zdaniu z kondensacją zaprzeczasz sam sobie (kondensacja pary czy wilgoci następuje przy obniżaniu temperatury)
Ja nie potrzebuje pytać "uznanych parkieciarzy" czy należy stosowac izolację poziomą posadzek bo ani raz nie pisałem że nie należy
Proszę o bardziej konstruktywną polemikę[/b]

janzar
24-02-2004, 08:42
odnośnie punktu 2 i 3
-papa wiadomo już dlaczego
-folia aby oddzielić papę termo przy produkcji której stosuje się związki chemiczne mogące reagować ze styropianem

mpalys
24-02-2004, 12:04
A może jeszcze inaczej:
1. chudy beton zagęszczony plastyfikatorem (wodoszczelny)
2. folia
3. styropian
4. wylewka

SYMPATYK
24-02-2004, 12:49
BEZ KOMENTARZA :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :o :o :o :wink:

pitbull
24-02-2004, 13:10
O rodzaju izolacji powinien zdecydowac kierownik budowy z projektantem w zaleznosci od rodzaju gruntu, warunkow wodnych i rodzaju budynku. Przychylam sie do zdania Slawka Winiarskiego.
Akurat straty ciepla i wykraplanie w kierunku gruntu sa najmniejsze. Obawiam sie ze takie wykrpalanie przy podanych powyzej warstwach nie ma prawa wystapic.

koniecaga
26-09-2007, 13:39
teraz to ja wiem, że nic nie wiem.
Proszę napiszcie jaka to ma być kolejność. I czy faktycznie lepsza jest izolacja z folii, czy może papa i lepik (tak mi doradza majster) a ja już głupieję....

bladyy78
26-09-2007, 13:49
Jak dasz pape i lepik to musisz dać na to folie żeby styropian się nie utleniał. Jeżeli zaś dasz pape termozgrzewalna to styropian z nią nie reguje i sie nie ultenia.

metrys
26-09-2007, 13:50
A co sądzicie o takim ukłądzie:

ubite podłoże,
folia
chudziak
folia
styro 10 cm
folia
jastrych (miksokret)
parkiet.

podłogówki nie ma

pierwek
26-09-2007, 13:53
opary lepiku rozpuszczą styropian - dlatego daje się papę termozgrzewalną chyba...

Wirecki
22-01-2009, 20:48
Kiedy kłaść tę papę na chudziak??? Tuż przed folią i styro?

Czy można to robić przy dużej wilgotoności czy należałoby jakoś przesuszyć dom, postawić kozę i grzać grzać grzać.... w końcu jest styczeń, zimno i wilgotno...

siwyra
22-01-2009, 22:17
a może

-ubite podłoże
-chudziak
-dysperbit (nie maw nim rozpuszczalników)
-styropian
-folia
-wylewka

Krychlis
22-01-2009, 22:29
czy folię budowlaną daję w kolejności:
1. chudy beton
2. folia
3. styropian
4. wylewka
Czy inaczej ?

Mój projekt z Archonu zakłada taką podłogę na gruncie:
1) podsypka żwirowo-piaskowa 20 cm;
2) chudy beton 10 cm
3) 2 x papa termozgrzewalna
4) styropian EPS 100 10 cm
5) wylewka cementowa 5 cm zbrojona siatką z prętów fi3 mm co 10cm
6) panele, czy co tam kto lubi

I powyższych wytycznych będę się trzymał, z wyjątkiem pkt. 3, gdzie zamiast 2 warstw papy termozgrzewalnej będę dawał jedną

Krychlis
22-01-2009, 22:33
teraz to ja wiem, że nic nie wiem.
Proszę napiszcie jaka to ma być kolejność. I czy faktycznie lepsza jest izolacja z folii, czy może papa i lepik (tak mi doradza majster) a ja już głupieję....

ja nie dawałbym żadnych lepików, a na pewno nie do środka, z tego co wiem nie wolno ich stosować wewnątrz pomieszczeń, jeśli papa to tylko termozgrzewalna (kupujesz palnik za 100zł + butla z propan butanem i jedziesz z tą papą, tzn. zgrzewasz ją), a folii to wogóle bym nie dawał, ale to jest tylko moje zdanie, ale tak jak wspomniałem w poprzednim poście mój projekt żadnej folii nie przewiduje, a zakładam, że projektant, który odrzucił folię i nie bał się kładzenia styropianu bezpośrednio na papie dysponuje wystarczającą wiedzą w temacie

splinka
23-01-2009, 07:47
a powiedzcie mi po co jest folia na styropianie przed wylewka??? czy jest konieczna? czytalam ze nie daje sie folii tylko jakis specjalny podklad pod wylewke.

Wirecki
23-01-2009, 22:04
a to po to, jak zdążyłem przeczytać w tym lub innym wątku - "żeby się ślizgało"


a powiedzcie mi po co jest folia na styropianie przed wylewka??? czy jest konieczna? czytalam ze nie daje sie folii tylko jakis specjalny podklad pod wylewke.

panfotograf
10-11-2009, 14:18
a zakładam, że projektant, który odrzucił folię i nie bał się kładzenia styropianu bezpośrednio na papie dysponuje wystarczającą wiedzą w temacie
NIE DYSPONUJE!

kolejność najlogiczniejsza (według mnie i mojego kierbuda) to:
=chudziak
=dysperbit
=gruba folia
=styropian
=folia (żeby beton z wylewki nie wlewał się pomiędzy płyty styropianu)
=wylewka końcowa

(w nieogrzewanym garażu mam bez styropianu, czyli folia na zagęszczony piach i wylewka+kafelki)