PDA

Zobacz pełną wersję : wkład 18kw



marzena999
08-06-2010, 08:00
szukam wkładu 18-20kw, dom dość duży, ale grzanie w kominku okazjonalne, brak podłączenia powietrza z zewnątrz i rozprowadzenia. szukam stosunkowo niedrogiej pozycji, szyba prosta. dom gemini z www.domoweklimaty.pl, szukam również ekipy do jego podłączenia
proszę o podpowiedź

Mojra
08-06-2010, 11:49
Niedroga a całkiem niezła będzie np. Oliwia 18kW z Kratek kosztuje ok 2300zł a funkcję dogrzewania będzie pełniła dobrze.
No chyba, że nie chcesz żeliwnego...?

Wojtek R
08-06-2010, 14:15
jak nie masz powietrza z zewnątrz to rozumiem , że chcesz palić tym czym Ty powinnaś oddychać + dojdzie Ci problem dymienia itd no ale lepiej już wkład niż otwarty bo by Cię pożarł i wypluł kominem :)

Mojra
10-06-2010, 08:36
Oj, już nie strasz tak dziewczyny... Przez tyle lat kominki chodziły bez doprowadzenia powietrza i tragedii nie było. Wiadomo, że z doprowadzeniem byłoby lepiej ale jak nie ma to nie ma, trzeba się obejść.

Wojtek R
10-06-2010, 09:29
Oj, już nie strasz tak dziewczyny... Przez tyle lat kominki chodziły bez doprowadzenia powietrza i tragedii nie było. Wiadomo, że z doprowadzeniem byłoby lepiej ale jak nie ma to nie ma, trzeba się obejść.

tylko przez te tyle lat to wszyscy mieli stare nieszczelne drewniane okna i drzwi ...

a potem będą pytania czemu się dymia , jak okna będą szczelnie zamknięte i jeszcze ktoś może w kuchni pochłaniacz odpali

bohusz
10-06-2010, 19:49
Palenie okazjonalne i wkład kominkowy o tak dużej mocy? Zdziwiony jestem
Wkład o takiej nominalnej mocy jest przewidziany do kubatury około 600 m3

Kominki.fm
17-06-2010, 21:24
Z tymi mocami wkładów to mamy na rynku wkładów kominkowych niezłe zamieszanie. Według moich obserwacji, wkłady francuskie i niektóre polskie mają zawyżone moce, podane w dokumentach, natomiast wkłady niemieckie, austriackie i szwajcarskie - zaniżone. Myślę, że BOHUSZ ma rację, ponieważ jeżeli inwestor zamierza rzadko palic w kominku to nie ma sensu kupować wkładu o bardzo duzej mocy.

Mimo wszystko proponuję zakupic wkład z możliwością podłączenia rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz bezpośrednio do paleniska - jest to niezwykle ważne - i tu na pewno racja jest po stronie Wojtka R.

Z dużych, niedrogich wkładów, warto wymienić także Chazelles C801L - link: http://www.kominkiikominy.pl/chazelles-chazelles-c-801-l,d2084.html Oczywiście propozycji jest więcej, także tańszych. Proponuję jednak dobrać wkład podczas spotkania z fachowcem od kominków na budowie, ponieważ wiele czynników determinuje dobór optymalnego (właściwego) wkładu kominkowego. Na przykład, nic nie wiemy o przekroju komina itd.

lecho*ski
23-06-2010, 15:11
Z tymi mocami wkładów to mamy na rynku wkładów kominkowych niezłe zamieszanie. Według moich obserwacji, wkłady francuskie i niektóre polskie mają zawyżone moce, podane w dokumentach, natomiast wkłady niemieckie, austriackie i szwajcarskie - zaniżone. Myślę, że BOHUSZ ma rację, ponieważ jeżeli inwestor zamierza rzadko palic w kominku to nie ma sensu kupować wkładu o bardzo duzej mocy.

Mimo wszystko proponuję zakupic wkład z możliwością podłączenia rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz bezpośrednio do paleniska - jest to niezwykle ważne - i tu na pewno racja jest po stronie Wojtka R.

Z dużych, niedrogich wkładów, warto wymienić także Chazelles C801L - link: http://www.kominkiikominy.pl/chazelles-chazelles-c-801-l,d2084.html Oczywiście propozycji jest więcej, także tańszych. Proponuję jednak dobrać wkład podczas spotkania z fachowcem od kominków na budowie, ponieważ wiele czynników determinuje dobór optymalnego (właściwego) wkładu kominkowego. Na przykład, nic nie wiemy o przekroju komina itd.

czyli doradzasz wkład z bezposrednim podłączeniem powietrza, a potem polecasz chazelles c 801l , czyli wkład bez takiego podłączenia. podejrzewam nadmiar pracy.
sam wkład bez zastrzezen- mimo niepozornych kształtów- prawdziwy diabeł - jeden z najmocniejszych -rzeczywiscie, a nie na papierze
oczywiscie mimo braku bezposredniego połączenia z zewnetrznym powietrzem ZAWSZE musi być ono doprowadzone- w tym wypadku do komory kominka

pepe82
24-06-2010, 17:44
ale z tego co widzę ten Chazelles to kaseta, a nie typowy wkład. Sama szukam jakiegoś kominka i oczytałam się troszkę na ten temat, i z tego co wiem takie wkłady bez "dachu" czy tam "kaptura" jak niektórzy go nazywają to kasety, polecane raczej do sporadycznego palenia, bo nie są za bardzo wydajne. a zważywszy na ostatnie zimy, ja kominek chcę mieć do częstego i efektywnego wykorzystania, a nie tylko dla ozdoby.

bohusz
24-06-2010, 18:39
14697

Kominki.fm
24-06-2010, 20:38
Nie ma tu znaczenia nadmiar pracy. Chazelles jest tani, ale nie ma króćca na doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

marzena999
24-06-2010, 20:39
mam kominek od 11 lat, podłączenie z zewn jest ale nie ma bezpośredniego podlączenia do komory spalania. jakoś żyjemy (początkowo nawet zużywaliśmy 3 m3 drewna, ale teraz 1-2), nie chce nam się rozpalać, rąbać itp. zresztą w Wawie koszt drewna nie jest tani (do tego dochodzi porąbanie i ułożenie). gdyby to ode mnie zależało kominka bym nie robiła, mąż się uparł (spalimy wszystkie deski po budowie). będziemy palić gdy zaprosimy znajomych lub gdy Rosjanie kurek gazu zakręcą, :) kubatura domu jest ok. 1000m3

marzena999
24-06-2010, 20:51
przekrój komina 0,3*0,3
mam świadomość tego, że współczynnik oporu przepływu powietrza w kominach o przekroju okrągłym jest mniejszy niż w kwadratowym, przy założeniu takiej samej powierzchni przewodu kominowego oraz takim samym ukształtowaniu długości kąta nachylenia oraz ociepleniu komina. czy może ktoś mi doradzić jak to policzyć?

marzena999
24-06-2010, 20:54
jeżeli będę palić w kominku 2-4 godz dziennie 2-3 razy w tyg ile pobierze mi tlenu z powietrza? (kubatura domu 1000m3)
czy jest sens doprowadzenia powietrza z zewn przy powyższych założeniach?

Forest-Natura
25-06-2010, 09:59
Witam.
Zawsze jest sens. Nie robiło się tego, gdy w domach były okna skrzynkowe i mało szczelna stolarka drzwiowa, a cały dom nie przypominał "termosu". Chociaż i wtedy mądrzy zdunowie robili np. kominki otwarte z dolotem powietrza jeżeli była tylko taka możliwość.
Nie policzysz tego inaczej jak poprzez spalanie określonej ilości drewna.
1 kg drewna potrzebuje do spalenia tlenu zawartego w 10 - 30 m3 powietrza, w zależności od wielu składowych, jakimi mogą być: temperatura spalania, wielkość paleniska, jakość drewna (jego wilgotność), wysokości i przekroju komina (współczynnik nadmiaru powietrza).
Przyjmij że przeciętnie spala się w kominku 6-10 kg drewna i że to drewno potrzebuje 20 m3 powietrza na jeden kg. Wychodzi około 120 - 200 m3 zużytego powietrza na jeden załadunek drewna. Paląc przez całe popołudnie i wieczór (3-5 godzin), dokładasz 2-3 razy drewna, co daje jakieś 300 - 600 m3 zużytego powietrza. Ten niedobór trzeba w jakiś sposób uzupełnić.
Pozdrawiam.

marzena999
25-06-2010, 10:59
po prostu zostawię mikrowentylację w oknach, rzadko palę tak długo, żeby dokładac trzy razy drewna, przeważnie jedna dokładka. kończąc proszę o poradę w zakresie doboru kominka.

Forest-Natura
25-06-2010, 11:06
Witam.
Zrobisz jak uważasz - Twój dom i Twoje powietrze.
Ręczę że jak na dworze będzie - 20 stopni to na samą myśl o jakimkolwiek rozszczelnianiu okna będziesz reagować "alergicznie" ;). A powietrze i tak będzie musiało jakoś wleźć do domu. Robi to najczęściej wentylacją. Z kuchni, ubikacji, pokojów, nawiewając zimne powietrze do domu.
Pozdrawiam.

marzena999
25-06-2010, 16:46
no właśnie, powietrze i tak będzie wchodzić do domu, więc uważam, że przy moich potrzebach nie jest niezbędne doprowadzenia powietrza do kominka z zewnątrz domu, po za tym teraz jest zbyt późno (wkońcu robi się to na etapie stanu surowego). jak jest -20 stopni to mi się nie będzie chciało palić i ganiać na koniec podwórka po drewno. Palę zazwyczaj wtedy gdy jeszcze nie włączyłam ogrzewania albo już je wyłączyłam czyli w porach przejściowych.
nie ma sensu wdawać się w dyskusję nt przydatności doprowadzenia powietrza z zewn. bo jest za późno. potrzebuję porady w zakresie wyboru kominka. i nie widzę tu zbytniej pomocy oprócz dwóch postów i próby udowodnienia mi, że moje zdanie w zakresie doprowadzenia powietrza z zewn domu jest błędne.
proszę o konkretne propozycje firmy/modelu.

marzena999
25-06-2010, 16:50
dodam, że mam trójkę dzieci i czwarte w drodze, jednocześnie pracuję na cały etat i palenie w kominku to nie moje hobby (wszędzie gres polerowany jasny i nie lubię sprzątać i tym bardziej czyścić szyby, a szyby samoczyszczące to chwyt marketingowy).
mąż się uparł i czasami w weekendy rozpali, z roku na rok robi to coraz rzadziej

pepe82
25-06-2010, 21:40
przejrzałam kominki i podoba mi się OLiwia z kratek i jeszcze Mila. w sumie z kobiecego punktu widzenia to ciekawe nazwy kominków, chyba ame kobiety tam są w tych kratkach. dowiedziałam się jeszcze, że znajomi kilka miesięcy temu kupili kominek zuzia, po trochu z sentymentu do imienia, bo ich córeczka ma tak na imię, a teraz są bardzo zadowoleni. Czy ktoś z was brał kominek z tej firmy??