PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk CW samemu



Darek G
09-06-2010, 08:12
Potrzebuje przed założeniem bramy garażowej segmentowej otynkować jedną ścianę - tą na której będzie montowana brama.
Żaden fachowiec nie chce mi przyjść do takiej małej roboty, a więcej też nie chce tynkować bo jeszcze niema instalacji.
Będę więc pewnie tynkował tą ścianę sam. Trochę poczytałem, ale chyba nie wiem wszystkiego. Poradźcie co i jak.
Ściany są z porothermu, nadproże wylewane.
Póki co wiem, że:
1. Najpierw gruntuje ścianę - pytanie czym?
2. Osadzam listwy tynkarskie - na czym je najlepiej osadzić? Zaprawa czy coś innego?
3. Na nadproża zakładam siatkę rabitza, tak, żeby nachodziła na pustaki - czym mocować siatkę?
3. Robię obrzutkę. Będę raczej robił z gotowej zaprawy z worka - co polecacie?
4. Czekam aż wyschnie obrzutka - jeden dzień wystarczy czy to musi lepiej wyschnąć?
5. Narzucam kolejną warstwę tynku tak aby ciągnąc łatą (mam taką poziomicę murarską 250cm - będzie ok?) po listwach uzyskać równą powierzchnię. Czy do narzucania tej warstwy używam takiej samej zaprawy jak do pierwszej obrzutki?
6. Teraz trzeba by wyciągnąć prowadnice - kiedy i jak to zrobić?
7. Dziury po prowadnicach wypełniam zaprawą.

O czymś zapomniałem? Na co uważać?

bladyy78
09-06-2010, 10:45
Powiem Ci jak się robi. Ścian nie trzeba gruntować, najpierw miotłą omiatasz ściany, mocujesz listwy tynkarskie na jakiejś zaprawie ( ja montowałem na kleju do płyt gipsowych, gdyż szybko wysychał), później intensywnie zwilżasz ścianę wodą, następnie robisz obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej ( cement wymieszany z piaskiem w proporcji 1:2) konsystencja tej obrzutki ma być rzadka, następnego dnia przystępujesz do tynkowania.
Jak nie masz wprawy w tynkowaniu, a zapewne jej nie masz, to Ci doradzę jak ja to robię, Po obrzutce narzucasz na ścianę zaprawę, później ją ściągasz łatą po listwach. Jak będziesz ściągał to będą ci się pojawiały dziury w tynku w tych miejscach gdzie nie narzuciłeś odpowiedniej ilości zaprawy, ale się tym nie przejmuj. Jak zarzucisz i ściągniesz zaprawę z całej ściany możesz wyciągnąć listwy z tynku. Tego samego dnia, a jak nie zdążysz to następnego( następnego dnia trzeba ścianę ponowne zmoczyć)
pacą styropianową zacierasz te dziury robisz tzw gładź ( zaprawa musi by troszkę rzadsza niż ta która narzucałeś) nakładasz tą zaprawę na pacę ze styropianu i zacierasz ponownie cała ścianę tak żeby pozalepiać wszystkie dziury . Scanię tak zatartą można jeszcze zmoczyć woda ja to robiłem opryskiwaczem i pacą z filcem jeszcze raz ja dotrzeć.

Darek G
09-06-2010, 11:09
Ok, czyli obrzutka robiona samemu, natomiast zaprawa gotowa z worka.
Co ile mocować listwy tynkarskie (odległość od jednej listwy do drugiej)?
Dziury które zostały po ściąganiu łatą zacieram już krótką pacą styropianową a nie łatą po listwach?

bladyy78
09-06-2010, 12:40
listwy mocujesz jak ci wygodnie, łatwiej i szybciej jak się nie ma wprawy będzie ci te dziury zacierać pacą a nie łatą. Z reszta sam zobaczysz że jak będziesz ściągał po listwach zaprawę to tych dziur będzie mnóstwo i łatanie ich a następnie ściągnie łatą zajmie dużo czasu.

Darek G
09-06-2010, 12:44
Dziękuje bardzo, za pomoc. Mam nadzieję, że się uda zrobić tą jedną ścianę prosto.

Pozdrawiam

Darek G
10-06-2010, 08:29
Jeszcze jedno pytanie - jak mocować siatkę podtynkową (rabitza, leduchowskiego)? Mocuje ją jak rozumie przed obrzutką?

bladyy78
10-06-2010, 08:40
Siatkę mocujesz przed obrzutką ja mocował u siebie gwoździami tylko ze ja mam dom z betonu komórkowego ty musisz pewnie ponawiercać kilka otworów i w nie powbijać gwoździe tak żeby siatka nie spadała.