PDA

Zobacz pełną wersję : Nawiewniki okienne Regel-air, wasze opinie???



czmarek
03-06-2010, 18:16
Witam.
Moje pytanie dotyczy dokładnie o nawiewniki okienne Regel –air, jest to fugowy okienny wymiennik powietrza. Jego zadaniem to wymiana powietrza z wewnątrz ze świeżym powietrzem do zewnątrz. Ma to zapobiec wilgoci w pomieszczeniu i zagrzybieniu. Montaż podobno bardzo prosty.
Czy może ktoś z was ma cos takiego na oknach, jak to się sprawdza w praktyce?

kangaxx
11-06-2010, 12:42
nawiewniki... brrr

czmarek
13-06-2010, 20:04
nawiewniki... brrr

Czyli mam rozumiec że jesteś na nie, a może coś wiecej powiesz na ten temat???
Jestem ciekaw czy warto w to inwestować!!??

kangaxx
13-06-2010, 20:16
nie wiem czy podyskutujemy, bo ja jestem zdecydowanie przeciw jakiemukolwiek rozszczelnianiu domu a wiec i nawiewnikom, nawet gdyby były rodem z NASA

czmarek
17-06-2010, 20:33
nie wiem czy podyskutujemy, bo ja jestem zdecydowanie przeciw jakiemukolwiek rozszczelnianiu domu a wiec i nawiewnikom, nawet gdyby były rodem z NASA
Nie chodzi tu o rezszczelnianie jak napisałaś tylko o cyrkulację świeżego powietrza.
Nie można całkowicie zamknąć pomieszczenia nie wpuszczając do środka powietrza, jakaś wentylacja musi być. Ja niestety jestem zmuszony do zrobienia jakiejś wentylacji w paru pomieszczeniach, ponieważ nie mam żadnych kratek a do tego jakby było mało jest trochę wilgoci w pomieszczeniu a w chwili obecnej wymieniłem okna na PCV i ocieplam dom. Nie chcę w ten sposób całkowicie „zamknąć” dopływu „tlenu”.
Z tego co słyszałem to podobno jeżeli otworzy się okna ma tzw. mikro to że będzie ok., ale nie jestem przekonany czy to wystarczy, myślałem również zrobić małe kratki wentylacyjne w ścianie na zewnątrz???

andrzej_ar
17-06-2010, 20:55
Regel-air - miałem/mam do czynienia z nimi. Generalnie o ile pamiętam to 1kpl ma dawać ok 5m3. O tyle lepsze są od mikrowentylacji w klamkach że powietrze "wchodzi" górną częścią okna co zdecydowanie zmniejsza dyskomfort jaki mamy w przypadku zwykłej mikro z klamki. No i cena - są to groszowe sprawy - o ile pamiętam chyba z 20zł/kpl. O tym ile ich potrzeba to już wyniknie z instrukcji.
Natomiast jeśli chcesz naprawdę zwentylować pomieszczenia no to wtedy "normalne nawiewniki" które dają te minimum 20m3/h a nie 5m3/h jak regel-air.
Kiedyś czytałem ich atest bodajże to tam nawet wyczytałem masę producentów okien którzy wpisywali je jako obowiązkowo stosowane przez nich w swoich oknach :) jak jest w rzeczywistości sami wiemy :).
Generalnie - jeśli wymieniasz okna teraz to zgodnie z dzisiaj obowiązującymi przepisami nawiewniki przy wentylacji grawitacyjnej są obowiązkowym elementem.
Kratek w ścianach nie polecam bo ani to fachowe, ani komfortowe rozwiązanie. Jak już bardzo chcesz to nawiewniki ścienne być może szarpniesz się na wersję z podgrzewanym powietrzem.... No ale to już zaczyna się wchodzić w koszty coraz większę. A w porównaniu z regel-air to już prawie że "kosmiczne" .

kangaxx
18-06-2010, 11:57
no właśnie rozszczelniajac dom umożliwiasz jakąś cyrkulację, ale ta namiastka wentylacji na nawiewnikach będzie kulała, bez kanałów wentylacyjnych którymi mógłbyś ciepłe powietrze wywalić nad dach nawiewniki nic ci nie dadzą, dalej będziesz miał mokro a w końcu i grzybek, jeśli już koniecznie upierasz się przy grawitacyjnej to zrób ja porządnie

czmarek
18-06-2010, 20:22
Andrzej_ar czyli z tego wynika że jakby założyć przynajmniej ze 3 kpl to może by starczyło. Kratek w ścianach właśnie nie za bardzo mi się uśmiecha robić bo tak jak piszesz że "ani to fachowe, ani komfortowe rozwiązanie"
Nawiewniki ścienne były by pewnie najlepsze ale to za drogo, z resztą w takim wypadku to aż 6 szt :-/

kangaxx tylko u mnie jest taki problem że nie mam możliwości zrobienia wentylacji grawitacyjnej ponieważ nie mam kanałów aby móc to zrobić, druga sprawa na górze będzie/jest poddasze zamieszkałe (to w trakcie wykańczania)

kangaxx
18-06-2010, 21:57
to wstaw mechaniczną

czmarek
19-06-2010, 21:47
No tak ale $$$ ;-//

Martinn
10-10-2012, 19:27
Mam u siebie grał zamontowany. Mało kosztuje a jeszcze mniej jest wart. Chyba ze zamnotxujemy 4-5 szt na oknie. poza chalasem zaliczyć jie widzę żadnej zmiany. Okna parkują tak jak pasowały przedtem? gdybym tylko miał możliwość zrobienia mechanicznej nie patrzyłem na koszty bo problem wentylacji jest naprawdę meczacy.