PDA

Zobacz pełną wersję : DACHÓWKA BRAAS - wątek zbiorczy: opinie, zdjęcia, modele, dyskusja



Strony : [1] 2 3

20-02-2003, 15:28
Mam pytanie dotyczące kolorów Braasa.
Czy ktoś ma może dachówkę jasnobrązową?
Czego mogę się spodziewać (jakich różnic) po dachówkach czerwonych a jasnobrązowych.Jak się "zestarzeją"?Czy tak samo czy jednak będzie jakaś różnica?
Czy ta jasnobrązowa bardzo ciemno wygląda na dachu i narzuca wykończenie domu (kolor elewacji, stolarki)?Zobaczę sobie w rzeczywistości,ale może ktoś stał przed podobnym wyborem?
:smile:

Ivonesca
21-02-2003, 09:33
Opalko - nie znam niestety odpowiedzi na Twoje pytanie, ale napiszę Ci co my w końcu położylismy.
Chcielismy grecką (czytaj: była promocja :grin:) i wybralismy czerwoną. To był nasz pierwszy wybór, w międzyczasie były wątpliwosci, żeby zmienić może na brazową. Ostatecznie jest czerwona, taka klasyczna, trochę ceglasta ale pokryta czyms tam dodatkowo więc jednak bardziej czerwona. Jak pierwszy raz pojechałam na działkę i zobaczyłam tę dachówkę to jakos było mi bardzo czerwono i do końca nie wiem czy nie lepiej byłoby z tą brązową. Tylko wydawała mi się taka troche smutna (jest to ciemny brąz). Gdyby był jasniejszy to może i by wygrał.
A propos: co z Twoją podłogą? My podarowalismy sobie deski. Wczoraj rozmawiałam z kolejną osobą, u której po pierwszym sezonie grzewczym zrobiły się szpary, że można włożyć długopis !!!
A w związku z tym brak pomysłu na podłogę :sad:

pitbull
21-02-2003, 09:37
Widzialem taki dach tylko ciemno brazawy (wygladal jak grafitowy). Stolarka byl zielona tynk mietowy. Calosc wygladala interesujaca. Ale tynk jest juz brudny z zaciekami a dachowka zazieleniona (akurat ta i nie jest to regula).
Mysle ze brazowa dachowka bedzie dobrze wygladala. W trakcie uzytkowania jakies zmiany kolorystyczne na pewno zaistnieja.

kgadzina
21-02-2003, 09:42
Ale z drugiej strony, jeżeli ma się dachówkę klasyczną czerwoną, to kolor ten doskonale podkreśla otaczająca dom zieleń. I odwrotnie - zieleń też wydaje się intensywniejsza przy czerwonej dachówce.
Natomiast brąz daje wrażenie stonowania.
(A ja sam mam czerwonego Braasa):smile:

pitbull
21-02-2003, 10:05
To witaj w klubie.

Majka
21-02-2003, 10:09
A ja mam brązowego Brasa, więc nie będę się pchać do klubu czerwonych :grin:
My wybraliśmy dachówkę brązową, aby wtopić się w otoczenie, po 4 latach od polożenia wygląda b. dobrze.

pitbull
21-02-2003, 10:12
Opal sluchaj Majki ba najwieksze experience.

Ivonesca
21-02-2003, 10:12
pitbull - ciekawi mnie taka zielona stolarka i do tego podobne tynki, ale chyba bym się nie odważyła...
jak pisałam mam tez czerwonego Braasa, a do tego będą okna w kolorze 110 110 :smile:

Herne
21-02-2003, 10:28
Ja taż kupiłem czerwonego Braasa - grecką (ech ta cena...), co prawda widziałem ją w katalogu bo przywiozą mi w marcu ale widziałem czerwoną grecką na położoną na dachu u innego gościa i wygląda rewelacyjnie - Pitbull, czym się charakteryzuje to że Majka jest doświadczona (myślałem że to ja jestem doświadczony etapami które już przeszedłem).

Daark
21-02-2003, 10:52
Spróbuj opal zobaczyć u sprzedawcy, napewno ma taki pokazowy kawałek dachu, a na nim pewnie kilkuletnie dachówki. :smile:
Sam miałem ten sam problem i skończyło się na podwójnym-S - kolor klasyczny czerwony.
Mam inny problem - kupiłem kominek wentylacyjny - ale ta dachówka jest plastikowa. Zastanawiam się jak jej kolor będzie wyglądał po kilku latach w porównaniu z dachówkami cementowymi.

pitbull
21-02-2003, 10:58
Majka ma kolor dachu w kolorze brazowym a o takidach chodzilo Opal.
U sprzedawcow nie masz co patrzyc poniewaz regularnie wymieniaja dachowki na ekspozycji i prawdy sie nie dowiesz. Patrz po domach.
Czerwona stolarka do czerwonej dachowki nie podoba mi sie, chyba ze wszystkie kosze i obrobki blacharskie sa tez czerwone w kolorze dachowki a tynk stonowany.

21-02-2003, 11:05
Dzięki serdeczne :smile:
Po napisaniu postu uprzytomniłam sobie,że przecież kominy są czerwone.Wprawdzie najciemniejsza czerwień,ale czerwień.:roll:
Może to i dobrze.
Przekonuje mnie to,że podkreślona jest zieleń i otocznie.Przy czym czerwień pomarańczowa jest dla mnie trochę za ostra.Ale pewno nie będzie wyboru.
Co z tą grecką?Ktoś mi powiedział (w hurtowni więc spoko :wink:)że ona jest pokryta warstwą (Lumino zdaje się),ale brakuje jej z kolei czegoś i nie wiadomo jak będzie się zachowywać potem.
Jak wynika z tekstu Majka jest najbrdziej doświadczona, bo ma swój dach już 4 lata! :smile:
Co do podłóg.Bieda straszna, bo mi się chłop buntuje na budowie i chce odkładać więc o podłogach na serio nie myślę.:lol:Ale w części sypialnej wezmę zwykłą mozaikę.A na dół parkiet ułożony w deskę.
Dechy jako takie są chyba dla nas "za trudne". :wink:

Pozdrawiam :smile:

kgadzina
21-02-2003, 12:23
Co do podłogi - pomyśl o gąsce.

21-02-2003, 12:27
Ale ona nie będzie w domu. :wink:

kgadzina
21-02-2003, 12:35
Aha, to wracam na tamten wątek.

Bartt
21-02-2003, 12:37
ho, ho, ho dyskusja samych elit forumowych wywiązała się w tak niepozornym temacie :grin::grin:

Od siebie dodam dla opal, że klinkier kominowy bywa też w odcieniach brązowych. Moim zdaniem najefektowniej wygląda taki z przebarwieniami - zawsze część będzie w odcieniu pasującym do dachu :smile:

21-02-2003, 15:15
Wiem,że jest brązowy.Ale kominy już wymurowane. :smile:
Myślę o ogrodzeniu cieniowanym (dyskretnie)Ale w ogóle nie wiem czy będzie ogrodzenie. Czy w ogóle coś będzie.

Teska
21-02-2003, 15:22
a Ja mam dach brązowy , a kominy klinkier burgund ryflowany:smile:

tcic
22-02-2003, 10:07
a ja mam czerwonego BRAAS-a CELTYCKA na tle lasu i jest najladniejsza dachowka na osiedlu. Jest to opinia sasiadow !!!
Polecam.

22-02-2003, 10:16
Z tego co wiem celtycka jest w kolorze czerwonym i ciemnoczerwonym-jaki masz?
Ten ciemnoczerwony to taki buraczkowy,a czerwony ceglasty czu stonowany?
:smile:
Jak z deklami -czy są w tym kolorze? Czy nie ma różnic w kolorze dachówki i detali?

tcic
22-02-2003, 12:16
Mam normalny czerwony (jak ja kupowalem nie bylo jeszcze innego koloru Celtyckiej). Jest to klasycznie czerwony (wpadajacy w ceglany) kolor.
Zarowno dekielki, listwy i tasmy przykominowe - sa bardzo ladnie dobrane. Zreszta listwy sa dwustronne. Na jednej stronie jest czerwona a na drugiej brazowa - sprytne.
Nawet dachowka z kominkiem wentylacyjnym nie rozni sie kolorem (mimo, ze jest platikowa).
Nie wiem jak teraz - ale w 2001 cena dachowki celtyckiej byla bardzo atrakcyjna.
Mam buzo elementow drewnianych pomalowanych na ciemny braz.
Calosc wyglada naprawde swietnie.
Polecam.

Thomas
08-04-2003, 18:18
Witam,

Czy 1.92 za sztukę angobowanej podwójnej "S" to dużo ??

Pozdrawiam

Jezier
08-04-2003, 18:23
To niedużo. Wychodzi na to, że dostałeś 33% upustu. Kto tyle daje?

Osówka
08-04-2003, 18:30
Cementowa angobowana? (myślałam, że tylko ceramiczne są angobowane)
Cena .....(a łyżka na to) NIEMOŻLIWE!

PitDob
11-09-2003, 18:06
czy ktoś żałuje, że ma dachówke Braas? Czy dołożyć do taniej ceramiki czy też kupić droższą blachę? Co o tym myslicie?

Wiech
11-09-2003, 20:58
Ja mam dachówkę Braas,i nie żałuje tej decyzji.Trzeci rok i żadnych kłopotów.Cała gama dodatków użytecznych.Pozdrowienia Wiech.

bedi
11-09-2003, 23:51
Ja taz mam Braas-a, ladnie wyglada i bez problemow. Na dachu od grudnia zeszlego roku.

Woodie
12-09-2003, 05:25
Mam Brassa na dachu od 4 lat i na razie nic się nie dzieje, tylko ładnie wygląda. :D . Uważaj w trakcie kładzenia, żeby zachowane były zalecane zakłady jednej dachówki na drugą. U mnie "fachowcom" zabrakło gąsiorów i porozsuwali je i pierwotnie już po pierwszym deszczu musieli poprawiać. Kupiłem dodatkowo 4 gąsiory i problem znikł. W dachówkach ceramicznych kanaliku są bardzo dokładne, wyprofilowane jeśli sama dachówka nie przecieka to na łączeniu nie ma prawa. Przy cementowej jest znacznie gorzej. Trzeba uważać aby dachówki na siebie zachodziły i wpaswały się dokładnie w kanały.

Franio
12-09-2003, 06:31
Ja mam Braas'a Doppel-S, żadnych problemów przy układaniu. Przeżyła trochę ulew i zawieruch i wszystko jest w porządku.

Polecam.
F.

sebo
12-09-2003, 06:38
Też mam Braas-a Celtycką. Piękny czerwony (marchewkowy:)) kolor.
Ewy rodzice też położyli ta dachówkę. tyle że w kolorze wiśniowym.

gregg
12-09-2003, 14:05
mam Brassa i jest ok, ładnie się prezentuje - u mnie Frankfurter,
wadą dachówki cementowej jest jej kruchość, mam mały spad na garażu i kilka dachówek musiałem już wymienić po nieostrożnym nastąpnięciu,
pozdr,

Tommco
13-09-2003, 12:52
Ja mam Frankfurtera ceglastego. Wyglada bardzo ladnie. Ludzie czesto maja problemy, zeby rozroznic go od ceramicznej. Wg. mnie warto.

kocza
14-09-2003, 09:23
Witajcie,

jestem na etapie stawiania ścian 1 kondygnacji z BK Żelisławice. Przed zimą zamierzam postawić stan surowy otwarty (bez okien), ale przykryty dachem pokrytym dachówką. Handlowiec ze składu bud. z którym współpracuję poleca mi zdecydowanie dachówki Rupp Ceramika (piękne, twarde, nienasiąkliwe...), ale ja jestem z tych, którzy lubią pofilozofować (pogadać z kim się da) zanim podejmę decyzję.

Jaka jest przybliżona różnica w cenie np. 1 m2 dachówek Rupp C., a Braasa?

A co sądzicie o porównaniu Rupp C. do Braasa (efekt na dachu, trwałość, nasiąkliwość, warunki gwarancji?)?

Z góry dzięki!

WAYlander
14-09-2003, 09:56
Witam
Jestem też na etapie budowy dachu. Zostały mi tylko krokwie i dachówka. Też sie zastanawiałem jaką dachówke wybrać i był moment że chciałem cementową. Tylko jak powiedziałem wujkowi który będzie mi to robił to mało mnie nie zbił i powiedział że tego "..." nie będzie na pewno mi kładł.

Po pierwsze liczyłem , firmy robiły mi wycenę mam dach około 170 m2 róznica na korzyść Brassa około 2000 zł co przy całej cenie domu jest to mała kwota.
Po drugie jakość dachówki i trwałość i co się z nią dzieje po latach. Sam się przejechałem po okolicy i jakie wnioski. Zgadzam się że dach do 10 lat prawie każdy wygląda ładnie a co po tym okresie ? Widziałem kilka dachów z dachówki cementowej i ręce mi opadły domy w miarę nowe widać po elewacjach a dachy tragiczne(wygląd i estetyka). Rozmawiałem z ludzmi którzy maja dachówki ceramiczne i generalnie są zadowoleni ale drugi raz by takiej dachówki nie położyli. Co do gwarancji na cementowe chyba jest 15 lat a ceramiczna 30 lat
pozdrawiam
Waldi

Tommco
14-09-2003, 11:41
WAYlander:
Mysilsz sie. Na cementowa dachowke gwarancja tez jest na 30 lat.
Jesli chodzi o roznice w cenie to tez sie mylisz, ale w tej chwili jestem daleko, wiec tylko polece Ci powtorna wycene. Gdy ja liczylem, bylo to rok temu, dach dwuspadowy ok 200 m kw., roznica byla znaczna.
Nie wiem w jakiej okolicy mieszkasz, ale jesli chodzi o wyglad, to niewiele sie to rozni. A mchem porosnie kazda. Uzytecznosc jest dokladnie taka sama. I ta i ta chroni dom przed deszczem i innymi opadami atmosferycznymi.
Pozdrawiam
Dodam, ze nie jestem handlowcem, wiec nie mam interesu w promowaniu Braasa czy jakiejkolwiek innej firmy produkujacej dachowki cementowe.

Michał Kołodziejski
14-09-2003, 13:30
czy ktoś żałuje, że ma dachówke Braas? Czy dołożyć do taniej ceramiki czy też kupić droższą blachę? Co o tym myslicie?

Witam

Od niedawna jestem posiadaczem całości sytemu braasa jeśli chodzi o dach. Dom D12a z muratora. Ponad 300 netrów dachu (grecka) do tego okna firmowane przez braasa i orynnowanie. Przekonał mnie do tego wykonawca - nie miał w tym interesu bo materialy załatwialem sam i jestem bardzo zadowolony. Podstawa to moim zdaniem odpowiedni wykonawca i odpowiednio wykonana wentylacja dachu - do tego braas przy zakupie całości systemu daje możliwość dość dużyw rabatów co w efekcie mnie kosztowało mniej niż przeciętnej jakości blacha matowa a do tego ubezpieczenie z ich strony na okres roku na 100 tyś złotych.

Ale wracając do samej dachówki - moim zdaniem bardzo ok!

Pozdrawiam

Michał

M@M
14-09-2003, 22:00
Ja również od 2 m-cy mam na dachu Braasa - grecką w kolorze czarnym i rzeczywiście wygląda bardzo ładnie. Poza tym Braas ma bardzo fajne akcesoria, np dachówkę antenową, czy kominki wentylacyjne. Montuje się to dosłownie w kilka minut. Blacha pod tym względem niech się schowa......

kocza
14-09-2003, 22:34
Jaka jest przybliżona różnica w cenie np. 1 m2 dachówek Rupp C., a Braasa?

A co sądzicie o porównaniu Rupp C. do Braasa (efekt na dachu, trwałość, nasiąkliwość, warunki gwarancji?)?

Z góry dzięki!

dziobek
20-02-2004, 12:03
DLACZEGO W KÓŁKO BRAAS?? Nie ma innych dachówek cementowych na rynku??

20-02-2004, 12:06
Jak to nie ma? Ja mam UNIBET.

mariowu
20-02-2004, 12:14
Oczywiście że są ale tylko Braas z dachówek cementowych jest dobry
Jak przejżysz forum to się dowiesz że wszyscy nazekają na dachówkę cementową ale najmniej niedociągnięć dotyczy Braasa

kropeczka
20-02-2004, 13:00
Oczywiście że są ale tylko Braas z dachówek cementowych jest dobry
Jak przejżysz forum to się dowiesz że wszyscy nazekają na dachówkę cementową ale najmniej niedociągnięć dotyczy Braasa

Przeglądając to forum to chyba większość ludzi jest przeciwna brass'owi

Ja sam wybrałem Euronit, bo dużo lepiej wyglądał niż Brass, który jest super rozreklamowany, a ponoć ma ostatnio kiepskie wyniki sprzedaży.

krzychu1
20-02-2004, 13:05
ja tez skłaniam sie do Euronitu lub IBF

kropeczka
20-02-2004, 13:16
ja tez skłaniam sie do Euronitu lub IBF

Ja wziołem ze składu trzy sztuki dachówek o profilu S - IBF, Euronit i Brass w kolorze czerwonym.
W domciu je dokładnie umyłem wysuszyłem i przystąpiłem do oceny
Brass'a ze względu na ogólną przekorę co do reklam (w dobrym opakowaniu nawet "gówienko" się dobrze sprzeda) odrzuciłem na początku.
Pozostał IBF i Euronit i co się okazało profil S dla IBF i Euronitu jest zupełnie inny. IBF bardziej przypomina kształtem dachówkę celtycką - te fale są bardziej okrągłe , natomiast Euronit ma "delikatniejsze" fale widoczna jest różnica pomiędzy jedną stroną fali - bardziej stromą a drugą łagodniejszą.
I pozostał Euronit.



Proponuję zrobić to samo. Mnie to pomogło w wyborze.

mironmk
20-02-2004, 15:21
kropeczka - a z pozostałymi materiałami też tak robisz? Kupuję Dekoral, Dulux, Caparol i . . . . .
Sam mam Euronit.

kropeczka
20-02-2004, 15:53
kropeczka - a z pozostałymi materiałami też tak robisz? Kupuję Dekoral, Dulux, Caparol i . . . . .
Sam mam Euronit.

Nie, jak na razie to pierwszy raz, ale kto wie.
Jeśli chodzi o farby to też podobno można kupić takie małe puszeczki i przetestować. :lol:

20-02-2004, 16:12
My mamy braas. :lol:

20-02-2004, 16:29
Jezdzilismy z zona po okolicy i ogladalismy dziesiatki dachow. Niektore wpaday nam w oko i pytalismy wlascicieli co maja na dachu. Najczesciej powtarzal sie Braas. Poniewaz pozostale dachowki cementowe maja podobne parametry wybralismy to co nam sie podobalo. Terazm mamy dach pokryty ciemnobrazowym Braasem i jest piekny. Nie dyskwalifikuje np. Euronitu bo tez widzialem efektowne dachy. moj sasiad ma grafitowego Braasa i tez jest OK.

20-02-2004, 16:35
........ przystąpiłem do oceny
Brass'a ze względu na ogólną przekorę co do reklam (w dobrym opakowaniu nawet "gówienko" się dobrze sprzeda) odrzuciłem na początku.


Pozwolisz, że prześle ten tekst do działu reklamy Mercedesa :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D. Masz 100% racji KIA Motors robi duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo lepsze samochody :D :D :D :D :D :D :D

20-02-2004, 19:21
Mariowu stwierdził, że tylko Braas jest dobry,a inne to już nie. No ciekawe spostrzeżenie. Rozumiem, że miałeś(łaś) już różne dachówki na dachu , zostały przetestowane przez wiele lat i stąd ten wniosek???

mik99
20-02-2004, 21:39
Ja na ibf postawiłem i zdania nie zmienię :wink:

_ZBYCH_
20-02-2004, 22:32
A ja mam Brass'a. Ale fajans... to znaczy ale beton :lol: .

Ładny to on jest, ale z daleka :lol: .

Dachówki są krzywe i niedokładnie wykonane w wyniku czego jak się przyjrzeć, to w wielu miejscach dachówki odstają. Przy ciemnych kolorach tego nie widać, ale ja mam pomarańczowy (że niby to ma być ceglany :) ).

Paty
21-02-2004, 08:59
Ja w pierwszym domu położyłam dachówke Brassa jakies 8 lat temu(ceglany kolor).
Nie zauważyłam żadnych zmian po upływie tych lat poza tym , że trochę zzieleniała od północnej strony.
Na drugi dom wybrałam też Brassa tylko w ciemnym brązie . W tej chwili Brass jest pokryty powłoką lumino i w słońcu jak i po deszczu delikatnie się błyszczy.
Za położeniem Brassa u mnie przemówiła cena i wyglad. Wybrałam celtycka ( lekka fala).
Myślę że wszystko zależy od zasobnosci portfela i gustu budującego.

Paty.

Lukins
21-02-2004, 17:40
Hmmm, a ja ma cementowego Brasia i nic mi nie odstaje :( Czy to błąd? :lol:

_ZBYCH_
21-02-2004, 19:05
Hmmm, a ja ma cementowego Brasia i nic mi nie odstaje :( Czy to błąd? :lol:

Hmmm, ja oglądałem kilka innych dachów Brass-a i tam też odstaje 8) .
Chyba, że ja się czepiam szczegółów :lol:

_ronin
21-02-2004, 19:46
Hmmm, a ja ma cementowego Brasia i nic mi nie odstaje :( Czy to błąd? :lol:

Mi też - widocznie to jakas plaga :D :D. Mi nawet wole oko z Celtyckiej połozyli (z połowek) i nie odstaja i nie ciekną. :-)

bikosa
21-02-2004, 21:42
Ja kupiłam czerwonego Braasa. Zdecydował kolor- mają ładną cienmoczerowną. Co do jakości to myślę, że obcnie te dachówki nsą porównywalne. Cenę dostałam taka jak za Unibet.

agaton
22-02-2004, 08:36
Ja mam brązową dachówkę braasa-grecka. Problem odstawania dachówki to kwestia dokladnego połozenia. W trakcie zakładania dachówek zauważyłam, że w niektórych mioejscach odstaje. Zwróciłam uwagę dekarzom, poprawili i po problemie.

henzo
22-02-2004, 20:08
Ja mam brązową dachówkę braasa-grecka. Problem odstawania dachówki to kwestia dokladnego połozenia. W trakcie zakładania dachówek zauważyłam, że w niektórych mioejscach odstaje. Zwróciłam uwagę dekarzom, poprawili i po problemie.
Popieram. Dachówka O.K. przy prawidłowym położeniu.

Tomek_J
23-02-2004, 07:11
Swego czasu wybierałem między braasem, ruppem i robenem. Braas odpadł jako pierwszy, od razu. Powód: powierzchnia dachówki niejednolita, chropowata, pełna "wżerów".

ara
23-02-2004, 07:31
Nie mam większych zastrzeżeń do GRECKIEJ Braasa.
Zbychu,rzeczywiście odstaje tam, gdzie odstaje od normy robota dekarza. :D
pozdr.

Arek99
23-02-2004, 08:30
również położyłęm (właśnie kończę) Braasa celycką czerwoną. Przed zakupem oglądałem różne dachy:
- znajomym na IBF po 8 latach firma wymieniała kilkadziesiąt sztuk dachówki, bo były odpryski
- Unibet mojego ojca - też po 8 latach wyblakł
.....
więc zaryzykowałem z Braas'em - z daleka wygląda ok, przy bliższych oględzinach każda dachówka ma jakieś niedociągnięcia, Braas także ;-)

eres
19-04-2004, 21:04
Dzisiaj dotarła do mnie dostawa dachówki braas / celtycka - brąz - lumino /. RozładowanoHDS, dostawa bezpośrednio z Opola. I co ? Wielkie kuku !!! Po rozpakowaniu dachówek szczytowych niemalże na każdej przetarcia punktowe / białawy kolor / średnicy ok.0,5cm. Jestem w szoku i totalnie zdezorientowany. Dekarze twierdzą, że to wina zbyt wczesnego pakowania po szybkiej produkcji. Jutro mój telefon chyba będzie gorący. CZY KTOŚ Z SZANOWNYCH KOLEGÓW MIAŁ PODOBNE PERYPETIE ???
Czy moja wstępna panika jest uzasadniona ??? Może po ułożeniu, po kilku deszczowych dniach owe białawe przetarcia znikną ???

Pozdrawiam
eres

ryby
19-04-2004, 21:08
eres
ja nie w temacie ale za ile dostałeś celtycką?

eres
19-04-2004, 21:12
Firma zaopatruje mnie kompleks od roku.
Braas podstawowa -17%.
Braas kształtowa - 12%.
Ale to chyba nie jest "mistrzostwo świata".

eres

AldonkaS
19-04-2004, 21:35
Ja dostałam 20% na całość ale na podwójne S

Drizzt
20-04-2004, 07:12
A może to tylko białawy nalot. Wiem, że trafia sie często partia lekko zabarwionych płytek (jakby wapnem) ale schodzi po paru miesiacach od warunków atmosferycznych - deszczu?

ori_noko
29-04-2004, 21:32
Jak się skończyła to biała przygoda ? mamy za 3 tygodnie zamawiać dachówke czerwoną celtycką Brass , napisz prosze co się dzieje z tym nalotem

ryby
29-04-2004, 21:34
ori_noko
a zamówiłaś już? I z jakim Vat-em?
Bo mam dobrą hurtownie jakby co.

ori_noko
29-04-2004, 21:50
Nie zamówiłam jeszcze daj hurtownię prosze na priva, bo bardzo się szarpię z tymi dachówkami. Znalazłam blisko siebie dobre ceny ale na Nelskampa, jednak ....
Vat-em się już nie mam siły przejmować. Gość przede mną dziś kupował dachówkę a działki jeszcze nie ma :o

ryby
29-04-2004, 22:02
poszło na priv.

Drizzt
03-05-2004, 16:40
Spoko ten białyt nalot zajdzie po paru miesiacach od deszczu.

Drizzt
03-05-2004, 16:40
Spoko ten białyt nalot zajdzie po paru miesiacach od deszczu.

eres
03-05-2004, 20:30
Dachówka już leży !
Gdybym miał wybierać jeszcze raz nie wybrałbym braasa.
Widziałem układany w tym samym czasie Euronit.
Według mnie jest zdecydowanie lepszej jakości.

Całe zamieszanie wyglądało mniej więcej tak:

Następnego dnia po dostawie dachówki ściągnąłem przedstawiciela braasa. Popatrzył na dachówki i stwierdził, że to normalne - w czasie transportu dachówki maja prawo lekko ocierać się o siebie i stąd otarcia. Wedłu niego oraz bliżej nieokreślonej normy nawet pęknięcia dachówki są dopuszczalne ( hi,hi ... ). Zapewnił oraz dał słowną gwarancję, że po ułożeniu oraz kilku ulewach dach będzie wyglądał bez zarzutu ( byłem rozbawiony do granic ).
Przystałem na te zapewnienia pod presją braku czasu oraz zniecierpliwionej ekipy.
Po ułożeniu dach rzeczywiście z dołu nie wygląda źle poza gąsiorami z wyraźnymi bocznymi przetarciami. Natomiast dach widziany z góry pozostawia póki co wiele do życzenia. Czekam na opady. W ciagu miesiąca spotkam się jeszcze raz z przedstawicielem braasa.

Tragedii oczywiście nie ma, ale proponuję sprawdzać dostawę szczególnie w gąsiorach oraz dachówkach krawędziowych.
A BAJKI O DOBREJ JAKOŚCI BRAASA POTWIERDZAĆ NA PLACU BUDOWY.

Pozdrawiam
eres

Paty
04-05-2004, 10:40
Mam położonego Brassa na dachu od jesieni tamtego roku. Celtycka - ciemny brąz.
Nie miałam żadnych problemów z plamami. Delikatny białawy nalot dał się zetrzeć palcem.
Jeżeli kolor nie jest przetarty do "gołego" cementu to być może to tylko jakiś chwilowy nalot.
Brassem kryję już drugi dom i nie było żadnych problemów. Myślę , że wszystko zależy od hurtownika - sprzedawcy.( czy chętny do wymiany - mój w każdym razie był)
Pozdrawiam Paty.

Kon111
07-05-2004, 11:08
Podczas ostatnich targów MuratorExpo w W-wie na Torwarze, przeprowadzany był pokaz układania dachówki BRAAS. Przedstawiciel firmy tłumaczył, że białe zatarcia na dachówkach, wynikaja z ocierania się dachówek o siebie podczas transportu - jest to cement, który można albo zetrzeć palcem, albo wypłucze go deszcz. Ponieważ dachówki barwione są w masie nawet głębokie zatarcia nie będą widoczne. Obawiam się tylko o powłokę Lumino, która z pewnością będzie uszkodzona w miejscach zatarć. Na pocieszenie potencjalnym klientom, pan z Braas'a powiedział, że firma pracuje nad koncepcja powlekania dachówek od dołu (tylko na potrzeby zaniepokojonych klientów) warstwo chyba silikonu, czy czegoś w tym rodzaju, co wyeliminuje uszkodzenia podczas transportu.

Arek99
07-05-2004, 11:39
u mnie też były białe plamy, ale wynikały z tego, że dachówki poprzyklejały sie do siebie na palecie. Według mnie wynikało to albo z tego, że powłoka nie była jeszcze sucha, albo z tego, że akurat trochę przymroziło (był to styczeń). Teraz po paru miesiącach z dołu nie widać żadnych odbarwień.

sidney
17-07-2004, 13:03
czy cena za braas celtycką 2,15 pln/szt. netto za dachówkę podstawową jest dobra czy można taniej?

ryby
17-07-2004, 13:29
Jest bardzo dobra.
Ja płaciłemw kwietniu 2 zł netto ale było to jeszcze przed 22 % vat-em oraz podwyżką jaką w międzyczasie wprowadził Brass.
pzdr.

inż. Mamoń
19-07-2004, 08:19
czy cena za braas celtycką 2,15 pln/szt. netto za dachówkę podstawową jest dobra czy można taniej?

Dzięki namiarowi podanemu przez "ryby" wpadłęm na trop celtyckiej po 2,08 netto !!! Niestety jest to w Poznaniu, a nie w Warszawie. Tak na marginesie to celtycka byłaby całkiem niezła, ale nie ma dobrych kolorów. Kolor naturalny jako żywo przypomina marchewkę :(

inż. Mamoń
19-07-2004, 08:21
czy cena za braas celtycką 2,15 pln/szt. netto za dachówkę podstawową jest dobra czy można taniej?

A'propos - bogatą kolorystykę ma NELSKAMP - czy ktoś wie gdzie to można obejrzeć i kupić w Polsce?

sidney
19-07-2004, 09:23
bogatą kolorystykę owszem ma, ale jak powiedział facet w jednej firmię gdzie sprzedają Nelskampa jest ona droższy od braasa, a do ceny za braasa 2,15 pln netto doliczqam tylko 7% vatu czyli wychodzi 2,30 brutto , bo towar razem z usługą :D

inż. Mamoń
19-07-2004, 09:55
sidney - Jeżeli masz 2,15 + 7% to bierz i się nie zastanawiaj. Oczywiście jeżeli odpowiada Ci któryś z kolorków: pomarańczko czyli marchewka, czerwony, brązowy lub czarny ...

sidney
19-07-2004, 10:15
czerwony marchewka jak napisałeś, podoba nam się z żoną :D

caleb
03-08-2004, 14:14
Pytanie jak wyżej, byłem zdecydowany na Braasa,ale po ostatnich wizytach w hurtowniach, i lekturze forum mam metlik w głowie,
Pytanie brzmi,czy uważacie ,że Braas jest przereklamowany?

Kon111
03-08-2004, 14:21
Kampania reklamowa Winerberger dot. Porothermu jest o wiele bardziej natarczywa, a mimo to ludzie budują z niego jak szaleni.
Wydaje mi się, że ważne są kompetentne wypowiedzi na temat Braasa (a nie reklamy), a wśród nich można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej dachówki.
Osobiście mimo wszystko zamierzam kupić Braasa.

sidney
03-08-2004, 14:24
mam ten sam problem raz byłem za braasaem, raz za euronitem i tak w kółko macieju :-? , ale w końcu staneło na euronicie :D

tunia
03-08-2004, 14:27
robiliśmy dach parę miesięcy temu i zamiast brassa wybraliśmy dachówkę euronit - cena niższa, dachówka sprawia wrażenie identycznej, a po nałożeniu jest nawet ładniejsza :) :roll:
obok masz fotkę tej dachówki:) myśląc ładniejsza miałam na myśli, to że przy łączeniu poziomym brassa widoczne są pionowe szparki, natomiast euronit ma nieco inne wykończenie z boku i tych 'kresek' nie widać.. nie wiem czy coś z tego zrozumiałeś, ale ja tylko kobietą jestem:)

caleb
03-08-2004, 14:36
A skąd jest ten Euronit, gdzie go produkuja,gdzie maja składy?

kroyena
03-08-2004, 14:36
caleb im większy obrót tym większe możliwości reklamy. Problem jest inny z niemiecka preiswert. Jeżeli uwazasz, że Braas jest wart swojej ceny to bież. :wink:

sidney
03-08-2004, 14:39
wejdź na strone www.euronit.com.pl i poczytaj, maja go w wielu firmach zajmujacych sie pokryciami dachowymi

Kingaa
03-08-2004, 14:39
Czy jest przereklamowany to nie wiem... Ze jest intensywnie reklamowany - to pewne. Ale moim zdaniem nie dojdziesz tak naprawdę co lepsze, każdy mówi co innego, daje inne argumenty... Więc może po prostu porównaj, co Ci się bardziej podoba? Bo co z tego jak ktoś Cię przekona, ze ta jest lepsza, a potem będzesz patrzeć na dach i myśleć "...ale tamta była ładniejsza".

Krzysztof
03-08-2004, 14:54
W sierpniu 2001 r. pokryłem dach BRAASem Frankureter... i wszystko było OK do zeszłego tygodnia. Otóż tydzień temu jeden z moich sąsiadów zauważył, że na moim dachu zwisa połówka gąsiora!!!! Nie wiem co się z nim stało, ale po trzech latach muszę załatać dziurę w dachu :(
Po za tym incydentem wszystko OK. Być może gąsior był pęknięty, albo coś na niego spadło :)
Krzysztof

Karorka
03-08-2004, 15:08
przereklamowany to nie wiem, ale na pewno intensywnie reklamowany, bo jak zaczelam myslec o budowie to w glowie mialam tylko nazwe Braas a co wiecej nawet bylam przekonana ze to dachowka ceramiczna :wink:

jak kupowalismy dachowke to przekonalam sie, ze miedzy Braasem a Euronitem nie ma zadnej roznicy poza cena - Euronit tanszy
dachowka juz polozona (Euronit podwojne S kolor ceglasty) - wyglada b. ladnie, jak sie bedzie sprawowac to zobaczymy

pattaya
03-08-2004, 15:12
Wydaje mi się,że Braas przegina z cenami tworząc legendę,że są najlepsi.

Wojtek62
03-08-2004, 15:30
najwięcej na reklame z producentów pokryc dachowych wydaje Braas i Rupp, najmniej Creaton
caleb
Euronit masz pod nosem - w Olkuszu
kwestia różnic między jednym a drugim pokryciem na placu hurtowni jest niemożliwa do wykrycia poza walorami wizualnymi.
ja kłade teraz dach z Creatona Balance- dekarz który pierwszy raz ma te dachówkę w ręku mówi, ze dokładność wykonania wymusza na nim dokładność położenia - nie tak jak w Braasie czy Robenie gdzie zamki pozwalają na 1cm ruchu w lewo czy w prawo
i to jest różnica w materiale

echo
03-08-2004, 18:17
Co to znaczy "przereklamowany"?
1) jeśli znaczy zły - odpowiadam, że uważam, że jest to dobry produkt
2) jeśli o zbyt wysokiej cenie w stosunku do jego walorów użytkowych - wybierz Euronit (jakość przynajmniej taka sama, a cena niższa)

sam kupiłem Euronit - właśnie w powodu niższej ceny, a nie z powodu złej jakości Brassa

Mirek Futerko
03-08-2004, 23:06
Reklama sama w sobie nie jest wielkim złem :lol: . Wystarczy spojrzeć na globalne marki i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są to złe produkty?
Na pewno bez reklamy nasza wiedza o samym istnieniu danych produktów była by mocno okrojona. A tak bardziej na temat: mam Brassa od 4 lat i całkiem nieźle się trzyma.

Pozdro
Mirek

miazgociąg
03-08-2004, 23:31
Na miom dachu Braas Celtycka (Harzer) leży już trzy zimy .Na mój gust ,a jestem drobiazgowy nie widzę dotychczas negatywnego wpływu czasu na jej(dachówki) wygląd.Wszystko jest O.K..Wtedy gdy ją kupwałem była to jedna z najtańszych dachówek betonowych.Teraz kupiłbym ceramiczną ale tylko dlatego ,że budowa domu okazała sie dużo tańsza niż myślałem .Nie mniej jednak Braas"a zdecydowanie polecam .Mieszkam na wsi i dachówka się swietnie samooczyszcza .Nie ma śladów glonów .W trakcie układania dekarze twierdzili ,iż było bardzo mało odpadów.

caleb
04-08-2004, 06:19
Przereklamowany, miałem między innymi na mysli stosunek ceny do jakości.

echo
04-08-2004, 06:25
Przereklamowany, miałem między innymi na mysli stosunek ceny do jakości.
I w takim przypadku polecam "mój" wariant nr 2 :wink:

mlk
06-08-2004, 08:18
bogatą kolorystykę owszem ma, ale jak powiedział facet w jednej firmię gdzie sprzedają Nelskampa jest ona droższy od braasa, a do ceny za braasa 2,15 pln netto doliczqam tylko 7% vatu czyli wychodzi 2,30 brutto , bo towar razem z usługą :D
czesc!
możesz podać namiary gdzie braas jest za tyle?
z góry dzięki!

PIFFKO
19-08-2004, 15:54
Podaj namiaryu gdzie tak tanio bo kolo nas po 30 brutto.
Kasia

Tom_Poznan
22-09-2004, 20:50
mdzalewscy
dowiedz się czegoś więcej o ile to możliwe na temat tej nowej dachówki. O ile nie jest to tylko nowa powłoka :)

Na dniach muszę zadecydować jaką

Pascall
22-09-2004, 20:54
Tom_Poznan przenioslem temat TUTAJ (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=431686#431686)

Pascall
28-10-2004, 10:13
Witam

Czy ktoś z was kupując dachówke Braasa miał możliwość zwrotu nadwyżki ? U mnie lokalna hurtownia sie do tego nie kwapi, dzwonilem do Braasa i tez mi powiedzieli ze nie ma takiej możliwości.
Czy u was jest inaczej ???

Kon111
28-10-2004, 10:23
U mnie dekarz kupuje materiał na siebie - umowa jest taka, że ja płacę tylko za to co będzie na dachu i to z VAT 7%. Wynika z tego, że można Braasa zwracać.

mdzalewscy
28-10-2004, 10:27
większość, zwłaszcza tych niedużych sklepów/składów nie ma danej dachówki na składzie. Znajduje się klient, wpłaca zaliczkę, oni faksują zamówienie i płacą często gotówką, albo "krótkim terminem". CZęsto przy płąceniu gotówką skład ma jeszcze lepsze upusty, ale już brak możliwości zwrotu. Klienci często walczą o jak najlepsze upusty i sprzedawcom nie zostaje na tym kokosów stąd też nie przyjmują zwrotów, bo zwrot równa się czesto strata - skoro nie zrobi im zwrot producent/hurtownia. Tylko, że wszystko jest niezgodne z prawem, bo mamy zagwarantowane w prawie możliwość zwrotu. Co ciekawe jeden skład dawał mi 12% upustu i możliwość zwrotu, a drugi 20% upustu i bez możliwości zwrotu.

pattaya
28-10-2004, 10:31
U mnie jest tak:
Jeżeli dałem dach do wyceny i wyliczenia dystrybutorowi,przyjmuje on wszystko z powrotem a jeśli zabraknie,mogę dokupić z tym samym upustem.Natomiast gdy liczy ktoś ode mnie np.dekarz-biorę bez prawa zwrotu.

Pagin
28-10-2004, 10:56
Witam,
U mnie byly zwroty dobrych niewykorzystanych, reklamacja uszkodzonych i zwrot pieniedzy, transport i odbior niewykorzystanych
Wszystko w cenie zakupu, ustalenia zawarte w pisemnej umowie.
Pozdrowienia

Arek99
28-10-2004, 12:56
u mnie podobnie jak u pattay'a - hutrownia wyliczyła, a co mi zostało zabrali spowrotem

Cypek
28-10-2004, 12:59
warto zostawić kilka sztuk dachówek, ze 2 gasiory i po sztuce innych, jak sie coś uszkodzi zawsze bedzie się czym poratować. U mnie anteniarze jak włazili potłukli 3 szt np.

Pascall
28-10-2004, 19:16
no to zdaje sie ze dałem tzw. "grzyba", bo wyliczenie robilem w jednej hurtowni a kupilem w innej, ale moze nie bedzie tak zle bo zostanie raczej niewiele dachowek i zostawie sobie na "zas"
Raczej mam problem z uszkodzonymi dachowkami, jedna zgrzewka dachowek jest cała przetarta od gory, dachowki nie nadaja sie do zalozenia. Juz dzwonilem do szefa hurtowni, przyjedzie obejrzec. Do tego jedno denko gasiora jest uszkodzone a wcale nie jest tanie, mam nadzieje ze przyjma reklamacje.

Kon111
06-11-2004, 19:07
Dla zainteresowanych:
Na stronie Braasa (http://www.braas-polska.com.pl) pojawiła się informacja, że firma ta wprowadziła na rynek kolejną (już trzecią) dachówkę z powłoką polimerowo-akrylową Lumino. Po Greckiej i Celtyckiej teraz przyszedł czas na Podwójne-S. Nie wiem jak Wy, ale ja liczyłem, że zanim będę musiał się zdecydować na konkretną dachówkę oferta tych z powłoką Lumino zostanie rozszerzona - i doczekałem się. Do tej pory zdecydowany byłem na Celtycką, ale przede wszystkim ze względu na Lumino, a tak naprawdę podobała mi się zawsze "Podwójne-S".

Pozostaje tylko kwestia dostępności tego modelu na rynku i ewentualnych problemów w okresie przejściowym gdy zamówi się nową (z Lumino), a dostanie starą.

AldonkaS
07-11-2004, 21:21
kon111, pamiętaj o jednym, ta stara dachówka "podwójne s" jest tą porządną, a powłoka LUMINO, to taka tandeta na POLSKI rynek :( - to wypowiedzi kilku autoryzowanych przedstawicieli BRASSA :). Ja osobiście zdecydowałam sie na podwójne S Brassa w starym (czyt. normalnym) wykonaniu :) :) :). No ale decyzja należy do Ciebie.
Przyjrzyj sie dokładnie obu tym dachówkom i od razu zrozumiesz o czym piszę.

passenger
08-11-2004, 01:07
Dla zainteresowanych:
Na stronie Braasa (http://www.braas-polska.com.pl) pojawiła się informacja, że firma ta wprowadziła na rynek kolejną (już trzecią) dachówkę z powłoką polimerowo-akrylową Lumino. Po Greckiej i Celtyckiej teraz przyszedł czas na Podwójne-S. Nie wiem jak Wy, ale ja liczyłem, że zanim będę musiał się zdecydować na konkretną dachówkę oferta tych z powłoką Lumino zostanie rozszerzona - i doczekałem się. Do tej pory zdecydowany byłem na Celtycką, ale przede wszystkim ze względu na Lumino, a tak naprawdę podobała mi się zawsze "Podwójne-S".

Pozostaje tylko kwestia dostępności tego modelu na rynku i ewentualnych problemów w okresie przejściowym gdy zamówi się nową (z Lumino), a dostanie starą.

witam,
dostępności?
co masz na mysli? u mnie od prawie od 3 tyg. jest na dachu bez zadnych specjalnych zamowien itp.
dach wyglada baaardzo dobrze - w okolicy po prostu rzadzi ;>


pozdrawiam
p.

passenger
08-11-2004, 01:25
kon111, pamiętaj o jednym, ta stara dachówka "podwójne s" jest tą porządną, a powłoka LUMINO, to taka tandeta na POLSKI rynek :( - to wypowiedzi kilku autoryzowanych przedstawicieli BRASSA :). Ja osobiście zdecydowałam sie na podwójne S Brassa w starym (czyt. normalnym) wykonaniu :) :) :). No ale decyzja należy do Ciebie.
Przyjrzyj sie dokładnie obu tym dachówkom i od razu zrozumiesz o czym piszę.

witam

ktos Ci raczej wpakowal zalegajacy na magazynie towar
bo w "mojej" hurtowni pozbywano sie tej , jak piszesz "porzadnej" dachowki i jest tylko ta "be".
ja sie przyjrzalem i nie mialem watpliwosci ;>

Verfügbare Farben mit der Oberfläche Seidenmatt

pozdrawiam
p.

AldonkaS
08-11-2004, 12:58
passenger, kupowałam dachówke jeszcze w marcu tego roku, i wtedy o LUMINO w przypadku podwójnego S to nie było słychać, a chciałam kupić grecką właśnie z powłoką LUMINO (bo tańsza). Ale po skonfrontowaniu tej powłoki z pozostałymi dachówkami cementowymi (ceramiczne położyły mnie niestety na kolana - ceną) oraz poczytaniu stron niemieckich BRASSA, postanowiłam kupić podwójne S w normalnym wykonaniu. Tak jak podałam wcześniej, BRASS wprowadził powłokę LUMINO tylko w celu obniżenia kosztów produkcji i sprzedaży, a jak się obniża cenę to zawsze kosztem jakości :(. I proszę mi tu nie wciskac kitów że ta dachówka jest lepsza od kalsycznej cementowej. Już lepiej kupić IBF'a cementowa niż BRASS'a LUMINO.

passenger
08-11-2004, 13:15
passenger, kupowałam dachówke jeszcze w marcu tego roku, i wtedy o LUMINO w przypadku podwójnego S to nie było słychać, a chciałam kupić grecką właśnie z powłoką LUMINO (bo tańsza). Ale po skonfrontowaniu tej powłoki z pozostałymi dachówkami cementowymi (ceramiczne położyły mnie niestety na kolana - ceną) oraz poczytaniu stron niemieckich BRASSA, postanowiłam kupić podwójne S w normalnym wykonaniu. Tak jak podałam wcześniej, BRASS wprowadził powłokę LUMINO tylko w celu obniżenia kosztów produkcji i sprzedaży, a jak się obniża cenę to zawsze kosztem jakości :(. I proszę mi tu nie wciskac kitów że ta dachówka jest lepsza od kalsycznej cementowej. Już lepiej kupić IBF'a cementowa niż BRASS'a LUMINO.

Witam
Jakie kity ja wciskam? To Ty piszesz o wyższości dotychczasowej dachówki.
Obie dachówki są ok. Mi sie bardziej podobała z lekkim połyskiem i tyle.
Rozumiem, ze rozgoryczona możesz być raczej kitem przedstawiciela , który chciał się pozbyć starszej partii towaru ;>
Ale ta dachówka tez jest ok
Co do ceny, to moja chyba nie była tańsza od zwykłej cementówki.
To chyba ta sama dachówka + powłoka polimerowo-akrylowa wiec nie rozumiem , o co ten halas:
"klasyczna" cementowa:
naturalny piasek kwarcowy, cement, barwniki na bazie tlenków żelaza,

lumino:
naturalny piasek kwarcowy, cement, barwniki na bazie tlenków żelaza, powłoka polimerowo-akrylowa Lumino

(widzisz, że czegoś tu brakuje, czy coś przybyło? ;> )

z polpolyskiem lepiej wyglada, mniej brudu sie jej trzyma - jest gladsza
ale co kto lubi

(na stronach niemieckiego braasa przeczytałaś, ze obnizaja koszt i beda produkowac g...? ;>

mysle, ze nie ma co kontynuowac watku - bo to czcze gadanie
mi sie podoba i mam na dachu - wyglada swietnie, choc i bez lumino bylbym pewnie zadowolony


pozdrawiam
piotr

mdzalewscy
08-11-2004, 17:52
Rozumiem, ze rozgoryczona możesz być raczej kitem przedstawiciela , który chciał się pozbyć starszej partii towaru ;>


potwierdzam, dzisiaj rozmawiałem z przedstawicielem brassa, oni na wiosnę wciskali stare modele, teraz jeszcze inne wciskają, bo nowe wchodzą, proponowano mi jakiś promocyjny stary model po 2,2zł za sztukę, ponieważ muszą to wysprzedać, bo leży na magazynach. Na jednej z wystawek widziałem jeszcze tego starego brassa, katastrofa - to widać, że to beton z pół kilometra (trochę przesadziłem), chyba sam bym lepiej w garażu odlał tą dachówkę. Technika się zmienia i jest coraz lepiej, dachówka betonowa coraz bardziej przypomina ceramiczną, przybywają nowe technologie, większa odporność na odbarwienia, porastanie, itd...

Pascall
08-11-2004, 21:40
... I proszę mi tu nie wciskac kitów że ta dachówka jest lepsza od kalsycznej cementowej. Już lepiej kupić IBF'a cementowa niż BRASS'a LUMINO.

Oczywiscie ze jest lepsza, bo niby w czym ma być gorsza, przecież to ta sama dachówka tylko ulepszona o dodatkowe powłoki które naprawde wygladaja na bardzo trwałe [wiem bo mam taka].

BTW: czemu nie kupilas IBFa skoro jest lepszy ?

ara
09-11-2004, 09:52
Mamy LUMINO grecką od przeszło roku. Nie odbarwia się , nie porasta od północy ... Szkoda, że lubią ją ptaki :wink: , ale to problem wszystkich dachówek.
Czy aby nie szukacie dziury w całym ??!

Kon111
15-11-2004, 11:42
Kolejna nowość Braas'a:
będąc w DACH-LUX'sie w sobotę pokazano mi niedawno przywiezioną przez przedstawiciela Braas'a (pana Skorupińskiego) dachówkę Frankfurtską w nowej wersji. Zewnętrznie wygląda ona jak bardzo gładka dachówka z jakąś nową powłoką. Tak naprawdę to technologicznie zmiana polega na tym, że dachówka ta jest produkowana w technologii trójwarstwowej: warstwa nośna-główna, warstwa środkowa 2mm z betonu z bardzo drobnym piaskiem, warstwa zewnetrzna - typowa powłoka Lumino.
Zapewniam Was, że o ile dotychczasowe dachówki z Lumino w porównaniu z tymi bez powłoki to znacząca różnica w gładkości, to teraz ta nowa mimo tej samej powłoki ale z dodatkową warstwą, jest o wiele mniej chropowata niż dachówka w tech. dwuwarstwowej z powłoka Lumino.
Reasumując te nowe dachówki jeszcze bardziej upodabniają się do ceramicznych swoja zewnętrzną fakturą - co chyba ma znaczenie w przypadku walki z obrastającymi je mchami i porostami.

Niestety nowa technologia dotyczy tylko modelu Frankfurtskiego na inne trzeba będzie poczekać ok. roku.

inż. Mamoń
17-11-2004, 14:16
Kon111 - jak to jest w końcu z tymi dachówkami BRAASA? Pisałeś coś o romańskiej, która jest jakimś lepszym gładszym modelem frankfurtera. Ja wypytuję i tu i tam i jakoś wszyscy dystrybutorzy robią wielkie oczy. Gdzie ją można kupić i ile kosztuje?

mdzalewscy
17-11-2004, 16:42
Frankfurtską w nowej wersji. Zewnętrznie wygląda ona jak bardzo gładka dachówka z jakąś nową powłoką. Tak naprawdę to technologicznie zmiana polega na tym, że dachówka ta jest produkowana w technologii trójwarstwowej: warstwa nośna-główna, warstwa środkowa 2mm z betonu z bardzo drobnym piaskiem, warstwa zewnetrzna - typowa powłoka Lumino.

tu masz jej zdjęcie: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35425&highlight=foto

Ta dachówka jest jeszcze niedostępna, są problemy z produkcją jej. Kolor miedziany jest niedostępny do wiosny, może produkcja ruszy styczeń/luty (chciałem zamówić), a kolor ciemny może i by skompletowali (?), ale ten kolor jest zbyt ciemny. Dachówkę tą zaprezentowali już na wiosnę jako ciekawostkę, ale nadal nie ma jej, bo oficjalnie przestawiono produkcje na inną, a mniej oficjalnie są problemu z produkcją jej. Trzeba pamiętać, iż mocny beton, musi zawierać odpowiednio duże frakcje, a nie być gładki. Są obawy, co do wytrzymałości jej. Mam jedną na wzór w domu (miedzianą).

Poniżej foto jej
http://www.republika.pl/mdzalewscy/d_nowa.jpg

Kon111
17-11-2004, 21:03
Tak jak pisze mdzalewscy Braas w najnowszej powłoce jest w zasadzie niedostępny dla kupujących - przedstawiciele Braas'a oczywiście nic o trudnościach nie mówią. Wydaje mi się, że mimo problemów warto taką dachówkę wprowadzić do produkcji - wygląda extra.

mdzalewscy
17-11-2004, 21:55
no bo wziołem kasiore i poszłem ją zaliczkować i nic, najwcześniej wiosna. Zaproponowano mi nowego Nelskampa "czysty połysk", nie jest może aż tak gładka jak Braas, ale jest napewno lepsza, produkcja jest w Niemczech. W ostateczności nic nie wziołem i czekam na tego Braasa, bo kolor mi podszedł, a chce dać taśmy pod gąsiory miedzane (czyszczą dach) i musze dachówkę mieć w kolorze miedzianym, aby kolorystycznie to grało.

matth
18-11-2004, 02:56
no bo wziołem kasiore i poszłem ją zaliczkować i nic, najwcześniej wiosna. Zaproponowano mi nowego Nelskampa "czysty połysk", nie jest może aż tak gładka jak Braas, ale jest napewno lepsza, produkcja jest w Niemczech. W ostateczności nic nie wziołem i czekam na tego Braasa, bo kolor mi podszedł, a chce dać taśmy pod gąsiory miedzane (czyszczą dach) i musze dachówkę mieć w kolorze miedzianym, aby kolorystycznie to grało.

WZIALEM,POSZEDLEM. Jezyk polski jest piekny choc przyznaje ze trudny. :oops:

Robinsonka
18-11-2004, 21:07
, a chce dać taśmy pod gąsiory miedzane (czyszczą dach) i musze dachówkę mieć w kolorze miedzianym, aby kolorystycznie to grało.

:lol:


A wiesz dlaczego Braas wprowadził Lumino?
Bo jest z gorszej jakości betonu zrobiony :(

mdzalewscy
18-11-2004, 21:15
A wiesz dlaczego Braas wprowadził Lumino?


Robinsonka bo to dzięki Tobie, myślę o tych miedzianych taśmach (czyszczących dach), zaproponowano mi je po upuście po 32zł netto. Generalnie jeszcze dachówki nie kupiłem, dach zapapowałem i czekam, "co nagle to po diable" rozważam jeszcze różne propozycje, ten nowy Nelskamp też był naprawdę O.K, zwłaszcza iż bezpośrednio go ścigają z Niemiec, a może będzie na końcu ceramika ?, czekam do wiosny i spokojnie szukam. Na Nelskamp'a dostałem upust 20%.

Dachówkę nowego Nelskamp'a (klamry, taśmy, gąsiory, itd..) mi na dom zaproponowano po upuście 15kzł, a za blachę i rynny bez spustowych za 5,5kzł.

Żonie najbardziej podoba się jednak ten Braas

POZDRAWIAM

Arek99
19-11-2004, 10:11
nie wiem czy z gorszego betonu czy z lepszego, ale ja mam brassa z powłoką lumino chyba celtycką - co prawda nie długo bo do lutego ale jak na razie wygląda super. Z ulicy laik nie odróżni czy to beton czy ceramika, jak u sąsiada ;-)

kfiatas
12-01-2005, 10:10
Witam Forumowiczów!!!


Czy ma ktoś wykonany dach w ciemno czerwonej dachówce! proszę o foto

pozdrawiam

Lukrecja
12-01-2005, 10:24
http://braas.pl/?action=mapa&id=47


Witam Forumowiczów!!!


Czy ma ktoś wykonany dach w ciemno czerwonej dachówce! proszę o foto

pozdrawiam

Latarnik
12-01-2005, 15:09
Zajrzyj do mojego "Rozmaryna" , tam jest dachówka ciemna czerwień Braasa :lol:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=20766&q=rozmarynek&k=2
Pozdrawiam.

Maggie
12-01-2005, 22:17
dachówka Braasa celtycka, ciemna czerwień:

http://foto.onet.pl/upload/14/75/_355712_n.jpg

i tu:

http://foto.onet.pl/upload/1/23/_355731_n.jpg

bruner
18-03-2005, 18:46
Czy słyszeliście o planowanej podwyżce dachówki braas od 1-go kwietnia o 10% własnie dzisiaj sie dowiedziałem że będzie podwyżka :cry:

rafal9
19-03-2005, 09:54
Nic nie słyszałem na ten temat, ale myślę, że bardziej prawdopodobne są zniżki. Cały ten rok będzie stał pod hasłem: "Wielka obniżka cen, promocje, rabaty".
Niestety gospodarka traci powoli impet, niedługo przyjdzie dołek cyklu koniunkturalnego. Dobre czasy dla producentów się skończyły.
Teraz jest czas klienta.

19-03-2005, 12:18
fafal
roztaczasz wspaniala wizje
moglbys zdradzic dlaczego jestzes takim optymista?
jestes jakims ekonomem?
albo tak sobei gdybasz hobbistycznie?

Willie
19-03-2005, 12:23
W łaśnie w tym tygodniu GUS podał parę ciekawych danych o gospodarce. Zgadzam się częściowo z Rafałem. Popatrzcie co robia dealerzy samochodowi. Z budowlanka będzie może lepiej (dla nich, dla nas gorzej) bo banki bardzo rozdmuchuja kredyty hipoteczne + za chwile zaczną ciąć stopy procentowe co dodatkowo ułatwi finansowanie....
no ale jak wiadomo nie tylko z lektury forum zawsze i wszędzie negcojować trzeba :wink:
Bruner - a skąd ta informacja???

Patos
19-03-2005, 12:27
Całe szczęście, że jest jeszcze stara dobra ceramika, :P zamniast betonu ceramika, a zamniast styropianu wełna :P

20-03-2005, 11:15
patos nei jest tak zle ja kupilem styropian po 119 brutto z dowozem i jestem z tej ceny bardzo zadowolony
spodziewalem sie robiac kalkulacje ceny okolo 200 PLN

bruner
20-03-2005, 18:04
niestety to pewna wiadomość od przedstawiciela braasa
a w obniżki mat.budowlanych w sezonie to nie za bardzo wierze
i nie tu nic do tego wzrost gospodarczy

mario_pa
12-04-2005, 23:07
Witam,

Czy moglibyście polecić konkretne sklepy lub hurtowni (okolice Warszawa/Grójec/Radom),
gdzie można kupić w dobrej cenie dachówkę Braas. W moim przypadku 'podwójne S'.

A najlepiej takie miejsce gdzie zrobię kompletną wyceną materiałów na
dach: więźba, dachówka, rynny, etc.

Pozdrawiam
Mariusz

15-04-2005, 18:41
Braas - kolor kasztanowy - czy ktoś wypróbował tę nową dachówkę w technologii cisar?
Wybrałam von mueller - angoba,kolor kasztanowy,ale mam duży i drogi dach,dlatego chętnie dowiem się,jak wygląda i sprawuje się ten nowy braas.Mam sporo czasu,by zmienić decyzję :)
Właśnie sprawdziłam stronkę www.braas - nie ma tam jeszcze tej dachówki,więc na dachach pewno też jeszcze jej nie znajdę u nikogo :-?

pattaya
15-04-2005, 19:08
Oglądałem ją dzisiaj.Kasztanowy to źle powiedziane.Wygląda jak dachówki o kolorze miedzianym.Ni to brąz,ni to rude.Błyszczy jak lumino.

15-04-2005, 19:14
dziękuję Pattaya :)
trochę szkoda,bo może bym zamieniła,ale jak to nieciekawy kolor,to nie ma mowy.Zbyt widoczny u mnie ten dach,bo dom jest z górki,na stoku

pattaya
15-04-2005, 19:18
Ale przecież Twój dom ma dach????

15-04-2005, 20:03
ma,na renderingu,w rzeczywistości - nie wyszedł poza piwnice

bruner
15-04-2005, 20:35
Też się zastanawiałem nad braas rzymska kasztan
a von muller e32 kasztan
zastanawiałem się do poki nie zobaczyłem von mullera kasztan na dachu
po prostu śliczny kolor braas kasztan jest całkowicie inny pomijam samą dachówkę

tchrzano
15-04-2005, 21:49
Daj znac na priva
Z przyjemnoscia polece Ci wykonawce ktory zaopatrzyl mnie we wszystko, co potrzeba. Tez mam BRASA 2S, porownywalem jego ceny z kilkoma skladami i bylem z nich bardzo zadowolony, a co najwazniejsze mialem swiety spokoj z jezdzeniem. Ceny sprawdzilem, troche urwalem a on przywiozl i wykonal cala reszte

pozdrawiam

16-04-2005, 11:23
Bruner
nam obojgu tak bardzo się spodobbał ten kasztan von muellera,że trudno było by chyba coś znaleźć równie ładnego :)

Mi pasuje jeszcze angoba szlachetna wiśnia,ale cena powala.
Jeśli znajdziesz coś alternatywnego,daj mi proszę znać na priva - a ja poślę Tobie wszelkie informacje,o ile na coś natrafię :)

AnonimGall
14-07-2005, 13:14
Do końca miesiąca chcę zamówić dachówkę BRAAS profi podwójne S, powłoka lumino, kolor grafit. Jeżeli ktoś ma orientację w cenach to prosił bym informację jakie upusty można otrzymać na w/w dachówkę. Aktualnie mam ofertę na 2,75 zł/szt. brutto. Gąsior 11,80 zł brutto.

Podzielcie się też informacją ile aktualnie płacicie dekarzom. Mam ekipę za 8000 (więźba+krycie dachówką+6 okien dachowych+podbiciówka)

pasco
14-07-2005, 13:22
Ekipa za 8 tys - ale czy też rynny, i jaki dach?
Co do dachówki - ja miałem ofertę na tą dachówkę po 2,45 za połać. Pozostałe dachówki też nieźle.

AnonimGall
14-07-2005, 13:31
Orynnowanie również w tej cenie. Dach do najprostszych nie należy ale i bez żadnych "fajerwerków" , kopertowy + dwu spadowy na garażu. W sumie 300m2. http://kbprojekt.pl/projekt.php?pro=1&skod=6136
Pasco, jak dawno kupowałeś dachówkę?

pasco
14-07-2005, 13:46
Za taki dach 8 tys. to jak za darmo. W Poznaniu zapłaciłbym za niego co najmniej 12 tys.

Dachówki jeszcze nie kupowałem, na razie jestem na etapie negocjacji cen.

wbrat
14-07-2005, 15:15
Warto też rozważyć możliwość zakupienia dachówek razem z dekarzem. Jest to często praktykowane przez składy budowlane. Dekarze tam do najtańszych może nie należą, ale z drugiej strony płacisz wtedy za materiał 7% VATu a nie 22% (bo całość traktowana jest jak usługa budowlana, a na usługi jest 7%).
I wydaje mi się (choć to moje przypuszczenie zupełnie nie sprawdzone w rzeczywistości), że jest mniejsza szansa na trafienie dekarza, który zniszczy dach (a wiem, ze kiepski dekarz moze zdzialac cuda - szczegolnie ze ukladanie dachu do najprostszych prac nie nalezy).

KaiM
14-07-2005, 17:52
Za taki dach 8 tys. to jak za darmo. W Poznaniu zapłaciłbym za niego co najmniej 12 tys.

Dachówki jeszcze nie kupowałem, na razie jestem na etapie negocjacji cen.


Potwierdzam - mam bardzo podobny dach i oferty się zaczynały od 13tys. za całość. Chyba wezmę takiego nie najtańszego ale z dobrymi referencjami za 15tys. Jak widać na moim avatarze - jest co spierniczyć jak się nie umie.

Wydaje mi się że cena 2,75 to nadal trochę drogo - kiedy ja szukałem miałem ceny poniżej 2,50 - no ale to było w styczniu.

Pozdrawiam - KaiM

AnonimGall
14-07-2005, 18:08
Warto też rozważyć możliwość zakupienia dachówek razem z dekarzem. Jest to często praktykowane przez składy budowlane. Dekarze tam do najtańszych może nie należą, ale z drugiej strony płacisz wtedy za materiał 7% VATu a nie 22% (bo całość traktowana jest jak usługa budowlana, a na usługi jest 7%).
I wydaje mi się (choć to moje przypuszczenie zupełnie nie sprawdzone w rzeczywistości), że jest mniejsza szansa na trafienie dekarza, który zniszczy dach (a wiem, ze kiepski dekarz moze zdzialac cuda - szczegolnie ze ukladanie dachu do najprostszych prac nie nalezy).

teraz już w sumie łaski nie robią, bo można samemu będzie sobie odliczyć 15% vatu z materiałów budowlanych. Ekipa z którą ustaliłem tą cenę aktualnie kryję blachodachówką u kuzyna, nawet sprytnie im to idzie, młodzi goście. Mówią że dachówka to też dla nich nie problem, ale mówić każdy może...

Klaus
14-07-2005, 20:36
A co byś powiedział na 2,16zł brutto ceramiczna Robena?

wbrat
15-07-2005, 08:48
teraz już w sumie łaski nie robią, bo można samemu będzie sobie odliczyć 15% vatu z materiałów budowlanych.


Ja bym się tak nie napalał na to odliczanie. Sprawa wcale nie jest jeszcze przesądzona, do wejścia jej w życie może w ogóle nie dojść (senat, prezydent). A nawet jak, to poza dachem jest jeszcze kupa innych rzeczy, ktore mozna odliczyc, a i tak z powodu limitu odliczen trzeba bedzie wybierac, bo za wszystkie materialy roznicy nie zwroca (no, chyba ze ktos naprawde tanio dom wybuduje i zmiesci sie w limicie. Ale jakos mi sie to nie widzi).

ps. ustawa mowi o budowie mieszkan. Tak sie caly czas zastanawiam jaka jest definicja prawna mieszkania... czy dom to tez mieszkanie?

katerhasser
15-07-2005, 09:16
Ja płacę mojemu budowlańcowi za cały dach tzn. materiał + robota.
On dachów nie robi, tylko podnajmuje dekarza.
pierwotna cena to robota 10.000 (więźba + folia + pokrycie dachówką)
materiały: Braas grecka, wycena na ok. 17.000
do tego orynnowanie Siba ok.1700
powierzchnia ok 270 m2.
Mogą być wahnięcia w górę, bo lekko kazałem okapy wydłużyć.
Zapłacę więc minimum 30 ale pewnie ze 33 koła.
W dachu wg planu było 5 okien połaciowych, ja dorzucę następne 5 (te plany to czasem są do d...y). Dach dwuspadowy nad domem + dwuspadowy nad garażem (prościzna)

AnonimGall
15-07-2005, 12:47
teraz już w sumie łaski nie robią, bo można samemu będzie sobie odliczyć 15% vatu z materiałów budowlanych.


Ja bym się tak nie napalał na to odliczanie. Sprawa wcale nie jest jeszcze przesądzona, do wejścia jej w życie może w ogóle nie dojść (senat, prezydent).

w sumie może i tak być (oby nie). Wybory tuż tuż, a to by była bardzo nie popularna decyzja...

pokar
16-07-2005, 17:00
2,72 za połaciówkę
11,52 za gąsior
Ceny brutto z dziś 16-07-2005 okolice Wrocławia.
Pamiętaj, że ceny dachu nie tworzy wcale połaciówka. Patrz na całość, z akcesoriami, ostateczną, pełną ofertę. Tak,żeby nie było niespodzianek, że jeszcze to, a tamto trzeba dokupić. Po otrzymaniu oferty pokaż ją dekarzowi, a on przeliczy, czy jest wszystko, czy nie.
pozdrawiam!
pokar

AnonimGall
16-07-2005, 20:29
Patrz na całość, z akcesoriami, ostateczną, pełną ofertę.
pokar

całość wyliczyli mi na 20 717,63 zł (z orynnowaniem, folią dachową, wszystkimi niezbędnymi dodatkami, w tym sześć dachówek wentylacyjnych, bez okien dachowych). Pokrycie 12 430zł, akcesoria 4766,44, orynnowanie galeco 3521,19

rafal9
26-07-2005, 16:42
Właśnie wybieram pokrycie dachu.
Wcześniej byłem w zasadzie zdecydowany na najtańsze cementowe, ewentualnie jakiś trochę droższy model Braasa - Romańska Cisar.
Teraz już mam trochę mętlik w głowie - w sumie niedrogie ceramiczne, jak Roben czy inne w jakiejś dobrej cenie nie wyjdą znacznie drożej w stosunku do Braasa.
Dlatego zastanawiam się czy warto jest dać te 4-5 tys zł. drożej i kupić jakąś ceramikę angobowaną.
Z bliska wyglądają ładniej, ale duża różnica w wyglądzie jest dopiero jak porównuje się cementową z glazurowanymi - te jednak odpadają.

Dlatego mam pytanie do Was: czy rzeczywiście jest wielka różnica w wyglądzie pomiędzy cementową (np. Braas Cisar) a ceramiczną angobowaną. Pomijam kwestie techniczne, wytrzymałości, itp - chodzi mi tylko o wygląd dachu.

pattaya
26-07-2005, 17:20
Wygląd to tylko kwestia gustu.
Położyłem Euronit,który o wiele bardziej podoba mi się od wielu innych ,ceramicznych również.
Najbardziej podoba mi się karpiówka.
Ale koszt dużo wyższy.
Sprawdź,czy to faktycznie różnica 4-5tys.
Same dachówki podstawowe to ok 1/2-1/3 .
Kosztowne są gąsiory,trójniki,lewe,prawe,końcowe.
Wszyscy szafują tylko hasłami
" ....zł za m2 dachówki"
A przy wycenie-niemiła niespodzianka.

Bigsister
26-07-2005, 17:33
Röben ma teraz niesamowitą promocję i jak kupusz dachówkę w wakacje to zapłacisz taniej niż za cementową a masz ceramiczną. Zapraszam na stronę Robena.

rafal9
26-07-2005, 17:37
Röben ma teraz niesamowitą promocję i jak kupusz dachówkę w wakacje to zapłacisz taniej niż za cementową a masz ceramiczną. Zapraszam na stronę Robena.

Ale tę promocję mają na kolor miedziany, a ja będę kładł antracyt bądź czarny.

rafal9
27-07-2005, 10:36
Czy robiliście porównania na rzeczywistych realizacjach pomiędzy angobą a cementową?
Teraz mi się wydaje, że zasadnicza różnica jest pomiędzy glazurą a cementem, natomiast przy angobie już nie ma znaczącej różnicy.

Mam rację, czy nie?

pasco
27-07-2005, 11:18
Pomijając kwestię kolorystyki - Braas Cisar ma właściwie taką betonową angobę. Różnica między cisarem a angobowaną ceramiką jest taka, że ceramika jest bardziej matowa (jak się przejedzie ręką po dachówce, jest tępa w dotyku, cisar jest śliski), czyli na mój gust ceramika łatwiej porasta mchem. Ja już zamówiłem cisara - zobaczymy, jak się będzie sprawował na dachu za kilka(naście) lat. Może wtedy będzie mnie stać na coś takiego (http://www.dach-bud.com.pl/meyer_1_pliki/img_dacapo_small.jpg)

rafal9
27-07-2005, 16:29
Dzięki za opinie.
Czekam na dalsze...

Iwka N.
27-07-2005, 18:40
Ja byłam już od dawna zdecydowana na miedzianą Robena a ta aktualna promocja to tylko dla mnie bardzo miły (finansowy dodatek). Dla porównania brałam dzisiaj wycenę na dodatki i z ciekawości poprosiłam o pokazanie Braasa romańskiego bo mój przedmówca (Pasco) tak go chwalił i szczerze mówiąc jej wygląd mnie jednak rozczarował. Biorę więc "ceramiczną dla ubogich" i myślę , że nie będę żałowała tego wyboru.
Pozdrawiam serdecznie

mdzalewscy
27-07-2005, 19:23
z ciekawości poprosiłam o pokazanie Braasa romańskiego bo mój przedmówca (Pasco) tak go chwalił i szczerze mówiąc jej wygląd mnie jednak rozczarował.
nie dostałaś tą co trzeba nie ROMAŃSKĄ, a ROMAŃSKĄ CISAR, według mnie dopiero Roben glazurowany jest lepszy. Mam nadzieję iż inne firmy też wprowadzą dachówki betonowe w tej technologi

pasco
29-07-2005, 07:11
...Dla porównania brałam dzisiaj wycenę na dodatki i z ciekawości poprosiłam o pokazanie Braasa romańskiego bo mój przedmówca (Pasco) tak go chwalił i szczerze mówiąc jej wygląd mnie jednak rozczarował.


A co Ciebie tak rozczarowało w tej dachówce? Widziałaś kiedyś lepiej wykonaną dachówkę betonową?

rafal9
29-07-2005, 10:16
Naprawdę niezłe są teraz promocje na dachówki ceramiczne.
Warto się nad nimi zastanowić.

Powiedzcie, co myślicie o dachówkach glazurowanych, czyli co myślicie o odblaskowym dachu?

pasco
29-07-2005, 10:23
Odblaskowy dach wygląda paskudnie! Niedaleko mnie wybudował się jeden taki, czarna dachówka glazurowana - słońce odbija się w niej jak w wodzie, aż oślepia. Ciekawe kto wymyślił takie coś, to przecież niebezpieczne dla kierowców :lol:

gosia01
01-08-2005, 19:08
Ja się zdecyduję raczej na ceramiczną. Dekarz poleca Robena, ale jakos nie jestem do niej przekonana. Bardziej podoba mi się koramic, von muller i jeszcze inne, a ten roben jakos nie... Podobno Ruppceramika ma nieładne gąsiory... Czy ktos ma doświadczenie z koramickiem albo z Ruppceramiką??

Gregori
03-08-2005, 10:49
Na allegro sprzedają celtycką braasa za 2.69 szt
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58941526

rs6000
03-08-2005, 12:18
Witam

Proszę ludzików którzy mają dach z w/w dachówek o zdjęcia jak wygląda dach z tych dachówek. Niestety w mojej najbliższej okolicy nie ma dachu pokrytego tymi dachówkami :( a chcę dokonac wyboru pomiędzy tymi dwoma.

Pozdro

pasco
03-08-2005, 13:44
Wejdź na www.braas.pl, galeria. Tam można zobaczyć zdjęcia domów (chociaż z daleka)

Pagin
03-08-2005, 13:52
Braas Celtycka ceglasta - patrz Album

mdzalewscy
03-08-2005, 20:01
A co byś powiedział na 2,16zł brutto ceramiczna Robena?
ja naturalną omijam, dobra cena bo mało kto chce to kupować, a porasta i zapuszcza się to strasznie. Jak ceramika to minimum anagoba

nurni
03-08-2005, 20:48
Brass Celtycka brązowa - patrz album.

Pozdrawiam

Klaus
03-08-2005, 22:12
ja naturalną omijam, dobra cena bo mało kto chce to kupować, a porasta i zapuszcza się to strasznie. Jak ceramika to minimum anagoba

To nie jest naturalna tylko miedziana i angoba.

A tak w ogóle to mnie właśnie naturalna najbardziej się podoba ale ze względów kolorystycznych (ściany z czerwonego klinkieru) wybrałęm grafit albo antracyt (być może Cisar Braasa).

Darex
04-08-2005, 09:46
Klaus, do końca września (lub wyczerpania zapasów) trwa promocja na miedzianą angobe Robena. Mnie wyceniono 254m kw. dachu plus orynnowanie Wavin na kwote 20 tys. zł (dachówka podst. 2,17zł/szt. + dodatki). Oczywiście do tego dochodzą okna dachowe.
Darex

Klaus
04-08-2005, 11:04
Klaus, do końca września (lub wyczerpania zapasów) trwa promocja na miedzianą angobe Robena.

Wiem, właśnie o tym piszę powyżej. Niestey nie mogę z tego skorzystać.

Bo: 1. kolor mi nie odpowiada 2. nie mam gdzie przechować przez rok.

Darex
04-08-2005, 12:32
A dla mnie to najpiekniejszy kolor i dobra cena. I dlatego rezygnuję z pełnego deskowania i papowania (bo tyle planowałem na rok bieżący). Wstępna wycena już zrobiona. Czekam na kontakt z cieślami i dekarzami. Tylko mam dyleamt co zrobic z oknami dachowymi? Zamontować same skrzynki czy też poczekać do wiosny a do tego czasu położyć dachówki na całej powierzchni? Ot, dylemacik.
Darex

Klaus
04-08-2005, 13:22
No nie, same skrzynki to raczej nie wyda. Osobiście zamontowałbym chyba te okna. Ale rzeczywiście problem jest trudny.

TadekL
04-08-2005, 13:38
Za taki dach 8 tys. to jak za darmo. W Poznaniu zapłaciłbym za niego co najmniej 12 tys.

Masz rację pasco. Ja mam ok. 260 m2 i na gotowo z podbitką 13 tys. Tańszych jak szukałem to nie znalazłem. Bez podbitki mogłem zejść maksymalnie do 11 tys.
Pozdrawiam
TadekL

Darex
04-08-2005, 19:04
TadekL Wstępna rozmowa co do kosztów robocizny za dach (na gotowo) z więźbą, polożeniem dachówki, montażem okien to koszt ok. 60zł/mkw. Łatwo obliczyć koszt całego dachu. Tanio nie jest ale podobno b. dobra ekipa.
Darex

TadekL
04-08-2005, 21:16
TadekL Wstępna rozmowa co do kosztów robocizny za dach (na gotowo) z więźbą, polożeniem dachówki, montażem okien to koszt ok. 60zł/mkw. Łatwo obliczyć koszt całego dachu. Tanio nie jest ale podobno b. dobra ekipa.
Darex
Jeśli dobra ekipa to warto; czyli np. koszt wykonania takiego dachu jak mój to ok. 14 tys. zł. To w kieleckim takie ceny jak u nas pod Poznaniem. Darex, a podbitka jeszcze do tego liczona osobno???

Co do montażu okien dachowych, to są różne szkoły. Jak będziesz miał zamknięty dom (okna, drzwi i alarm) to możesz wstawić całe okna. Jak nie to chyba lepiej wcale nie wstawiać i poczekać do wiosny. A tym bardziej nie wstawiaj samych ram okiennych, coby się nie poskręcały. Więźba przecież będzie pracować. Te 6 m2 dachówki, co będzie przypadać na zimę w miejsce tych okien będzie cię tylko kosztować ok. 200-300 zł, za to okna, gdyby coś się z nimi stało dużo, dużo więcej.
Pozdrawiam
TadekL

KIA
06-08-2005, 07:44
Ja na swój dach mam sprawdzone i dobre ekipy ( zobaczymy jak wyjdzie ) podaję ceny : cieśla 13 zł za m plus rzeżbienie 9 zł za szt. plus nadbitka 9 zł za metr (ale sam to wykonam), drewno na więżbe 630 zł za m3 , dekarz bierze 23 zł za m i w tym mam wszystkie roboty dachowe z oknami, rynnami itp. Ceny podaję netto .Materiał przepuszczam przez firmy wtedy mam zwrot od razu 15 % Vat i nie czekam na ustawę.
Mam specjalistów od dachu którzy biorą po 26 zł za dach (ciesielstwo i dekarstwo ) ale bez rachunku - przeanalizowałem i taniej wychodzi ze zwrotem Vatu.
Buduję z braasa celtycka kupiłem za 2,04 netto

rs6000
08-08-2005, 19:23
Nikt więcej ?

katerhasser
08-08-2005, 20:05
ja mam grecką czerwoną ale zdjęć niet :cry:

ara
08-08-2005, 20:15
Niestety w mojej najbliższej okolicy nie ma dachu pokrytego tymi dachówkami

Poszukaj w dalszej okolicy. :wink: Warto!
Nie ma to jak rzut oka na żywo.

(My wybraliśmy grecką, ale to sprawa własnego gustu.)

wcich
11-09-2005, 15:05
Zamierzam skorzystać z promocji i zakupić dachówkę Braasa Celtycką czerwoną (ceglaną).
Wczoraj pojechałem do składu budowlanego i oglądałem fragmenty dachów wykonanych z różnych dachówek tego producenta i powiem szczerze że jakościowo celtycka wydawała mi się najgorsza. Powłoka była bardzo pobrudzona i w wielu miejscach były braki (widać było goły beton).
Mam więc pytanie do posiadaczy takiej dachówki - czy rzeczywiście jest ona dobrej jakości a moje złe wrażenie było spowodowane być może kiepskiej jakości ekspozycją? :oops:

rs6000
11-09-2005, 15:31
Witam

Własnie skończyłem dach i kryłem celtycką właśnie. Powiew szczerze, że nie zauważyłem żadnych defektów na tej dachówce. Wykonana jest solidnie wg moich speców od dachu.


Pozdro

maxymov
11-09-2005, 17:27
Mam celtycką z powłoką lumino i wszystko jest w porządku.

nurni
11-09-2005, 18:27
Mam cały dach celtycka-brązowa i wszystko jest OK.
Pozdrawiam

wcich
12-09-2005, 06:20
Dziękuję za odpowiedzi. Utwierdziliście mnie w zamiarze zakupu tej dachówki.
pozdr wcich

ogo
25-04-2006, 17:52
Czy ktoś ma dach BRAASa? Jak prezentuje sie na dachu dachówka celtycka czarna BRAAS?

Triton
25-04-2006, 22:30
Dach Brass czarny ale nie celtycka tylko grecka
Wygląda świetnie, ciężko było do tego koloru przekonac żone ale
teraz jak go widzi na dachu to jest mi wdzięczna i zadowolona :D

Rezi
26-04-2006, 12:16
u mnie w galerii masz frankfurterke brasa

Andrzej Wilhelmi
26-04-2006, 20:24
Braas prezentuje się doskonale, warto tylko zgrać dach z elewacjš, rynnami i obróbkami. Radzę zaufać architektowi. Pozdrawiam.

kropi
26-04-2006, 20:53
Do ilu stargowaliście BRAASa? W jednym takim składnie chcą coś 21 zl/m2 netto ale jak rozumiem jt. taka wstępna propozycja 8)

Andrzej Wilhelmi
26-04-2006, 22:39
21,- to bardzo dobra cena a kupujšc przez dekarza zyskuje się dodatkowo min. 15% :wink:. Pozdrawiam.

Petroniusz
26-04-2006, 22:47
Siemka..... :) :)

A mnie się udało wydębić po 18 zeta za metr. Trzeba molestować hurtowników , a warto też spotkać się z regionalnym przedstawicielem handlowym Brasa ,on też może dołożyć kilka procent upustu.

Pozdro :D :D :D

ryby
26-04-2006, 22:50
W ubiegłym tygodniu dokupiłem czarną celtycką na garaż w cenie 19 brutto.

Kebuz
27-04-2006, 20:27
Witam.
Braas celtycka czarna, rynny wavin czarne, deska czołowa z łupka euronitowskiego - polecam.
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=0&id=49438&q=kebuz1&k=2&nxt=0

slawwoj
03-06-2006, 19:41
Nowość na rynku.
Czy ktoś juz pokrył dach ta dachówką.?
Co o niej sądzi?

Wosto
03-06-2006, 20:11
Ja byłem zdecydowany na tą dachówkę, nawet poczyniłem pierwsze uzgodnienia. Jednak po otrzymaniu namiarów na domy z dachami wykonanymi w tej technologii zrezygnowałem. Powód - kolory. Dostępne są (albo były, bo obecnie może robią też inne) trzy wersje: grafit - jest OK, ale ja chciałem jaśniejszy dach, czerwień - wygląda jak to kiedyś ktoś określił - wściekła pomarańcza oraz brąz - kolor intensywnej czekolady. Radzę najpierw obejrzeć domy z tą dachówką, bo pojedyncze sztuki nie oddają wyglądu całości. Ogólnie dachówka jest dość ciekawa i warta uwagi, ale kolorystyka zniechęca (przynajmniej mnie). W końcu wybrałem ceramiczny KORAMIC L-15 czerwoną angobę ... (ta sama cena).

slawwoj
03-06-2006, 20:15
Wybrałem kolor kasztanowy, jak ten wygląda ?

kropi
04-06-2006, 08:49
Najprościej - w składzie gdzie będziesz kupował poproś o namiary na dachy zrealizowane w dachówce, która cię interesuje.
Też myślałem nad kasztanowym cisarem, ale w tej samej cenie znalazłem ceramiczny Tondach, który ma zdecydowanie ciekawszy kolorek ;-)

slawwoj
04-06-2006, 09:38
ciekawszy to jaki ? :wink:

kropi
04-06-2006, 10:18
Heh, trudno tak opisywać... polecam stronę www.tondach.cz/pl/ - jest trochę bardziej czerwony od kasztanu braasa ale nie jest wściekle pomarańczowy jak niektóre inne ceramiki, dokładnie takiego koloru szukałem :P
Czerwony cisar jest faktycznie bardzo... czerwony :roll: ale ma to swój urok, co kto lubi ;-)
Na tondach jest promocja chyba do końca czerwca, angoba w cenie naturalnej. U nich generalnie nie ma wielkiej różnicy (u mnie wyszłoby chyba 450 zł na 11500 wartość zamówienia) ale zawsze parę stówek w kieszeni zostanie :-)

Andrzej Wilhelmi
04-06-2006, 23:38
Dobór koloru to rzecz gustu natomiast wyroby Braasa brylujš na rynku pokryć dachowych. Pozdrawiam.

paweu
05-06-2006, 09:51
Ja mam położoną dachówkę Braas Cisar grafitowa. Na jakość nie można narzekać, odpadów jakościowych nie było, a kwestia położenia to już sprawa sprawnych dekarzy. Jak kupowałem w zeszłym roku bodajże brakowało w asortymencie jakiejś galanterii dachowej z tą powłoką (chyba dachówki połówkowe, albo końcowe). W tym roku Braas ma ceny niższe o ok. 10% od zeszłorocznych. Niestety nie mam założonej galerii zdjęć, jedynie mogę wysłać coś na @ jak to wygląda u mnie.

slawwoj
07-06-2006, 13:17
Uparłem się na kolor kasztanowy i proszę nie produkują runien w tym kolorze. Mogą być rynny brązowe ale to nie kasztanowy.
Dziwne :-?

kropi
07-06-2006, 21:37
Poszukaj w różnych systemach, Kanion albo Galeco miał taki kolor coś jakby pod ten kasztan - choć rynny brązowe są IMHO niezłe, trochę ożywiają i zaznaczają krawędzie dachu, ale co kto lubi.

Specjalnie się rozglądałem po okolicy żeby ci tego ksztanma upolować na zdjęciu ale lipa, raczej nie pomogę.

selimm
07-06-2006, 21:57
Ja niechwaląc sie pokryłem 8)
co o niej sądze ?? ...nic ,zupełnie nic

slawwoj
08-06-2006, 06:49
Ja niechwaląc sie pokryłem 8)
co o niej sądze ?? ...nic ,zupełnie nic

Selim nie daj się prosić. Przecież COŚ musisz o niej myśleć.

selimm
08-06-2006, 07:55
Własciwie to niechcący ją kupiłem , skonczyła sie promocją na inną
a ta kosztowała 20 zł m2 ..wiec sie zdecydowałem :wink:
wsciekla czerwien ,ale na dachu wyglada niczego sobie ...
wykonawca nie zglaszal co do niej zastrzezen

Jakub Wilkoński
08-06-2006, 11:16
A jak się sprawują wszystkie elemnety dodatkowe wykonane z tworzywa sztucznego - kominki wentylacyjne i tym podobne.
Słyszałem, że paskudnie płowieją !
Byłem mocno zainteresowany Cissarem ale takie pogłoski zniechęcają mnie.

Kuba

selimm
08-06-2006, 11:28
Mam to dopiero od miesiąca na dachu , wiec za wczesnie by coś stwierdzić

pasco
08-06-2006, 12:49
Ja mam na dachu grafitowego Cisara od Września 2005. Wnioski następujące:
- wizualnie bardzo ładna - ma delikatny połysk, a sama dachówka jest bardzo gładka jak na betonową
- wszystkie elementy dodatkowe (plastikowe) są wspólne dla Cisar oraz innych (dlatego że to plastik, więc nieznacznie się odróżniają, jednak trzeba się dobrze przyjżeć, na pierwszy rzut oka nie widać żadnej różnicy). Tak więc jeżeli kupujesz Braasa, i tak jesteś skazany na plastikowe kominki. Nie zauważyłem, żeby przez ostatnie kilka miesięcy ich kolor się zmienił.
- co do kolorów nie wypowiadam się - kwestia gustu
- zdjęcia można zobaczyć na mojej stronie www.pasco.prv.pl
- co do rynien - nikt przecież nie mówi, że mają być w takim samym kolorze jak dach. U mnie na przykład są białe. A jeżeli weźmiesz np. tytancynk, miedziane albo inny metal nie barwiony, będzie to wyglądać moim zdaniem bardzo elegancko.

Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów :)

moniqa_1977
08-06-2006, 13:00
Ja tez kryje Cisarem w kolorze kasztanowym :D
Juz czeka na składzie :)

Co do kolorystyki - u mnie kasztan był idealny "od pierwszego wejrzenia" ;)
IMHO to idealny kompromis między typowym brązem a kolorem ceglastym: jest mniej "ciężki" niz brązowy i mniej krzykliwy niz ceglasty 8)
Aha - i akurat kasztan w Cisarze w realu nie jest nawet o deko podobny do koloru na folderach i na ich stronie internetowej...

A brązowe rynny - jakos mi sie nawet ładnie koncepcyjnie z tym kasztanem komponują ;)
Zwłaszca przy oknach w kolorze mahoniu :)

Ja - w ramach przygotowywania sie do ostatecznej decyzji -
nie miałam problemu z zakupem i dokładnym obejrzeniem i obmacaniem jednej sztuki tej dachówki :)

kabietka
24-08-2006, 14:44
My w 99% weżmiemy Cisara w kolorze kasztanowym :D
Fakt cena wyższa od powłoki Lumino no i dużo wyższa od Euronitu , ale jakością wykonania,gładkością powłoki bije wszystkie inne dachówki cementowe :D :D


Słuchajcie a jaki kolor kominów byście zasugerowali własnie do kasztanowego Cisara ?? :)

Pozdrawiam :D

kabietka
24-08-2006, 14:47
My w 99% weżmiemy Cisara w kolorze kasztanowym :D
Fakt cena wyższa od powłoki Lumino no i dużo wyższa od Euronitu , ale jakością wykonania,gładkością powłoki bije wszystkie inne dachówki cementowe :D :D


Słuchajcie a jaki kolor kominów byście zasugerowali własnie do kasztanowego Cisara ?? :)

Pozdrawiam :D

moniqa_1977
24-08-2006, 15:39
Ja wybrałam klnkier TERKA -- COSMO 8)
Kolor - kasztanowo-rubinowy (w realu bardziej brązowy, kasztanowy...)

http://www.wienerberger.pl/images/db/srprdet/1080545462466,0.jpg

Z tego samego klinkieru będzie murek płotu i podmurówka domu (z płytki klinkierowej Cosmo) :)

Wybieraliśmy organoleptycznie ;) tj. przykładając dachowke do cegiel - i przy tej naszym zdaniem najlepiej wygladala 8)
Dobrze też wygladala z ciemnym brazem - bodajze Silesia sie nazywaly te ciemne cegly :)

WM 08
24-08-2006, 16:04
A ja mam taki sam komin co czerwonej :lol: do tego też bršzowe rynny i wszystko jest super (kolor rzecz gustu).

kabietka
24-08-2006, 17:38
Ja wybrałam klnkier TERKA -- COSMO 8)
Kolor - kasztanowo-rubinowy (w realu bardziej brązowy, kasztanowy...)

http://www.wienerberger.pl/images/db/srprdet/1080545462466,0.jpg

Z tego samego klinkieru będzie murek płotu i podmurówka domu (z płytki klinkierowej Cosmo) :)

Wybieraliśmy organoleptycznie ;) tj. przykładając dachowke do cegiel - i przy tej naszym zdaniem najlepiej wygladala 8)
Dobrze też wygladala z ciemnym brazem - bodajze Silesia sie nazywaly te ciemne cegly :)


Dziękuję za podpowiedż :D :D
Pozdrawiam :D

ewelina_i_marek
25-08-2006, 13:17
kobietka napisała:


Słuchajcie a jaki kolor kominów byście zasugerowali własnie do kasztanowego Cisara ??


My do kasztanowego Cisara bierzemy klinkier piaskowy. Dodatkowo podmurówka i część frontu domu w tym samym kolorze. Niestety kominy dopiero zaczynają budować, a cieśle wchodzą 2 października, więc nie mogę pokazać jak to będzie wyglądało. Mam nadzieję, że nieźle. Nie mamy tylko pomysłu jaki kolor pozostałej elewacji. Chodzi nam po głowie oliwka, ale cholera wie. Przerąbane jest nie mieć wyobraźni.

kabietka
25-08-2006, 14:14
kobietka napisała:

[quote]Słuchajcie a jaki kolor kominów byście zasugerowali własnie do kasztanowego Cisara ??


My do kasztanowego Cisara bierzemy klinkier piaskowy. Dodatkowo podmurówka i część frontu domu w tym samym kolorze. Niestety kominy dopiero zaczynają budować, a cieśle wchodzą 2 października, więc nie mogę pokazać jak to będzie wyglądało. Mam nadzieję, że nieźle. Nie mamy tylko pomysłu jaki kolor pozostałej elewacji. Chodzi nam po głowie oliwka, ale cholera wie. quote]


Dziekuję za sugestię :D
Masz rację :D Przerąbane jest nie mieć wyobraźni.[/

A tej wyobrażni przy budowie i wykańczaniu domu trzeba wiele oj wiele :D

Pozdrawiam :D
Ja też mam mężusia Mareczka :D

kabietka
27-09-2006, 15:39
witam :D :D
No to wybralismy klinkier Jopka i komin tak się prezentuje :D
http://images3.fotosik.pl/171/0d29e2efce473f3a.jpg (www.fotosik.pl)

Pozdrawiam :D

Misia i Krzysiek
18-10-2006, 06:47
Witam,
czy moglibyście napisać jakie macie doświadczenia z dachówką cementową Braas? Może ktoś położył taką na swoim dachu, albo ma zamiar taką dopiero kupować? Czy jest ona warta zainteresowania, jest tańsza od ceramicznych więc myślimy o położeniu jej u siebie. Ale chciałabym poznać wasze zdanie :D Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami lub doświadczeniami. Pozdrawiamy

Mirosław Kotuszewski
18-10-2006, 06:59
Ja mam taką dachówkę i uważam, że jest ok. Przez rok nic się nie dzieje, w tym ostatnia ekstremalna zima. Czasami zdarzają się promocje i ceramiczną można kupić w porównywalnych cenach. Kwestia wyboru. Wg. mnie jedna i druga położona prawidłowo na dachu przeżyje każdego inwestora. :)

anna99
18-10-2006, 08:56
http://foto.m.onet.pl/_m/91d9919790dc65a41be105d3dd623a10,10,19,0.jpg

Mam od trzech lat i trzy zimy za nami. Dalej wygląda pieknie, bez żadnych zielonych mchów. Na pewno będzie służyć długie lata.

AldonkaS
18-10-2006, 09:35
Ja mam od roku i jest OK.
Natomiast nie jest to ceramika - i tu się nie oszukujmy.
Natomiast obie mnie i Ciebie przeżyje :):):)

MARKOG
18-10-2006, 11:48
.....
Natomiast nie jest to ceramika - i tu się nie oszukujmy .....

i co z tego? Czy to zaleta czy wada??

lagerfeld
18-10-2006, 12:26
u mnie też już drugi rok leży i wszystko okej poza tym, że po pierwszej zimie dekarz wymienił mi kilka pękniętych sztuk - ale sam uprzedzał po położeniu dachu, że tak może być po pierwszej zimie. latem przyjechał, przeszedł się po dachu i wymienił gratis :lol:

Rezi
18-10-2006, 12:45
Frankfurterka grafitowa BRASSa
3 sezon na dachu - żadnych problemów

http://rezulak.pl/widok3m.jpg
http://rezulak.pl/widok1m.jpg

Darek Rz
18-10-2006, 12:59
Witam

Braas Celtycka . Zadnych zastrzeżeń ,ale co może się stać z dachówką po 2...3...5 latach ?? 10-20 lat to jest czas po którym może sie coś dziać ,choc nie powinno :lol:

pozdro D.RZ

Zbigniew Rudnicki
18-10-2006, 13:01
Jedną z niewidocznych zalet Braasa jest zachowanie ciągłości dostaw.
Za 30 lat, przy remoncie, albo po katastrofalnym huraganie będzie można dokupić podstawowe i systemowe dachówki.

Misia i Krzysiek
18-10-2006, 16:58
http://foto.m.onet.pl/_m/91d9919790dc65a41be105d3dd623a10,10,19,0.jpg

Mam od trzech lat i trzy zimy za nami. Dalej wygląda pieknie, bez żadnych zielonych mchów. Na pewno będzie służyć długie lata.
Witam,
a który to model dachówki -celtycka w kolorze ceglanym czy ciemnoczerwonym? Bardzo mi sie podoba :D

VIP Jacek
18-10-2006, 17:21
U mnie na dachu jest Braas od trzech lat. Dom w lesie pod drzewami iglastymi i liściastymi i zadnych problemów. Polecam, solidna dachówa. :D

KrzysiekMarusza
18-10-2006, 18:52
Mam od 3 lat, jest OK choć tu-i-ówdzie można znaleźć na dachu dachówki z uszczerbionym kątem. Też się zgodzę z niektórymi przedmówcami: angobowana ceramika wyglądałaby ładniej.
Mam celtycką wiśniową (ja któś chce jakies 40 szt mi zostało) :)
pozdr - Krzysiek

benyś
18-10-2006, 20:21
Beton numer 2 w Polsce i na świecie śmiało brać

nurni
18-10-2006, 20:26
Mam i nie mam zastrzeżeń. Trzeci sezon. Jeśli chodzi o ralację cena/jakość (wytrzymałość cykli przemarzania) ceramika przegrywa, a i tak, my i nasze dzieci, nie dożyjemy konieczności jej wymiany.

Pozdrawiam

AldonkaS
19-10-2006, 09:37
MARKOG - miałam na myśli wygląd - cerami bije na głowę cementówkę, ale ta cena :(:(:(.
Natomiast przypuszczam, że obie mnie przeżyją :):):).

stuk
19-10-2006, 10:20
miałam na myśli wygląd - cerami bije na głowę cementówkę
To Twoja opinia, której ja np. nie podzielam.