PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja Mechaniczna a ocieplenie dachu



Magus
09-06-2010, 09:09
Pytanie zasadnicze - jak ocieplic dach w domu z wentylacja mechaniczna.

Obecnie w projekcie mam:
- dachowka
- 4cm laty
-3cm kontrlaty (putska wentylacyjna)
- folia dachowa paroprzepuszczalna
- 18cm krokiew z welna mineralna pomiedzy
- paroizolacja
- 5cm plyta GK na stelazu

Wspolczynnik U zostal okreslony na 0,20.

A teraz moje watpliwosci:
1. izolacja jest poprawna, jezeli jest "zamknieta" - welna mineralna, ktora bedzie mogla byc przewiewana od gory chyba nie utrzyma dobrze ciepla?
2. wspolczynnik U dla dachu wydaje mi sie, ze nie uwzglednia krokiew. Dla drewna sosnowego U dla 18cm wynosi ok 0,78 - ewidentny mostek cieplny
3. wsp U dla sciany domu bedzie ok 0,16 - podobny wspolczynnik chcialbym uzyskac dla dachu - czy to wykonalne bez zmiany grubosci dachu? czy wystarczy dodac izolacje od strony domu?
4. Dach od strony domu nie musi nic przepuszczac - bedzie wentylacja mechaniczna. Czy w zwiazku z tym moge "doszczelnic" sufit na poddaszu?
5. jak "doszczelnic welne mineralna nad poziomem krokiew? Czy to ma sens?
6. moze lepiej zamiast welny zastosowac styropian XPS?

orko
09-06-2010, 10:10
Ja bym dał tak:
1) Wełna pomiędzy krokwiami
2) 10 cm wełny poniżej krokwi
3) ruszt
4) folia paroizolacyjna klejona do ścian i ram okien
5) wykończenie wewnętrzne wedle upodobań np. GK lub boazeria
Dodatkowo posklejałbym membranę paroprzepuszczalną.

KrzysztofLis2
09-06-2010, 11:58
Jaki rozstaw krokwi? Jaka ich szerokość?

Magus
09-06-2010, 13:06
Jaki rozstaw krokwi? Jaka ich szerokość?

krokwie 8x18cm w rozstawie 45-90cm, drewno konstrukcyjne klasy C24

pavent
09-06-2010, 22:18
Ja bym dał tak:
1) Wełna pomiędzy krokwiami
2) 10 cm wełny poniżej krokwi
3) ruszt
4) folia paroizolacyjna klejona do ścian i ram okien
5) wykończenie wewnętrzne wedle upodobań np. GK lub boazeria
Dodatkowo posklejałbym membranę paroprzepuszczalną.

zgadzam się z Orko - ale to na marginesie...

głównie to chodzi mi o to, że próbuję (zgodnie z tematem) doszukać się związku między wentylacją mechaniczną, a ociepleniem dachu? jak na razie nie widzę... równie dobrze możnaby dać tytuł: wentylacja mechaniczna a kostka granitowa na podjeździe. :D

kangaxx
10-06-2010, 09:29
Pytanie zasadnicze - jak ocieplic dach w domu z wentylacja mechaniczna.

Obecnie w projekcie mam:
- dachowka
- 4cm laty
-3cm kontrlaty (putska wentylacyjna)
- folia dachowa paroprzepuszczalna
- 18cm krokiew z welna mineralna pomiedzy
- paroizolacja
- 5cm plyta GK na stelazu

Wspolczynnik U zostal okreslony na 0,20.

A teraz moje watpliwosci:
1. izolacja jest poprawna, jezeli jest "zamknieta" - welna mineralna, ktora bedzie mogla byc przewiewana od gory chyba nie utrzyma dobrze ciepla?
2. wspolczynnik U dla dachu wydaje mi sie, ze nie uwzglednia krokiew. Dla drewna sosnowego U dla 18cm wynosi ok 0,78 - ewidentny mostek cieplny
3. wsp U dla sciany domu bedzie ok 0,16 - podobny wspolczynnik chcialbym uzyskac dla dachu - czy to wykonalne bez zmiany grubosci dachu? czy wystarczy dodac izolacje od strony domu?
4. Dach od strony domu nie musi nic przepuszczac - bedzie wentylacja mechaniczna. Czy w zwiazku z tym moge "doszczelnic" sufit na poddaszu?
5. jak "doszczelnic welne mineralna nad poziomem krokiew? Czy to ma sens?
6. moze lepiej zamiast welny zastosowac styropian XPS?

a kto ci liczył współczynnik że taki dobry wyszedł ?

podaj współczynnik wełny to z grubsza ci moge podac, jesli poddasz ma być zamieszkałe to cały tem projekt to lipa

KrzysztofLis2
10-06-2010, 10:26
No mnie też wychodziło 0,25 przy rozstawie 90 cm... :(

Magus
10-06-2010, 15:31
zgadzam się z Orko - ale to na marginesie...

głównie to chodzi mi o to, że próbuję (zgodnie z tematem) doszukać się związku między wentylacją mechaniczną, a ociepleniem dachu? jak na razie nie widzę... równie dobrze możnaby dać tytuł: wentylacja mechaniczna a kostka granitowa na podjeździe. :D

Swgo czasu w innym watku padlo stwierdzenie, ze obecne rozwiazania izolacji dachu to kiszka - folia dziurawa, welna nie "zamknieta" - wszedzie dmucha i wieje. A poniewaz dla wentylacji mechanicznej domek (podobno) ma byc jak najbardziej szczelny wiec pytanie jak taki szczelny dach zrobic?

Na moj rozum do wystarczyloby wsadzic styro zamiast welny i juz ocieplenie bedzie mniej przewiewne, a poddasze bardziej szczelne (zakladam wykonczenie folia paroizolacyjna i plyta GK. Grzyba chyba nie powinno byc - przeca bedzie WM wiec nadmiar wilgoci bedzie wyslany na zewnatrz domu.

Sama szczelina wentylacyjna pod pokryciem dachu chyba powinna zostac coby sie drewno nie pognilo od nawiewanej wilgoci (+ wilgoc skraplana bezposrednio z powietrza).

Czy tak bedzie faktycznie lepiej?

orko
10-06-2010, 18:40
Zrób tak i opowiedz nam za parę lat.
A nuż ktoś jeszcze pójdzie w twoje ślady :)
Ja całkiem niezłą szczelność uzyskałem płytami osb na co poszła paroizolacja dociśnięta boazerią.

KrzysztofLis2
10-06-2010, 18:57
Folia paroszczelna i paroprzepuszczalna plus płyty do wykończenia od wewnętrznej strony domu to chyba dostateczna zapora przed przepływem powietrza? Zwłaszcza, jeśli folie zostaną położone zgodnie z zasadami sztuki, klejone na łączeniach, itd.

orko
10-06-2010, 19:41
Pewnie tak, ale ... ja mam jak napisałem :)

KrzysztofLis2
11-06-2010, 09:29
Masz dwie folie i G-K (pewnie z poszpachlowanymi łączeniami), będzie nawet lepiej. :)

kangaxx
11-06-2010, 12:12
Swgo czasu w innym watku padlo stwierdzenie, ze obecne rozwiazania izolacji dachu to kiszka - folia dziurawa, welna nie "zamknieta" - wszedzie dmucha i wieje. A poniewaz dla wentylacji mechanicznej domek (podobno) ma byc jak najbardziej szczelny wiec pytanie jak taki szczelny dach zrobic?

Na moj rozum do wystarczyloby wsadzic styro zamiast welny i juz ocieplenie bedzie mniej przewiewne, a poddasze bardziej szczelne (zakladam wykonczenie folia paroizolacyjna i plyta GK. Grzyba chyba nie powinno byc - przeca bedzie WM wiec nadmiar wilgoci będzie wysłany na zewnatrz domu.

Jeśli chcesz się bawić ze styropianem i czujesz sie na siłach to droga wolna, jeśli nie spaprasz na pewno będzie gicio.
Teraz po kolei jak ja to robię, masz blachę łaty kontrłaty i wiatroizolację, tu jest oki i nic nie zmieniasz, pod spodem masz tylko krokwie i 18 cm wełny, nie wiem jakiej ale nawet jak krzysiek policzył ci 025 to i tak bardzo optymistyczna wersja, musisz dac co najmniej 30 cm wełny układajac z przesunięciem i zwracać uwagę na wszelkie dziury by ich nie było, do krokwi musisz dorobić sobie odpowiedni stelaż abyś miał do czego złapać wystającą niżej krokwi wełnę i przywalić płyty, stelażyk musi byc ze 2 cm węższy by wełnę lekko ścisnąć, ma ona dość przykrą właściwość zjeżdżania w dół z biegiem czasu (szczególnie gdy kto spier...i robotę i wilgotnieje) a to ją przytrzyma, stelazyk zrobisz z drewna albo profili stalowych ja wole drewno bo nie rozprowadza zimna pod płytami, następnie wszystko jedziesz paroizolacją (starannie, ma zachodzić na ościeże wszystkich okien ) i na wierzch płyty wiórowe :), możesz dać więcej wełny będzie cieplej ale przegroda się robi gruba. jeśli chcesz całkiem ciepło to zamiast wełny lepiej wysypać siana więcej i izolować pianą, jest drożnej ale lepszy efekt a ściana nie taka gruba, ja tak robię jeśli kto chce rzecz jasna gdy montuję went mech, nie miałem jeszcze kłopotów chociaż zawsze jest (tfu tfu tfu) pierwszy raz, jeśli starannie pojedziesz paroizolacja, pokleisz ja a nie same zakładki nie będzie źle, nawet kręcąc wkręta dociskasz płytę do paroizolacji tak ze tamtędy nie ma prawa uciekać powietrze a infiltruje gdy robisz na ruszcie stalowym, tu nie dociśniesz płyty porządnie bo wkręt puści, tam gdzie jakieś kable przechodzą przez paroizolację obklejasz szczelnie, z płytami delikatnie by nie porozrywać co się wcześniej starannie kleiło, na płyty wiórowe podkład i równanie z grubsza gipsem potem tapeta, innego wykończenia nie robię, jeśli kto chce na płytach gipsowych i metalu to jak dziękuję i mogę dać adres kolegi który mu tak może zrobić a ma rękę do gipsowej wykończeniówki.
Nie robiłem nigdy próby ciśnieniowej ale chętnie bym się pokusił wbrew negatywnym opiniom niektórych dotyczących szczelności takiego poddasza, najlepszym wynikiem jaki udało mi się osiągnąć było to ze w jednym domu na poddaszu nie ma ogrzewania a w zimnie ciepło, wyszło to przypadkiem bo inwestor nie miał już kasy na inst co przekładając montaż tego na przyszły rok, do dziś nie ma tam grzania, kupił jednak mały piecyk naftowy i wstawił sobie tam do łazienki bo w łazience temp taka jak w całym poddaszu czyli jakieś 20 st a to dla jego żony za mało :), ciepło rozprowadzane jest instalacją wm z dołu gdzie jest co i mieszając się w wymienniku leci na poddasze, to wystarcza

orko
14-06-2010, 07:03
Zamiast tego piecyka naftowego w łazience może wystarczyłyby ładne lampki z halogenami!

kangaxx
15-06-2010, 16:50
o ile ktoś chce grzać prądem :)

E&K
22-06-2010, 09:15
A moze by tak natrysnac pianke poliueratonowa wtedy wszystko bedzie szczelnie zamkniete. Ja tak planuje zrobic koszt nie jest porazajacy jak sie dobrze poszuka.

Magus
22-06-2010, 09:51
A moze by tak natrysnac pianke poliueratonowa wtedy wszystko bedzie szczelnie zamkniete. Ja tak planuje zrobic koszt nie jest porazajacy jak sie dobrze poszuka.

Gdzie ta pianke?

E&K
22-06-2010, 11:05
Gdzie ta pianke?

Natrysk miedzy krokwie... NIe chce robic reklamy firmom dlatego prosze wpisz natryskowa pianka PUR w google i zobaczysz wg mnie super sprawa i szczelniej nie mozna

Magus
22-06-2010, 11:17
Parametry fajne, ale koszt jest masakryczny :/ 3x cena welny mineralnej ...

kangaxx
22-06-2010, 12:33
no kosztuje sobie to trochę ale jeszcze pare lat i będzie pewnie jak wełna kosztowało, na razie wszystko zależy od inwestora jak chce mieć zrobione i ile ma na to kasy zazwyczaj tu występuje konflikt :) ale każdy towar ma swojego kupca, ludziska tak robią i płacą, trochę czasu minie i wełna do lamusa pójdzie, pianką izolowane poddasze na prawdę dobrze się sprawuje

Magus
22-06-2010, 12:40
Mam tylko nadzieje, ze aerożel sie upowszechni i stanieje ;)

Na razie dla zwyklego zjadacza chleba - styro lub welna mineralna do wyboru, niestety.

AM***L
22-06-2010, 21:21
Witajcie!

Tak króciutko:
Dla uzyskania współczynnika wspomnianego powyżej dla wełny mineralnej proponowałbym zrobić wspomniane 18 cm, potem przekładka i kolejne 25-30 cm.
Dla domów energooszczędnych w Niemczech standardem jest izolacja dachu grubości 40-45 cm wełny lub odpowiednik. U siebie zrobiłem 38cm (18 + 20 na przekładkę), dziś zrobiłbym 20+25.

Dla uszczelnienia połączenia arkuszy folii paroizolacyjnej warto jest po prostu posklejać.

I broń Boże nie wkładać żadnych instalacji w warstwę izolacji. Ona ma IZOLOWAC, a nie służyc jako schowek na rury...


Pozdrawiam!

E&K
23-06-2010, 13:35
Parametry fajne, ale koszt jest masakryczny :/ 3x cena welny mineralnej ...

Skad Ci wyszlo az 3x? Ja mam cene 75zl/1m2 za 15cm pamietaj nie tracisz powierzchni na poddaszu to wazne i nie masz mostkow termicznych wszystko policz. Liczas dobrej jakosci wate + robocizna nie wychodzi to tak strasznie. Dalej zastaanawia mnei te 3x. jesli chcesz dac min 30cm i zwroc uwage na U.

kangaxx
23-06-2010, 21:24
...I broń Boże nie wkładać żadnych instalacji w warstwę izolacji. Ona ma IZOLOWAC, a nie służyc jako schowek na rury...


Pozdrawiam!

ale przecież nie trzeba tam rur na kable pakować, można same kable w odp izolacji, są takie i wcale jakoś drożej nie wychodzi

Magus
29-06-2010, 11:11
Tak mi wychidzi z obliczen, ze krokwie to maja taki wspolczynnik lambda, jakby wogole nie ocieplaly :/
Aby osiagnac U=0,16 dla dachu to trzebaby na calej powierzchni dac 12cm pianki.
Poniewaz calych belek nie mozna opiankowac to pozostaje piankowanie od spodu. Tylko, ze w takim wypadku traci sie urok odslonietych krokwi :/

Znalazlem tanie zrodlo pianki - jak sie okaze, ze towar nie jest jakis badziewny to niewykluczone, ze sie zdecyduje. Aczkowliek nie na pryskanie, a pianka w plytach docietych na wymiar. Zlecilbym wimiar 1cm mniejszy niz odleglosc krokwi i zamocowal na piance PUR z pistoletu/puszki. Skolei montaz plasko do krokwi da lepsza izolacje, pozostanie jednak pustka miedzy krokwiami - macie pomysl co z nia zrobic?

kangaxx
30-06-2010, 08:55
magus jak ty to liczysz ze 12 cm pianki daje ci u 0,16 ?

Magus
30-06-2010, 13:10
Informacja bezpośrednio od producenta.

A znalazlem jeszcze jedna ciekawa informacje. Z badan BASF wynika, ze wspolczynnik lambda dla pianki poliuretanowej rosnie z czasem. Najszybciej w ciagu kilku pierwszych tygodni, a potem asymptotycznie.

Generalnie po ok 32 tygopdniach wynosi juz ok 0,0325. A taka wartosc w stosunku do welny mineralnej 0,035 nie usprawiedliwia roznicy w cenie (nawet jak ta roznica bylab mniejsza niz 2x).
jak dla mnie zamyka to temat pianki.

zrodlo informacji (http://www.itb.pl/nf/pdf/b03.pdf) (Rys 11)