PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kabel



woj36
02-06-2010, 22:51
Mam pytanie.Mam na końcu działki słup a budować chcę na drugim odległość 250m Planowany przydział 12kW zabezpieczenie 25 Jaki powinien być kabel ile żył jaki przekrój i czy może być aluminium czy musi być miedz chodzi mi o koszty za metr.Zanim będę rozmawiał z elektrykiem chciałbym coś wiedzieć.Skrzynka z licznikiem ma byc na słupie.Będę wdzięczny za informacje

Jarek.P
03-06-2010, 09:09
Na taką odległość to tylko aluminium, inaczej koszty Cię zabiją.
Jaki? Absolutne minimum to YAKY 4x16mm2, jednak z uwagi na odległość dałbym chyba YAKY 4x25mm2. Warto też zajrzeć w "warunki" z ZE, bo być może konieczne będzie użycie przewodu pięciożyłowego.

J.

woj36
03-06-2010, 18:11
A jaki jest koszt takiego kabla?

Jarek.P
03-06-2010, 19:33
4x25mm2 to jakieś 6-7zł/m

J.

robertsz
04-06-2010, 06:30
Podobny temat => http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148410-Jaki-kabel-od-ZK-do-domu

woj36
26-09-2010, 19:33
Powracam do tematu elektryk powiedział mi że wzdłuż kabla musi być położona bednarka przy tej długości kabla jako zabespieczenie od uderzeń pioruna . Czy to konieczne?Co się robi z końcami tej bednarki? I jeszcze czy skrzynka na słupie ta z licznikiem pewnie jakaś z tworzywa musi być dodatkowo uziemiona .Chce za to 400 zł.Samo uziemienie. Bo skrzynka osobno 350zł.Czy ta bednarka nie może być uziemieniem jednocześnie skrzynki?

robertsz
29-09-2010, 15:54
Prawi dobrze, ale nie do końca. Nawet z podanych kwot wynika co innego niż piszesz.

Musisz wykonać uziemienie, uziemienie to spełnia kilka ról w instalacji.
Wszystkie role można sprowadzić do jednego mianownika BEZPIECZEŃSTWO.

Jeśli nie wykonałeś uziemienia fundamentowego (na etapie lania betonu) to pozostaje kilka innych wariantów wykonania uziomu.
Jednym z nich jest zakopanie bednarki w ziemi. Ile tej bednarki? No tyle, żeby wyszły pomiary.
400zł to kwota za którą kupi 50kg bednarki i tyle powinno wystarczyć*.
Jeden koniec bednarki jest zakopany w ziemi. Drugi koniec powinien wylądować w budynku.
Ten koniec w budynku przykręca się do specjalnej szyny, zwanej Szyną Uziemiającą.

Głębokość wykopu ~80-100cm, na to 10-20cm ziemi, na to kabel, znów 10-20cm ziemi/piasku, na to niebieska folia i zasypanie ziemią do poziomu zero.

Skrzynka z tworzywa sztucznego nie wymaga uziemienia, bo niby do czego ma być przykręcone to uziemienie?
Nie ma potrzeby prowadzenia bednarki wzdłuż całego odcinka kabla w ziemi (w Twoim przypadku 250m).
Na marginesie, ten uziom w żaden sposób nie chroni od uderzeń pioruna.
Od tych uderzeń i ich następstw chronią inne elementy instalacji.

* Ja jestem nieco przewrażliwiony i wbijam jeszcze 2-3 szpilki uziemiające, które łącze z bednarką.
Pierwsza szpilka tuż przed budynkiem, kolejna szpilka w odległości 5-10m od poprzedniej.

woj36
29-09-2010, 19:26
Dziękuje za odpowiedż.Z tego co tłumaczył mi elektryk to ta bednarka położona po długości kabla na całym odcinku zabespiecza kabel od udeżeń.To w takim razie kabel musi być zabespieczony czy nie?

robertsz
30-09-2010, 05:35
Spytaj, w jaki sposób bednarka zabezpiecza od uderzeń?
Niech Ci to wyjaśni "fachowo" najlepiej na piśmie, polejemy sobie razem z niego.

Bednarka na całej długości jest bez sensu, co prawda nie przeszkadza, ale też nic nie wnosi.
Jak masz TAAAAKI zapas bednarki to lepiej zrobisz jak sobie dom dookoła nią otoczysz (uziom otokowy).

Bednarka powinna być ułożona i wyprowadzona w miejscu, gdzie dokonuje się rozdziału (PE+N).
Najczęściej to miejsce znajduje się w domu, ale są regiony gdzie Energetyka wymaga tego podziału w złączu.
Nie jest to super rozwiązanie, gdyż Energetyka plombuje swoje urządzenia i biedny żuczek (Ty) nie masz dostępu, żeby sprawdzić stan tych połączeń (korozja).

Żeby kabel zabezpieczyć należałoby zainstalować ochronę przeciwprzepięciową (iskierniki) na słupie napowietrznym i w domu.
O ile w domu zgodzę się, że należy zainstalować (ochronniki p.przepięciowe) o tyle na słupie nie bardzo bo jest własnością Energetyki.
Mało tego istnieje teoria (i praktyka) nie instalowania pełnej ochrony p.przepięciowej przy zasilaniu kablem o długości jaką podałeś.

Generalnie uważam, że albo facet Cię chce naciągnąć na koszty, albo zbywa mu jakieś dziadostwo i próbuje się tego pozbyć.
Spytaj innego miejscowego elektryka co sądzi o jego pomysłach, będąc na miejscu elektryk-bis łatwiej coś doradzi.